Рішення № 82192127, 28.05.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2019
Номер справи
1.380.2019.001399
Номер документу
82192127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001399

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Надич М.О., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник – Пилипяк В.Р.

відповідача: представник – Ворошилова Н.В.

третьої особи: представник – не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, –

ВСТАНОВИВ:

Позивач – Відокремлений підрозділ «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- визнати дії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо черговості зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та самостійної зміни призначення платежу, яке страхувальник (позивач) зазначив в платіжних документах по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року протиправними;

- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області змінити черговість зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», відповідно до призначеного платежу визначеного платіжними дорученнями про перерахунок коштів зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року та здійснити коригування в інтегрованій картці з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», відобразивши перераховані кошти зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 01.08.2018 року по 31.12.2018 року як сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в повному розмірі за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до Витягу з реєстру страхувальників від 21.03.2019 року № 5618 перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у Головному управлінні ДФС у Львівській області.

Відповідно до листа Сокальського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) № 779/05-74 від 25.03.2019 року єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» зараховано включно по липень 2018 року, а сума заборгованості, згідно з інформацією отриманою з електронного кабінету страхувальника станом на 31.12.2018 року складає 72809667,86 грн., з них недоїмка 24703372,02 грн., штрафи 22282860,72 грн., пеня 25823435,12 грн.

З таким порядком зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування позивач не погоджується, оскільки за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року ним щомісячно проводиться перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування пропорційно до виплати заробітної плати кількома платежами за рахунок коштів від реалізації вугілля та бюджетних коштів. Згідно з довідки ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» № 1-15/331 від 22.03.2019 року вбачається, що заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року у співвідношенні до фонду оплати праці немає, що підтверджується копіями платіжних доручень, долучених до матеріалів справи. Відтак, зазначає, що відповідачем порушено черговість зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Також позивач стверджує, що таке порушення черговості зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування спричиняє негативні наслідки не тільки для страхувальника (позивача) у вигляді нарахування недоїмки, штрафів, пені, але і для застрахованих осіб (працівників позивача).

Саме тому просить визнати дії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо черговості зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та самостійної зміни призначення платежу протиправними та зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області змінити черговість зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», відповідно до призначеного платежу визначеного платіжними дорученнями про перерахунок коштів зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задоволити.

Відповідач у поданому на позовну заяву відзиві проти позову заперечив з підстав, що відповідно до інтегрованої картки платника податків по ЄСВ за 2018 рік заборгованість позивача на початок 2018 року становить 24428812,00 грн.

Оскільки, частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, відтак сплата позивачем єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в 2018, 2019 роках погашає суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Саме тому відповідач вважає вимоги позивача, викладені в позовній заяві необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у поданих на позовну заяву поясненнях проти позову заперечила з підстав, що Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є спеціальним законом, який встановлює порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, частиною четвертою статті 8 якого передбачено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відтак, контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного соціального внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного соціального внеску віднесено до функцій органів доходів і зборів (органів Державної фіскальної служби).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судове засідання не з`явилася, через канцелярію суду подала клопотання про розгляд справи без участі її представника.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 29 березня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання. В судовому засіданні 25.04.2019 року ухвалою суду, яка занесена в протокол судового засідання, було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Суд заслухав пояснення представників позивача та відповідача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до Витягу з Реєстру страхувальників № 5618 Відокремлений підрозділ «Шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у Головному управлінні ДФС у Львівській області.

У листі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 25.03.2019 року № 779/05-74 зазначено, що відповідно до реєстру застрахованих осіб по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» (ЄДРПОУ 26359891) станом на 25.03.2019 року зараховано єдиний соціальний внесок включно по липень 2018 року.

Відповідно до даних інтегрованої картки платника податків заборгованість Відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на початок 2018 року становить 24428811,8 грн.

Предметом спору у даній справі є зобов`язання Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області змінити черговість зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», відповідно до призначеного платежу визначеного платіжними дорученнями про перерахунок коштів зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року та обґрунтування підстав такого зобов`язання.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI. (далі – Закон №2464).

Відповідно до пункту першого частини першої статті 1 Закону №2464 платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відокремлений підрозділ «Шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» є страхувальником в розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини 12 статті 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до частини першої статті 12 Закону №2464 завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 12 цього ж Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Відповідно до частини 6 статті 25 Закону №2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз наведеної норми в сукупності з іншими нормами Закону №2464, вказує, що така імперативно визначає порядок погашення несплачених сум недоїмки, штрафних санкцій та пені відповідно до якої суми єдиного внеску, що надходять від платника, який має заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як слідує з долученої до матеріалів справи інтегрованої картки платника податків заборгованість Відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на початок 2018 року становить 24428811,8 грн. Вказана обставина не заперечується представником позивача.

Відтак, відповідачем, зважаючи на імперативні приписи частини 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» правомірно зараховано сплату єдиного соціального внеску за 2018, 2019 роки в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Посилання ж позивача на відсутність у нього заборгованості зі сплати ЄСВ за спірний період у співвідношенні до фонду оплати праці з покликанням на довідку щодо нарахування заробітної плати працівникам ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», на яку нараховано єдиний соціальний внесок і його сплата за серпень-грудень 2018 р. № 1-15/331 від 22.03.2019 року судом не враховуються, оскільки факт наявності такої довідки жодним чином не спростовує імперативно встановлений приписами частини 6 статті 25 Закону №2464 порядок погашення несплачених сум недоїмки, штрафних санкцій та пені.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем належними та допустимими доказами підтверджено правомірність зарахування сплачених позивачем платежів єдиного соціального внеску на погашення суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, а відтак у суду відсутні підстави для визнання дій щодо черговості зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та самостійної зміни призначення платежу, яке страхувальник (позивач) зазначив в платіжних документах по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року протиправними.

Оскільки судом встановлено правомірність зарахування відповідачем сплачених позивачем платежів єдиного соціального внеску на погашення суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення не підлягає задоволенню позовна вимога позивача про зобов`язання змінити черговість зарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», відповідно до призначеного платежу визначеного платіжними дорученнями про перерахунок коштів зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року та здійснити коригування в інтегрованій картці з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля», відобразивши перераховані кошти зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 01.08.2018 року по 31.12.2018 року як сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в повному розмірі за період з 01.08.2018 року по 31.12.2018 року.

За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» ДП «Львівугілля» (80000, Львівська область, м.Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул. М.Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII “Перехідні положення” цього Кодексу.

Повне рішення складено 05.06.2019 року.

Суддя Клименко О.М.