Рішення № 82181761, 09.04.2019, Ленінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
205/1141/19
Номер документу
82181761
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

09.04.2019 Єдиний унікальний номер 205/1141/19

Єдиний унікальний номер 205/1141/19

Провадження № 2/205/1191/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 квітня 2019 року м. Дніпро

Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Приходченко О.С.

при секретарі Король Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чечелівського районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту, що має юридичне значення, та внесення змін в актовий запис про народження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 1 лютого 2019 року звернулася до суду з позовом до відповідача Новокодацького районного у м. Дніпрі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, третя особа Чечелівський районний у м. Дніпрі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту, що має юридичне значення, та внесення змін в актовий запис про народження.

Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 6 лютого 2019 року позов було прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 5 березня 2019 року первісного відповідача Новокодацький районний у м. Дніпрі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області було замінено належним відповідачем Чечелівським районним у м. Дніпрі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та виключено його зі складу третіх осіб.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 29 березня 2019 року підготовче провадження було закрито, а справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач у своєму позові посилалася на те, що рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 2 серпня 2018 року було встановлено факт, що ОСОБА_2 , яка є матір`ю позивача, за національністю є «німкеня»; зобов`язано Чечелівський районний у м. Дніпрі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни до актового запису № 5 від 9 березня 2018 року про народження позивача в графу «відмітки» вказавши, що її матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за національністю є «німкеня». 28 квітня 2017 року позивач зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та змінила прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 . Від шлюбу позивач народила доньку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На теперішній час позивач маючи німецькі корені має намір отримати громадянство Республіки Німеччина та виїхати до цієї країни на постійне місце проживання разом з дитиною, оскільки вважає себе німкенею. З цією метою вона звернулася до відповідача з заявою про доповнення актового запису про своє народження та народження доньки ОСОБА_6 шляхом внесення змін в актові записи про народження, вказавши в графі інші відмітки, що позивач та її малолітня донька за національністю є німкенями. Разом з тим, у внесенні таких змін їй було відмовлено, оскільки Указом Президента України № 70/99 від 27 січня 1999 року Указ Президента від 13 грудня 1991 року «Про порядок зміни громадянами України національності» було визнано таким, що втратив чинність. Позивач у своєму позові просила суд встановити факт, що вона за національністю є «німкеня»; зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису № 402 від 3 квітня 2018 року про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Чечелівським районним у м. Дніпрі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в графі «відмітки» вказавши, що матір ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка смт Княгинівка м. Красний Луч Луганської області, за національністю є «німкеня». Представник позивача у своїй заяві до суду справу просила розглянути за її відсутності, ухваливши рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, у своїй заяві до суду справу просив розглянути за відсутності свого представника, ухваливши рішення на розсуд суду.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає позовну заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що матір`ю ОСОБА_8 є ОСОБА_9 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 9 березня 2018 року Чечелівським районним у м. Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис № 5 (а.с. 12).

28 квітня 2017 року позивач зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та змінила прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 (а.с. 11).

ІНФОРМАЦІЯ_2 року позивач народила доньку ОСОБА_6 , про що Чечелівським районним у м. Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 3 квітня 2018 року було складено відповідний актовий запис № 402 та видано свідоцтво про народження (а.с. 10).

Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 12 вересня 2017 року встановлено факт родинних відносин між фізичними особами, а саме, що ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є рідною матір`ю ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а померла ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є рідною бабусею ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 29 грудня 2017 року та ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 19 квітня 2018 року було встановлено факт, що мати ОСОБА_9 - ОСОБА_12 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 у м. Вахрушеве Луганської області, за національністю є німкеня; зобов`язано Чечелівський районний у м. Дніпрі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 в м. Красний Луч Луганської області, № 4 від 9 березня 2018, вказавши в графі відмітки про матір ОСОБА_12 національність замість українка - німкеня.

Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 2 серпня 2018 року, яке 10 вересня 2018 року у встановленому законом порядку набрало законної сили, було встановлено факт, що ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 у м. Красний Луч Луганської області, за національністю є «німкеня»; зобов`язано Чечелівський районний у м. Дніпрі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни до актового запису про народження № 5 від 9 березня 2018 року, складеного Чечелівським районним у м. Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в графу «відмітки» вказавши, що матір ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 в м. Красний Луч Луганської області, за національністю є «німкеня» (а.с. 25-26).

З метою виконання вказаного рішення суду Чечелівським районним у м. Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в актовий запис № 5 від 9 березня 2018 року про народження ОСОБА_13 було додано відмітку про те, що матір ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - ОСОБА_9 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 в м. Красний Луч Луганської області, за національністю є «німкеня» (а.с. 27-28).

На підставі ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Із встановлених судовими рішеннями обставин вбачається, що рідні бабця та матір позивача за своїми національностями є німкенями.

На теперішній час позивач маючи німецькі корені має намір отримати громадянство Республіки Німеччина та виїхати до цієї країни на постійне місце проживання разом з дитиною, оскільки вважає себе німкенею.

З цією метою вона звернулася до відповідача з заявою про доповнення актового запису про своє народження та народження доньки ОСОБА_6 шляхом внесення змін в актові записи про народження змін, вказавши в графі інші відмітки, що позивач та її малолітня донька за національністю є німкенями. Разом з тим, у внесенні таких змін їй було відмовлено, оскільки Указом Президента України № 70/99 від 27 січня 1999 року Указ Президента від 13 грудня 1991 року «Про порядок зміни громадянами України національності» було визнано таким, що втратив чинність.

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України № 2398-VI від 1 липня 2010 року «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом п.1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до п. 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.

Пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з абз. 1 та 3 п. 2.7 Правил на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

На підставі п. 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про національні меншини в Україні» відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов`язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.

Статтями 1 та 3 Закону України «Про національні меншини в України» гарантовано громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості і самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід`ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян країни, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦК України фізична особа має право на індивідуальність.

Згідно з ч. 2 ст. 300 ЦК України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до ст. ст. 1, 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин від 1 лютого 1995 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин» від 9 грудня 1997 року, встановлено, що захист національних меншин та прав і свобод осіб, які належать до цих меншин, є невід`ємною частиною міжнародного захисту прав людини і як такий є одним з напрямків міжнародного співробітництва. Кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв`язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Статтею 8 Європейської Конвенції щодо захисту прав людини та основоположних свобод встановлено, що кожен має право на повагу до його приватного i сімейного життя, до житла і до таємниці кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом, і коли це необхідно в демократичному суспiльствi в інтересах національної i громадської безпеки або економічного добробуту країни, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав i свобод інших осіб.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка в Україні є джерелом права, поняття приватного життя та сфера дії ст. 8 Конвенції розповсюджується й на право фізичної особи на самоідентифікацію, в тому числі щодо визначення імені, релігійних переконань, статі тощо.

З цього вбачається, що поняття поваги до приватного життя може охоплювати й повагу до національної самоідентифікації особи.

Зокрема, як зазначається у п. 37 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гарнага проти України», хоча мета статті 8 Конвенції головним чином стосується захисту особи від свавільного втручання державних органів, вона не лише зобов`язує державу утриматися від такого втручання, але й покладає на неї позитивні зобов`язання, властиві дієвій повазі до приватного та сімейного життя. Якщо межі між позитивними та негативними зобов`язаннями держави за статтею 8 не можна визначити з достатньою точністю, то застосовні принципи, тим не менш, є подібними. В обох контекстах слід дотримуватись справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» № 3477-IV від 23 лютого 2006 року встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї та практику Суду як джерело права.

З огляду на викладене, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки вирішити вищевказане питання позасудовим шляхом у позивача немає можливості, вона була вимушена звертатися до суду з даною позовною заявою.

На підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

ОСОБА_1 при поданні позову було сплачено судовий збір у розмірі 1 536 гривень 80 коп. Разом з тим, суд вважає, що сплачений при поданні позову позивачем судовий збір підлягає віднесенню за її рахунок, оскільки відповідач є бюджетною установою, фінансується з Державного бюджету і не має можливості відшкодовувати сплачений при поданні позову судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. 11 Конституції України, ст. 300 ЦК України, ч. 4 ст. 82, ч. 1 ст. 141, ст.ст. 263, 264, ч.ч. 1-7 ст. 265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Встановити факт, що ОСОБА_14 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 в смт Княгинівка м. Красний Луч Луганської області, за національністю є «німкеня».

Зобов`язати Чечелівський районний у м. Дніпрі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (місце знаходження: м. Дніпро, пр. Пушкіна, буд. 67, код ЄДРПОУ 33339831) внести зміни до актового запису про народження № 402 від 3 квітня 2018 року, складаного Чечелівським районним у м. Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (місце знаходження: м. Дніпро, пр. Пушкіна, буд. 67, код ЄДРПОУ 33339831) на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графу «відмітки», вказавши, що матір ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - ОСОБА_14 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 в смт Княгинівка м. Красний Луч Луганської області, за національністю є «німкеня».

Судовий збір віднести за рахунок ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення може бути оскаржено в Дніпровський апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Суддя