Ухвала суду № 82178421, 03.06.2019, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
766/9162/18
Номер документу
82178421
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №766/9162/18

н/п 1-кс/766/8628/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей і документів

03.06.2019 року м. Херсон

Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Радченко Г.А., за участю секретаря: Головчиної А.В., розглянувши клопотання прокурора у кримінальному провадженні Саніна О.П. про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням в якому просив: надати дозвіл слідчому СУ ГУНП в Херсонській області капітану поліції Андрійцю В.М., прокурору Херсонської місцевої прокуратури Саніну О.П. або за його доручення старшому оперуповноваженому з особливо важливих справ відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі майору податкової міліції Литвиненку С.А., старшому оперуповноваженому з особливо важливих справ відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі старшому лейтенанту податкової міліції Задніпряному Д.Є., до доступу до речей та документів, вилучення їх оригіналів (здійснення виїмки), а саме:

- експертних звітів відповідності цін проектно - кошторисній документації; накладних на використання матеріалів; товаро - транспортних накладних; актів прихованих робіт; планів розташування майданчика; сертифікатів та висновків на матеріали - по договору № 20/12 від 21.12.2016.

Вищевказані документи перебувають у володінні Антонівьскої загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24754366).

При цьому, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, прокурор просив розгляд клопотання провести без участі представників Антонівьскої загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24754366) в якій вони знаходяться.

Клопотання вмотивоване тим, що в провадженні слідчого відділу Херсонського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області проводиться досудове розслідування кримінального правопорушення, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017230020003689 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.191, ч. 1 ст. 209 КК України.

З метою підтвердження обсягів завданих збитків, 08.04.2019 в рамках вказаного провадження призначено проведення судових будівельно - технічних експертиз, проведення яких доручено експертам Миколаївського відділення ОНДІСЕ.

В подальшому, експертом в ході проведення експертизи заявлено клопотання про надання додаткових оригіналів документів, які стосуються проведення вищезазначених робіт по договорам № 01/12 від 02.12.2016 та № 20/12 від 21.12.2016 (окремо по кожному), а саме: експертний звіт відповідності цін проектно - кошторисній документації; накладних на використання матеріалів; товаро - транспортних накладних; актів прихованих робіт.

Відповідно до наданого листа УКБ ХМР від 16.03.2018 вказані документи по договору № 20/12 від 21.12.2016 передані до Управління освіти ХМР.

З метою витребування вказаних документів, на адресу Управління освіти ХМР направлено запит. Згідно до наданої інформації, управлінням документи, які стосуються проведення робіт по договору № 20/12 від 21.12.2016 передані листом від 26.04.2018 директору Антонівьскої загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 ХМР. Будь - яких документів по договору № 01/12 від 02.12.2016, не отримувалось.

Враховуючи викладене, вказані документи перебувають у віданні - Антонівьскої загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 ХМР (код ЄДРПОУ 24754366).

Необхідність виїмки оригіналів вищевказаних документів обґрунтовується виконанням клопотання експерта та проведенням судових будівельно - технічних експертиз, в ході яких будуть дослідженні їх оригінали та надана оцінка щодо повноти та якості проведених робіт. Для проведення дослідження експертам, згідно наказу Мінюсту України № 53/5 від 08.10.1998 року, необхідно надати оригінали документів. Іншим способом ніж вилучити зазначенні документи не можливо забезпечити їх дослідження під час проведення експертизи.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, то прокурор вважає необхідним отримати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів із можливістю вилучення (здійснити виїмку) їх оригіналів.

Прокурор в судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не пояснила, про час і місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку. При цьому, подала письмову заяву, в якій просила провести розгляд за її відсутності.

Представник Антонівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 Херсонської міської ради в судове засідання не викликався на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України. Згідно положень ч.4 ст. 107 КПК України фіксування розгляду за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.

Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання обґрунтоване та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно з п. 2,3 ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.

Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно ч. 5-7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні слідчого відділу Херсонського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області проводиться досудове розслідування кримінального правопорушення, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017230020003689 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.191, ч. 1 ст. 209 КК України.

В рамках кримінального провадження встановлено, що протягом 2016-2017 років ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податкова адреса: АДРЕСА_1 , вид діяльності: iншi спецiалiзованi будiвельнi роботи) є учасником тендерних процедур. Згідно укладених договорів, що офіційно опубліковані на сайті https://prozorro.gov.ua ФОП ОСОБА_1 надав послуги по проведенню робіт з реконструкції спортивних майданчиків, капітального ремонту спортивного майданчику, будівництва спортивного майданчику, придбання тротуарної та гумової плитки, виробів спортивних, силових тренажерів, замовником по яким виступали розпорядники бюджетних коштів міста.

Так встановлено, що ФОП ОСОБА_1 отримані бюджетні кошти перераховував на особистий картковий рахунок з метою подальшого привласнення. При цьому роботи, які мав виконувати за бюджетні кошти, здійснював за рахунок меценатів та спонсорів, які виділяли кошти на побудову (реконструкцію) даних об`єктів.

Таким чином, ФОП ОСОБА_1 , переслідуючи прямий злочинний умисел, спрямований на привласнення коштів місцевого бюджету вчинив ряд протиправних дій, що призвели до розкрадання коштів, які належать бюджету Херсонської міської Ради. ФОП ОСОБА_1 отримано бюджетні кошти в сумі 6,1 млн.грн..

Також в ході розслідування кримінального провадження №12017230020003689 за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.191, ч.1 ст. 209 КК України та проведення слідчих дій встановлено, що ОСОБА_2 , представляючи інтереси ФОП ОСОБА_1 на підставі виданої нотаріальної довіреності серія НВО №450952 уклала від імені ФОП ОСОБА_1 , договори з УКБ ХМР на капітальний ремонт спортивного майданчика у Херсонському ясла - садку №33 ХМР ім. Фрідріха Фребеля. Початок робіт розпочався та закінчився у грудні 2016 року. Роботи безпосередньо проводив ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_3 та три чоловіка по договору цивільно - правових відносин. 08.12.2016 з ФОП ОСОБА_1 був проведений розрахунок в повному обсязі у суму 261 647 грн. на розрахунковий рахунок відкритий в ПАТ «Райффайзен банк Аваль» у національній валюті.

Також від імені ФОП ОСОБА_1 , укладено договір з Херсонською спеціалізованою школою І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням французької мови ХМР на проведення капітального ремонту спортивного майданчика на суму приблизно один мільйон гривень.

Роботи почалась після проводиться отримання авансу у розмірі триста п`ятдесят чотири тисячі гривень з травня 2017 року. До виконання робіт були залучені працівники за цивільно - правовими договорами та безпосередньо проводились ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які зупинились після розірвання укладеної угоди в липні 2017 року. По факту робіт було виконано приблизно на сімсот тисяч гривень. Також було повернено в повному обсязі з розрахункового рахунку ФОП ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням французької мови ХМР. Також слід зазначити, що був підписаний акт КБ - 2В приблизно на 311 тис.грн., інженером технічного нагляду Укрдержбудекспертизи ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та директором школи.

В ході проведених слідчий дій допитано керівників бюджетних установ, де безпосередньо проводився монтаж спортивних комплексів, зокрема директор ЗОШ №18 повідомив, що замість бетонного покриття було укладено асфальтне та через півтора місяця вийшло з ладу два тренажери, які ремонтувались власними силами. Крім того, керівники навчальних закладів повідомляють, що роботи за бюджетні кошти проводив ОСОБА_3 та ТОВ «Інтератлетика». В ході проведення обстежень об`єктів по яким проводились роботи ФОП ОСОБА_1 встановлено, що деякі з них перебувають у неналежному технічному стані.

Вказані обставини свідчать про факт неналежного проведення робіт, поставки товарів які не відповідають стандартам, нормам та неналежного виконання робіт по договорами, які укладались з іншими розпорядниками коштів.

За результатами вивчення інтернет - ресурсу «PROZORRO» встановлено, що ФОП ОСОБА_1 у період 2016 - 2018 років приймав участь в тендерних закупівлях за державні кошти та заключав договори за результатами їх проведення з наступними розпорядниками коштів міста: Управлінням освіти ХМР (код ЄДР 02146713), Управлінням капітального будівництва ХМР (код ЄДРПОУ 05517216), Антонівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 18 Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24754366), Херсонським морехідним училищем рибної промисловості (код ЄДРПОУ 00471656), Херсонською спеціалізованою школою І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням французької мови ХМР, Херсонською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 45 Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24115110), Херсонською спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №30 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу та англійської мови Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24115044) та Херсонським державним університетом (код ЄДР 02125609).

Крім того, згідно до висновку аналітичного дослідження фінансово - господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , який складений службовими особами відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ГУ ДФС в Херсонській області ФОП ОСОБА_1 надано на ім`я ТОВ «Автопланета Плюс», для проведення оплати в сумі 466 900 грн. (платіжне доручення № 3 від 17.01.2017) за ОСОБА_3 , на ім`я якого був оформлений та придбаний у власність транспортний засіб HYNDAI ELANTRA, що в свою чергу, як на думку службових осіб зазначеного відділу є вчинення фінансової операції чи правочину з коштами або іншим майном, одержаним внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчинення дій, спрямованих на приховування чи маскування незаконного походження таких коштів.

При цьому встановлено, що 29.12.2016 ОСОБА_1 видав довіреність на ім`я ОСОБА_2 (зареєстрована в реєстрі за № 2567) згідно до якої, уповноважив останню на ведення ряду дій, зокрема: від його імені вести справи як фізичної особи - підприємця в усіх підприємствах, установах організаціях незалежно від їх підпорядкування та форм власності; представляти його інтереси, як приватного підприємця, з питань укладання (підписання) договорів (купівлі - продажу, міни, постачання тощо); подавати від його імені будь - які заяви, виготовляти печатки, розписуватись за нього в первинних документах, що підтверджують здійснення господарських операцій в рамках ведення підприємницької діяльності; укладати від його імені договори та інші документи та інш. Крім того, проведення фінансового - господарських відносин ОСОБА_2 від імені ФОП ОСОБА_1 , підтвердженою нею в ході допиту в якості свідка.

Зокрема, як зазначалось в ході слідства встановлено, що ФОП ОСОБА_1 укладався договір з Управлінням капітального будівництва ХМР (код ЄДРПОУ 05517216) договори:

- № 01/12 від 02.12.2016 на проведення робіт з капітального ремонту спортивного майданчика у Херсонському ясла-садку № 33 Херсонської міської ради ім. Фрідріха Фребеля по вул. Ладичука, 123 у м. Херсоні. Сума договору складала 261647 грн.

- № 20/12 від 21.12.2016 на проведення робіт з будівництва спортивного майданчика у загальноосвітній школі 1-3 ступенів № 18 по вул. Херсонській, 83 в смт. Антонівці, м. Херсон. Сума договору складала 923 243, 00 грн.

На підставі ухвали слідчого судді від 11.02.2019 в Управлінні капітального будівництва ХМР проведено виїмку оригіналів документів, які стосувались проведення вищезазначених робіт.

З метою підтвердження обсягів завданих збитків, 08.04.2019 в рамках вказаного провадження призначено проведення судових будівельно - технічних експертиз, проведення яких доручено експертам Миколаївського відділення ОНДІСЕ.

В подальшому, експертом в ході проведення експертизи заявлено клопотання про надання додаткових оригіналів документів, які стосуються проведення вищезазначених робіт по договорам № 01/12 від 02.12.2016 та № 20/12 від 21.12.2016 (окремо по кожному), а саме: експертний звіт відповідності цін проектно - кошторисній документації; накладних на використання матеріалів; товаро - транспортних накладних; актів прихованих робіт.

Відповідно до наданого листа УКБ ХМР від 16.03.2018 вказані документи по договору № 20/12 від 21.12.2016 передані до Управління освіти ХМР.

З метою витребування вказаних документів, на адресу Управління освіти ХМР направлено запит. Згідно до наданої інформації, управлінням документи, які стосуються проведення робіт по договору № 20/12 від 21.12.2016 передані листом від 26.04.2018 директору Антонівьскої загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 ХМР. Будь - яких документів по договору № 01/12 від 02.12.2016, не отримувалось.

Враховуючи викладене, вказані документи перебувають у віданні - Антонівьскої загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 ХМР (код ЄДРПОУ 24754366).

Необхідність виїмки оригіналів вищевказаних документів обґрунтовується виконанням клопотання експерта та проведенням судових будівельно - технічних експертиз, в ході яких будуть дослідженні їх оригінали та надана оцінка щодо повноти та якості проведених робіт. Для проведення дослідження експертам, згідно наказу Мінюсту України № 53/5 від 08.10.1998 року, необхідно надати оригінали документів. Іншим способом ніж вилучити зазначенні документи не можливо забезпечити їх дослідження під час проведення експертизи.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, то слідчий суддя вважає необхідним надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів із можливістю вилучити (здійснити виїмку) їх оригінали.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя

у х в а л и в :

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчому СУ ГУНП в Херсонській області Андрійцю В.М., прокурору Херсонської місцевої прокуратури Саніну О.П. або за його доручення старшому оперуповноваженому з особливо важливих справ відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі Литвиненку С.А., старшому оперуповноваженому з особливо важливих справ відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Задніпряному Д.Є. на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні Антонівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 18 Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24754366), із можливістю вилучити (здійснити виїмку) їх оригіналів, а саме:

- експертних звітів відповідності цін проектно - кошторисній документації; накладних на використання матеріалів; товаро - транспортних накладних; актів прихованих робіт; планів розташування майданчика; сертифікатів та висновків на матеріали - по договору № 20/12 від 21.12.2016.

Встановити строк дії ухвали до 03.07.2019 року.

Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддяГ. А. Радченко