Рішення № 82192180, 04.06.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2019
Номер справи
400/1290/19
Номер документу
82192180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2019 р. № 400/1290/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області) про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. та зобов"язати відповідача перерахувати з 01.01.2018 р. та виплатити пенсію у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, з 2005 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон № 2262). На думку позивача, відповідач в супереч вимог Закону 2262 протиправно обмежив розмір пенсії позивача шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 88% до 70% відповідних сум його грошового забезпечення.

Ухвалою від 13.05.2019 року суд відкрив провадження у справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивачем до суду подано заяву про уточнення позовних вимог від 10.05.2019, в якій просив визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. та зобов"язати відповідача перерахувати з 01.01.2016 р. та виплатити пенсію у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивачеві, як пенсіонеру МВС, пенсія призначена відповідно до вимог Закону № 2262 у розмірі 88 % грошового забезпечення та останній перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області.

Згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області відповідачем здійснено перерахунок пенсії з січня 2018 р., зменшивши її розмір з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

09.04.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії та проведення її виплати в подальшому з врахуванням встановленого розміру 88% відповідної суми грошової забезпечення.

Відповідач листом від 22.04.2019 повідомив про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 70% сум грошового забезпечення здійснено за чинною редакцією Закону № 2262.

Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 88% до 70% грошового забезпечення при перерахунку його пенсії, звернувся до суду із даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2018.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Наведене узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у зразковій адміністративній справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2019 року.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного суд, дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача протиправно застосував до зміненого (збільшеного) розміру грошового забезпечення коефіцієнт 70% замість 88%.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення розміру пенсії з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року протиправними.

3. Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 88% грошового забезпечення та виплатити йому суму перерахунку з подальшою виплатою пенсії відповідно до перерахунку.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. П. Фульга