Рішення № 82139000, 29.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
520/3756/19
Номер документу
82139000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

29.05.2019 р. справа №520/3756/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кіт С.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представник відповідача Бурчи В.В. ,

представник відповідача - Кокоуліної Н.М. ,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач, ОСОБА_4 , в порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про 1) визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не включення у довідку від 30.03.2018 року № 11/6267 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_4 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 відомостей про розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка по Указу Президента 100%, надбавка за умови режимних обмежень 15%, пенсійна надбавка 50%, надбавка за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 5%, надбавка за безперервну службу 90%, надбавка за особливі умови 50% та премія 33,3% та визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо ненарахування відповідної пенсії з урахуванням вищевказаних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення самостійно при наявності у них таких даних, протиправною; 2) зобов`язання Адміністрації державної прикордонної служби України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видану на ім`я ОСОБА_4 для перерахунку розміру пенсії із зазначенням відомостей про відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка по Указу Президента 100%, надбавка за умови режимних оомежень 15%, пенсійна надбавка 50%, надбавка за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 5%, надбавка за безперервну службу 90%, надбавка за особливі умови 50% та премія 33,3%; 3) зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки перерахувати і виплачувати ОСОБА_4 у розмірі 83 % грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка по Указу Президента 100%, надбавка за умови режимних обмежень 15%, пенсійна надбавка 50%, надбавка за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 5%, надбавка за безперервну службу 90%, надбавка за особливі умови 50% та премія 33,3%, здійснити виплату ОСОБА_4 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу 01.01.2018р.; 4) зобов`язання Адміністрації Державної прикордонної служби України подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України; 5) зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України; 6) стягнути з відповідачів судові витрати на користь позивача.

В обґрунтування позову заявник зазначив, що бездіяльність відповідачів (як в частині не включення у довідку про розмір грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, так і в частині не проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення) є протиправною, позбавила особу можливості отримати кошти за пенсією у належному розмірі.

Відповідач, Адміністрація Державної прикордонної служби України, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що при підготовці довідки для перерахунку призначеної пенсії, Адміністрація керувалась нормами діючого законодавства, а тому не було правових підстав включати в довідку про розмір грошового забезпечення надбавок по Указу Президента, за умови режимних обмежень, пенсійну надбавку, надбавку за кваліфікацію, в/сл., за безперервну службу, за особливі умови та премії.

Відповідач, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що надана Адміністрацією ДПСУ довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, відповідає вимогам чинного законодавства, а тому Управлінням на підставі цієї довідки заявнику правомірно проведено перерахунок пенсії у відповідності до постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.

Дослідивши приєднані до справи докази, суд установив такі обставини спору.

На виконання вимог п.п.1, 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. Військовим комісаріатом була складена довідка про грошове забезпечення №ФХ94041 від 14.03.2018р., до якої увійшли такі елементи оплати праці як: окладу за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років (а.с.13), на підставі якої ГУПФУ в Харківській області зроблено перерахунок пенсії.

Позивач 28.03.2019 року звернувся з відповідною заявою до Голови Державної прикордонної служби України з проханням розглянути питання і направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 для перерахунку пенсії, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно до грошового атестату, які були враховані при обчисленні (призначенні) його пенсії та виплачувалися до 2018 року і не підлягають скасуванню на теперішній час.(а.с.23)

Надалі позивач 28.03.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з проханням здійснити перерахунок пенсії за вислугу років на підставі вже наданої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 від уповноваженого органа - Державної прикордонної служби України, з урахуванням основних та додаткових видів його грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, премії) згідно грошового атестату, а також надати копії останніх довідок ДПСУ 2018 року про склад грошового забезпечення з якого перераховувалася пенсія та довідку про перерахунок пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 станом на 1 квітня 2018 року з усіма складовими частинами.

Згідно відповіді від 15.04.2019 року №11/К-4612 Адміністрації Державної прикордонної служби України, що ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п.1 Порядку №45 продовжують чітко визначати, що військові пенсії, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців перераховується на умовах, у порядку та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Станом на 02.04.2019 Адміністрація Держприкордонслужби на виконання доручення Віце-прем`єр-міністра України до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 № 826/3858/18 надала до Міністерства соціальної політики України пропозиції розробити проект відповідного нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсій у повному обсязі з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та премії, що визначені за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова Кабміну № 704).

Також зазначено, що суперечить пунктам 2 та 3 Порядку № 45 надання довідок до 25-ти регіональних управлінь Пенсійного фонду України в одноосібному порядку на підставі звернень військових пенсіонерів, оскільки, як свідчить практика, такі довідки від пенсійних органів повертаються до Адміністрації Держприкордонслужби без будь-якої реалізації як такі, що подані в порушення вимог Порядку № 45. Адміністрацією Держприкордонслужби невідкладно буде забезпечено підготовку довідок для перерахунку пенсій після прийняття відповідного рішення та надходження списків від 25-ти регіональних управлінь Пенсійного фонду України.

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 24.04.2019 року№1410/К-14 головним управлінням з 01.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням постанови суду по справі № 2040/7402/18, яка набрало законної сили 21.01.2019 року щодо обчислення пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення та довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби.(а.с.59)

До відносин, які склались на підставі установлених судом обставин, підлягають застосуванню наступні норми права.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" запроваджують дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: за ст.43 згаданого закону у випадку призначення пенсії вперше та за ст.63 згаданого закону у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.

Так, ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагороди за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).

Натомість, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагороди за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).

Частиною 4 ст.63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, питання визначення механізму перерахунку пенсій (умов, порядку та розмірів) передано законодавцем у відання Уряду України.

На розвиток наведеної норми закону КМУ було видано постанову від 13.02.2008р. №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII (далі - Порядок №45).

Згідно з п.1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінетом Міністрів України 30.08.2017р. було прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі за текстом - Постанова №704).

Постанова №704 набрала чинності з 01.03.2018р.

Окрім того, 21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), п.п.1 і 2 якої установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

При цьому, п.п. 1 і 2 Постанови №103 приписам Постанови №704 була надана ретроспективна дія у часі, адже за подією збільшення розміру грошового забезпечення з 01.03.2018р. виплати перерахованої пенсії були передбачені з 01.01.2018р.

Одночасно Постановою №103 були внесені зміни і до п.5 Порядку №45, унаслідок чого під час перерахунку пенсій мали використоватись такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постанова №103 за правилами ч.2 ст.265 КАС України діяла у період часу з 28.02.2018р. та до 05.03.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/3858/18) і була обов`язковою до виконання усіма суб`єктами права (у тому числі і Ліквідаційною комісією та терорганами ПФУ) як чинне рішення Уряду України нормативного характеру.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що відповідачем до ГУ ПФУ було надіслано довідку про розмір грошового забезпечення №11/6267 від 30.03.2018р., складену з урахуванням приписів Постанови №103, а саме: за посадовим окладом - 7.470,00 грн.; окладом за військовим званням 1.480,00 грн.; надбавкою за вислугу років (50%) - 4.475,00 грн.

Вже після складання указаної довідки рішенням від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103.

05.03.2019р. Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року - без змін.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45, втратили чинність лише з 05 березня 2019 року, як того і вимагає ч.2 ст. 265 КАС України.

Тобто, на момент складання довідки про грошове забезпечення №11/6267 Постанова №103 була чинною та не скасованою, отже складання довідки №11/6267 та перерахунок пенсії позивача в період з 01.01.2018 року по 05.03.2019 року здійснено відповідно чинного на вказаний період законодавства.

Після втрати чинності п.п. 1 і 2 Постанови №103 заявник у силу п.1 порядку №45 набув право на перерахунок пенсії з події підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови №704, тобто з 01.03.2018р., а не з 01.01.2018р.

З огляду на викладене позов в частині вимог зобов`язання відповідача скласти та направити до ГУПФУ в Харківській області нову довідку для перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 належить відхилити.

Позовні вимоги про визнання дій Адміністрації Державної прикордонної служби України протиправними, які полягають у не включенні в довідку №11/6267 відомостей про додаткові види грошового забезпечення, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки довідка була складена на підставі норм законодавства, що було діюче на час складання останньої.

Підсумуючи вищевикладене, суд приходить до висновків, що після втрати чинності п.п. 1 і 2 Постанови №103 заявник у силу п.1 порядку №45 набув право на перерахунок пенсії з події підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови №704, тобто з 01.03.2018р.

Вирішуючи спір в частині вимоги про видачу нової довідки про грошове забезпечення, суд зазначає, що правовідносини з приводу практичної реалізації особою права на звернення до органу державної влади унормовані, насамперед, приписами ст. 40 Конституції України, Закону України "Про звернення громадян", Закону України "Про доступ до публічної інформації", Закону України "Про інформацію".

Оскільки інформація про оплату праці особи, котра проходить публічну службу, у силу ч. 5 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не підлягає обмеженню і за минулі періоди діяльності вже є наявною у розпорядника публічної інформації - органу проходження публічної служби, то суд не знаходить підстав для визнання правомірною відмови Головного управління у складанні довідки про розмір грошового забезпечення на вимогу заявника.

Суд відзначає, що приписами Порядку №45 передбачено виникнення у тероргану ПФУ обов`язку провести перерахунок пенсії: 1) у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, 2) надходження до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій, 3) надходження до ГУ ПФУ в регіоні від ПФУ повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Лише за фактом надходження повідомлення від ПФУ у ГУ ПФУ області виникає привід для реалізації управлінської функції у спосіб складення списків осіб та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У ході розгляду справи суд бере до уваги, що постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402) було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №3-1).

Згідно з п.1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсій подаються до органів ПФУ через структурні підрозділи органу проходження публічної військової (чи прирівняної до неї) служби.

У силу п.23 Порядку №3-1 перерахунок пенсій проводиться у порядку ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за поданими пенсіонером документами, тобто за фактом особистого звернення пенсіонера з приводу збільшення розміру пенсії.

Разом з тим, п.24 Порядку №3-1 не виключена і можливість проведення перерахунку пенсії у разі одержання терорганом ПФУ відповідного повідомлення від органу проходження публічної служби пенсіонера.

Системно аналізуючи положення наведених актів законодавства, суд доходить висновку, що моментом виникнення обов`язку тероргану ПФУ з приводу складення списків пенсіонерів та направлення списків до органу видачі довідки про грошове забезпечення (органу проходження служби) є будь-яка з подій: 1) одержання повідомлення від ПФУ; 2) одержання заяви чи документів особисто від пенсіонера; 3) одержання повідомлення органу проходження публічної служби.

Таким чином, і надходження до тероргану ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення унаслідок власного звернення заявника до відповідача у контексті ст.1 Протоколу першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та ст.8 Конституції України не є перешкодою для здійснення перерахунку пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оцінивши наведені учасниками справи аргументи добутими доказами в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України та перевіривши оскаржене управлінське діяння за критеріями ч.2 ст.2 КАС України, суд доходить до переконання, що при відмові у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018р. владний суб`єкт не забезпечили дотримання вимог ч.2 ст.19 Конституції України, оскільки за зверненням про надання довідки мав видати саме довідку.

З приводу змісту довідки, яку позивач має право отримати, суд зазначає, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII юридичне значення має підвищення винагороди за працю діючого робітника за рішенням Уряду України. У спірних правовідносинах владний суб`єкт у супереч ч.2 ст.2 КАС України не визначився із підвищеними складовими грошового забезпечення діючого працівника.

З урахуванням вищевикладених обставин та керуючись ст. 9 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в частині зобов`язання Адміністрації державної прикордонної служби України видати ОСОБА_4 довідку про грошове забезпечення станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р., направивши довідку до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії.

Решта вимог позову заявлена наперед, має стосунок до майбутніх правовідносин, котрі ще не склались, а також є необґрунтованою з причини набуття заявником права на перерахунок пенсії після втрати чинності 05.03.2019 року п.п.1 і 2 Постанови №103 лише з 01.03.2018р.

Підстав для застосування до спірних правовідносин положень ст. 382 КАС України судом не виявлено.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив :

Позов - задовольнити частково.

Зобов`язати Адміністрацію державної прикордонної служби України видати ОСОБА_4 (місце знаходження - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) довідку про грошове забезпечення станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р., направивши довідку до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області.

У решті вимог позов - залишити без задоволення.

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Судове рішення у повному обсязі виготовлено 03.06.2019 року у порядку ч. 3 ст. 243 КАС України.

Суддя О.В. Старосєльцева