Рішення № 82138604, 03.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
420/2458/19
Номер документу
82138604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/2458/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року м. Одеса

У залі судових засідань № 18

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Донець В.Р.

за участю сторін:

представника позивача - Хоменко Я.І.

представника відповідача - Шлапак Т.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання неправомірним та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» з позовною заявою до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання неправомірним та скасування припису Головного управління Держпраці в Одеській області про усунення виявлених порушень №ОД353/1600/АВ/П від 18 березня 2019 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що оскаржуваний припис є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки при проведенні перевірки відповідачем порушено п. 13 «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою КМУ від 26 квітня 2017 року №295, яким заборонено розглядати та перевіряти питання, які є предметом розгляду в суді.

Представник відповідача в судове засідання з`явився. Відзив на позовну заяву (аркуші справи 92-95) обґрунтований тим, що при прийнятті оскаржуваного припису відповідач діяв у відповідності до вимог законодавства. Відповідач зазначив, що 21 лютого 2019 року на адресу Головного управління надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 ., в якій він просить стягнути заборгованість по заробітній платі за період з червня 2018 року по січень 2019 року. Враховуючи те, що на адресу Головного управління не надходила ухвала Южного міського суду Одеської області про прийняття уточненої позовної заяви та на момент винесення припису відповідачу не було відомо про прийняття або відмову у прийняті судом уточненої позовної заяви, Головним управлінням було розглянуто період з грудня 2018 року по лютий 2019 року, як такий, що не відповідає періоду, який оскаржується в суді, а тому підстави для скасування оскаржуваного припису відсутні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Головним управлінням Держпраці в Одеській області у період з 05.03.2019 року по 15.03.2019 року, на підставі службового посвідчення №1600 у присутності директора, проведено інспекційне відвідування Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» на предмет додержання законодавства про працю, за результатами якого складений акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю від 15 березня 2019 року №ОД353/1600/АВ (аркуші справи 14-26).

Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем ч. 5 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» відносно громадянина ОСОБА_1 , зокрема, заробітна плата з грудня 2018 року по січень 2019 року та авансова виплата за лютий 2019 року товариством депоновані, що підтверджується реєстром депонованої заробітної плати та бухгалтерською довідкою товариства №50 від 04.03.20109 року. Товариством неодноразово було надіслані листи щодо отримання заробітної плати, авансу та довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, буд. 60, оф. 32 А. Грабовенком І.С. направлено листа до товариства від 30.01.2019 року з проханням перераховувати заробітну плату на його розрахунковий рахунок та надані відповідні реквізити карти, але товариством не виплачується заробітна плата ОСОБА_1 на вказані ним реквізити, чим порушено вимоги відповідної статті.

Позивач не погодився із висновками акту інспекційного відвідування та складеного за його результатами акту, а тому подав до Головного управління Держпраці в Одеській області зауваження (аркуші справи 27-28).

На підставі виявлених порушень Головним управлінням Держпраці в Одеській області 18 березня 2019 року позивачу направлений припис про усунення виявлених порушень №ОД353/1600/АВ/П, яким зобов`язано директора Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» усунути встановлені порушення стосовно виплати заробітної плати у строк до 05.04.2019 року (аркуші справи 29-31).

Позивач не погодився із вказаним приписом та подав до Головного управління Держпраці в Одеській області скаргу (аркуші справи 32-33), однак скарга позивача залишена без задоволення (аркуші справи 34-35).

Позивач не погодився з правомірністю зазначеного припису, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 259 Кодексу законів про працю України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1, 2, 5, 19 «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою КМУ від 26 квітня 2017 року № 295, цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю.

Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів

Інспекційні відвідування проводяться, зокрема, за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.

За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.

При цьому, відповідно до п. п. 4 п.13 «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою КМУ від 26 квітня 2017 року № 295, інспекторам праці забороняється, зокрема, розглядати та перевіряти питання, яке є предметом розгляду в суді або щодо якого набрало законної сили рішення суду, перевіряти своєчасність, правильність і повноту виконання рішень суду.

Суд звертає увагу, що ухвалою Южного міського суду Одеської області від 04.12.2018 року відкрито провадження у справі №519/1085/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» про стягнення заробітної плати та моральної шкоди, за участю третіх осіб - Головне управління Держпраці в Одеській області, Южненський військовий комісаріат (аркуш справи 42).

Відповідач не заперечує отримання ним уточненого позову ОСОБА_1 , про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» заборгованості по заробітній платі з червня по листопад 2018 року, а також отримання 13 лютого 2019 року уточненого позову ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по заробітній платі з червня по грудень 2018 року та за січень 2019 року (аркуші справи 51-59).

Тобто, Головне управління Держпраці в Одеській області знало про наявність спору щодо стягнення з ТОВ «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» на користь ОСОБА_1 заборгованості по заробітній платі, а тому у відповідності до п. п. 4 п.13 «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою КМУ від 26 квітня 2017 року № 295, не могло перевіряти це питання під час позапланової перевірки.

Посилання відповідача на те, що йому не було відомо про прийняття або не прийняття судом уточненого позову ОСОБА_1 , суд вважає не обґрунтованим, оскільки Головне управління Держпраці в Одеській області є стороною у справі №519/1085/18 та у відповідності до положень ст. 43 Цивільного процесуального кодексу України мало право, зокрема, ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень, брати участь у судових засіданнях, ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти, тощо.

Суд вважає, що відповідач отримавши уточнений позов 21 лютого 2019 року мав змогу до дати проведення перевірки - 15 березня 2019 року перевірити прийняття або не прийняття судом уточненого позову та встановити чи є питання, яке підлягало перевірці, предметом розгляду в суді.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак суд вважає, що відповідач не довів правомірності оскаржуваного припису.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з Головного управління Держпраці в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.

При цьому, питання щодо стягнення на користь позивача витрат на правничу допомогу судом не розглядалось, оскільки представником позивача клопотання не підтримано під час розгляду справи.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» (вул. Чапаєва, 60, оф. 32 А, с. Визирка, Лиманський район, Одеська область, 66100, код ЄДРПОУ 39227772) до Головного управління Держпраці в Одеській області (пр. Шевченка, 2, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39781624) про визнання неправомірним та скасування припису Головного управління Держпраці в Одеській області про усунення виявлених порушень №ОД353/1600/АВ/П від 18 березня 2019 року - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпраці в Одеській області про усунення виявлених порушень №ОД353/1600/АВ/П від 18 березня 2019 року.

Стягнути з Головного управління Держпраці в Одеській області (пр. Шевченка, 2, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39781624) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТНІ МАТЕРІАЛИ» (вул. Чапаєва, 60, оф. 32 А, с. Визирка, Лиманський район, Одеська область, 66100, код ЄДРПОУ 39227772) сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 03.06.2019 року.

Суддя Л.І. Свида

.