Рішення № 82154638, 22.05.2019, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
644/1519/19
Номер документу
82154638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя Горчакова О. І.

Справа № 644/1519/19

Провадження № 2-а/644/51/19

22.05.2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого - судді Горчакової О.І.,

секретаря судових засідань - Білієнко Г.Г.,

за участю:

позивач ОСОБА_1 - не прибула, представника позивача - адвоката Явтух О.Г.

відповідача - представник Чернігівської митниці ДФС - Кравченка С.В., Золотаринець В.М.

розглянувши у судовому засіданні в залі судових засідань Орджонікідзевського районного суду міста Харкова в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської митниці ДФС «Про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 від 17.01.2019», -

в с т а н о в и в:

До Орджонікідзевського районного суду м. Харкова 27.02.2019 року за № 6677/19-Вх. надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Чернігівської митниці ДФС «Про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 від 17.01.2019».

Заявник прохає:

1.визнати постанову у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 від 17.01.2019 протиправною;

2.скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 від 17.01.2019.

Адміністративний позов мотивовано тим, що 17 січня 2019 року заступником начальника Чернігівської митниці ДФС було винесено постанову у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 відносно ОСОБА_1 , згідно із якою останню було визнано винною у вчиненні порушення митного правила, передбаченого ст.. 485 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, тобто 20 432, 76 грн. 15 лютого 2019 року копію вищевказаної постанови було отримано позивачем поштою. Відповідачем у постанові зазначено, що нібито ним вчинено усіх заходів для вручення примірника протоколу про порушення митних правил ОСОБА_1 , однак постанову дійсно було надіслано тому, що позивач її отримала, а жодної іншої кореспонденції чомусь не було. Позивач із постановою Чернігівської митниці ДФС від 17.01.2019 №1326/10200/18 не погоджується, вважає її незаконною та необґрунтованою.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не прибула, представника позивача - адвокат Явтух О.Г. позовні вимоги підтримала прохала задовольнити. Пояснила, що 17 липня 2018 року позивач звернулася до Чернігівської митниці ДФС із декларацією № UА 102150/2018/203070 щодо оформлення товару: 1) рукавички робочі трикотажні покриті гумою для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин та 2) рукавички робочі трикотажні, для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин. Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності. У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи. У вказаній декларації позивачем було визначено вартість товару за першим методом, тобто за сумою вказаною у договорі та код товару : 1) рукавички робочі трикотажні покриті гумою для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин ( 180480 пар) - 6116102000 та 2) рукавички робочі трикотажні, для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин (478800 пар) - 6116108000. У ході консультації позивача із відповідачем за товаром у вигляді рукавичок робочих трикотажних, для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин із кодом 6116108000 було погоджено обрати шостий метод для визначення митної вартості товару у зв`язку із чим вартість товару збільшилася та відповідно збільшилися й митні платежі. А щодо товару у вигляді рукавичок робочих трикотажні покритих гумою для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин - 6116102000 відповідачем 17.07.2018 о 15 год. 55 хв. було повідомлено про необхідність проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100% пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації № UA 102150/2018/203070. Із забезпеченням ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки. Того ж дня відповідачем було витребувано у позивача оригінали або належним чином засвідчені копії документів доданих до декларації. Жодних додаткових документів відповідачем витребувано не було, (копії повідомлень додаємо). За наслідками консультацій з відповідачем позивачем було оформлено дві декларації. Щодо товару рукавички робочі трикотажні, для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин - 6116108000 (478800 пар) позивачем 18.07.2018 було подано електронну декларацію № UA 102150/2018/203098 за якою товар було випущено у вільний обіг, а позивачем було здійснено всі платежі за збільшеною (скоригованою) відповідачем ціною товару.

Стосовно ж товару у вигляді рукавичок робочих трикотажних покритих гумою для захисту від механічних пошкоджень, які мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин ( 180480 пар) - 6116102000 позивачем 18.07.2018 було оформлено та подано тимчасову електронну декларацію № ИА 102150/2018/203097 у зв`язку із тим, що відповідачем було відібрано зразки товарів які у подальшому нібито були направлені на дослідження з метою визначення коду товару, а відповідно у відповідача був сумнів щодо правильності визначення позивачем коду товару.

Тимчасова електронна декларація була подана позивачем з визначенням вартості товару за шостим методом, що також було погоджено із відповідачем із збільшеною останнім вартістю товару.

Про результати дослідження відповідач жодних повідомлень не надсилав, а лише виніс рішення про визначення коду товару від 17.08.2018 № КТ-ІІА1020000- 0034-2018 та змінив код товару з «рукавички робочі трикотажні покриті гумою для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин ( 180480 пар) - 6116102000» на «трикотажні рукавички невибілені, машинного в`язання, виготовлені з суміші волокон бавовни та синтетичних волокон поліефіру. Рукавички повністю (окрім манжета) суцільно вкриті речовиною червоного кольору на основі полівінілхлориду, з вмістом фталатів, інших добавок та/або домішок - 6116108000.

30.08.2018 позивачем було подано додаткову до тимчасової декларації № ІІА 102150/2018/203842 з урахуванням даних визначених рішенням про визначенні коду від 17.08.2018 № КТ-ІІА1020000-0034-2018 у зв`язку із чим вартість товару була скоригована, але на суму меншу, ніж та, що була вказана у тимчасовій декларації.

Таким чином, декларант у даному випадку переплатив значну суму, а відповідач фактично повинен повернути надміру сплачену суму. Зокрема, у додатковій до тимчасової декларації № UA 102150/2018/203842 у графі 47 «нарахування платежів» міститься сума податку, що фактично підлягає поверненню відповідачем, а саме сума податку, що підлягає поверненню складає 50149,63 гривень.

15 лютого 2019 року позивачем було отримано копію постанови у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 відносно ОСОБА_1 , згідно із якою останню було визнано винною у вчиненні порушення митного правила, передбаченого ст.. 485 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, тобто 20 432, 76 грн. Про існування даної справи позивач не знала доки тих пір коли отримала копію постанови.

Відповідач - представник Чернігівської митниці ДФС - Кравченка С.В., Золотаринець В.М., проти задоволення позову заперечували, прохали у задоволенні відмовити. Надали пояснення про те, що як передбачає п. 8 ч. 1 ст. 4 Митною кодекс) України декларант - це особа, яка самостійно здійснює декларування або віл імені якої здійснюється декларування. У графі 14 «Декларанг/Представник» митної декларації ІМ 40 ДЕ від 17.07.2018 № UA 102150/2018/203070 -зазначено, що представником декларанта є Приватне підприємство «Національні традиції». ОСОБА_1 являється керівником Приватного підприємства «Національні традиції» та безпосередньо уповноваженою особою на декларування товарів ТОВ «ІМЕКС-ПРО» відповідно до і графи 54 МД. 17.07.2018 позивачем була подана до митного оформлення МД. у якій у графі 31 «Опис товару» Позивач вказала «Рукавички робочі трикотажні, покриті гумою для захисту від механічних пошкоджень, .мають ущільнений трикотажний манжет, то запобігає виливу шкідливих речовин Gloves # 1/ рукавички - 180480 пар» в графі 33 «Код товару» зазначила код товару - 6116102000, відповідно до якого ставка ввізного мита 5%. З мстою ідентифікації товару для встановлення їх характеристик опису в графі 31 МД та відомостям наведеним у технічній документації митницею було направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) до ДПМЕ ДФС.

Після отримання висновку ДПМЕ ДФС ДФС від 15.08.2018 № 142005703-0445 митницею було винесено класифікаційне рішення від 17.08.2018 № КТ- UA 102000-0034- 2018. відповідно до якого визначений опис товару задекларованого за ІМ 40 ДЕ № UA 102150/2018/203070 в графі 31 митної декларації - «Трикотажні рукавички невибілені, машинного в`язання, виготовлені з суміші волокон бавовни і' синтетичних волокон поліефіру. Рукавички повнітю(окрім манжета) суцільно вкриті речовиною червоного кольору на основі полівінілхлориду, з вмістом фталатів, інших- добавок га/або домішок» та код товар) 6116108000. ставка ввізного ми та - 8%.

Класифікаційне рішення Чернігівської митниниці ДФС від 17.08.2018 № № КТ- UA 102000-0034- 2018 направлене ОСОБА_1. у електронному вигляді на її електронну адресу. Отже позивачу було доведено інформацію про наявність висновку.

Судом установлено

17 січня 2019 року заступником начальника Чернігівської митниці ДФС було винесено постанову у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 відносно ОСОБА_1 , згідно із якою останню було визнано винною у вчиненні порушення митного правила, передбаченого ст.. 485 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, тобто 20 432, 76 грн. (а.с.3)

Відповідно до МД «ІМ 40 ДЕ» №102150/2018/203070 на товар «Рукавички робочі трикотажні, покриті гумою для захисту від механічних пошкоджень, мають ущільнений трикотажний манжет, що запобігає впливу шкідливих речовин: GLOVES #1/рукавички- 180480 пар.», визначений декларантом код товару відповідно до УКТ ЗЕД - 6116102000, ставка ввізного мита - 5% (а.с.40,41).

Відповідно до Рішення про визначення коду товару Чернігівської митниці ДФС від

17.08.2018 № KT-UA 102000-0034-2018 визначений опис товару задекларованого за «ІМ 40 ДЕ» № UA102150/2018/203070 в гр. 31 митної декларації «Трикотажні рукавички невибілені, машинного в`язання, виготовлені з суміші волокон бавовни та синтетичних волокон поліефіру. Рукавички повністю (окрім манжета) суцільно вкриті речовиною червоного кольору на основі полівінілхлориду, з вмістом фталатів, інших добавок та/або домішок» та код товару 6116108000, ставка ввізного мита - 8% (а.с.47).

Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до вимог частини 8 статті 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД (підпункт г) пункту 5 частини 8 статті 257 МК України).

Частиною 4 статті 69 МК України закріплено право органу доходів і зборів самостійно класифікувати товари у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів.

Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами УКТ ЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України затвердженого Законом України «Про митний тариф України», а саме, з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.

З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено пояснення до УКТ ЗЕД, які побудовані на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2012 року і Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу та затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 №401.

Установлено, що 17.07.2018 особою, уповноваженою на декларування товарів, керівником ПП «Національні традиції» ОСОБА_1 була подана до митного оформлення митна декларація ІМ 40 ДЕ № UA102150/2018/203070. У графі 14 митної декларації ІМ 40 ДЕ № UA 102150/2018/203070 зазначено декларантом ПП «Національні традиції», а в графі 54 зазначено прізвище декларанта: ОСОБА_1 та адреса и перебування: АДРЕСА_1 . (а.с. 40)

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена особа несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у митній декларації.

Згідно ч. 1 ст. 269 МК України, за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. У разі відмови У наданні такого дозволу орган доходів і зборів зобов`язаний невідкладно, письмово або в електронному вигляді, повідомити декларанта про причини і підстави такої відмови.

Частиною 2 ст. 269 МК України внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у митній декларації.

Відповідно до положень ч. 10 ст. 269 МК України, у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у митній декларації товарів, транспортних засобів комерційного призначення внесення змін, відкликання та визнання недійсною цієї декларації до закінчення провадження у відповідних справах забороняються. Не порушується провадження у справах про порушення митних правил у випадках, якщо декларант або уповноважена ним особа самостійно звернулися до органу доходів і зборів з проханням про внесення змін до митної декларації відповідно до частин другої - четвертої цієї статті.

У матеріалах справи відсутні будь-які дані щодо самостійного звернення ОСОБА_1 до Чернігівської митниці ДФС з проханням про внесення змін до митної декларацій від 17.07.2018 № и А102150/2018/203 070.

Листом від 23.08.2018 за № 5075/25-70-20-01 направляла на адресу Позивачки: 61036, м. Харків, вул. Морозова, 6.7, примірник протоколу №1326/10200/18 від 22.08.2018 та повідомлення про те, що 19.09.2018 о 12 год. 00 хв. відбудеться розгляд справи про порушення митних правил №1326/10200/18 (а.с. 34-39).

Установлено, що листом від 29.11.2018 за №7177/25-70-20-02 Позивачці роз`яснювались всі права, передбачені частиною ст. 498 МК України. Так, відповідно до ст. 498 МК України особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за ПМП, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у п. З ст. 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у органі доходів і зборів або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів

та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом.

Листом від 03.01.2019 № 71/7/25-70-20-02 митницею було надано доручення Харківській митниці ДФС в справі про ПМП щодо встановлення місця реєстрації Позивачки з метою вручення їй копії протоколу про порушення митних правил № 1326/10200/18 та повідомлення про час та місце розгляду справи (а.с.51).

Листом від 03.01.2019 за № 72/25-70-20-02 органом направляла на дві адреси Позивачки, АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3 ., примірник протоколу про ПМП №1326/10200/18 від 22.08.2018 та повідомлення про те, що 17.01.2019 о 11 год. 30 хв. відбудеться розгляд справи про ПМП №1326/10200/18 (а.с. 51).

Вказані повідомлення/листи ОСОБА_1 не отримані та повернуті з закінчення терміну зберігання.

Відповідно до п. 8 ст. 94 МК України у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органів доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою(місце проживання або фактичного перебування). Протокол вважається врученим навіть у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею адресою або місцем проживання чи фактичного перебування, назване нею є недостовірним.

Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд - приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Чернігівської митниці ДФС «Про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 від 17.01.2019» не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем не порушено вимог закону щодо розгляду справи у відсутність позивача, позивачу були створені всі умови для реалізації ним свого права на особисту участь під час розгляду справи про порушення митних правил, але він його не використав.

Керуючись ст.ст. 5,12,77,160,168,171,174,175,257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 69,94, 257, 264,269 Митного кодексу України суд -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернігівської митниці ДФС «Про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил № 1326/10200/18 від 17.01.2019» - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням п. 15 перехідних положень КАС України в редакції від 15.12.2017 р. протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення суду буде виготовлено протягом десяти днів.

Суддя: О. І. Горчакова