
Справа № 346/1113/19
Провадження № 2/346/1110/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі головуючого-судді Калинюка О.П.
з участю: секретаря Комашко А.М.
представника позивача Домашевської Х.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, -
в с т а н о в и в:
свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач з 01.04.2013 року перебуває на обліку у вказаному департаменті соціальної політики як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. 11.06.2015 року вона звернулась із заявою та декларацією для призначення вказаної допомоги. Згідно з поданою заявою та відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок), відповідачу призначено вказану допомогу на період з 01.06.2015 року по 01.09.2015 року у розмірі 1 237,40 грн. щомісячно та на період з 01.09.2015 року по 30.11.2015 року у розмірі 1 620,64 грн. щомісячно.
21.12.2015 року відповідач знову звернулася із заявою про призначення такої допомоги та декларацією для її призначення, зазначивши в останній наявність у відповідача 1/2 частки житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 48 кв. м., та житлового приміщення, належного ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 32 кв. м. В розділі 3 декларації «Відомості про житлові приміщення, які перебувають у власності чи володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, членів сім`ї» інформацію про те, що 23.07.2015 року відповідно до договору дарування вона набула право приватної власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 76,8 кв. м., відповідач приховала. Тому їй на період з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї у розмірі 1 443,09 грн. щомісячно та на період з 01.05.2016 року по 31.05.2016 року - у розмірі 1 615,45 грн. щомісячно.
За результатами проведеної перевірки та на підставі інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 21.07.2016 року виявлено, що відповідач згідно з договором дарування є власником: квартири в АДРЕСА_3 , загальною площею 76,8 кв. м.; квартири в АДРЕСА_1 , загальною площею 49,1 кв. м.; квартири в АДРЕСА_2 , загальною площею 31,8 кв. м.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим
сім`ям» та абз. 6 п. 10 вказаного Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
У зв`язку з виявленням квартири загальною площею понад встановлену норму (загальна площа житлових приміщень відповідача склала: 76,8+49,1+31,8=157,7 кв. м., склад сім`ї відповідача складає 4 особи, отже, допустима норма - 21х4+10,5 = 94,5 кв. м.) виявлено, що відповідачем подано недостовірні дані, які вплинули на встановлення права на вказану соціальну допомогу та визначення її розміру, що призвело до неправомірного призначення такої допомоги та надмірної виплати відповідачу бюджетних коштів.
В зв`язку з цим відповідача належним чином повідомлено про період і суму вказаної надмірної виплати та в подальшому не призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Сума зазначеної надмірної виплати за період з 01.12.2015 року по 01.06.2016 року склала 8 830,90 грн., яку відповідач зобов`язалася повернути згідно з її заявою від 20.07.2016 року. Однак, за період з 22.08.2016 року по 01.03.2019 року нею повернуто лише 1 043 грн., з яких останній платіж у розмірі 100 грн. оплачено ще 05.10.2018 року. Відповідачу повторно направлено повідомлення про вказаний період та суму надмірної виплати, реквізити для оплати залишку повернення в сумі 7787,81 грн., проте ця сума залишилась не погашена.
Посилаючись на п. 28 зазначеного Порядку, позивач просить стягнути з відповідача 7 787,81 грн., виплачених надміру у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за період з 01.12.2015 року по 01.06.2016 року, що отримані внаслідок зловживання з боку відповідача, а також стягнути з відповідача судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 1 921 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, з підстав, зазначених в позовній заяві, і просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов по суті визнала частково, однак, просить врахувати, що нею в 2019 році сплачено в рахунок повернення вказаних коштів 240 грн., що стверджується відповідними квитанціями, копії яких долучила до матеріалів справи.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які досліджені в судовому засіданні, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Судом встановлено, що відповідач з 01.04.2013 року перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Коломийської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
11.06.2015 року та 21.12.2015 року відповідач зверталася до вказаного департаменту із заявами відповідно № 2/1341 та № 4/985 про призначення такої допомоги (а.с. 7, 8, 13,14).
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 11.06.2015 року відповідач зазначила, що дохід сім`ї за період з 01.12.2014 року по 01.06.2015 року складався лише зі стипендії та зарплати. У відомостях про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), відповідачем зазначено, що у власності сім`ї перебувають лише квартира площею 31,8 кв. м., що знаходиться в АДРЕСА_2 , та квартира (1/2 частка ) площею 50,48 кв. м., що знаходиться в АДРЕСА_1 (а.с. 9, 10).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 24.06.2015 року відповідачу призначено таку допомогу на період з 01.06.2015 року по 30.11.2015 року у розмірі 1 237,40 грн. щомісячно (а.с. 11).
В такій же декларації від 21.12.2015 року відповідач також зазначила, що дохід сім`ї за період з 01.06.2015 року по 01.12.2015 року складався лише зі стипендії та зарплати. У відомостях про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), відповідачем знову зазначено, що у власності сім`ї перебувають тільки вказані квартири (а.с. 15,16).
Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №1443 від 16.12.2015 року в АДРЕСА_1 (загальна площа 50,49 кв. м.), зареєстровано 5 осіб, уповноваженим власником вказано ОСОБА_1 (а.с. 17).
Згідно із довідкою про склад сім`ї № 1444 від 16.12.2015 року в АДРЕСА_2 (загальна площа 31,2 кв. м.), зареєстрована 1 особа, уповноваженим власником вказано ОСОБА_2 (а.с. 18).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 11.01.2016 року відповідачу призначено таку допомогу на період з 01.12.2015 року по 31.05.2016 року у розмірі 1 443,09 грн. щомісячно (а.с. 19).
Відповідно до договору дарування, посвідченого 23.07.2015 року приватним нотаріусом Коломийського міського нотаріального округу Григорець М.В., зареєстрованого в реєстрі за № 1262, ОСОБА_1 подаровано квартиру АДРЕСА_3 , загальною площею 76,8 кв. м. Вказаний договір як підстава виникнення права власності вказано у витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 41099001 від 23.07.2015 року (а.с. 21-23).
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 63995137 від 21.07.2016 року ОСОБА_1 на праві власності належать: квартира АДРЕСА_3 (дата реєстрації - 23.07.2015 року); 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 (дата прийняття рішення про реєстрацію - 11.08.2004 року); квартира АДРЕСА_2 (дата реєстрації - 27.01.2005 року (а.с. 24-26)).
Проте, квартиру АДРЕСА_3 , при подачі заяви на отримання соціальної допомоги відповідач не задекларувала. Отже, оскільки загальна площа житлових приміщень відповідача становить 157,7 кв. м. (76,8+49,1+31,8), а до складу її сім`ї входить 4 особи, то допустимою є норма 94,5 кв. м. (21х4+10,5 =94,5).
Відповідно до ст. 7 вказаного Закону та абз.6 п.10 зазначеного Порядку державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно з п.12 цього Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Рішенням про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 15.07.2016 року відповідачу відмовлено в призначенні такої допомоги у зв`язку з тим, що у володінні сім`ї є більше однієї квартири, загальна площа яких є більшою від норми володіння (а.с. 27).
Пунктом 25 вищевказаного Порядку передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні
дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 зазначеного Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення
права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні
відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в
установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Довідкою від 20.07.2016 року стверджується, що відповідач знаходилася на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та за період з грудня 2015 року по травень 2016 року їй нараховано 8 830,90 грн. такої допомоги (а.с. 28).
Згідно із заявою, адресованою начальнику цього управління, № 3/587 від 20.07.2016 року відповідач зобов`язалася повернути переплату в сумі 8 830,90 грн. по 100 грн. щомісячно до погашення заборгованості в повному обсязі (а.с. 39).
Письмовим повідомленням про припинення надання державної соціальної допомоги від 20.07.2016 року відповідача проінформовано про припинення виплати вказаної допомоги, починаючи з 01.12.2015 року, на підставі проведеної перевірки відомостей про доходи та майновий стан (а.с. 30).
25.02.2019 року відповідачу направлено повідомлення про необхідність повернення виплаченої надміру суми державної соціальної допомоги у розмірі 7 787,81 грн. із зазначенням реквізитів для оплати, та встановлено строк для повернення виплачених коштів до 06.03.2019 року (а.с. 31).
Враховуючи подальше пред`явлення даного позову, суд вважає, що зазначене повідомлення залишилось відповідачем без задоволення.
Відповідно до квитанцій № 144 від 23.04.2019 року та № 11 від 20.05.2019 року відповідач сплатила на рахунок позивача відповідно 140 грн. та 100 грн. в якості часткового повернення виплаченої надміру соціальної допомоги (а.с. 54).
Згідно з ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, оскільки відповідачем подано недостовірні відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та визначення її розміру на період з 01.12.2015 року по 01.06.2016 року, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 7 547,81 грн. надміру виплачених коштів у вигляді такої допомоги, оскільки відповідачем добровільно повернуто в процесі судового розгляду 240 грн., що стверджується вказаними квитанціями.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 1 921 грн., що стверджується платіжним дорученням від 12.03.2019 року (а.с.1). В зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог з відповідача на користь позивача підлягають присудженню вказані судові витрати.
На підставі ст. 1212 ЦК України, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, та, керуючись ст.ст. 141, 263- 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Коломийським МВ УМВС в Івано-Франківській області 15.04.2004 року, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, на р/р № НОМЕР_3 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, 7 547 (сім тисяч п`ятсот сорок сім) гривень 81 копійку за період з 01.12.2015 року по 01.06.2016 року, надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Коломийським МВ УМВС в Івано-Франківській області 15.04.2004 року, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою6 АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, на р/р № НОМЕР_3 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, судові витрати в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30 травня 2019 року.
Суддя Калинюк О. П.