
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2019 р. Справа № 480/1212/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що з 2007 року перебуває на податковому обліку відповідача, оскільки займався нотаріальною діяльністю як самозайнята особа (приватний нотаріус). Наказом Міністерства юстиції України від 29.12.2011 року анульовано його свідоцтво на зайняття нотаріальною діяльністю. Наказом ГУ юстиції у Сумській області від 19.01.2012 припинено його приватну нотаріальну діяльність на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про нотаріат". 16.11.2018 відповідачем прийнята вимога про стягнення з позивача боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 15 819,3547 грн. за несплату єдиного внеску. Вважає її протиправною. До платників єдиного внеску віднесено осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, закрема, нотаріусів. Необхідними умовами для сплати єдиного внеску є провадження такою особою діяльності. У зв`язку з припиненням у 2012 році права на зайняття нотаріальною діяльністю позивач такої діяльності не здійснював, доходів від такої діяльності не отримував, що свідчить про відсутність підстав для нарахування єдиного внеску. Просить скасувати вимогу №Ф-3872-54У від 16.11.2018.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що згідно баз даних ГУ ДФС у Сумській області позивач був до 25.03.2019 зарестрований як платник незалежної професійної діяльності. На час прийняття оскаржуваної вимоги не був знятий з обліку як платник єдиного внеску в порядку, визначеному Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. У зв`язку з цим відповідачем правомірно було нараховано єдиний внесок за 2017 рік та три квартали 2018 року та направлена вимога про погашення вказаного боргу. Просить відмовити в задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що твердження відповідача не спростовують аргументів, викладених у позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що наказом головного управління юстиції у Сумській області від 19.01.2012 №39-ОД припинено приватну нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Черняка М.В. на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про нотаріат" та наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2011 №3640/5 "Про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю".
16.11.2018 відповідачем сформовано вимогу №Ф-3872-54 про сплату недоїмки з єдиного внеску в сумі 15 819,54 грн. (а.с. 9). Згідно розрахунку, наданого відповідачем, борг виник за період 2017 рік та І-ІІІ квартали 2018 року (а.с. 21).
Відповідно до п. 5 ч. 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Стаття 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначає базу нарахування єдиного внеску. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до п.п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про нотаріат" підставами припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса є анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 30-1 Закону України "Про нотаріат" у випадках, передбачених пунктами 1-3, 5-9 частини першої статті 30 цього Закону, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі зобов`язані негайно передати приватному нотаріусу копію наказу про припинення його нотаріальної діяльності. Приватний нотаріус зобов`язаний припинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про припинення його нотаріальної діяльності.
З наведених норм вбачається, що необхідною умовою для сплати нотаріусом єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою незалежної професійної діяльності. При цьому, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю є безумовною підставою для припинення нотаріально діяльності. Наслідком припинення права на заняття нотаріальною діяльністю є неможливість її подальшого здійснення взагалі.
Таким чином, судом встановлено, що позивач з січня 2012 року нотаріальну діяльність не здійснював, а відтак, не є платником єдиного внеску в розумінні п. 5 ч. 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що позивач не був знятий з обліку як платник єдиного внеску в порядку, визначеному Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 № 1162. Відповідно до п. п. 1, 3 вказаного Порядку його розроблено відповідно до статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та він поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464.
Позивач в період, у якому був нарахований відповідачем єдиний внесок не був платником єдиного внеску відповідно до п. 5 ч. 1 статті 4 Закону, оскільки не провадив нотаріальну діяльність. Дійсно, всупереч вимог п. 1 розд. V порядку не подав до контролюючого органу заяву про зняття його з обліку. Однак це не є підставою для нарахування йому єдиного внеску, оскільки сам факт перебування на обліку не свідчить про безумовний обов`язок позивача сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем безпідставно нараховано позивачу єдиний внесок за 2017 та І-ІІІ квартали 2018 року та сформована вимога про сплату єдиного внеску №Ф-3872-54 від 16.11.2018. За таких обставин, вимога підлягає скасуванню.
На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3872-54У від 16.11.2018 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 15 819,54 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС України в Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко