
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 травня 2019 року № 640/2971/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., за участю секретаря судового засідання Шевченко М.В., розглянувши у відкритому судового засіданні адміністративну справу
за участі представників сторін:
від позивача - Рибінцева Алла Валеріївна
від відповідача - Лук`янчук Мирослава Ростиславівна
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РУСТ УКРАЇНА»
до Головного управління ДФС у Київській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Суд прийняв до уваги таке:
Товариство з обмеженою відповідальністю «РУСТ УКРАЇНА» (надалі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Київській області (надалі по тексту - відповідач) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0015994001 від 06.12.2018, яким застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 3 429 799,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив про помилковість висновків ДФС щодо наявності в діяльності позивача порушень вимог чинного законодавства щодо виробництва, обігу та реалізації алкогольних напоїв, тому у відповідача не було правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення та застосування до нього штрафних санкцій.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважав спірне податкове повідомлення-рішення законним та обґрунтованим. Більш детальні пояснення виклав у відзиві на позов та зазначив, що при аналізі операцій з реалізації алкогольних напоїв на адресу інших підприємств встановлено, що позивач здійснював реалізацію горілчаної продукції на адресу ТОВ «СІЛЬПО ФУД» за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних цін на алкогольні напої, які передбачені у постанові КМУ від 30.10.2008 № 957 із змінами та доповненнями від 09.11.2016 року № 828.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі п.п.80.2.5. п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, згідно з наказом ГУ ДФС у Київській області від 30.10.2018 №2332 та направленнями на проведення фактичної перевірки від 16.11.2018 №№1201, 1202 посадовими особами ГУ ДФС у Київській області з 16.11.2018 по 21.11.2018 проведена фактична перевірка складу за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, с. Стоянка, Житомирське шосе, 21 км.
В ході проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації алкогольних напоїв по цінах, нижче встановлених мінімальної оптово - відпускних цін на такі алкогольні напої, чим порушено вимоги ст.18 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» із змінами та доповненнями (далі - Закон України №481/95-BP).
За результатами перевірки посадовими особами відповідача складено акт № б/н від 21.11.2018 про результатами фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції.
На підставі акта перевірки № б/н від 21.11.2018, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.12.2018 №0015994001, відповідно до якого до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 3 429 799,56 грн, згідно встановленого порушення п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 958 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», ч.10 ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Порядок проведення фактичної перевірки врегульовано положеннями статті 80 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Так, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
У розумінні статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.
При цьому, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України (частина перша статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»).
За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством (частина перша статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, що останнім допущено працівників контролюючого органу до проведення перевірки Товариства та оформлення її результатів відповідним актом перевірки такими, що підтверджуються документально.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Відповідно до ч. 10 ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро- горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово- відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Матеріалами справи підтверджено, що TOB «РУСТ УКРАЇНА» проводило господарську діяльність з TOB «СІЛЬПО-ФУД» на підставі договору поставки № 637Р від 20.12.2016.
Відповідно до умов даного договору поставки № 637Р від 20.12.2016 та Додатку № 2 до договору поставки № 637 Р від 20.12.2016 була здійснена поставка TOB «РУСТ УКРАЇНА» 05.10.2018.
Відповідно до положень п. 3.1.3. договору поставки № 637Р, замовлення та оформлення первинних документів відбувається за допомогою технології EDI.
Також у п.3.2. договору поставки № 637Р значиться, що постачальник зобов`язується здійснити поставку партії товару в асортименті, в кількості і за цінами, що визначені у погоджених сторонами -додатках- замовленні, логістичній специфікації та прайс-листі.
TOB «РУСТ УКРАЇНА» відвантажило 05.10.2018 покупцю, TOB «СІЛЬПО-ФУД», продукцію, відповідно до положень укладеного договору поставки № 637Р від 20.12.2016 та додатку № 2 до договору поставки № 637 Р від 20.12.2016, в яких містяться умови поставки та ціни на всю продукцію, що поставляється.
Відвантаження відбулось на підставі замовленням покупця за переліком позицій, що значиться в первинних документах, які були подані до заперечень.
А саме: накладна № 1183 від 05.10.2018 та товарно-транспортна накладна на переміщення алкогольних напоїв від 05.10.2018.
В обох первинних документах значиться ціна на вказані позиції, що описуються в акті перевірки від 21.11.2018 ГУ ДФС, на рівні:
горілки «Зубровка Бяла» (40 % міцності) 1 літр - по ціні 128,80 гривні за пляшку з ПДВ; горілки «Зубровка Бяла» (40 % міцності) 0,7 літр - по ціні 89,88 гривні за пляшку з ПДВ; горілки «Зубровка Бяла» (40 % міцності) 0,5 літр - по ціні 64,20 гривні за пляшку з ПДВ;
Тобто фактичне відвантаження продукції TOB «РУСТ УКРАЇНА» на користь TOB «СІЛЬПО-ФУД» здійснив відповідно до умов договору та за цінами, що відповідають встановлених Постановою КМУ № 957 від 30.10.2008 мінімальної оптово-відпускної ціни на алкогольні напої.
У податковій накладній, на підставі якої фіскальний орган дійшов висновку щодо реалізації алкогольної продукції за цінами нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних, ТОВ «РУСТ УКРАЇНА» допустило технічну помилку, яку підприємство в подальшому виправило в розрахунках коригування того ж дня, що відповідачем не заперечується та підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «РУСТ УКРАЇНА» фактично реалізовано горілчану продукцію, згідно первинних документів, за цінами, що відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» від 30.10.2008 №957, а отже податкове повідомлення-рішення № 0015994001 від 06.12.2018 про застосування штрафних санкцій за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 3 429 799,56 грн, є протиправними та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «РУСТ УКРАЇНА» до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.12.2018 № 0015994001 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РУСТ Україна» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного Управління ДФС у Київській області № 0015994001 від 06.12.2018, яким до ТОВ «РУСТ Україна» застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 3 429 799,56 гривень.
3. Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РУСТ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ: 36865727, 04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 2 А) сплачений ним судовий збір у розмірі 19 210,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ: 39393260, 03150, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5 А).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «РУСТ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ: 36865727, 04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 2 А)
Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ: 39393260, 03150, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5 А)
Повний текст рішення суду виготовлено 05.06.2019
Суддя Р.О. Арсірій