Рішення № 82164540, 03.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
420/6719/18
Номер документу
82164540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6719/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача - Івахова В.В (за довіреністю),

представника відповідача - Романюка А.С. (за довіреністю),

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом військової частини А4217 до Південного територіального управління внутрішнього аудиту про визнання дій протиправними, визнання протиправним аудиторського звіту та зобов`язання виключити з аудиторського звіту абзацу 2 пункту 2 пропозицій,-

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов військової частини А4217 до Південного територіального управління аудиту, в якому позивач просить суд:

1. Визнати дії Південного територіального управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту щодо неправомірного неприйняття коментарів військової частини А4217 в частині порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн. - протиправними.

2. Визнати протиправним аудиторський звіт про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз., який складений з порушенням вимог чинного законодавства.

3. Скасувати абзац 2 п. 2 пропозицій аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 січня 2019 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

Ухвалою суду від 21 січня 2019 року продовжено позивачу строк усунення недоліків позовної заяви, надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали та роз`яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду доказів звернення до суду у строк, встановлений статтею 122 КАС України чи заяви про поновлення строку звернення до суду, доказів на підтвердження зазначених у позові обставин та доказів сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн.

18 лютого 2019 року ухвалою суду заяву військової частини А4217 про поновлення строку звернення до суду задоволено. Прийнято до розгляду позовну заяву військової частини А4217 (вх.№1243/19). Відкрито провадження у даній адміністративній справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 13 березня 2019 року витребувано у військової частини А4217 належним чином засвідчену копію наказу командира військової частини А2062 №76ДСК від 27 грудня 2017 року та зобов`язано її надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази до 25.03.2019 року. Відкладено розгляд справи №420/6719/18.

27 березня 2019 року ухвалою суду витребувано у військової частини А4217 належним чином засвідчені копії наказу командира військової частини А2062 №76/ДСК від 27 грудня 2017 року та наказу командира військової частини А2062 №149/ДСК від 24 грудня 2017 року. Продовжено строк підготовчого провадження у справі та призначено підготовче засідання.

25 квітня 2019 року судом прийнято до провадження заву про зміну (уточнення) позовних вимог, у якій позивач просить суд:

1. Визнати дії Південного територіального управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту щодо неправомірного неприйняття коментарів військової частини А4217 щодо абзацу 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз, в частині прийняти рішення щодо виявлених порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн. - протиправними.

2. Визнати протиправним та скасувати абзац 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз, в частині прийняти рішення щодо виявлених порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн.

3. Зобов`язати Південне територіальне управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту виключити з аудиторського звіту абзац 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що військова частина А4217 є юридичною особою, має рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Окрім того військова частина А4217 веде окреме фінансове господарство та має окремий особовий рахунок (57034). Командир військової частини А4217 особисто відповідає за ведення фінансового господарства та особисто має приймати рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особового складу частини та у своїй діяльності відповідно керується п.1.8. наказу Міністерства оборони України №280 від 22.05.2017, де в свою чергу визначені обов`язки командира у веденні фінансово-господарської діяльності. Аудиторське дослідження проведено аудиторською групою Південного територіального управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України у складі: керівника аудиторської групи - старшого інспектора відділу аудиту (економічної діяльності) підполковника ОСОБА_1 з 12.04.2018 по 01.06.2018 (43 к.д. 30 р.д.), посвідчення на проведення аудиту від 10.04.2018 №234/3/4/237/з; членом аудиторської групи - начальником відділу аудиту ресурсного забезпечення полковником ОСОБА_2 з 12.04.2018 по 27.04.2018, з 02.05.2018 по 11.05.2018 (28 к.д. 21 р.д.) посвідчення на проведення аудиту від 10.04.2018 №234/3/3/239/з. 01.06.2018 року на адресу військової частини А4217 представником Південного територіального управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту надано звіт про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз. за вх. № 2528 від 01.06.2018. Зокрема, згідно наказу №280 від 22.05.2017 року «Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій», командир військової частини зобов`язаний: забезпечувати перевірку внутрішньою комісію окремих питань фінансового забезпечення військової частини, особисто розглядати акти перевірки та приймання за ними рішення; вживати заходи для запобігання, припинення та усунення виявлених фінансових порушень і зловживань, притягнення винних осіб до відповідальності і відшкодування заподіяної ними державі матеріальної шкоди за наслідками аудиторського звіту від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз. (альтернатива відсутня після того, як коментарі надані військовою частиною А4217 м. Білгород-Дністровський на аудиторський висновок Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України були відхилені); про виявлені фінансові порушення вжити заходи невідкладно доповідати безпосередньому начальнику та протягом трьох робочих днів надавати копії звітів (актів, довідок, протоколів тощо) начальнику забезпечувального фінансового органу (Фінансово-економічне управління Командування ВМС ЗСУ); розглядати і підписувати матеріали ревізій, перевірок, аудитів фінансово-господарської діяльності та своєчасно надавати донесення про виконання відшкодування тощо обов`язкових вимог, внесених пропозицій та рекомендацій; забезпечувати своєчасне і повне вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень, виконання обов`язкових вимог контролюючих органів в особі фінансового економічного управління КВМС ЗСУ та рекомендацій/пропозицій внутрішніх аудиторів. У військовій частині А4217 було проведено фінансовий аудит та аудит відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 (від 01.06.2018 234/3/3/4/46аз) за період з 01.01.2017 по 31.03.2018. В ході проведеної перевірки аудиторською групою було виявлено, на їх твердження, факт незаконного зарахування на котлове забезпечення особового складу (чергового підрозділу) який відповідно до наказів командира військової частини А4217 були залучені до несення бойового чергування в період з 14.10.2017 по 31.03.2018, що, за баченням аудиторської групи, призвело до незаконного витрачання продуктів харчування узагальненого в 3886 дободачах на загальну суму збитку 250003,62 грн. За висновками аудиторської групи дана нестача спричинена безпідставністю зарахування на триразове харчування особового складу, який залучався до несення бойового чергування зі ступенем бойової готовності №2 та виконував заходи повсякденної життєдіяльності та планів бойової підготовки. Відповідно до п. 2 наказу командира військової частини А4217 (з основної діяльності) №16 від 05.06.2018 «Про підсумки фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217»: «За участі начальника штабу - першого заступника командира частини, заступника командира частини, заступника командира частини з тилу - начальнику тилу, заступника командира частини з озброєння - начальника технічної частини, помічника командира з фінансово-економічної роботи, помічника командира по роботі з особовим складом - розробити коментарі, щодо незгоди з висновками аудиторської перевірки та надати на адресу Одеського територіального органу аудиту до 15 червня 2018 року, а саме щодо порушень, які за висновком аудиту призвели до незаконних витрат на загальну суму 283,11 тис. грн., у тому числі: 250,00 тис. грн. - зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу; 33,11 тис. грн. - незаконні витрати ресурсів АС. А також ризиків фінансових та матеріальних ризиків незаконних витрат коштів та ресурсів на загальну суму 513,36 тис. грн., у тому числі: 377,70 тис. грн. - ризик втрати майна БТС (розбіжності в обліку військової частини А2062 та фактичною наявністю майна у військовій частині А4217); 135,66 тис. грн. - ризик втрати майна АС (неналежні умови зберігання запасних частин до автомобільної техніки); порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що не призвели до втрат на загальну суму 702,62 тис. грн.: заниження в обліку вартості активів (702,62 тис. грн. - продуктів харчування)». Командиром військової частини А4217 на ім`я начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України були надані коментарі за вихідним № 1481 від 18.06.2018, щодо незгоди та пропозицією перегляду даного питання. За вихідним №234/4/1809 від 3 липня 2018 були надані висновки на коментарі, що стосується даного питання коментарі були не прийняті (відхилені). звіту фінансового аудиту). У відповідності до пп. «в» п. 6 розділу VІ «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018, відповідно до пп. в п. 7 наказу командира військової частини А4217 (з основної діяльності) № 16 «Про підсумки фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217, відповідно до п. 4 наказу командира військової частини А4217 (з адміністративно-господарської діяльності) № 254, враховуючи наказ і командира військової частини А4217 (з адміністративно-господарської діяльності) № 267 від 27.08.2017, визначено: «Помічнику командира з фінансово-економічної роботи - начальнику фінансово-економічної служби військової частини А4217 за дії, які призвели до незаконних видатків на харчування на загальну суму 28973,25 грн. (451 дободача) занести до книги стягнень і нарахувань та утримати встановленим порядком починаючи з грошового забезпечення за липень 2018: з старшого матроса ОСОБА_3 - 4161 грн. 00 коп. (чотири тисячі сто шістдесят одна грн.); молодшого лейтенанта ОСОБА_8 - 6437 грн. 50 коп. (шість тисяч чотириста тридцять сім грн. 50 коп.)». У звіті фінансового аудиту, зокрема зазначено: «У зв`язку з грубими порушеннями обліку особового складу у військовій частині А4217, бездіяльністю відповідальних посадових осіб та можливими фактами зловживань на адресу вищого командування (командира військової частини А2062) в ході аудиту направлено Вимогу щодо призначення розслідування з метою визначення розміру дійсної шкоди (нанесених державі збитків), встановлення ступеня вини посадових і осіб, умов та причин, які цьому сприяли. Вимога командиру військової частини А2062 від 14.05.2018 у додатку 35/67. Наказом командира військової частини А2062 №354 від 15.05.2018 призначено проведення службового розслідування за фактом встановлених порушень. До закінчення аудиту службове розслідування не завершене. Копія наказу командира військової частини А2062 від 15.05.2018 № 354 у додатку 35/68. Проте, в наказі командира військової частини А2062 № 415 від 25.05.2018 (тобто твердження щодо закінчення аудиту службове розслідування не завершене не відповідає дійсності) притягнено визначених посадових осіб до дисциплінарної відповідальності. У п. 5 зазначеного наказу командиру військової частини А4217 підполковнику ОСОБА_4: прийняти рішення щодо притягнення до матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у завданні державі збитків від зарахування на котлове забезпечення особового складу на суму 250,00 грн. (дві п`ятдесят гривень) у відповідності до п. 1.8 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280, з дотриманням вимог Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95-ВР. Копія даного наказу надійшла на адресу військової частини А4217 за допомогою засобу електронного зв`язку АСУ «Дніпро» 19 липня 2018 року за вх. № 3184 від 19.07.2018 року із супроводом телеграми військової частини А2062 за вих. № 2062/2071 від 18 липня 2018 року. За вих. № 4217/2138 військовою частиною А4217 направлено телеграму до військової частини А2062 із запитом щодо надання матеріалів службового розслідування на підставі якого видано наказ командира військової частини А4217 від 25.05.2018 року. На даний час вказані матеріали службового розслідування на адресу військової частини А4217 не надходили. У відповідності до п. 2 наказу командира військової частини А4217 (з основної діяльності) №16 від 05.06.2018 «Про підсумки фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217» відповідно до п. 7.17 Наказу Міністра оборони України від 14.11.2013 №753 на адресу Південного територіального управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України були надані відповідні коментарі за вихідним № 1481 від 18.06.2018. Відповідно до наданих коментарів за вихідним №234/3/4/1809 від 03 липня 2018 року за вх. № 2987 від 05.07.2018 року були надані висновки на коментарі до аудиторського звіту про результати аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 від 03.07.2018 затверджених ТВО начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту полковника Кузнецова Є.В. Відповідно до наданих коментарів на рахунок порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн. - зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу - коментарі не прийняті. Позивач не погоджується із протиправними діями відповідача стосовно не прийняття коментарів, вважає протиправним аудиторський звіт про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз., в частині порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн.., який складений з порушенням вимог чинного законодавства. У військовій частині А4217 відповідно вимог пункту 5.10 Положення з організації і несення бойового чергування, оперативно-чергової та чергової служби у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 15.07.2016 №9т, наказів Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 08.12.2017 №87т «Про організацію бойового чергування (чергування), оперативно-чергової та чергової служби у Військово-Морських Силах Збройних Сил України у 2018 році», від 24.12.2018 №149/ДСК «Про затвердження Тимчасових положень з організації і несення бойового чергування у Військово-Морських Силах Збройних Сил України», наказу командира військової частини А2062 від 27.12.2017 №76/ДСК наказом командира військової частини А4217 з основної діяльності від 29.12.2017 №45/ДСК визначено порядок несення бойового чергування у військовій частині. Враховуючи надані до суду документи 20.03.2019 року, зокрема пояснення військовослужбовців військової частини А4217, виходячи із змісту наданих пояснень, подібності та наявних помилок вбачається упереджене ставлення, формальний підхід до даних у відповідних поясненнях.

13 березня 2019 року до суду від відповідача за вх.№9037/19 надійшов відзив на позов (т.1 а.с.165-168), у якому відповідач зазначає, що не визнає адміністративного позову у повному обсязі, вважає його необґрунтованим та безпідставним. Посилаючись на ч.3 ст.26 Бюджетного кодексу України, Порядок утворення структурних підрозділів внутрішнього аудиту та проведення такого аудиту в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, їх територіальних органах та бюджетних установах, які належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.2011 № 1001 відповідач зазначає, що плановий аудит відповідності та фінансовий аудит військової частини А4217 розпочатий 12.04.2018. Підстава для проведення зазначеного аудиту п. 1.55 Плану діяльності з внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України та територіальних управлінь внутрішнього аудиту на І півріччя 2018 року, затвердженого Міністром оборони України генералом армії України Полтораком С.Т. 29.12.2017. Аудиторське дослідження проводилося у межах строків проведення аудиту відповідності та фінансового аудиту, визначених п. 1.11 Порядку проведення аудиту № 753. За результатами аудиту, керівником аудиторської групи в установленому порядку складено офіційний документ - аудиторський звіт від 01.06.2018 № 234/3/3/46аз, який містить відомості про хід аудиторського дослідження, стан системи внутрішнього контролю, аудиторський висновок і рекомендації (пропозиції) щодо діяльності позивача залежно від характеру виявлених проблем. Будь-яких доводів стосовно порушення процесуальних приписів Порядку проведення аудиту № 753 у адміністративному позові не наводитися. Позивачем фактично прийнято до виконання пропозиції та рекомендації, внесені за результатом аудиту. Позивачем видано наказ командира частини А4217 від 05.06.2018 № 16 «Про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності» та відпрацьовано план усунення порушень, виявлених в ході фінансового аудиту та аудиту відповідності, задокументованих в Аудиторському звіті від 01.06.2018 № 234/3/3/46аз, який позивач просить визнати протиправним. Крім того, згідно з інформацією, викладеною у донесенні військової частини А4217 від 25.10.2018 №4217/2618, встановлено, що наказом командира військової частини А4217 від 13.06.2018 №191 за фактом зарахування на котлове забезпечення військовослужбовців за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 з порушенням - призначено службове розслідування. Відповідно до наказу командира військової частини від 06.08.2018 №254 прийнято рішення про притягнення 2-х військовослужбовців до відповідальності на загальну суму 10598,50 грн. Таким чином, позивач звернувся до адміністративного суду з позовною вимогою про визнання аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 № 234/3/3/46аз протиправним, при цьому вживає заходів щодо усунення виявлених аудитом порушень, що свідчить про їх фактичне визнання. За результатами службового розслідування видано наказ командира військової частини А2062 від 25.05.2018 №415 «Про результати службового розслідування стосовно відсутності наказів командира військової частини А4217 (по стройовій частині) НР (наряд) за 2017 рік, відсутності належного обліку особового складу, незаконного списання дободач, включення у добовий наряд особового складу, який виконував завдання в зоні АТО та притягнення до дисциплінарної відповідальності». Згідно із зазначеним наказом вищим командиром підтверджено наявність виявлених аудитом у військовій частині А4217 порушень продовольчого забезпечення та вжиті заходи дисциплінарного впливу відносно винних осіб військової частини А4217. У відповідача відсутні відомості щодо оскарження наказу командиру військової частини А2062 від 25.05.2018 №415 зацікавленими особами. Посилаючись на зміст оскаржуваного звіту відповідач зазначає, що позивач обґрунтовує правомірність зарахування особового складу на продовольче забезпечення, посилаючись на підпункт «л» пункту 1 приміток до норми № 1 - загальновійськова Норм харчування № 426, як такого, що ніс «бойове чергування». В той же час, в адміністративному позові зазначено про необхідність застосування відповідачем вимог підпункту «а» пункту 1 приміток до норми №1 - загальновійськова Норм харчування № 426 до особового складу рядового, сержантського і старшинського складу військової служби, який проходить військову службу за контрактом в Збройних Силах та має право на забезпечення обідом з розрахунку 45 відсотків добового набору продуктів за цією нормою. Зазначене свідчить про двояку (невизначену) позицію позивача та його нерозуміння вимог нормативно-правового акта Уряду, яким чітко окреслені підстави для забезпечення харчуванням.

Враховуючи викладене відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

01 квітня 2019 року до суду від позивача за вх.№11559/19 надійшла відповідь на відзив (т.2 а.с.25-28), у якій позивач зазначає, що військова частина А4217 скористалася законним правом визначеним законодавством та Конституцією України, що в свою чергу ніяким чином не може вказувати на ухилення від виконання посадовими особами відповідних функціональних та посадових обов`язків. Відповідно до п. 2 наказу командира військової частини А4217 (з основної діяльності) № 16 від 05.06.2018 «Про підсумки фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217»: «За участі начальника штабу - першого заступника командира частини, заступника командира частини, заступника командира частини з тилу - начальнику тилу, заступника командира частини з озброєння - начальника технічної частини, помічника командира з фінансово-економічної роботи, помічника командира по роботі з особовим складом - розробити коментарі, щодо незгоди з висновками аудиторської перевірки та надати на адресу Одеського Територіального органу аудиту до 15 червня 2018 року, а саме щодо порушень, які за висновком аудиту призвели до незаконних витрат на загальну суму 283,11 тис. грн., у тому числі: 250,00 тис. грн. - зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу; 33,11 тис. грн. - незаконні витрати ресурсів АС. А також ризиків фінансових та матеріальних ризиків незаконних витрат коштів та ресурсів на загальну суму 513,36 тис. грн., у тому числі: 377,70 тис. грн. - ризик втрати майна БТС (розбіжності в обліку військової частини А2062 та фактичною наявністю майна у військовій частині А4217); 135,66 тис. грн. - ризик втрати майна АС (неналежні умови зберігання запасних частин до автомобільної техніки); порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що не призвели до втрат на загальну суму 702,62 тис. грн.: заниження в обліку вартості активів (702,62 тис. грн. - продуктів харчування)». Командиром військової частини А4217 на ім`я начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України були надані коментарі за вихідним № 1481 від 18.06.2018, щодо незгоди та пропозицією перегляду даного питання. За вихідним №234/4/1809 від 3 липня 2018 були надані висновки на коментарі, що стосується даного питання коментарі були відхилені. У відповідності до пп. в п. 7 наказу командира військової частини А4217 (з основної діяльності) №16 «Про підсумки фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217, відповідно до п. 4 наказу командира військової частини А4217 (з адміністративно-господарської діяльності) № 254, враховуючи наказ командира військової частини А4217 (з адміністративно-господарської діяльності) № 267 від 27.08.2017, визначено: «Помічнику командира з фінансово-економічної роботи - начальнику фінансово-економічної служби військової частини А4217 за дії, які призвели до незаконних видатків на харчування на загальну суму 28973,25 грн. (451 дободача) занести до книги стягнень і нарахувань та утримати встановленим порядком починаючи з грошового забезпечення за липень 2018: з старшого матроса ОСОБА_3 - 4161 грн. 00 коп. (чотири тисячі сто шістдесят одна грн.); з молодшого лейтенанта ОСОБА_8 - 6437 грн. 50 коп. (шість тисяч чотириста тридцять сім грн. 50 коп.)». Наказом командира військової частини А2062 №354 від 15.05.2018 призначено проведення службового розслідування за фактом встановлених порушень. До закінчення аудиту службове розслідування не завершене. В даному наказі притягнено визначених посадових осіб до дисциплінарної відповідальності. У п. 5 зазначеного наказу Командиру військової частини А4217 підполковнику ОСОБА_4 : прийняти рішення щодо притягнення до матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у завданні державі збитків від зарахування на котлове забезпечення особового складу на суму 250,00 грн. (дві п`ятдесят гривень) у відповідності до п. 1.8 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280, з дотриманням вимог Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95-ВР. Копія даного наказу надійшла на адресу військової частини А4217 за допомогою засобу електронного зв`язку АСУ «Дніпро» 19 липня 2018 року за вх. № 3184 від 19.07.2018 року із супровідом телеграми військової частини А2062 за вих. № 2062/2071 від 18 липня 2018 року. У відповідності до пункту 23 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі затвердженого Постановою Верховної ради України від 23 червня 1995 року № 243/95-ВР: «У разі, коли у місячний термін з дня закінчення розслідування винну особу до матеріальної відповідальності не притягнуто, відшкодування заподіяної державі шкоди провадиться шляхом подання позову до відповідного суду.» В свою чергу за вих. № 4217/2138 військовою частиною А4217 направлено телеграму до військової частини А2062 із запитом щодо надання матеріалів службового розслідування на підставі якого видано наказ командира військової частини А4217 від 25.05.2018 року. На даний час вказані матеріали службового розслідування на адресу військової частини А4217 не надходили.

11 квітня 2019 року представником відповідача у судовому засіданні були подані до суду заперечення (т.2 а.с.33-34), у яких відповідачем зазначено, що з однієї сторони позивач на виконання пропозицій аудиторського звіту, що є предметом оскарження у даній справі, притягає до юридичної відповідальності підлеглий особовий склад а також виконує дисциплінарні стягнення старшого командира, а з іншої сторони - вніс до адміністративного суду позовні вимоги про протиправність аудиторського звіту від 01.06.2018 № 234/3/3/46аз, а також скасування абз. 2 п. 2 пропозицій аудиторського звіту від 01.06.2018 № 234/3/3/46аз, в частині що стосується усунення порушень, які призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн. (зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу). Позивачем не спростовано жодного обґрунтованого доводу відповідача про незаконність зарахування на котлове забезпечення особового складу, що виконував повсякденні завдання у складі чергового підрозділу, який позивач називає «бойовим чергуванням». Як встановлено аудитом та фактично підтверджено результатами розслідувань (наказ командира військової частини А4217 від 06.08.2018 № 254, наказ командира військової частини А2062 від 25.05.2018 № 415), оригінали добових наказів командира військової частини А4217 (про склад добових нарядів) за 2017 рік на підконтрольному суб`єкті відсутні. Особовий склад чергових підрозділів, яким командир військової частини А4217 визначив порядок несення «бойового чергування» - щоденно виконувати завдання повсякденної діяльності, тобто у визначений розпорядком дня час 8.0 год. прибувати у розташування військової частини та покидати його о 17.0 год. Зазначені обставини не узгоджуються з приписами розділу 9 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також п. 7.10 Положення, так як особовий склад чергових підрозділів не здійснював добове чергування, а відповідні накази командира частини, які слугують підставою для зарахування на забезпечення харчуванням взагалі відсутні.

Ухвалою суду від 25 квітня 2019 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №420/6719/18 до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Південним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у період часу з 12.04.2018 року по 01.06.2018 року було проведено фінансовий аудит та аудит відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 старшим інспектором відділу аудиту (економічної діяльності) підполковником ОСОБА_1 (т.1 а.с.104) та начальником відділу аудиту ресурсного забезпечення полковник ОСОБА_2 (т.1 а.с.105) на підставі п. 1.55. плану діяльності з внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту та підпорядкованих територіальних управлінь внутрішнього аудиту на І півріччя 2018 року, затвердженого Міністром оборони України 29.12.2017 року (т.1 а.с.170-171), за період з 01.01.2017 року по 31.03.2018 року.

За результатами фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 Південним територіальним управлінням внутрішнього аудиту 01 червня 2018 року було складено звіт №234/3/3/4/46аз (т.1 а.с.38-86), яким зокрема встановлено наступні порушення:

«Аудит видатків на продовольче забезпечення проведено вибірковим методом.

Проведеним інтерв`юванням військовослужбовців військової частини А4217, анкетуванням (офіцерів, військовослужбовців за контрактом та строкової служби) та усним опитуванням військовослужбовців що знаходились на харчуванні в солдатської їдальні військової частини А4217, встановлено: продукти харчування які не потребували додаткової термічної обробки: сало, сир твердий, масло коров`яче, хліб та булочки видавалися в повному обсязі; в останній час недостатній асортимент страв з картоплі.

В періоді з 16.04.2018 по 20.04.2018 в наявних книзі контролю за якістю приготування їжі (форма-53) інв. №70, записи щодо закладання продуктів до казану та вихід порцій приготовлених страв здійснювались відповідно даних розкладок продуктів, порушень не встановлено.

Проведеними раптовими перевірками встановлено, що норма №1 «загальновійськова» в період: з ранку 23 квітня по вечерю 25 квітня 2018 року доводилась особовому складу в межах розрахунку по розкладкам продуктів. Розходження між розрахунковими даними та фактичним виходом страв (порцій) встановлених зважуванням не перевищували припустимих середніх похибок. Заниження фактичного виходу готових страв, м`ясних порцій, холодних закусок та видачі хлібу не встановлено.

В ході аудиту встановлено, що протягом 2017-2018 років на підставі наказів командира військової частини А4217 по стройовій частині (про склад добового наряду) щоденно зараховувався на триразове харчування особовий склад, який входив у чергові батареї, які залучались до несення бойового чергування у кількості від 15 до 35 військовослужбовців. Детально питання досліджено вибірково, за період з 14.10.2017 по 31.03.2018.

Дослідженням відповідності зарахування на харчування особового складу встановлено, наказом командира військової частини А4217 з основної діяльності від 29.12.2017 М45/ДСК визначено порядок несення бойового чергування у військовій частині, основними завданнями якого є підтримання визначеного ступеня бойової готовності до виконання завдань бойового чергування у мирний час (за призначенням). Для виконання завдань бойового чергування з протикорабельної оборони щоденно призначається черговий та помічник чергового, решта особового складу, черговий підрозділ, призначається на тиждень та перебуває у бойовій готовності №2, під час якої виконує заходи повсякденної діяльності та залучається до заходів бойової підготовки, тобто несе службу згідно встановленого розпорядку дня з одним обмеженням, не повинен покидати пункт постійної дислокації частини місто Білгород-Дністровський. При приведенні чергового підрозділу у бойову готовність №1 особовий склад у визначений час (протягом 1 год. 30 хв.) отримує зброю та боєприпаси, матеріально-технічні засоби (спорядження, запаси, у тому числі продовольство на визначений період) та залежно від обстановки продовжує заходитися у такому стані до початку виконання завдань. …

Таким чином бойове чергування підрозділу починається з часу приведення його у бойову готовність №1.

Проведеним опитуванням військовослужбовців, які залучалися до виконання завдань у складі чергового підрозділу, підтверджено, що вони щоденно виконували завдання повсякденної діяльності, тобто у визначений розпорядком дня час прибувають у розташування військової частини та покидають його (з 8.00 год. до 17.00 год.). Також вони підтверджують, що не харчувались три рази на добу у їдальні військової частини. За виключенням обідів, на які мають право відповідно пункту 1 "а" норми 1 Норм харчування військовослужбовців №426.

Таким чином з 14.10.2017 по 31.03.2018 за наказами командира військової частини А4217 на котлове забезпечення зараховувався особовий склад, який не виконував завдання з бойового чергування та не харчувався через їдальню військової частини три рази на добу. За відповідний період військовою частиною використано 3886 дободач загальною вартістю 250003,62 грн. …

На питання щодо утворення відходів у їдальні військової частини після прийомів їжі та їх подальшої утилізації капітан ОСОБА_6 усно пояснив, що відходи викидались у сміття та, у якийсь період, відходи забирали представники КЕЧ для собак. Капітан ОСОБА_9 по даному питанню пояснив, що відходи утворювались щоденно у різній кількості та вивозились встановленим порядком. Також відібрано пояснення у начальника продовольчого складу, діловода тилу, начальника їдальні, кухарів їдальні щодо кількості отримуваних та закладених у котел продуктів та наявності продовольчих відходів, які утворювалися після прийомів їжі. Відповідні посадові особи зазначили, що продукти у їдальню видавались відповідно до первинних документів, складених на підставі витягів з добових наказів командира військової частини, завірених гербовою печаткою та підписами відповідних посадових осіб. Кількість продуктів, які отримувались та закладались у котел, відповідали кількості особового складу, який зараховувався на котлове забезпечення та фактично харчувався у їдальні Відходи продуктів харчування залишались, їх забирали на корм собак у парку з технікою та КЕЧ. Всі продукти, що отримувались, використовувались в повному обсязі. Проте, окремі посадові особи пояснили, що склад бойового чергування не прибуває на завтрак та вечерю. …

Таким чином аудитом встановлено, що особовий склад, який залучався до несення бойового чергування, мав право на цілодобове забезпечення харчуванням згідно встановлених норм лише з часу приведення його у бойову готовність №1, тобто з моменту залучення до виконання завдань. Майор ОСОБА_7 усно пояснив, що за охоплений аудитом період (з 14.10.2017 по 31.03.2018) особовий склад військової частини жодного разу не приводився у бойову готовність №1. Військова частина постійно знаходиться у ступені бойової готовності №2. Також встановлено, що особовий склад чергових підрозділів не харчувався через їдальню частини, за виключенням обідів у робочі дні. …

За наданою інформацією встановлено, що військовослужбовці військової частини А4217 зараховувались на котлове забезпечення у військовій частині А1942 відповідно до витягів з добових наказів командира військової частини А4217. Дані витягів з наказів командира військової частини А4217, Книги обліку руху осіб, що харчуються військової частини А4217 ф.42 (за номенклатурою №68) відповідають даним, наданим військовою частиною А1942 (за відповідні періоди).

Таким чином вартість отриманих та використаних продуктів харчування за охоплений період у кількості 3886 дободач вартістю 250003,62 гри. класифікується як незаконні видатки.

Інформативно: зазначені вище по тексту Звіту посадові особи підтверджують щоденне утворення відходів продуктів харчування, які невідомо жим чином утилізувались. Враховуючи ймовірність того, що склад бойового чергування, в кількості 17-30 військовослужбовців, не снідав та не вечеряв у їдальні військової частини А4217 обсяг утворюваних відходів повинен був бути значний, що дозволило б робити економію зокрема хлібобулочних виробів (820 гр. середньою вартістю 15 грн. за 1 кг) у мінімальній кількості лише за добу на суму 307 грн. (820 гр. *15 грн. *25 в/с).

Також дослідженням відповідності зарахування на котлове забезпечення особового складу військової частини А4217за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 встановлено численні порушення, які є наслідком відсутності у військовій частині А4217 обліку особового складу: на бойове чергування особовий склад зараховуйся двічі …; особовий склад, який входив в склад бойового чергування одночасно входив в склад добового наряду, тобто на певну кількість особового складу відбувалось списання трьох дободач за одну добу; до складу добового наряду та бойового чергування зараховувались військовослужбовці, які відповідно до наказів командира військової частини А4217 виконували завдання в районі АТО та раніше зняті з котлового забезпечення у військовій частині А1942; існували випадки, коли військовослужбовці виключались зі списків особового складу військової частини А4217 у зв`язку з переведенням до іншої військової частини, та продовжували зараховуватись до складу бойового чергування та зараховувались на котлове забезпечення. Продукти з продовольчого складу видавались на їдальню на загальну кількість (з врахуванням таких випадків); у липні 2017 року численні випадки завищення кількості військовослужбовців, які входили в склад бойового чергування. Тобто, фактично поіменно у добових наказах командира військової частини А4217 (які визначають склад наряду) зазначено, наприклад, 16 військовослужбовців, а за порядковими номерами їх зазначено 19 (нумерація зазначена не за порядком, а через декілька номерів - наприклад, після цифри 6 відразу зазначено 10). Відповідно добовим наказом командира військової частини А4217 на котлове забезпечення зараховувалось 19 військовослужбовців (за зазначеною нумерацією), а не 16 (за фактом). Не виключено наявність даного порушення у січні 2017 року - березні 2018 року; особовий склад, який вибував з військової частини виклювався з харчування із запізненнями або взагалі не виключався.

Дані порушення призведи до незаконних видатків на харчування на загальну суму 28973,25 грн. (451 дободача).

Крім зазначеного вище слід звернути увагу на те, що для дослідження не надано оригінали добових наказів командира військової частини А4217 (про склад добових нарядів) за 2017 рік. Надано лише справи «Телеграми вихідні» за 2017 рік, в яких підшито телеграми по доведенню витягів з зазначених наказів до військової частини А1942. …

У зв`язку з грубими порушеннями обліку особового складу у військовій частині А4217, бездіяльністю відповідальних посадових осіб та можливими фактами зловживань на адресу вищого командування (командира військової частини А2062) в ході аудиту направлено Вимогу щодо призначення розслідування з метою визначення розміру дійсної шкоди (нанесених державі збитків), встановлення ступеня вини посадових осіб, умов та причин, які цьому сприяли.

Наказом командира військової частини А2062 №354 від 15.05.2018 призначено проведення службового розслідування за фактом встановлених порушень. До закінчення аудиту службове розслідування не завершене. Копія наказу командира військової частиш А2062 від 15.05.2018 №354 у додатку 35/68».

При цьому у розділі VI «Пропозиції» вищевказаного звіту у абзаці 2 пункту 2 зазначено зокрема у термін до 01.07.2018 відповідно до вимог п. 1.8 Правил №280, пп. 3.2, 10.3 Порядку проведення внутрішнього аудиту №753 прийняти рішення щодо виявлених порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на суму 250,00 тис. гри. - зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу.

Не погоджуючись з висновками та пропозиціями вищевказаного звіту, командиром військової частини А4217 було подано до Південного територіального управління внутрішнього аудиту коментарі (т.1 а.с.31-37), за результатами розгляду яких Південним територіальним управлінням внутрішнього аудиту було складено висновки 03 липня 2018 року було складено висновки на коментарі (т.1 а.с.16-26), якими коментарі щодо порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн. не приймаються.

Відповідно до пп.2.1 п.2 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України від 09.12.2002 року №402 (далі - Положення №402), забезпечення військовослужбовців та інших категорій продовольством здійснюється за нормами харчування військовослужбовців Збройних Сил України (далі - норми харчування), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року N 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (із змінами).

Нормами харчування визначені асортимент та кількість продовольства, яке відпускається для харчування однієї людини на добу. Норми харчування діляться на основні (норми N 1 - 6, 9), сухі і бортові пайки (раціони) (норми N 10 - 15). У примітках до норм передбачені додаткові продукти, які видаються відповідним категоріям військовослужбовців та іншим категоріям, які пойменовані в цих примітках. Додаткові продукти водолазам видаються згідно з Переліком категорій водолазів та інших осіб, які забезпечуються харчуванням за рахунок держави (пп.2.2 п.2 Положення №402).

Згідно з пп.7.10 п.7 Положення №402 їжа в їдальнях військових частин готується відповідно до розкладки продуктів. У військових частинах, де особовий склад одержує харчування за нормами харчування N 1 (загальновійськова) та N 3 (морська), гаряча їжа готується і видається три рази на добу - на сніданок, обід і вечерю, а також готується друга вечеря для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за контрактом у дні призначення їх для несення варти (продукти видаються окремо для приготування їжі (другої вечері), яка повинна складатися із гарячої другої м`ясної страви, гарячого солодкого чаю, хліба і масла. Заміну одних продуктів на інші дозволяється проводити згідно з визначеною нормою). Військовослужбовці військової служби за контрактом, призначені до складу добового наряду і для несення варти, забезпечуються харчуванням через їдальні військової частини в дні несення служби безоплатно. Підставою для зарахування на забезпечення харчуванням у даному разі є наказ командира військової частини. Час приймання їжі особовим складом визначається командиром військової частини. Норма харчування при триразовому харчуванні розподіляється відповідно до енергетичної цінності (калорійності) таким чином: на сніданок - 30-35 %, на обід - 40-45 % і на вечерю - 30-20 %. Залежно від умов бойової підготовки і розпорядку дня військової частини розподіл норми може бути змінено командиром військової частини.

З метою забезпечення раціонального харчування військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426 затверджено Норми харчування військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань (далі - Норми №426) (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У п.1 примітки до норми №1 Норм №426 зокрема зазначено, що за цією нормою за рахунок держави харчуванням забезпечуються: а) військовослужбовці строкової військової служби, за винятком тих, що забезпечуються харчуванням за іншими нормами; військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу військової служби, які проходять військову службу за контрактом в Збройних Силах, крім вихідних, святкових днів та часу перебування у відпустці, тільки обідом з розрахунку 45 відсотків добового набору продуктів за цією нормою, за винятком тих, що забезпечуються харчуванням за іншими підпунктами цього пункту або за іншими нормами. Зазначеним військовослужбовцям на їх бажання за рішенням командира військової частини дозволяється виплачувати грошову компенсацію у розмірі вартості набору продуктів, який видається на приготування обіду; б) військовослужбовці офіцерського складу, військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, працівники, особи рядового, начальницького складу авіації ДСНС, які постійно працюють на аеродромах, полігонах, технічних і стартових позиціях і безпосередньо обслуговують літальні апарати (літаки, вертольоти, планери, екраноплани, мотодельтаплани тощо) та забезпечують їх польоти, за винятком вихідних та святкових днів, крім військовослужбовців офіцерського складу, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, працівників, осіб рядового, начальницького складу авіації ДСНС і які забезпечують у зазначені дні бойове чергування; л) військовослужбовці офіцерського складу, військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у тому числі військовослужбовці Держспецзв`язку, особи рядового, начальницького складу і працівники авіації ДСНС, Національної гвардії під час несення бойового чергування, добового чергування, варти та у разі призначення до складу добового наряду, перебування в польових умовах (в таборах, на навчаннях, маневрах) під час відпрацювання завдань з бойової (навчально-бойової) підготовки, а військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, крім того під час перебування в навчальних військових частинах (центрах). У разі призначення військовослужбовців офіцерського складу, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у тому числі військовослужбовців Держспецзв`язку, осіб рядового, начальницького складу і працівників авіації ДСНС, Національної гвардії на бойове чергування, добове чергування, до складу варти і добового наряду забезпечення за іншими нормами харчування не проводиться.

Відповідно до п.332 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України № 548-XIV від 24 березня 1999 року (далі - Статут) бойове чергування - це виконання бойового завдання. Бойове чергування здійснюється черговими силами і засобами, призначеними від військових частин.

Відповідно до абзацу 3 п.199 Статуту військові навчання, походи кораблів, бойові стрільби та бойове чергування, несення служби у добовому наряді здійснюються у будь-які дні тижня без обмеження загальної тривалості службового часу.

Бойове чергування організовується командиром військової частини, який відповідає за виконання завдань черговими силами і засобами. Заступники командира військової частини, начальники родів військ і служб відповідають за бойову готовність, забезпечення та підготовку чергових сил і засобів у відповідній частині (п.333 Статуту). Склад чергових сил і засобів, ступені їх бойової готовності, тривалість, порядок несення бойового чергування, підготовки особового складу, озброєння, бойової та іншої техніки до чергування і зміна його встановлюються наказом командира військової частини згідно з вимогами цього Статуту, наказами і директивами Міністра оборони України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, командувачів видів Збройних Сил України (п.334 Статуту).

Відповідно до п.340 Статуту командирам чергових сил і засобів заборонено віддавати особовому складові накази, що відволікають його від виконання обов`язків несення бойового чергування. Особовому складові чергової зміни під час несення бойового чергування заборонено: передавати будь-кому, хоча б тимчасово, без дозволу командира чергових сил і засобів виконання обов`язків несення бойового чергування; відволікатися, братися за справи, не пов`язані з виконанням обов`язків несення бойового чергування; самовільно залишати бойовий пост чи інше місце несення бойового чергування; виконувати роботу, яка призводить до зниження бойової готовності озброєння, бойової та іншої техніки. Звільнення особового складу з військової частини (підрозділу), від якої виділяються чергові сили і засоби (заняття, спортивні й культурно-масові заходи), проводиться із таким розрахунком, щоб забезпечити посилення чергових сил у визначені терміни.

Таким чином бойове чергування є особливим видом чергування, під час якого військовослужбовці зобов`язані невідлучно перебувати на бойовому пості чи іншому місці ведення бойового чергування та відповідно забезпечуються харчуванням у відповідності до Норм.

При цьому бойове чергування організовується командиром військової частини (зокрема щодо того, хто і коли заступає на бойове чергування, скільки часу перебуває на ньому, порядок його ведення) шляхом видачі наказів.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що наказом командира військової частини А4217 з основної діяльності від 29.12.2017 №45/ДСК визначено порядок несення бойового чергування у військовій частині А4217.

При цьому позивачем не заперечується твердження звіту, що протягом 2017-2018 років на підставі наказів командира військової частини А4217 по стройовій частині (про склад добового наряду) щоденно зараховувався на триразове харчування особовий склад, який входив у чергові батареї, які залучались до несення бойового чергування у кількості від 15 до 35 військовослужбовців (аркуш 38 звіту) (т.1 а.с.75).

Представник позивача у судовому засіданні з посиланням на наказ командира 406 окремої артилерійської бригади (з основної діяльності) №76/ДСК від 27.12.2017 року (т.2 а.с.20-21) та наказ командування військово-морських сил Збройних Сил України №149/ДСК від 24.12.2016 року (т.2 а.с.47-48) зазначає, що військова частина А4217 входить до складу 64 окремого гарматного артилерійського дивізіону та здійснювала бойове чергування з проти корабельної оборони та чергової служби та вказаним наказом №76/ДСК у пункті 14 наказано створити запас паливно-мастильних матеріалів на 500 км. ходу, боєприпасів до стрілецької зброї 1 боєкомплект, до озброєння 1 боєкомплект, продовольства на 5 діб, харчування особового складу чергової зміни організовувати через відповідні підрозділи згідно встановлених норм.

Проте суд зазначає, що позивачем не спростовано встановлені відповідачем у звіті порушення щодо зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу.

Зокрема до суду як і до перевірки не надано добових наказів командира військової частини щодо встановлення порядку проведення військовослужбовцями військової частини А4217 бойового чергування, з яких вбачалося б протягом якого часу військовослужбовці перебували на бойовому чергуванні (конкретні години), в який час і скільки раз на добу харчувались).

При цьому відповідачем до суду надані письмові пояснення:

- діловода штабу старшого матроса ОСОБА_3 (т.1 а.с.198), що всі добові накази ВЧ А4217 друкувались в електронному виді та передавались по АСУ «Дніпро», тому є підтвердженими в вихідних телеграмах за 2017 рік, чому не друкувались накази (добові) за 2017 рік пояснити не може;

- старшого помічника начальника штабу з кадрів і стройової молодшого лейтенанта ОСОБА_8 (т.1 а.с.199), що після прийняття ним посади (допущений до тимчасового виконання з 04.09.2017 року) не проконтролював діловода штабу щодо видання та підпису наказів командира військової частини А4217 про склад добового наряду, акт на знищення відсутній (не знайшов).

В свою чергу відповідачем також до суду на підтвердження правомірності висновків звіту надані:

- письмові пояснення військових службовців, які служать у військовій частині А4217 щодо організації ведення бойового чергування, порядку здійснення харчування військовослужбовців на бойовому чергуванні (а.с.180-195);

- інформація по котловому забезпеченню військовослужбовців, які залучались до несення бойового чергування (т.1 а.с.203-209);

- донесення військової частини А4217 від 25.10.2018 року №4217/2618 про виконання пропозицій по звіту за результатами проведеного фінансового аудиту та аудиту відповідності військової частини А4217за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 №234/3/3/4/46аз від 01 червня 2018 року (т.1 а.с.172-173), згідно якого зазначено, щодо недоліку на загальну суму 250,00 тис. грн. - зарахування на котлове забезпечення військовослужбовців за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 з порушенням - видано наказ командира військової частини А4217 №191 від 13.06.2018 року «Про призначення службового розслідування по факту зарахування на котлове забезпечення військовослужбовців за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 з порушеннями» (т.2 а.с.36). Відповідно до наказу військової частини А4217 №216 від 02.07.2018 року - продовжено службове розслідування по даному факту. Відповідно до наказу військової частини А4217 від 06.08.2018 року №254 (т.2 а.с.37-39) прийнято рішення про притягнення до відповідальності 2-х військовослужбовців на загальну суму 10598,5 грн.;

- наказ командира військової частини А2062 (з адміністративно-господарської діяльності) №354 від 15.05.2018 року (т.1 а.с.174-175), яким наказано начальнику продовольчої служби капітану ОСОБА_10 в термін до 23.05.2018 провести службове розслідування стосовно відсутності наказів командира військової частини А4217 (по стройовій частині) НР за 2017 рік, відсутності належного обліку особового складу, незаконного списання дободач, включення у добовий наряд особовий склад, який виконував завдання в районі АТО;

- наказ командира військової частини А2062 (з адміністративно-господарської діяльності) №415 від 25.05.2018 року (т.1 а.с.176-178), яким наказано командиру військової частини А4217 підполковнику ОСОБА_4 : прийняти рішення щодо притягнення до матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у завданні державі збитків від зарахування на котлове забезпечення особового складу з порушенням порядку ведення обліку особового складу на суму 250,00 тис. грн. у відповідності до пункту 1.8. Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280 з дотриманням вимог Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого І постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 № 243/95-ВР. Доказів оскарження наказу до суду не надано.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість пропозицій відповідача, викладених у абзаці 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46аз, в частині прийняття рішення щодо виявлених порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн.

Враховуючи висновки суду про правомірність пропозицій відповідача щодо порушення військовою частиною А4217 фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн., суд також вважає обґрунтованими дії Південного територіального управління внутрішнього аудиту щодо неприйняття коментарів військової частини А4217 щодо абзацу 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз.

Окрім цього суд зазначає, що за результатами аудиту військової частини А4217 Міністром оборони України прийнято рішення №12545/з (т.2 а.с.61 зворот), доказів оскарження якого до суду не надано, а відтак суд приходить до висновку, що аудиторський звіт про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз не є по суті індивідуальним актом у розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України, а відтак його скасування (навіть за наявності підстав для цього) не дозволить ефективно захистити та відновити порушене право позивача, не відповідає завданням адміністративного судочинства та у подальшому може призвести до виникнення нових судових спорів.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне відмовити у задоволенні позову військової частини А4217.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову військової частини А4217 до Південного територіального управління внутрішнього аудиту про: визнання дій Південного територіального управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту щодо неправомірного неприйняття коментарів військової частини А4217 щодо абзацу 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз, в частині прийняти рішення щодо виявлених порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн. - протиправними; визнання протиправним та скасування абзацу 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз, в частині прийняти рішення щодо виявлених порушень фінансово-бюджетної дисципліни, що призвели до незаконних витрат ресурсів на загальну суму 250,00 тис. грн.; зобов`язання Південне територіальне управління внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту виключити з аудиторського звіту абзац 2 п. 2 розділу VI «ПРОПОЗИЦІЇ» аудиторського звіту про результати фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини А4217 за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 від 01.06.2018 №234/3/3/46 аз - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - військова частина А4217 (вул.Незалежності, 1, м.Білгород-Дністровський, Одеська обл., 67701, код ЄДРПОУ 26614871).

Відповідач - Південне територіальне управління внутрішнього аудиту (Італійський бульвар, 3, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 24982462).

Повний текст рішення складено та підписано 03.06.2019 року.

Суддя О.А. Вовченко

.