
Провадження № 2-а/470/8/19
Справа № 470/385/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2019 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Лусти С.А.,
за участю секретаря судового засідання Дячук А.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №1 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції Яценка Яна Андрійовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
06 травня 2019 року позивач звернувся до суду з відповідним позовом до відповідача, в якому зазначив, що 24 квітня 2019 року інспектором взводу № 1 роти № 1 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Миколаївській області Яценком Я.А. винесено постанову серії ДП18 № 051858, на підставі якої його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП з накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень, за те, що він 24 квітня 2019 року о 02 год. 50 хв., керуючи автомобілем "Mazda CX7", державний номерний знак НОМЕР_1 , вулиці Троїцька, 159/1 Інгулецького району в м. Миколаєві, в порушення п.2.1 (ґ) ПДР України, не пред`явив поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Однак, він вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення і він безпідставно притягнутий до відповідальності, оскільки є лише два випадки, коли поліцейський може перевірити поліс страхування, а саме, при складанні протоколу щодо порушень правил дорожнього рухута при оформленні дорожньо-транспортної пригоди. Під час спілкування з інспектором патрульної служби, він повідомив, що поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності у нього є і пропонував через доступ з мобільного телефону до єдиної централізованої бази даних МТСБУ перевірити його чинність, але це залишилося поза увагою. У зв`язку з цим, просить суд визнати постанову серії ДП18 № 051858 від 24 квітня 2019 року про адміністративне правопорушення протиправною та скасувати її.
Позивач в судове засідання не з`явився, до суду направив заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач та його представник в судове засідання не з`явилися, до суду направлено відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказала, що 24 квітня 2019 року інспектором УПП в Миколаївській області Яценко Я.А. була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення за те, що водій керуючи транспортним засобом "Mazda CX7" з державним номерним знаком НОМЕР_1 , не мав при собі поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушив п.2.1 (ґ) ПДР України. На місці зупинки транспортного засобу позивачу було повідомлено про причину зупинки, а саме те, що він рухався в крайній лівій смузі прямо без наміру здійснення повороту ліворуч чи розвороту по дорозі, яка має дві смуги для руху в кожному напрямку в порушення п.11.5 ПДР України, роз`яснені права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час перевірки документів, позивач повідомив про те, що поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів він при собі не має, а тому не пред`явив його. Крім того, оскільки позивач відмовився від отримання копії постанови під підпис, її було направлено поштовим відправленням на адресу правопорушника. Звертала увагу на те, що зупинка транспортного засобу позивача була правомірною, інспектором не було порушено процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення, в зв`язку з чим просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 24 квітня 2019 року відповідачем було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 051858, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП у виді штрафу в розмірі 425 грн., а саме за те, що він того дня о 02 год. 50 хв. по вул. Троїцька, 159/1 Інгулецького району в м. Миколаєві, керував транспортним засобом "Mazda CX7" державний номерний знак НОМЕР_1 , без поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушив п.2.1 (ґ) ПДР України (а.с.5).
Відповідно до полісу № 199393408 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, позивач ОСОБА_1 застрахував свою цивільно-правову відповідальність як власник наземного транспортного засобу на період з 31 травня 2018 року по 30 травня 2019 року включно (а.с.6).
Частиною 1 статті 126 КУпАП України передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
Відповідно до п.2.1. (ґ) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, окрім іншого: поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтверджені документи (посвідчення).
Згідно ч.5 ст.14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.16 зазначеного Закону, водій зобов`язаний мати при собі та на вимогу поліцейського пред`являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Пунктом 2 ч.1 ст.32 Закону України "Про національну поліцію" визначено, що поліцейський має право вимагати в особи пред`явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення.
Отже, з наведеного вбачається, що відповідач, як уповноважена особа підрозділу Національної поліції, на яку покладено завдання регулювати дорожній рух та здійснювати контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками, мав право вимагати у позивача пред`явлення полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів лише у встановлених законом випадках.
Відповідно до п.21.1 ст.21 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" з урахуванням положень пункту 21.3 цієї статті на території України забороняється експлуатація транспортного засобу (за винятком транспортних засобів, щодо яких не встановлено коригуючий коефіцієнт в залежності від типу транспортного засобу) без поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, чинного на території України, або поліса (сертифіката) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеного в іншій країні з уповноваженою організацією із страхування цивільно-правової відповідальності, з якою МТ СБУ уклало угоду про взаємне визнання договорів такого страхування.
Однак, пунктами 21.2, 21.3 статті 21 зазначеного Законупередбачено, що контроль за наявністю договорів обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється: відповідними підрозділами Національної поліції при складанні протоколів щодо порушень Правил дорожнього руху та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод.
При використанні транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов`язана мати при собі страховий поліс (сертифікат). Страховий поліс пред`являється посадовим особам органів, визначених у пункті 21.2 цієї статті, на їх вимогу.
Тобто, право для витребування полісу відповідним підрозділом Національної поліції у водія транспортного засобу виникає за наявності двох виключних випадків, передбачених Законом, а саме: при складанні протоколів щодо порушень Правил дорожнього руху та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод, які не мали місце в даних правовідносинах.
Таким чином, вимога відповідача пред`явити поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів була незаконною, а тому невиконання позивачем даної вимоги поліцейського було обґрунтованим, і не може ставитись у вину вчинення адміністративного правопорушення, виходячи з положень ст.9 КУпАП, якою передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача.
Відповідачем не надано доказів про складання ним відносно позивача інших протоколів про порушення правил дорожнього руху або оформлення матеріалів дорожньо-транспортної пригоди, які б слугували підставою для перевірки наявності у ОСОБА_1 полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а у матеріалах справи такі відсутні.
З огляду на недоведеність відповідачем порушення позивачем п.2.1(ґ) ПДР України, суд доходить висновку про безпідставність притягнення позивача до адміністративної відповідальності та наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.241-246, 255, 257, 263, 286, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №1 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції Яценка Яна Андрійовичапро скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 051858від 24 квітня 2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , індивідуальний податковий номер - НОМЕР_2 ;
Відповідач: інспектор взводу №1 роти №1 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції Яценко Ян Андрійович, місце знаходження юридичної особи: 54056, вул. Новозаводська, буд. 1-Б/1, м. Миколаїв, ЄДРПОУ - 37992030.
Суддя С. А. Луста