Рішення № 82176021, 30.05.2019, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
487/961/19
Номер документу
82176021
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 487/961/19

Провадження № 2/487/1108/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.05.2019 року м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого - судді Притуляк І.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Янковець Г.А.,

представника позивача - Смірнової Т.І.

відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -

В С Т А Н О В И В:

05.02.2019 року Директор Департаменту праці та соціального населення Миколаївської міської ради (далі - Департамент) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , якою просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу внутрішньо переміщеним особам в сумі 5304,00 грн. та судовий збір в дохід держави.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідач неодноразово зверталась до Департаменту з заявами про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. При подачі відповідних заяв, ОСОБА_1 зазначала про відсутність у будь-кого із членів її сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Разом з тим, Департаментом в результаті перевірки права на отримання ОСОБА_1 допомоги, було виявлено, що за нею з 07.07.2017 року зареєстроване право власності на житло за адресою: АДРЕСА_1 . З урахуванням чого, внаслідок подачі недостовірних даних, відповідачу незаконно нарахована та виплачена щомісячна грошова допомога. ОСОБА_1 повідомлено про обов`язок повернути переплачені кошти, однак вказану вимогу, відповідачем не виконано. Вказані обставини і стали підставою для звернення позивача до суду з наведеним вище позовом.

28.03.2019 року ОСОБА_1 подано до суду відзив, відповідно до якого, відповідач заявлені позовні вимоги не визнала та просила у їх задоволені відмовити.

В обґрунтування заперечень зазначила, що дійсно перебувала на обліку в Департаменті з 2014 року. 07.07.2017 року придбала у власність квартиру АДРЕСА_1 . Однак зазначила, що вказана квартира перебувала в стані непридатному для проживання - відсутній ремонт, меблі, пошкоджені стеля та підлога, відсутні прилади обігріву та сантехніка, вікна потребують ремонту. Отримавши у 2018 році від управління Повідомлення про переплату щомісячної адресної допомоги, відповідно до якого її було зобов`язано повернути переплачену допомогу в сумі 5304,00 грн., надала до Департаменту Акт про непридатність для проживання у вказаній квартирі, складений головою правління ОСББ «Айланд» та мешканцями даного будинку. З урахуванням чого належним чином повідомила позивача про безпідставність заявлених вимог та наявність обставин, що надають їй право на отримання даної допомоги. Однак, позивач повідомив їй, що не може прийняти до уваги даний акт в зв`язку з невідповідністю його формі, встановленій Постановою КМУ. В зв`язку з відмовою позивача та своєю юридичною необізнаностю, вона почала звертатись до різних установ з метою встановлення факту непридатності для проживання належної їй квартири. Однак, Службою у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради, Управлінням соціальних виплат і компенсацій Заводського району, Адміністрацією Заводського району Миколаївської міської ради їй було відмовленні у складенні відповідного акту. Лише на її звернення від 19.11.2018 року до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, 28.11.2018 року було складено відповідний Акт обстеження стану житлового будинку, яким підтверджено факт перебування у стані ремонту не придатному для проживання Даний акт було надіслано нею на адресу позивача, однак представник позивача приховавши дану обставину, яка свідчить про обґрунтованість виплати їй державної допомоги, звернувся до суду з зазначеним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, викладені у позовній заяві фактичні обставини підтвердила.

У судовому засіданні відповідач заперечувала проти задоволення заявлених позовних вимог в повному обсязі, підтвердила фактичні обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства.

Відповідно до п.2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (далі по тексту Порядок), в редакції від 03.06.2017 року, підстава - 370-2017-п, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Судом встановлено, що 15.10.2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району з заявою, щодо взяття на облік осіб які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Відповідно до Довідки НОМЕР_2, відповідача взято на облік, як особу переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в АДРЕСА_2; АДРЕСА_3 .

Виходячи зі змісту заяви для отримання грошової допомоги, власноручно заповненої ОСОБА_1 15.10.2014 року фактичне місце проживання нею зазначено за адресою: АДРЕСА_3 . Даною заявою Бірюкова також підтвердила факт відсутності у неї та членів її сім`ї на праві власності житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та проведення антитерористичної операції немає.

Рішенням УСВК Заводського району ДПСЗН ММР від 19.06.2017 року відповідачу призначено допомогу на сім`ю в складі ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в розмірі 884,00 грн. щомісячно, терміном з 12.06.2017 року по 11.12.2017 року.

Заявою від 12.12.2017 року, відповідач просила продовжити виплату державної допомоги, підтвердивши відсутність змін щодо складу сім`ї та матеріального стану.

Рішенням УСВК Заводського району ДПСЗН ММР від 18.12.2017 року відповідачу продовжено виплату державної допомоги в розмірі 884,00 грн. щомісячно, терміном з 12.06.2017 року по 11.12.2017 року.

Відповідно до п.10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Департаментом було здійснено перевірку правильності призначення та виплати ОСОБА_1 державної грошової допомоги у вищезазначений період.

Згідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №112796404 від 05.02.2018 року, за ОСОБА_1 , на підставі Договору купівлі-продажу №1393 від 07.07.2017 року посвідченого приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Горбуровим К.Є. було зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_1

Відповідно до п. 6 Порядку (в редакції від 03.06.2017 року, підстава 370-2017-п) Грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Дана редакція була чинною на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 12.06.2017 року.

Згідно до п. 6 Порядку (в редакції від 16.09.2017 року, підстава 689-2017-п) грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Зазначена редакція буда чинною на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 12.12.2017 року.

Виходячи зі змісту п. 7 ст. 1 Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», непридатні для проживання будинки - жилі будівлі, які відповідно до законодавства визнані аварійними або ветхими.

Згідно п. 5 «Положення про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання», затвердженого Постановою Радою Міністрів РСР від 26.04.1984 року, №189, якщо під час обстеження стану жилих будинків буде виявлено невідповідність санітарним і технічним вимогам цих будинків (жилих приміщень), яку можливо і доцільно усунути шляхом проведення капітального ремонту, житлово-експлуатаційна організація вирішує в установленому порядку питання про проведення такого ремонту. В разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до виконкому районної, міської, районної у місті Ради народних депутатів пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання.

При цьому додаються відповідні документи: акт обстеження стану жилого будинку з відповідним висновком; технічний паспорт жилого будинку з даними про його фізичну зношеність; висновок проектної або науково-дослідної організації (при необхідності) щодо технічного стану жилого будинку (жилого приміщення) та про неможливість або недоцільність проведення капітального ремонту будинку (жилого приміщення); висновок органу або закладу санітарно-епідеміологічної служби щодо відповідності жилого будинку (жилого приміщення) санітарним вимогам.

Окрім того, відповідно до п. 6 даного Положення, для обстеження стану жилих будинків, зазначених в абзаці другому пункту 5 цього Положення, виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів призначає комісію в такому складі: заступник голови виконавчого комітету місцевої Ради (голова комісії), начальник управління (відділу) житлового (комунального) господарства виконавчого комітету місцевої Ради (заступник голови комісії), представник органу або закладу санітарно-епідеміологічної служби, представник відділу (управління) у справах будівництва і архітектури виконавчого комітету місцевої Ради або районний архітектор, представник органу державного пожежного нагляду, депутат місцевої Ради, інженер житлово-експлуатаційної організації (секретар комісії), представник громадського будинкового комітету. При обстеженні стану жилих будинків відомчого або громадського житлового фонду до складу комісії включається також представник органу, який здійснює управління відповідним фондом. Комісія має право залучати в установленому порядку фахівців проектних, науково-дослідних та інших організацій.

Відповідно до п.11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

За такого, Управлінням соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було виявлено факт подачі відповідачем недостовірної інформації, а саме приховання відомостей про право власності на квартиру з 07.07.2017 року.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Виходячи зі змісту п.12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім`ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

Рішенням УСВК Заводського району ДПСЗН ММР від 06.02.2018 року відповідачці припинено виплату державної допомоги переміщеним особам на проживання з 01.08.2017 року та здійснено індивідуальний перерахунок по о/р №670034 з визначенням суми неправомірно отриманої допомоги в розмірі 5304,00 грн. за періоди з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року

02.04.2018 року ОСОБА_1 було отримано Повідомлення Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 28.02.2018 року про обов`язок повернути переплачену суму щомісячної адресної допомоги розмірі 5304,00 грн. до 20 серпня 2018 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Однак до теперішнього часу, добровільно, вказану суму ОСОБА_1 не сплачено.

Відповідно до ст. 1212 ч.1 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що надміру виплачена сума грошової допомоги була здійснена внаслідок недобросовісності з боку набувача коштів та за відсутності рахункової помилки з боку позивача, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд не приймає до уваги, посилання ОСОБА_1 на те, що придбане житло є не придатним до проживання, з посиланням на Акт про незадовільний стан помешкання та про не проживання від 19.07.2018 року №087-18, завірений Головою правління ОСББ «Айланд», з огляду на його невідповідність приписам «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505, додатком до якого є типова форма Акту обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири). Крім того, вказаний акт було складено, після отримання відповідачем Повідомлення про повернення неправомірно отриманиої державної допомоги.

Як і посилання на Акт обстеження технічного стану житлового будинку від 28.11.2018 року складений комісією Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, відповідно до якого - квартира АДРЕСА_1 , на момент обстеження знаходиться у стані ремонт, оскільки ним не підтверджено факту непридатності житлового приміщення для проживання на момент його придбання відповідачем, станом на 07.07.2017 року, як і аварійність житла.

Окрім того, відповідно до п. 11 Порядку, відповідач повинна була повідомити уповноважений орган про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, в даному випадку про придбання нею житлового приміщення та стан в якому воно перебуває протягом трьох днів з настання таких обставин, що відповідачем не було здійснено попри роз`яснення їй даного обов`язку. Вказана обставина ОСОБА_5 у судовому засіданні не спростовувалась.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки при подачі позову до суду позивач звільнений від сплати судового збору, рішення прийнято на користь позивача, тому судові витрати по справі слід стягнути з відповідача в дохід держави в сумі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 10,18,23,76,258,259, 279, 263-265,352,354 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в :

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (рахунок № 35219015032971 , КОД 03194499, МФО 820172, Держказначейська служба України, м. Київ, КПКВК 2501480) суму надміру виплаченої грошової допомоги у розмірі 5304,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 768,40 грн.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду безпосередньо або через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03.06.2019 року.

Головуючий суддя: І.О. Притуляк