Рішення № 82221824, 06.06.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2019
Номер справи
400/737/19
Номер документу
82221824
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2019 р. № 400/737/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення пенсії з 27 вересня 2018 року з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей грошового забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з січня 2018 року по вересень 2018 року від 04.10.2018 року № 350/174/308/955/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення йому пенсії з 27 вересня 2018 року з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,відповідно до витягу з роздавальних відомостей грошового забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 у військовій частині А 2183 за період з січня 2018 року по вересень 2018 року від 04.10.2018 року № 350/174/308/955/ПС, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

- зобов`язати відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для цілей перерахунку призначення позивачу пенсії з 27.09.2018 р. з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно витягу з роздавальних відомостей грошового забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по вересень 2018 року у військовій частині А2183 від 04.10.2018 р. №350/174/308/955/ПС, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 18.03.2019р. провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач в обгрунтуваня позовних вимог зазначив, що відповідач неправомірно не включив до довідки про грошове забезпечення - грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких був сплачений єдиний внесок. Позивач вказує, що з 01.01.20111 року пенсія особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб обчислється, виходячи з сум грошового забезпечення, до якого на підставі ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон 2011) включаються посадови оклад, оклад за званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачується єдиний соціальний внесок. При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії визначаються за 24 останні календарні місяці служби пірряд перед звільненням.

Відповідач заперечує проти позовних вимог та вказує, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не передбачені формою довідка, яка видається для призначення пенсії за Законом Ураїни "Про пнсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, Миколаївський обласний військовий комісаріат є місцевим органом військового управління, до завдань якого не входить перерахунок пенсії без врахування положень Постанови КМУ від 17.07.1992 року та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що не погоджується з думкою відповідача, викладеної у відзиві на позовну заяву. Позивач вважає, що згідно з приписами Закону 2011, до складу гршового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань встановлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошториі Міністерства Оборони України ((п.п. 3., 5 Постанови КМУ № 704).

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та з 26.09.2018 та був звільнений у запас. З 27.09.2018 ОСОБА_1 набув права на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести йому перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 27.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та надати Головному управлінню ПФУ в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення для призначення ОСОБА_1 пенсії з 27.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Миколаївський обласний військовий комісаріат листом №12/949 від 13.02.2019 у задоволенні заяви позивача відмовив, посилаючись на відсутність підстав для включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Також, відповідачем запропоновано позивачу для вирішення порушеного питання звернутися до командування військової частини А2183 та витребувати відповідну довідку.

Так, як вже зазначено вище, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Відтак, відсутні підстави для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманих ним матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, виплата яких здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року по справі № 522/2738/17, Постанові Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, щодо надання інформації про грошове забезпечення, то відповідно до наказу Міністерства оборони України "Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій ЗСУ" від 22.05.2017 №280, оформлення довідки, то в даному випадку, орган, який здійснював нарахування грошового забезпечення є фінансовий орган військової частини А 2183, про що й звертав увагу відповідач у своєму листі від 13.02.2019.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08299180) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов