Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.02.10р.Справа № 8/41-10 За позовом Прокурора Інгулецького району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)
про стягнення коштів за безоплатне користування землею у сумі 2 385,06 грн. та зобов'язання повернути власнику самовільно зайняту земельну ділянку
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Прокурор: Дидюк Н.О.
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Інгулецького району Дніпропетровської області звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (далі-позивач) із позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про:
- стягнення коштів за безоплатне користування землею у сумі 2 385,06 грн.;
- зобов'язання відповідача повернути власнику самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,0478 га, за фактичним розміщенням по АДРЕСА_1
Представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явилися, відзиву на позов не надали, але були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, що підтверджується поштовими повідомленнями № 306939 (по позивачу) та № 319306920 (по відповідачу), які повернулися до господарського суду з відміткою про отримання ухвал суду позивачем та відповідачем, відповідно.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом місцевого самоврядування.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про власність", суб'єктами права державної власності на землю виступають: Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності України; Верховна Рада Республiки Крим - на землi в межах території республiки, за винятком земель загальнодержавної власностi; обласнi, районнi, мiськi, селищнi, сiльськi Ради народних депутатiв - на землi в межах їх територiй, за винятком земель, що перебувають в загальнодержавнiй власностi.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обґрунтовано подано позов в інтересах держави в особі Криворізької міської ради.
11.09.05 р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, яким було встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку на території Інгулецького району м. Кривого Рогу поряд з житловою забудовою по АДРЕСА_1 під розміщення майстерні та здійснює на ній виготовлення шлакоблоків з порушенням вимог чинного законодавства без належного оформлених документів на землю. На земельній ділянці також розташоване обладнання для виготовлення шлакоблоків. Площа зайнятої земельної ділянки дорівнює 0,0478 га.
Викладене також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 11.11.09 р. № 4/7.
Крім того, державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель у Дніпропетровській області згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" проведено розрахунок шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, сума якої становить 2 385,06 грн.
19.11.2009р. була винесена постанова № 6/1748 про накладення адміністративного стягнення на відповідача за порушення земельного законодавства у вигляді штрафу в сумі 2 385,06 грн.
Станом на момент розгляду цієї справи доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку відповідач суду не надав, шкоду у розмірі 2 385,06 грн. не сплатив.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги господарський суд виходив також з наступного:
За ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сiльських, селищних, мiських рад у галузi земельних вiдносин на територiї сiл, селищ, мiст належить: розпорядження землями територiальних громад; передача земельних дiлянок комунальної власностi у власнiсть громадян та юридичних осiб вiдповiдно до цього Кодексу; надання земельних дiлянок у користування iз земель комунальної власностi вiдповiдно до цього Кодексу; здiйснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власностi, додержанням земельного та екологiчного законодавства.
Згідно ст.ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України, громадяни та юридичнi особи набувають права власностi та права користування земельними дiлянками iз земель державної або комунальної власностi за рiшенням органiв виконавчої влади або органiв мiсцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здiйснюється шляхом передачi земельних дiлянок у власнiсть або надання їх у користування. Право власностi та право постiйного користування на земельну дiлянку виникає пiсля одержання її власником або користувачем документа, що посвiдчує право власностi чи право постiйного користування земельною дiлянкою, та його державної реєстрацiї. Право на оренду земельної дiлянки виникає пiсля укладення договору оренди i його державної реєстрацiї. Приступати до використання земельної дiлянки до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї забороняється.
Право власностi на земельну дiлянку i право постiйного користування земельною дiлянкою посвiдчується державними актами. Форми державних актiв затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Право оренди землi оформляється договором, який реєструється вiдповiдно до закону.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовiльно зайнятi земельнi дiлянки пiдлягають поверненню власникам землi або землекористувачам без вiдшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовiльно зайнятих земельних дiлянок провадиться за рiшенням суду.
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЗК України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
За ст. ст 156, 157 ЗК України, власникам землi вiдшкодовуються збитки, заподiянi зокрема внаслiдок тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють зокрема юридичні особи, які використовують земельні ділянки, та діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок.
Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.07.07 р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Вказана Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди).
Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
Згідно п. 7 вказаної Методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. № 1619.
До позовної заяви прокурором додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, виготовлений державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель (якому надані відповідні повноваження) у відповідності до наведених у вищезгаданій Методиці формул.
Згідно вказаним розрахункам, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки, становить 2 385,06 грн.
Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі. Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 12, 116, 125, 126, 156, 157, 158, 211, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1) повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0478 га, розташовану по АДРЕСА_1 у м. Кривому Розі державі в особі Криворізької міської ради (50101, м.Кривий Ріг, пл. Радянська, 1; код ЄДРПОУ 33874388).
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь держави в особі Криворізької міської ради (50101, м.Кривий Ріг, пл. Радянська, 1; код ЄДРПОУ 33874388) - 2 385 грн. 06 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1):
- в доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) 187 грн. 00 коп. витрат на держмито;
- в доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
СуддяІ.Ю. Дубінін