
707/897/17
2/707/778/19
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
03 червня 2019 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Смоляра О.А.
при секретарі Зарубі Н.М.
за участю прокурора Куліш А.А.
представника відповідача ОСОБА_1 .
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом Заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до ОСОБА_2 , треті особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство «Черкаське лісове господарство», ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Черкаська районна державна адміністрація, Державний реєстратор виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіна-Богданова Катерина Олександрівна про витребування земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до суду з позовом ОСОБА_2 , треті особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство «Черкаське лісове господарство», ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Черкаська районна державна адміністрація, Державний реєстратор виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіна-Богданова Катерина Олександрівна про витребування земельної ділянки.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що рішенням Черкаського районного суду від 25.04.2016 у справі № 707/2193/15-ц, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 14.07.2016, задоволено позов заступника прокурора Черкаської області до Черкаської районної державної адміністрації (надалі за текстом - Черкаська РДА), ОСОБА_3., реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: ДП «Черкаське лісове господарство». Визнано недійсним розпорядження голови Черкаської РДА від 11.09.2014 № 242 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність» з усіма його додатками в частині, що стосується ОСОБА_3 , та скасовано рішення про державну реєстрацію за
нею права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 .
Крім того, рішенням Черкаського районного суду від 08.06.2016 у справі
№ 707/2190/15-ц, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 27.10.2016, задоволено позов заступника прокурора Черкаської області до Черкаської РДА, ОСОБА_4 , ОСОБА_8., реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: ДП «Черкаське лісове господарство», Управління Держгеокадастру у Черкаському районі, ПП «Гарант». Визнано недійсним розпорядження голови Черкаської РДА від 11.09.2014 № 242 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність» з усіма його додатками в частині, що стосується ОСОБА_4 , та скасовано рішення про державну реєстрацію за ним права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 .
Наведені судові рішення обґрунтовано тим, що земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 надані, як землі рекреаційного призначення, для дачного будівництва, однак попередньо вони відносились до земель лісогосподарського призначення та перебували у постійному користуванні ДП «Черкаське лісове господарство».
Таким чином, при передачі земельних ділянок у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відбулася протиправна зміна їх цільового призначення, проекти землеустрою, на підставі яких вони сформовані та безоплатно передані у власність, не були належним чином розроблені і не містили усіх висновків щодо їх погодження, постійний користувач земель не надавав згоду на вилучення вказаних земельних ділянок, а Черкаська РДА не мала права ними розпоряджатися.
Разом з тим, незважаючи на оскарження прокуратурою факту отримання
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 спірних земельних ділянок у судовому порядку, останні 09.04.2016 та 08.04.2016 на підставі договорів купівлі-продажу № 1-1340 і №1621 продали їх ОСОБА_2
Державний реєстратор виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіна-Богданова К.О., 31.05.2016 прийняла рішення №14770321 про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на спірні земельні ділянки.
Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 об`єднані з присвоєнням кадастрового номеру НОМЕР_3 .
З наведених обставин вбачається порушення права державної власності на землю, відновлення якого можливо лише шляхом витребування земельної ділянки.
Тому Заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України вимушений звернутися до суду з даним позовом та просив витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку площею 0,1838 га, кадастровий номер - НОМЕР_3 розташовану в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту. Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності від 31.05.2016 № 14770321 на земельну ділянку загальною площею 0,1838 га (кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_3 , загальною вартістю 904296 грн. за ОСОБА_2 , винесене державним реєстратором виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіної-Богданової К.О. Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь прокуратури Черкаської області (ЄДРПОУ 02911119) сплачений судовий збір в сумі 15964,44 грн.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав, та пояснив, що ОСОБА_2 є добросовісним набувачем спірної земельної ділянки, та зазначив, що з нього не підлягає стягненню судовий збір, оскільки відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи.
Треті особи: Державне підприємство «Черкаське лісове господарство» ,державний реєстратор виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіна- Богданова К.О., ОСОБА_3 , ОСОБА_4. та представник Черкаської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явилися, хоч про дату, час і місце його проведення були повідомлені в установленому законом порядку, про що є відомості в матеріалах справи.
Розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, заслухавши прокурора, суд прийшов до висновку.
Відповідно до ст. ст. 13, 14 Конституції України земля, яка знаходяться в межах території України, є об`єктами права Власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. ст. 3, 321 ЦК України неприпустимим є позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Так само, ст. 153 ЗК України встановлено, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Разом з тим, як встановлено у справах 707/2193/15-ц, 707/2190/15-ц припинення права власності на спірну земельну ділянку та припинення права постійного користування нею відбулося у спосіб не передбачений законом, шляхом прийняття Черкаською РДА незаконного розпорядження поза межами її компетенції.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тобто, обставина справи, що Черкаська РДА незаконно розпорядилась, а ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно незаконно набули право власності на спірні земельні ділянки за рахунок державних земель лісогосподарського призначення не потребує повторного доказування, оскільки ця обставина вже встановлена щодо них попередніми судовим рішенням.
У свою чергу, ч. 2 ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 330 ЦК України, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до ст. 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.
Згідно з ст. 388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно, зокрема, вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Як встановлено рішеннями Черкаського районного суду від 25.04.2016 та 08.06.2016 спірні земельні ділянки вибули з володіння держави та з постійного користування ДП «Черкаське лісове господарство» не з їхньої волі, шляхом прийняття Черкаською РДА незаконного розпорядження, з перевищенням наданих їй повноважень.
Отже, ОСОБА_2 , відповідно до ст. 330 ЦК України, не набуває право власності на земельну ділянку за кадастровими номером НОМЕР_3 та ця ділянка повинна бути витребувана у нього на підставі ст. 388 ЦК України.
Аналогічні висновки, щодо застосування способу захисту права власності шляхом подання віндикаційного позову наведені у п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочину недійсним» та п.п. 21, 22, 24-30 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав».
Зокрема, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначив, що у разі, коли між особами відсутні договірні відносини або відносини, пов`язані із застосуванням наслідків недійсності правочину, спір про повернення майна власнику підлягає вирішенню за правилами статей 387, 388 ЦК України.
Так само, Верховний Суд України в наведеній постанові зазначив, що майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного правочину, шляхом подання віндикаційного позову, зокрема від добросовісного набувача, з підстав, передбачених ч. 1 ст. 388 ЦК України.
Оскільки держава - її уповноважений орган не був стороною договору купівлі-продажу, на підставі якого ОСОБА_2 набув право власності на спірну земельну ділянку, підстав визнавати цей договір недійсним немає, натомість земельну ділянку може бути витребувано у ОСОБА_2 .
Однією з істотних підстав для задоволення віндикаційного позову є підтвердження права власності позивача на предмет спору. У даному випадку це право підтверджується ст. ст. 13, 14 Конституції України, рішеннями Черкаського районного суду від 25.04.2016, 08.06.2016.
Крім того, відповідно до ч. 3 п. II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності 01.01.2013, з дня набрання його чинності у державній власності залишаються усі землі, розташовані за межами населених пунктів, крім тих, які перебувають у приватній або комунальній власності.
Також ст. 8 ЛК України передбачено, що у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.
З аналізу наведених норм та обставин, встановлених у справах № 707/2193/15-ц, 707/2190/15-ц, вбачається, що об`єднана спірна земельна ділянка до її незаконної передачі у власність ОСОБА_2 перебувала у власності держави.
Відповідно до ст. 326 ЦК України від імені та в інтересах держави України право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами.
Розмежовуючи повноваження державних органів при здійсненні функції власника земель лісогосподарського призначення, слід вказати, що згідно з ст. 27 ЛК України до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин, зокрема, належить передача у власність, надання у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності.
Також, згідно з ст. ст. 122, 149 ЗК України до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено право вилучати земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, ліси для нелісогосподарських потреб.
У свою чергу, до повноважень Кабінету Міністрів України ст. 13 ЗК України віднесено право розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що функції власника державних земель лісогосподарського призначення діючим законодавством наділений Кабінет Міністрів України.
Аналогічні висновки наведені у правових позиціях Верховного Суду України, висловлених у постановах від 20.03.2013 в справі №6-13цс13 та від 22.04.2015 в справі № 6-65цс15.
Як зазначено вище, орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції власника у спірних правовідносинах, є Кабінет Міністрів України та ДП «Черкаське лісове господарство», якому у постійне користування передані землі лісогосподарського призначення в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради, у тому числі і спірну ділянку.
Порушення інтересів держави та необхідність їх захисту в цій справі полягає в наступному.
Спірні ділянки відповідно до змісту рішення Черкаського районного суду від 25.04.2016, 08.06.2016 повинні відноситися до земель лісогосподарського призначення, щодо яких встановлений особливий режим охорони та використання.
Так, ст. 18 ЗК України передбачено, що категорії земель України мають особливий правовий режим.
Згідно ст. 57 ЗК України, ст. ст. 63, 64 ЛК України землі лісогосподарського призначення можуть використовуватися лише спеціалізованими лісогосподарськими підприємствами для лісогосподарських потреб, які зобов`язані здійснювати комплекс заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Натомість, землі рекреаційного призначення мають зовсім інший режим використання та охорони.
При цьому, ліси України відповідно до ст. 1 ЛК України визнані національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Згідно ст. 13 Конституції України, ст. 66 ЛК України фактичне перебування спірної ділянки у власності відповідача як землі рекреаційного призначення не лише порушує право власності держави на них, а й унеможливлює контроль за збереженням і відтворенням лісу, раціонального використання землі та забезпечення іншим громадянам Конституційного права на доступ до споживання природних властивостей лісу.
Також, вирішуючи питання про справедливий баланс між інтересами держави у даному спорі та інтересами відповідача як власника землі, необхідно зазначити наступне.
Відновлення державного інтересу у даному спорі, окрім як шляхом повернення (витребування) спірних земельних ділянок у власність держави в статусі земель лісогосподарського призначення, діючим законодавством не передбачається. Зокрема, неможливо встановити достатні обмеження у її використанні відповідачем, які б надали змогу забезпечити використання та збереження ділянки саме як земель лісогосподарського призначення. Більше того, такі обмеження унеможливлять використання відповідачем цієї ділянки у запланованих цілях - дачне будівництво.
Натомість, у разі, якщо позов власника про витребування майна із чужого незаконного володіння задоволено, покупець цього майна має право відповідно до ст. 661 ЦК України звернутися до суду з вимогою до продавця про відшкодування збитків, завданих вилученням у нього товару за рішенням суду з підстав, що виникли до моменту його продажу.
Тобто, діюче законодавство передбачає механізм компенсації збитків відповідачу, у зв`язку з витребуванням у нього спірної земельної ділянки.
Про наведені обставини прокуратура області повідомила Кабінет Міністрів України та ДП «Черкаське лісове господарство», однак, не зважаючи на вказане, заходів на відновлення інтересів держави вжито не було.
Зволікання щодо повернення земельної ділянки у власність держави та відновлення її правового статусу може призвести до знищення лісу, зведення будівель на ній, тощо, що значною мірою ускладнить повне відновлення інтересів держави і суспільства у спірних правовідносинах.
Наведене відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 131-1 Конституції України вимагає від органів прокуратури вжиття негайних заходів на відновлення інтересів держави.
З метою запобігання відчуженню чи обтяженню зобов`язаннями спірної земельної ділянки або будівництва на ній чи знищення лісових насаджень, витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку площею 0,1838 га, кадастровий номер - НОМЕР_3 , що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту.
Статтею 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
У відповідності з пенсійним посвідченням серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи , а тому згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» звільнений від спати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Як вбачається з ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене суд вважає компенсувати понесені прокуратурою витрати, які складаються з судового збору в розмірі 15 964,44 грн. за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 263-268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку площею 0,1838 га, кадастровий номер - НОМЕР_3 , розташовану в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населенного пункту.
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності від 31.05.2016 № 14770321 на земельну ділянку загальною площею 0,1838 га (кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_3 , загальною вартістю 904296 грн. за ОСОБА_2 , винесене державним реєстратором виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіної-Богданової К.О.
Витрати прокуратури Черкаської області по сплаті 15 964,44 грн. судового збору компенсувати за рахунок держави.
Учасники справи можуть ознайомитись текстом судового рішенням, в електронній формі, на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень в мережі Інтернет - http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через Черкаський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. А. Смоляр