
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2019 р. № 520/2944/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачами було обмежено права позивача на отримання пенсії у належному розмірі, оскільки у відповідну довідку про розмір грошового забезпечення, за якою ГУ ПФУ в Харківській області було вчинено перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року на підставі Постанови КМУ № від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " та Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не було включено всі складові грошового забезпечення, які отримував позивач, проходячи військову службу, та виходячи з яких він отримував пенсію до проведеного вище перерахунку.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачам та отримана ними.
Відповідач - Адміністрація Державної прикордонної служби України надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що вказана довідка була складена у відповідності до вимог постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 р., якою і передбачено наступні складові, які мають враховуватись при здійсненні перерахунку пенсії: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначивши, що перерахунок пенсії було правомірно проведено лише з тих показників, які містяться у відповідній довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного .
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області як отримувач пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсія позивачу призначена у розмірі 83 % грошового утримання з наступними складовими: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років; надбавка за таємність (за роботу в умовах режимних обмежень 10%); надбавка за особливості проходження служби (за особливо важливі завдання 70%); премія 35%; надбавка за кваліфікацію (клас майстер 5,5%); надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя 15%.
Вказану пенсію було перераховано у 2012 році з урахуванням всіх вищеперелічених складових грошового забезпечення.
В подальшому, пенсію позивача було також перераховано з 01.01.2018 року враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 р., як підстави для перерахунку пенсії, та з урахуванням Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р. на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.03.2018 року № 11/6436.
Разом з тим, серед складових, що враховуються при обчисленні пенсії, названа довідка містила в собі : посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років ( 50%).
Крім того, вказаний перерахунок пенсії з 01.01.2018 року було проведено за переліченими складовими та виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення, водночас з виплатою сум підвищення у 50% виразі з 01.01.2018 року, 75% з 01.01.2019 року.
Дізнавшись про вчинення перерахунку пенсії на підставі довідки лише з урахуванням таких показників як : посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років ( 50%), виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення, водночас з виплатою сум підвищення у 50% виразі з 01.01.2018 року, 75% з 01.01.2019 року позивач звернувся до відповідачів з питання надання довідки зі всіма складовими, щодо яких було призначено пенсію та перераховано у 2012 році та вчинення, з урахуванням таких, перерахунку та виплати пенсії з 83% грошового забезпечення з виплатою відповідних сум підвищення у 100% виразі.
Відповідей на ці звернення матеріали справи не містять.
Позивач, не погодившись з обставинами, що викладені вище, звернувся до суду з означеним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. ( ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону .
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком .
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції яка була чинна, до змін, внесених Законами № 3668-VI від 08.07.2011 р. та № 1166-VII від 27.03.2014р., максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому, до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни та, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, відповідна норма передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Постанова № 704 набрала чинності 01 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України ( в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018 р., до внесених змін у такій редакції - перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі за текстом - Постанова №103), яка набрала законної сили 24.02.2018 року.
Відповідно до п.1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно п.2 Постанови № 103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. №704.
Отже, в силу приписів ст. 63 Закону України № 2262, п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії, який було проведено ГУ ПФУ в Харківській області з січня 2018 року. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку № 45.
Відповідно до п.5 Порядку № 45, в редакції Постанови № 103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням ( до зазначених змін - в такій редакції: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються).
Щодо вимог, пред`явлених до Адміністрації Державної прикордонної служби України, розглядаючи позов у відповідній частині суд виходить з наступного.
Так, позивач оскаржує дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 30.03.2018 року № 11/6436, виданої на його ім`я додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, таких як: надбавка за таємність (за роботу в умовах режимних обмежень 10%); надбавка за особливості проходження служби (за особливо важливі завдання 70%); премія 35%; надбавка за кваліфікацію (клас майстер 5,5%); надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя 15% та зобов`язальною частиною просить вчинити відповідні дії.
Суд вказує, що абзац 7 пункт 5 Порядку № 45 ( в редакції до змін, внесених ПКМУ № 103) та вказаний пункт 5 Порядку № 45 в редакції ПКМУ № 103 спрямований на визначення видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, що не узгоджується із Законом № 2262-ХІІ, оскільки вказані питання є прерогативою Верховної Ради України, але не Кабінету Міністрів України .
Так, стаття 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців.
Про це зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Конституційний Суд у вказаному рішенні наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення шляхом запровадження правил, що не засновані на Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, стаття 63, не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, що отримував позивач.
Крім того, суд вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт .
Вказане рішення було залишене без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року .
Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 є таким, що набрало законної сили.
Суд вказує, що право на одержання пенсії зі включенням таких складових грошового забезпечення як надбавка за таємність (за роботу в умовах режимних обмежень 10%); надбавка за особливості проходження служби (за особливо важливі завдання 70%); премія 35%; надбавка за кваліфікацію (клас майстер 5,5%); надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя 15% набуто позивачем до перерахунку пенсії, вчиненого відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та № 103 від 21.02.2018р. та раніше такі складові у відповідну довідку включались.
Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи викладене, а також, з огляду на те, що у судовому порядку було скасовано відповідні норми ПКМУ № 103 та Порядку № 45, які обмежували розрахунок пенсії позивача виключно такими складовими, як посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги зобов`язального характеру.
Суд вказує, що у даних правовідносинах, враховуючи вищенаведене, відповідач повинен керуватись виключно положеннями Постанови КМУ № 704, Закону № 2262-ХІІ та Закону від 20.12.1991 № 2011-XII без обмежень, встановлених ПКМУ № 103 .
У свою чергу, пунктами 2,5,6 зазначеної постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: установлювати, зокрема: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Установлено виплачувати, зокрема, надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Додатком № 15 Постанови КМУ № 704 "Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" визначено, що надбавка за кваліфікацію осіб офіцерського складу виплачується особам офіцерського складу ( позивач не підпадає під відповідні обмеження вказаної норми), які мають клас майстра у розмірі 7% посадового окладу.
Серед переліку складових грошового забезпечення, що визначені Постановою КМ України № 704 наразі відсутня надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (15% у випадку позивача).
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Саме на цю норму посилався відповідач - ГУ ПФУ в Харківській області.
У свою чергу, суд вказує, що зазначений відповідач, посилаючись на приписи ПКМУ №103 в контексті вказання на правомірність своїх дій та дій відповідного органу, що надавав довідку, у свою чергу, залишає поза увагою, що цією ж постановою № 103, абзац 7 пункту 5 Порядку № 45 втратив свою силу та на момент спірних правовідносин вже не діяв.
Право на отримання, серед інших, надбавки за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (15% у випадку позивача) набуто до існування постанов КМУ № 704 та 103 та не може бути звужено шляхом його відміни.
Як вже зазначалось, абзац 7 пункт 5 Порядку № 45 ( в редакції до змін, внесених ПКМУ № 103) та вказаний пункт 5 Порядку № 45 в редакції ПКМУ № 103 спрямований на визначення видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, що не узгоджується із Законом № 2262-ХІІ, оскільки вказані питання є прерогативою Верховної Ради України, але не Кабінету Міністрів України .
Отже, позов в частині зобов`язального характеру є обґрунтованим та підлягає задоволенню, водночас з виходом за межі позовних вимог щодо відсотковості такої надбавки як надбавка за кваліфікацію (клас майстер), позивач просив включити таку у розмірі 5,5% посадового окладу, у свою чергу, приписами ПКМУ № 704, як підстави для виникнення права на перерахунок, її зафіксовано на рівні 7% ( клас майстер) та позивач не підпадає під виключення, вказані у відповідній нормі додатку № 15 Постанови КМУ № 704 "Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", отже, відповідна надбавка підлягає включенню у розмірі 7% від посадового окладу.
Вимоги про визнання протиправними відповідних дій Адміністрації ДПСУ по невключенню у довідку всіх складових, про які вказано вище, не є належним способом захисту прав позивача та не підлягають задоволенню
Підсумовуючи наведене, позовні вимоги, пред`явлені до Адміністрації ДПСУ підлягають частковому задоволенню у зобов`язальній частині, з урахуванням застосованого судом виходу за межі позовних вимог.
Щодо вимог, пред`явлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, такі спрямовані на перерахунок пенсії виходячи з 83% грошового забезпечення зі всіх складових, щодо яких вирішено позов на користь позивача до Адміністрації ДПСУ, після надходження відповідної довідки.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції яка була чинна, до змін, внесених Законами № 3668-VI від 08.07.2011 р. та № 1166-VII від 27.03.2014р., максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому, до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни та, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, відповідна норма передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Щодо зобов`язальної частини позову, пред`явленого до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, як способі відновлення прав позивача, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення ( Постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).
Суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд вказує, що внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
За вказаних обставин, суд задовольняє зобов`язальну частину позову, який стосується ГУ ПФУ в Харківській області шляхом його зобов`язання після отримання довідки з Адміністрації Державної прикордонної служби України здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років (50 %), надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (10% від посадового кладу), надбавку за особливості проходження служби (70% від посадового окладу + окладу за військове звання + надбавка за вислугу років), надбавку за кваліфікацію (клас майстер 7% від посадового окладу), надбавку за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя 15% посадового окладу, премія 35% посадового окладу, починаючи з 01.01.2018 року, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії позивачу з 01.01.2018 року однією сумою, оскільки зазначене є дотриманням судом гарантії, що спір буде остаточно вирішено.
В решті позову що стосується ГУ ПФУ в Харківській області, а саме: щодо оскарження бездіяльності з приводу перерахунку пенсії без всіх належних складових та з приводу нарахування компенсації втрати частини доходу, вимоги позивача є передчасними, оскільки без належної довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України зазначений відповідач позбавлений можливості вчинити відповідні дії.
Крім того, позивач в рамках даного позову фактично ототожнює наявність підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів не з підставами, які визначені Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", а саме, з порушенням строків виплати нарахованої пенсії, а з діями Адміністрації Державної прикордонної служби України, щодо невключення у довідку всіх належних складових грошового забезпечення.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Прохання позивача щодо встановлення судового контролю не є позовною вимогою та обов`язком суду, враховуючи приписи ст. 382 КАС України.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється оскільки позивач, в силу пп.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", є звільненим від сплати судового збору, а доказів понесення ним інших витрат суду не надано.
Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ00034039) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в яку, окрім раніше включених складових грошового забезпечення, таких як: оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50 %), включити наступні складові: надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10% від посадового кладу), надбавка за особливості проходження служби (70% від посадового окладу + окладу за військове звання + надбавка за вислугу років), надбавка за кваліфікацію (клас майстер 7% від посадового окладу), надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя 15% посадового окладу, премія 35% посадового окладу.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки з Адміністрації Державної прикордонної служби України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років (50 %), надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (10% від посадового кладу), надбавку за особливості проходження служби (70% від посадового окладу + окладу за військове звання + надбавка за вислугу років), надбавку за кваліфікацію (клас майстер 7% від посадового окладу), надбавку за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя 15% посадового окладу, премію 35% посадового окладу, починаючи з 01.01.2018 року, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року однією сумою.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 03 червня 2019 року.
Суддя Заічко О.В.