Рішення № 82192336, 05.06.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2019
Номер справи
440/1675/19
Номер документу
82192336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1675/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

13 травня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у якій просить суд:

скасувати рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10 квітня 2019 року № 28 про відмову в перерахунку пенсії;

зобов`язати відповідача прийняти рішення про перерахунок пенсії позивача за віком, починаючи з 01 квітня 2019 року із заробітку, отриманого за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за червень 1986 року в розмірі 837,78 крб., згідно з довідкою Житлово-комунальної контори "Полтаваоблагробуд" від 27 серпня 2013 року № 68, із застосуванням пільг, передбачених частиною третьою статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та в порядку, визначеному частиною другою статті 40 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки на рівні 6188,89 грн. без обмеження граничного розміру.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідач в супереч частини третьої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при відмові у перерахунку пенсії не застосував інший період заробітку позивача, а саме за період роботи у червні 1986 року в зоні відчуження з додаванням заробітку по основному місцю роботи. Також відповідачем без жодних нормативно-правових обґрунтувань відмовлено у застосуванні під час перерахунку пенсії показника середньомісячної заробітної плати в Україні, який визначено за 2016-2018 роки на рівні 6188,89 грн., чим порушено вимоги частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вказував, що відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11 травня 2019 року № 7878/01-24 розмір пенсії по інвалідності ІІ групи згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", обчисленої із заробітку позивача за червень 1986 року за роботу в зоні відчуження, складає 14970,00 грн., а без обмеження - 17112,77 грн., що значно перевищує розмір пенсії, яку позивач отримує наразі, а тому наявні підстави для скасування відповідного рішення.

Ухвалою суду від 17 травня 2019 року позовну заяву залишено без руху в зв`язку з невідповідністю останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

27 травня 2019 року до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на відсутність правових підстав для переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначав, що позивачем не надано довідку про заробітну плату, передбачену Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з роботу в зоні відчуження з додаванням до заробітку на основній роботі, як передбачено ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Використати показник середньої заробітної плати 6188,89 грн. неможливо, оскільки заявник вже отримав у 2004 році пенсію за віком. Вказував на відсутність підстав для встановлення судового контролю та встановлення строку для подання звіту про виконання судового рішення.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

05 квітня 2019 року позивач звернувся до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням всього відпрацьованого страхового стажу та із заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження за червень 1986 року, з додаванням заробітку за основним місцем роботи на загальну суму 837,78 крб., згідно довідки про заробітну плату Житлово-комунальної контори "Полтаваоблагробуд" від 27 серпня 2013 року № 68. При обчисленні пенсії застосувати показник середньомісячної заробітної плати за 2016-2018 роки - 6188,89 грн. без обмеження граничного розміру /а.с. 11/.

Рішенням Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10 квітня 2019 року № 28 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за липень 1986 року в період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в зв`язку з відсутністю правових норм щодо проведення перерахунку та документів про заробітну плату, виданих у відповідності до чинного законодавства /а.с. 19-20/.

В подальшому, ОСОБА_1 звернувся із запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо надання інформації про орієнтовний розмір пенсії за віком в разі її перерахунку у 2019 році з урахуванням лише норм, передбачених частиною третьою статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11 травня 2019 року № 7878/01-24 позивачу повідомлено, що в разі застосування вищезазначених норм чинного законодавства, загальна сума пенсії за віком без обмеження її розміру граничною величиною (14970 грн.) склала б 17139,77 грн., в тому числі: основний розмір пенсії за віком - 12651,93 грн., збільшення пенсії на 25% відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" в розмірі 3162,98 грн., підвищення до пенсії як інваліду війни II групи відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 598,80 грн., додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 379,60 грн., щомісячна цільова грошова допомога на прожиття відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни" в сумі 50 грн. Примірний розрахунок проведено із заробітку за роботу в зоні відчуження за червень 1986 року на суму 0,00838 грн. згідно з довідкою Житлово-комунальної контори "Полтаваоблагробуд" від 27 серпня 2013 року № 68. Розрахунок заробітку для обчислення пенсії визначено за частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 21-22/.

Не погоджуючись із відмовою Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області та вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Конституційний Суд України зазначив, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до положень пункту 47 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 43 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Аналіз наведених норм свідчить про можливість здійснення за заявою пенсіонера переведення з пенсії по інвалідності, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за матеріалами пенсійної справи.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на підставі заяви ОСОБА_1 від 22 січня 2019 року /а.с. 181-190/, переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, при призначенні пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 має бути розраховано пенсію з урахуванням вимог частини другої статті 40 даного Закону, із застосуванням показника середньої зарплати з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2016-2018 роки).

Доводи відповідача щодо правомірності відмови пенсійного органу в перерахунку пенсії позивачу із заробітку, отриманого за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за червень 1986 року в розмірі 837,78 крб., згідно з довідкою Житлово-комунальної контори "Полтаваоблагробуд" від 27 серпня 2013 року № 68, суд вважає необґрунтованими з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Згідно з частиною першою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210) у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відтак, особа, яка пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 році, має право на обчислення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за весь фактично відпрацьований час.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

У червні 1986 року ОСОБА_1 працював у Житлово-комунальній конторі "Полтаваоблагробуд" та був відряджений до зони відчуження, де безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи з 08 червня 1986 року по 31 серпня 1986 року, що негативно вплинуло на стан здоров`я позивача та в подальшому призвело до інвалідності.

ЖКК "Полтаваоблагробуд" видано довіку відповідно до якої заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження складає: 837,78 крб. - за червень 1986 року, 7017,58 крб. - за липень 1986 року та 592,86 крб. - за серпень 1986 року /а.с. 153/.

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25 листопада 2005 року, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок).

Пунктом 2.2 Порядку визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії по інвалідності.

Відповідно до пункту 2.8. Порядку переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

В матеріалах пенсійної справи наявна довідка № 68 від 27 серпня 2013 року на ім`я ОСОБА_1 про заробітну плату, одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в червні - серпні 1986 року, видану ЖКК "Полтаваоблагробуд". Зазначена довідка відповідає вимогам чинного законодавства, в судовому порядку вказана довідка недійсною не визнавалась /а.с. 153/.

Відтак, у відповідача відсутні правові підстави не приймати довідку позивача про його заробіток у зоні відчуження ЧАЕС у червні 1986 році в сумі 0,00838 грн. для обчислення пенсії.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії за віком, оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи, суд дійшов висновку про те, що позивач надав усі документи, необхідні для перерахунку його пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Отже, відмова відповідача у проведені ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з обчисленням її розміру з урахуванням заробітної плати, отриманої за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за червень 1986 року, із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки не відповідає закону.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10 квітня 2019 року № 28.

У відповідності до частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи положення частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 квітня 2019 року, з обчисленням її розміру з урахуванням заробітної плати, отриманої за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за червень 1986 року в сумі 837,78 крб. згідно з довідкою Житлово-комунальної контори "Полтаваоблагробуд" від 27 серпня 2013 року № 68 із застосуванням пільг, передбачених частиною третьою статті 57 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та в порядку, визначеному частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки та провести відповідні виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

Разом із тим, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача провести вищевказаний перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми випливає, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи, що права позивача в частині перерахунку його пенсії із застосуванням обмежень розміру пенсії граничним розміром на час розгляду цієї справи не порушені, оскільки такий перерахунок наразі не проведено, то суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Стосовно вимог позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області подати звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов`язанні суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб`єкта владних повноважень обов`язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов`язки виконати без достатніх зволікань.

У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.

З урахуванням наведеного, у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати у триденний строк з моменту набрання законної сили рішенням суду звіт про його виконання належить відмовити.

З приводу клопотання ОСОБА_1 про допущення до негайного виконання рішення суду суд зазначає, що за приписами пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

У цій справі, заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги, обґрунтованість яких встановлена судом під час її розгляду, носять зобов`язальний характер та не стосуються стягнення з відповідача конкретної суми пенсійних виплат, а відтак, з огляду на приписи статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про допущення до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення пенсії за один місяць.

Враховуючи викладене вище, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат у розумінні статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10 квітня 2019 року № 28.

Зобов`язати Полтавське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року з обчисленням її розміру з урахуванням заробітної плати, отриманої за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за червень 1986 року в сумі 837,78 крб., згідно з довідкою Житлово-комунальної контори "Полтаваоблагробуд" від 27 серпня 2013 року № 68 із застосуванням пільг, передбачених частиною третьою статті 57 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в порядку, визначеному частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.О. Чеснокова