
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2019 р. № 400/608/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П., розглянув в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Державна служба України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 про:визнання протиправною та скасування постанови від 21.02.2019 № 056943,ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець Криворот Марина Анатоліївна (далі - позивачка) звернулася до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056943 від 21.02.2019 року, винесеної заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області Гринюком О., про стягнення з ФОП ОСОБА_2 . адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Ухвалою від 07.03.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що наявність вини позивача у вчиненні правопорушення не є доведеною, у тому числі не доведено наявність у позивача статусу перевізника, що є обов`язковою умовою при притягненні до відповідальності за порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" і накладення на суб`єкта обов`язку сплатити адміністративно-господарський штраф. Також на підтвердження відсутності ознак порушення законодавства у сфері автомобільного транспорту в даному випадку свідчить ще й те, що рух транспортного засобу після зважування не обмежувався.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що згідно акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки про зважування, позивачем допущено загальне перевищення вагових обмежень на 1 тонну 080 кг. Позивач заздалегідь була повідомлена про розгляд справи про притягнення її до відповідальності, але на розгляд справи не з`явилась, своїх доводів та заперечень не надала та не спростувала своєї причетності до габаритно-вагового контролю, проведеного 08.01.2019 року. Згідно товарно-транспортної накладної від 16.11.2018 року перевізником вказано ТОВ "Континіум Транс", але позивачем не надано документів, які б підтвердили, що транспортний засіб не перебував у її користуванні в день габаритно-вагового контролю. Відтак, факт належності транспортного засобу іншій особі досі залишається недоведеним. Відповідач зазначає, що його посадовими особами під час розгляду справи, за наявними матеріалами, виявлено підстави для винесення оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу. За таких обставин, в задоволенні позову слід відмовити.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
08.01.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на дільниці а/д М-05 "Київ - Одеса", 450 км - 500 м. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 із причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; водій: ОСОБА_3
Під час перевірки виявлено порушення п. 22.5 ПДР України, а саме: при перевезенні вантажу навантаження на строєну вісь склало 23,640 т. при допустимих 22,0 т. Порушено ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У тому числі порушено ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт": надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, виданий уповноваженим компетентним органом у разі перевезення вантажу з перевищеними ваговими обмеженнями.
За результатами проведеного контролю складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 115189 від 08.01.2019 року, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 08.01.2019 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 045910 від 08.01.2019 року.
21.02.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за наявними матеріалами, розглянуто справу про допущення позивачем порушення законодавства про автомобільний транспорт. За результатами даного розгляду винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056943 від 21.02.2019 року, якою на ФОП ОСОБА_2 за порушення законодавства України про автомобільний транспорт застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (пп. 1, 4, 15, 27 п. 5).
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Постанова № 879) Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з пунктами 22 Постанови № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Як вбачається з аналізу викладених вище правових норм, уся відповідальність за дотримання законодавства в сфері безпеки руху, заходів збереження автомобільних доріг загального користування, дотримання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", лежить на водію та перевізнику, але аж ніяк не на власнику автомобіля (якщо останній не є перевізником).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно Акту про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 115189 від 08.01.2019 року власником автотранспортного засобу вказаний позивач. Одночасно з цим, відповідачем не надано жодного документа, який підтвердив би, що ОСОБА_2 є підприємцем, який надає послуги перевізника.
Більш того, відповідно до наявної у матеріалах справи товарно-транспортної накладної № 003132 від 28.12.2018 року перевізником вказано ТОВ "Континіум Транс".
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, що позивач була перевізником на транспортному засобі марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 із причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 , отже вона не може бути притягнута до відповідальності за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту, а нарахування їй грошових зобов`язань є протиправним.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (пр АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) - задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056943 від 21.02.2019 року, винесену заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області Гринюком О., про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 Анатоліївни адміністративно -господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. П. Фульга