Рішення № 82160481, 03.06.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
240/3934/19
Номер документу
82160481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/3934/19

категорія 111010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Чуднівської районної спілки споживчих товариств до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Чуднівська районна спілка споживчих товариств звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області у Житомирській області в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Бердичівського управління Головного управління ДФС у Житомирській області №3 від 09.01.2019 про виключення Чуднівської районної спілки споживчих товариств з реєстру платників єдиного податку із 01.01.2019.

В обґрунтування позову вказано, що Чуднівська районна спілка споживчих товариств набула статусу юридичної особи 06.09.2001. Платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 % від доходу зареєстрована з 01.04.2012. Вказує, що у підпункті 291.5.5 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу, на який посилається відповідач як на підставу виключення позивача з реєстру платників єдиного податку, чітко зазначено, що не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп суб`єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків. Разом з тим, в даному пункті статті Кодексу відсутня норма про те, що юридична особа, у якої статутний фонд дорівнює нулю і яка має декілька засновників або членів - юридичних осіб, що не є платниками єдиного податку, не може застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено відкрите судове засідання на 26.04.2019.

Копію ухвали відповідач отримав 04.04.2019, а позивач - 05.04.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Відділом документального забезпечення суду 24.04.2019 зареєстровано відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягає задоволенню. Вказує, що перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 291.5.5 п. 291.5 ст. 291 ПК України, яким визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку суб`єкти господарювання у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків. Зазначає, що згідно до АІС "Податковий блок" -засновниками позивача є особи, які не є платниками єдиного податку.

Відповідно до довідки у справі від 26.04.2019, судове засідання, призначене на 26.04.2019 не відбулось у зв`язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному.

Розгляд справи призначено на 15.05.2019.

До суду 08.05.2019 надійшла відповідь на відзив в якому позивач зазначає, що відсутність внесків до статутного капіталу райспоживспілки його членами не є підставою для виключення позивача з Реєстру платників єдиного податку. Вказує, що чинне законодавство України не передбачає вимог щодо встановлення частки члена кооперативного об`єднання у статутному капіталі такого об`єднання. Члени кооперативу сплачують вступні внески, а не внески до статутного капіталу.

Відділом документального забезпечення суду 15.05.2019 зареєстровано заяви представника позивача та представника відповідача про проведення судового засідання у порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, а також зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом постановлено протокольну ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Встановлено, що Чуднівська районна спілка споживчих товариств пройшла процедуру державної реєстрації, знаходиться на податковому обліку в Бердичівському управлінні Головного управління ДФС у Житомирській області, та перебуває на спрощеній системі оподаткування і є платником єдиного податку, ставка єдиного податку 5% (третьої групи), що підтверджується копією свідоцтва платника єдиного податку серії Б №482972 (а.с. 12).

Рішенням № 3 від 09.01.2019 за підписом начальника Бердичівського управління ГУ ДФС у Житомирській області Чуднівську районну спілку споживчих товариств виключено з реєстру платників єдиного податку. Підставою для прийняття контролюючим органом рішення про виключення з реєстру платника єдиного податку є наявність засновників: Дубищанське СТ, Карповецьке СТ, Іванопільське СТ, Вільшанське СТ, Красносільське СТ, Великокоровинецьке СТ, Дідковецьке СТ, Чуднівське СТ, які не являються платниками єдиного податку. Висновок: враховуючи вищезазначене, вказаний платник підлягає виключенню з реєстру платників єдиного податку із 01.01.2019. Перелічені причини та документи є підставою для виключення з реєстру платників єдиного податку відповідно до пп. 291.5.5 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України (а.с. 11)

Вважаючи таке рішення необґрунтованим та протиправним, а права та охоронювані законом інтереси Чуднівської районної спілки споживчих товариств порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України)

Відповідно до пункту 291.2. статті 291 ПК України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (пункт 291.3 статті 291 ПК України).

За правилами пункту 291.4. статті 291 ПК України, суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: 1) перша група; 2) друга група; 3) третя група; 4) четверта група.

Зокрема, третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

У матеріалах адміністративної справи міститься копія статуту Чуднівської районної спілки споживчих товариств, який зареєстровано в установленому порядку. Згідно пункту 2 розділу І Статуту, Чуднівська районна спілка споживчих товариств ( Райспоживспілка) створена на добровільних засадах Іванопільсього, Карповецького, Вільшанського, Красносільського, Великокоровинецьке, Дідковецького, Дубищанського, Чуднівського споживчих товариств Чуднівського району Житомирської області які є її членами і виконують вимоги її Статуту. Пунктом 9 розділу II Статуту передбачено, що членство в Райспоживспілці є добровільним. Споживче товариство, що вступає до Райспоживспілки, стає її членом після сплати у повному обсязі вступного внеску та прийняття рішення про членство відповідним органом управління райспоживспілки.

Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державна реєстрація Чуднівської районної спілки споживчих товариств здійснена 06.09.2001. Розмір статутного капіталу Чуднівської районної спілки споживчих товариств становить 0,00 грн (а.с. 13 на звороті) У графі "Перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі частка кожного із засновників (учасників); прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, якщо засновник фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи, якщо засновник юридична особа" зазначено: Чуднівське споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; Карповецьке споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; Дубищанське споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; Дідковецьке споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; Вільшанське споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; В. Коровинецьке споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; Іванопільське споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; Красносільське споживче товариство, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн; кінцевий бенефіціарний власник (контролер) - відсутній, розмір внеску до статутного фонду - 0,00 грн (а.с. 13)

Відповідачем не спростовано, а матеріалами справи підтверджується, що Чуднівська районна спілка споживчих товариств є юридичною особою/суб`єктом господарювання при створенні якого статутний фонд/капітал не передбачався та не формувався.

Згідно вимог п. 299.10 ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Згідно 299.11 ст. 299 ПК України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування та перехід на сплату інших податків і зборів відповідно до п.299.10 статті 299 Податкового кодексу України подано не було.

У відзиві представник відповідача зазначає, що перевіркою встановлено, що позивачем допущено порушення пп. 291.5.5. п. 291.5 ст. 291 ПК України, однак у оскаржуваному рішенні відсутнє посилання на перевірку, а до суду не надано доказів проведення такої перевірки позивача.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що жодної перевірки позивача контролюючим органом проведено не було та, відповідно не було складено акту про порушення вимог податкового законодавства, на підставі якого прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку.

Так, приймаючи оскаржуване рішення відповідач керувався пп. 291.5.5. п. 291.5 ст. 291 ПК України яким визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп: суб`єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків.

З приписів вказаних норм вбачається, що обмеженням права на перебування особи на спрощеній системі оподаткування є наявність у особи статутного капіталу, а також те, що в складі цього капіталу наявні 25, або більше відсотків, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку.

З цього слід зробити висновок, що в разі наявності у статутному капіталі особи менше 25%, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, або в разі повної відсутності статутного капіталу, обмеження передбачені п.п. 291.5.5 п. 291.5 ст. 291 ПКУ застосовуватись не можуть.

Дана позиція узгоджується із висновками ВАСУ, викладеними в ухвалі від 27.01.2016 у справі № К/9991/61477/12.

Чуднівська районна спілка споживчих товариств є юридичною особою/суб`єктом господарювання при створенні якого статутний фонд/капітал не передбачався та не формувався, а отже на нього не поширюється обмеження щодо частки засновників (учасників) у статутному фонді та не можуть застосовуватись п.п. 291.5.5 п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

До моменту набрання чинності Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-ІV, із змінами та доповненнями (до 01.01.2004), юридичні особи могли створюватись із формуванням статутного фонду або без його формування згідно законодавства. Тобто, у суб`єктів, у яких статутний фонд не сформовано (не передбачено), частку засновників (учасників) у статутному фонді визначити неможливо.

У разі, якщо засновниками суб`єкта господарювання, які не є платниками єдиного податку, прийнято рішення не формувати (не створювати) статутний капітал, на нього не можуть поширюватися обмеження щодо частки засновників у статутному фонді такого суб`єкта. А отже, на суб`єкта господарювання, засновником якого є неприбуткова організація (громадська, благодійна), у яких не передбачено статутний капітал, не поширюється обмеження щодо частки засновників (учасників) у статутному фонді такої юридичної особи.

Закон України "Про споживчу кооперацію" N 2265-XII від 10.04. 1992 (в редакції чинній на момент реєстрації платником єдиного податку) визначає правові, економічні та соціальні основи діяльності споживчої кооперації в Україні.

Частиною 1 статті 5 вказаного Закону визначено, що первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об`єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану.

Господарські відносини між споживчим товариством і його колективним членом будуються на договірних засадах . Член споживчого товариства має право: одержувати частку прибутку, що розподіляється за результатами господарської діяльності між членами споживчого товариства відповідно до їх пайового внеску (ч.ч.3,4 ст. 6 Закону).

Тобто, Закон не містить поняття часток у статутному капіталі споживчих товарист, а поняття пайових, вступних внесків не є тотожним даному поняттю, що виключає можливість позбавлення позивача статусу планика єдиного податку.

Враховуючи зазначене та встановлені обставини справи, судом встановлено, що контролюючий орган при прийнятті рішення щодо позивача про анулювання реєстрації платника єдиного податку діяв всупереч та не у відповідності до повноважень, наданих йому законодавством України, а тому рішення контролюючого органу є протиправним і підлягає скасуванню.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №50 від 25.03.2019 (а.с.4).

У зв`язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Бердичівського управління Головного управління ДФС у Житомирській області №3 від 09.01.2019 про виключення Чуднівської районної спілки споживчих товариств ( вул. Соборна, 7, м. Чуднів, Житомирська область, 13201, код ЄДРПОУ 31509442) з реєстру платників єдиного податку із 01.01.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області на користь Чуднівської районної спілки споживчих товариств ( вул. Соборна, 7, м. Чуднів, Житомирська область, 13201, код ЄДРПОУ 31509442) документально підтверджені судові витрати у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 03.06.2019.

Суддя О.В. Лавренчук