
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/6243/18Р
УХВАЛА
З ПИТАНЬ РОЗ`ЯСНЕННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
29 травня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні заяву позивача про роз`яснення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 року у адміністративній справі № 813/6243/18 за адміністративним
позовом ОСОБА_1 ,до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, представник – Колеснік І.С. про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Львівським окружним адміністративним судом отримано заяву ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 року у адміністративній справі № 813/6243/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
У вказаній заяві заявник просить роз`яснити в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.10.2018 року про перерахунок пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні із тлумаченням способу виконання рішення суду щодо перерахунку пенсії.
Позивач в судовому засіданні заяву підтримав, просив задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вказаної заяви позивача заперечив, з підстав що рішення є зрозумілим та додаткових роз`яснень не потребує.
При прийнятті ухвали, суд виходить з наступного:
Згідно ст. 254 КАС України:
1. За заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
2. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
3. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
4. Подання заяви про роз`яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
5. Ухвалу про роз`яснення судового рішення або відмову у його роз`ясненні може бути оскаржено.
Суд зазначає, що підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акту є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акту, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, що виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
В резолютивній частині рішення суду, судом вирішено:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 90% грошового забезпечення.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 24.10.2018 року про перерахунок пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В мотивувальній частині рішення судом встановлено:
«Проте, зменшення пенсії відповідача за вислугу років до 70 % грошового забезпечення, на думку суду, є протиправним, та таким що в порушення ст.ст. 22, 58 Конституції України, звужує право позивача на отримання пенсії у розмірі, визначеного чинним на момент її призначення законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 8 липня 2015 року у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права позивача щодо встановлення з 01.01.2018 року при перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії обмеження її розміру в межах 90%.
Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90 % на 70% вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Кожен орган державної влади зобов`язаний діяти виключно в межах передбачених чинним законодавством. Відповідно, суд при вирішенні питання щодо правомірності дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень може вирішувати питання щодо відповідності таких дій нормам чинного законодавства, однак не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені по компетенції цього органу державної влади.
Отже, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.»
Таким чином, судом надано оцінку протиправним спірним діям відповідача, відтак з врахуванням вимог ч. 4 ст. 245 КАС України відповідач зобов`язаний повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, з урахуванням саме правової оцінки, наданої судом у вказаному рішенні, щодо на думку суду додаткову роз`ясненню не підлягає.
Відповідно, обставини про які зазначає заявник у поданій заяві та які просить роз`яснити, жодним чином не вказує на незрозумілість судового рішення.
Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що резолютивна частина рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 року є зрозумілою, а тому в задоволенні заяви про роз`яснення судового рішення слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 248, 254, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 року по даній справі, відмовити.
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Ухвала складена в повному обсязі 03.06.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.