
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/3318/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
секретаря судового засідання Магдич В.М.,
за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Алексійчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
18.03.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови провести перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової слу жби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки про розмір грошового забезпечення №85/1420 від 23.03.2018 та виплату невиплаченої суми пере рахованої пенсії за 2018 та 2019 роки - протиправними (незаконними) та таки ми, що не відповідають Конституції України, вимогам Закону України "Про пен сійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанові Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та дея ких інших осіб", постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постано вою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки про розмір грошового забезпечення №85/1420 від 23.03.2018, яка міститься у матеріалах пенсійної справи №0603007490.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2004 року йому призначена пенсія за вислугою років. Позивач звертався до суду із позовом про перерахунок пенсії відповідно до вимог Постанови КМУ №103, який позивачу було задоволено, однак відповідачем не було виконане вказане рішення у частині перерахунку пенсії з посиланням на той факт, що на ГУ ПФУ в Житомирській області не покладено рішенням суду обов`язку щодо перерахунку пенсії, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ №103 відсутні. Позивач вважає такі відповідача протиправними та такими, що не відповідають Конституції України та Законам України та порушують його право на належне пенсійне забезпечення.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 08.04.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) учасників справи на 06.05.2019 на 12:00.
Відповідно до листа від 24.04.2019 у зв`язку з перебуванням судді Єфіменко О.В. у відпустці у період з 26.04.2019 до 10.05.2019 судове засідання у справі №240/3318/19, призначене на 06.05.2019 на 12 год. 00 хв. відкладається на 31.05.2019 на 11 год. 00 хв (а.с. 58).
03.05.2019 через відділ документального забезпечення суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 25.04.2019 (а.с. 59-60). В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачу на виконання постанови Корольовського районного суду м. Житомира від 04.06.2007 у справі №2«а»-72/07, з урахуванням змін внесених ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 21.05.2012 у справі №6а - 72/12, ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2008 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області призначено пенсію за вислугою років з 01.02.2004 відповідно до п.«б» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказаними рішеннями було зобов`язано Міністерство з надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України №2262.
На виконання вказаних рішень з 19.02.2013 ГУ ПФУ в Житомирській області було взято ОСОБА_1 на облік та призначено пенсію з 01.02.2004 на підставі документів, наданих управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області та виплачено заборгованість. Пенсія позивачу за вислугу років призначена у розмірі 51% грошового забезпечення, яка розрахована відповідно до довідок наданих уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України за №9/1420 від 13.02.2013. Станом на 01.04.2014 розмір грошового забезпечення позивача складає 1144,52 грн (51% від суми 2244,15 грн згідно довідки). Тобто, після перерахунку розмір пенсії з урахуванням зазначеного підвищення не може перевищувати 1144,52 грн, а максимальний розмір підвищення - 195,52 грн.
На думку представника відповідача, пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства, будь-яких зобов`язань на ГУ ПФУ в Житомирській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на майбутнє судовими рішеннями не встановлено, тому підстави для перерахунку пенсії, відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні.
У судовому засіданні 31.05.2019 позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі, з підстав, що викладені у позовній заяві.
У судовому засіданні 31.05.2019 представник відповідача проти заявлених вимог заперечувала, з підстав що викладені у відзиві на адміністративний позов (а.с. 59-60) та просила відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши пояснення позивача та представників позивача і відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що з 01.02.2004 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з 25.02.2013 він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області.
Розмір пенсії позивача згідно з довідкою ГУ ПФУ від 26.02.2019 з грудня 2018 року складає 1713,41 грн (а.с. 21).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.03.2018 органи ПФУ зобов`язані здійснити перерахунок пенсії особам, які призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Перерахунок проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, визначені у пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до 3акону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
У зв`язку з неотриманням пенсії у перерахованому розмірі 06.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про надання відповідних роз`яснень (а.с. 15).
18.02.2019 за вих. №Щ-594 від 14.02.2019 позивачем отримано відповідь ГУ ПФУ в Житомирській області, якою позивача повідомлено, що будь-яких зобов`язань щодо перерахунку пенсії позивача на ГУ ПФУ в Житомирській області не покладено, тому підстави для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ №103 відсутні (а.с. 16).
27.02.2019 ОСОБА_1 повторно звернувся зі скаргою до начальника ГУ ПФУ в Житомирській області з вимогами невідкладного проведення перерахунок його пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та довідки про розмір грошового забезпечення №85/1420 від 23.03.2018, яка міститься у матеріалах пенсійної справи № 0603007490 , та виплатити перераховану пенсію у тому числі невиплачену суму перерахованої пенсії за 2018 та 2019 роки (а.с. 17-19).
12.03.2019 позивачем отримана відповідь ГУ ПФУ в Житомирській області за вих. №Щ-985 від 07.03.2019 на скаргу позивача від 27.02.2019, якою позивача повторно повідомлено, що будь-яких зобов`язань щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Житомирській області не встановлено, тому підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ №103 відсутні (а.с. 20).
Позивач, вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати йому пенсії протиправними, звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Спірні правовідносини регулюються статтями 17, 22, 46 Конституції України, Законом України №2262-ХІІ.
Гарантії встановлені частиною 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені (рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 справа №1-38/2016).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Згідно з преамбулою Закону України №2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону України №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин з 01.03.2018) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (статтю 43 доповнено частиною згідно із Законом України №580-VIII від 02.07.2015 із змінами, внесеними згідно із Законом України №900-VIII від 23.12.2015).
Згідно з приписами пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частини третьої ст.51 у редакції Закону України №614-VІІІ від 15.07.2015 перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на, такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ у редакції Закону України №1774-VIII від 06.12.2016 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою КМУ №103 приписано перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою; військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
При цьому надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військове строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням згідно з додатком 16 до Постанови КМУ №704.
Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90, встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ МОУ №90).
У додатках 1-22 до Наказу МОУ №90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Проте, у цих додатках відсутня посада осіб офіцерського складу Збройних Сил, з якої позивач був звільнений з військової служби.
Тому для визначення належного позивачу посадового окладу до застосування підлягає додаток 24 до зазначеного Наказу МОУ №90, в якому визначена схема для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності Постановою КМУ №704, що не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік» на 1 січня 2018 року встановлений у розмірі 1762 грн.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008 із змінами згідно з Постановою КМУ №103.
Відповідно до Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п.2 у редакції Постанови КМУ №103).
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2 у редакції Постанови КМУ №103).
На підставі списків уповноважені органи (обласні військові комісаріати, Київський міський військовий комісаріат) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 3 у редакції Постанови КМУ №103).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №847 від 28.10.2015).
Водночас статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення Іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною другою статті 13 Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Положеннями статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної, рили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС та отримує пенсію за вислугою років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсію позивачу призначено ГУ ПФУ в Житомирській області на підставі Постанови Корольовського районного суду міста Житомира від 14.06.2007, починаючи з 01.02.2004, залишеної без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2008 та Вищого адміністративного суду України від 12.04.2012 (а.с. 22-27).
На обліку у ГУ ПФУ в Житомирській області ОСОБА_1 перебуває з 25.02.2013.
Відповідно до наданої головою ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області до ГУ ПФУ в Житомирській області довідки №85/1420 від 23.03.2018 розмір грошового забезпечення за посадою, що враховується для перерахунку пенсії, складає 6706,00 грн. Після перерахунку основний розмір пенсії позивача повинен складати 3420,06 грн (6706,00 грн х 51%).
Згідно вищезазначеної довідки: посадовий оклад становить 3520,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 1916,00 грн.
Відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2018 підвищення до пенсії позивача має складати - 1751,65 грн (3420,06 грн - 1668,41 грн).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено порядок перерахунку та виплати пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановив - перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 20.12.2016 дійшов висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004). Організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також члени їхніх сімей пов`язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю доступних засобів для існування (стаття 46 Конституції України), а особливістю виконаних ними обов`язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (частина перша статті 17 Основного Закону України). Конституційний Суд України зазначав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, абзац четвертий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 17.03.2004 №7-рп/2004).
Конституційний Суд України вважає, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15.02.2018 у справі №820/6514/17 встановлено, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином.
Відповідно до правової позиції Єврейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені відповідачем під час розгляду адміністративної справи є недоведеними та безпідставними та не дають суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1536,80 грн. У зв`язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме у сумі 1536,80 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови провести перерахунок пенсії та її виплати ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової слу жби, та деяким іншим категоріям осіб» та довідки про розмір грошового забезпечення №85/1420 від 23.03.2018 - протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , у порядку і розмірах визначених постано вою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та довідки про розмір грошового забезпечення №85/1420 від 23.03.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1536,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 05 червня 2019 року.
Головуючий суддя О.В. Єфіменко