Рішення № 82165203, 29.05.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
819/729/18
Номер документу
82165203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №819/729/18

29 травня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

представника позивача адвоката Іжука Б.В.

представника відповідача управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області Стрижак О.В., довіреність від 21.12.2018

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

23 квітня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №009719 від 10.04.2018 в розмірі 1700,00 грн. за порушення абзацу 3 частини першої Закону України "Про автомобільний транспорт" (відсутній дозвіл на рух з перевищенням вагових параметрів).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що виходячи з системного аналізу правових норм чинного законодавства України в сфері автомобільного транспорту, до відповідальності за його порушення під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього у відповідності до статті 1 Правил дорожнього руху України. На думку позивача, спірна постанова про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу №009719 від 10.04.2018 в розмірі 1700,00 грн. є протиправною, оскільки прийнята відповідачем внаслідок невірного встановлення суб`єкта відповідальності при складанні акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

02.05.2018 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 24.05.2018.

22.05.2018 відповідач через відділ документального забезпечення суду подав відзив на позов в порядку статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

24.05.2018 розгляд справи відкладено до 26.06.2018 за клопотанням представника позивача.26.06.2018.

26.06.2018 оголошено перерву до 17.07.2018, а потім до 30.07.2018, продовжено процесуальний строк розгляду справи.

30.07.2018 оголошено перерву до 22.08.2018, в подальшому до 05.09.2018.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 задоволено клопотання представника позивача і зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу №009719 від 10.04.2018 до набрання законної сили судовим рішення у справі №1940/1636/18.

08.04.2019 ухвалою суду поновлено провадження у справі №819/729/18 і призначено судове засідання на 07.05.2019.

07.05.2019 розгляд справи по суті відкладено до 29.05.2019 за клопотанням представника позивача.

29.05.2019 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача в суді заперечила проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

З матеріалів справи видно, що 15.03.2018 контролюючими особами управління Укртрансбезпеки у Волинській області, на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті №234 від 07.03.2018, яким затверджений графік проведення рейдових перевірок з 12.03.2018 по 18.03.2018, та направлення на перевірку №027236 від 07.03.2018, на 89 км автомобільної дороги Н-17 "Львів - Радехів - Луцьк", проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до п.п.3,4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №422 від 20.05.2013. (далі - Порядок №422), був зупинений транспортний засіб марки Renault, модель Magnum 480, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки Wilcox, модель 601752, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Renault , реєстраційний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 даний транспортний засіб належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1.

Згідно товарно-транспортних накладних №00000000197, №00000000198 №00000000199 від 15.03.2018 автомобільним перевізником та водієм ОСОБА_2 , який здійснював вказаним вище автомобілем перевезення борошна пшеничного, погрузка здійснювалася за адресою м. Луцьк, вул. Малогвардійська, 11.

ОСОБА_2 , надав для перевірки посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Волинській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_5 , видане 4-им ВРЕР м. Теребовля 28.03.2013; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію напівпричепа Wilcox , номерний знак НОМЕР_2 ; товарно-транспортну накладну №00000000197 від 15.03.2018. (розвантаження у Тернопіль); товарно-транспортну накладну №00000000198 від 15.03.2018. (розвантаження у Тернопіль); товарно-транспортну накладну №00000000199 від 15.03.2018. (розвантаження у Чортків).

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Renault, номерний знак НОМЕР_1 та напівпричепу марки Wilcox, номерний знак НОМЕР_2 було встановлено, що загальна маса транспортного засобу становила 43,6 т при нормативно допустимій - 40 т; навантаження на задню одиночну вісь тягача становило 15,95 т при нормативно допустимому -11 т. Зважування проводилось пересувною автомобільною вагою типу CHEKLODE FREEWEIGH, заводський номер № НОМЕР_7 .

Про вказані вище дані результатів зважування свідчить довідка №003587 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 15.03.2018.

За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №036034 від 15.03.2018.

В подальшому посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Волинській області складено акт №0010549 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 15.03.2018 та на його підставі - розрахунок №2 від 15.03.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту від 15.03.2018 №0010549.

Відповідно до вказаного розрахунку ОСОБА_1 повинен сплатити 2329,60 Євро плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідачем 10.04.2018 винесено постанову №009719 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700,00 грн. на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення №103).

Відповідно до пункту 1 Положення №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 4 Положення №103 передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Згідно пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з частиною одинадцятою статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За нормами частини першої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. (частина друга статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт")

Відповідно до частини третьої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень здійснюється за наявності дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. При цьому, відсутність вказаного дозволу є підставою для застосування до автомобільних перевізників адміністративно-господарських штрафів.

Суд зазначає, що в ході перевірки було встановлено, що транспортний засіб згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Renault , реєстраційний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 належить позивачу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань видами діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є: код КВЕД 01.62 допоміжна діяльність у тваринництві; код КВЕД 46.11 діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами (основний); код КВЕД 49.41 вантажний автомобільний транспорт.

Крім того, за матеріалами справи позивач 10.04.2018 при винесенні оскаржуваної постанови не заперечував, що він виступав перевізником у спірних правовідносинах, жодних документів не надавав, в тому числі договорів чи тимчасових реєстраційних талонів.

Суд зазначає, що подані позивачем докази не є беззаперечними та не спростовують доводи відповідача про наявність підстав для застосування до нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Крім того, суд не приймає до уваги посилання позивача на договір позички транспортного засобу від 01.01.2017, оскільки транспортний засіб марки Renault, модель Magnum 480, реєстраційний номер НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ), а позичкодавцем у вказаному договорі вказаний ОСОБА_2 .

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про правомірність застосування управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу оскарженою постановою №009719 від 10.04.2018 у розмірі 1700,00 грн., що свідчить про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 ) до управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Тролейбусна, 12, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 37977726) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративного-господарського штрафу №009719 від 10.04.2018 у розмірі 1700,00 грн. відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03 червня 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.