
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/367/19
28 травня 2019 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Риндюк В.Т.
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області Дядишин Л.В. довіреність від 02.01.2019 №07/15-1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , діючої в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивач просить: визнати протиправною відмову Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ і зобов`язати Кременецький районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.12.2018 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із свою матір`ю ОСОБА_1 як законним представником звернулися до Кременецького районного відділу управління державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою щодо оформлення і видачі дитині ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-XII.
Проте відповідач листом від 25.01.2019 вих. №6119-188/6119.2-19 відмовив у видачі дитині такого паспорта, посилаючись на Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI).
Позивач вважає, що такою відмовою відповідач грубо і безпідставно порушує законні права ти інтереси дитини, а тому звернулася з даним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у якій встановлено строк подання відповідачем відзиву на позовну заяву, в тому числі учасникам справи клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
У встановлений судом строк відповідачем через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що відповідач правомірно відмовив позивачу у видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року, оскільки відповідно до Закону №5492-VI паспорт громадянина України з 01.11.2016 виготовляється лише у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій. Водночас, 15.11.2018 відповідач подав до суду клопотання, в якому просив розглядати справу у судовому засіданні з повідомленням сторін. Також зазначено, що Положення №2503-ХІІ підлягало застосуванню лише в частині пункту 2, де вказано вік, з якого видається паспорт громадянина України (за цим пунктом з 16 років), а на момент звернення до відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося повних 15 років. Крім того, звернення за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви-анкети, зразок якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.11.2014 №1279 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 10.07.2017 №583), як наслідок, заяву позивача розглянуто як звернення.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, у справі призначено судове засідання на 11.04.2019.
11.04.2019 у зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи розгляд справи відкладено до 07.05.2019.
В судовому засіданні 07.05.2019 ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання продовжено процесуальні строки, розгляд справи відкладено до 28.05.2019.
У судовому засіданні 28.05.2019 позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Згідно свідоцтва про народження (повторно) серії НОМЕР_1 від 21.12.2018 ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є: ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (арк.спр.13).
Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, ОСОБА_1 26.12.2018 звернулась до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області з заявою, в якій просила видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 виключно у вигляді паспортної книжечки, проставити відмітку реєстрації місця проживання у паспорті, провести реєстрацію громадянства України - внесення запису про набуття особою ОСОБА_2 громадянства України. До заяви додано копію свідоцтва про народження, оригінал довідки про реєстрацію проживання особи, дві фотокартки розміром 3.5х4.5 для оформлення бланку паспорта.(арк.спр.14-14 зворот).
Листом від 25.01.2019 за №6119-188/6119.2-19 Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області проінформував, що паспортизація громадян України здійснюється відповідно до вимог Закону №5492-VI, яким встановлено форму, зокрема, такого документа, як паспорт громадянина України, та вимоги/умови щодо його отримання. Зразок і технічний опис бланка паспорта громадянина України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова №302), відповідно до якої з 01.11.2016 паспорт громадянина України виготовляється лише у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою №302. Таким чином, оскільки з 01.11.2016 припинено прийом документів для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки, то у відповідача відсутні підстави для виготовлення паспорта громадянина України в іншій формі чи іншим способом, ніж це встановлено Законом №5492-VI та Постановою №302 (арк.спр.15-15 зворот).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України.
Статтею 14 Закону №5492-VI визначено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Пунктом 1 Постанови №302 затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4. Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.
Водночас, пунктом 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 визначено перелік документів, які подає заявник для оформлення паспорта, серед яких, зокрема, свідоцтво про народження.
Суд встановив, що до заяви про видачу паспорта громадянина України від 26.12.2018, позивачем було додано лише копію свідоцтва про народження (арк.спр.14).
Окрім того, у відповідності до підпункту 1 пункту 7 Порядку №302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Як слідує з матеріалів справи, подана до відповідача заява не відповідає по формі та змісту заяві-анкеті, зразок якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.11.2014 №1279 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 10.07.2017 №583).
Також судом встановлено, що з питань видачі паспорта ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області звернулась її мати ОСОБА_1 .(арк.спр.14)
Слід відмітити, що згідно змісту поданої заяви, заявник просить видати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України на підставі Положення №2503-ХІІ, де в частині пункту 2 вказано вік, з якого видається паспорт - з 16 років, а на момент звернення до відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося повних 15 років.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_2 не зверталась до відповідача з заявою встановленого зразка щодо видачі паспорта, а також те, що до поданої заяви позивачем було додано лише копію свідоцтва про народження, чим не дотримано вимоги Постанови №302, а лист - відповідь від 25.01.2019 за своїм змістом не є рішенням про відмову у видачі ОСОБА_2 паспорта у вигляді книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ, суд дійшов висновку про відсутність порушеного права неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій виповнилося повних 15 років, за захистом якого звернулася позивач.
Крім того, суд зауважує, що позивачем не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, водночас, Законом України "Про звернення громадян" не передбачено оформлення паспорта у формі книжечки, а тому, відповідний лист відповідача, з яким висловила незгоду позивач, не є рішеннями суб`єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 02.01.1998) діючої в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Драгоманова, 9, м. Кременець, Тернопільська область, 47003) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме визнати протиправною відмову Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки і зобов`язати Кременецький районний відділ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 червня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.