Рішення № 82138050, 03.06.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
440/1497/19
Номер документу
82138050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1497/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

25 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:

визнання протиправним рішення від 04 березня 2019 року № 1 про відмову у призначенні позивачу у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 50% фактично одержуваної пенсії чоловіка, ОСОБА_2 , станом на день смерті 03 лютого 2019 року;

зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію в зв`язку із втратою годувальника в розмірі 50% фактично одержуваної пенсії чоловіка, ОСОБА_2 , станом на день смерті - 03 лютого 2019 року, з дня звернення за такою пенсією.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона, як дружина померлого ОСОБА_2 , звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у зв`язку із втратою годувальника. Однак у призначенні пенсії у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 50% пенсії, яку отримував на час настання смерті померлий годувальник, їй відмовлено. Вказану відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує її конституційні права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (суддя Єресько Л.О.).

Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року № 67 відповідно до пункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 440/1497/19, за результатами якого головуючим суддею у справі визначено суддю Чеснокову А.О.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 травня 2019 року справу прийнято до провадження судді Чеснокової А.О.

24 травня 2019 року до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач проти наявності та розміру заборгованості перед позивачем заперечував, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника Законом України "Про державну службу" не передбачено. При цьому, відповідач зауважив, що пенсія у разі втрати годувальника призначається за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 39-41/.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

З 2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Глобинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком, розмір якої станом на березень 2019 року склав 2899,35 грн. /а.с. 13-14/.

Позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з громадянином ОСОБА_2 з 07 серпня 1977 року та вела з ним спільне господарство до дня смерті ОСОБА_2 (05 лютого 2019 року) /а.с. 10, 15-16/. Зі змісту викладених у позовній заяві доводів встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні свого чоловіка, оскільки останній отримував пенсію, розмір якої значно переважав розмір пенсії позивача.

Так, довідкою Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 105/02-35 від 22 квітня 2019 року підтверджено, що за життя ОСОБА_2 отримував пенсію за віком, яка була призначена йому відповідно до Закону України "Про державну службу", та розмір якої станом на січень 2019 року складав 8816,22 грн. /а.с. 17/.

З довідки Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 3009890108585006 від 22 квітня 2019 року встановлено, що розмір пенсії позивача в січні 2019 року склав 2506,35 грн., в лютому 2019 року - 2506,35 грн., в березні 2019 року - 2899,35 грн. /а.с. 14/.

08 лютого 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати її пенсію у зв`язку із втратою годувальника. До вказаної заяви позивачем приєднано копії паспорта та трудової книжки /а.с. 30/.

Рішенням Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 04 березня 2019 № 1 позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку із втратою годувальника, оскільки визначені Законом України "Про державну службу" правові підстави для цього відсутні /а.с. 18-19/.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Згідно з пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-VI) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-VI відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 1058-VI особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Статтею 36 Закону № 1058-VI визначені умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, за яких пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, що були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону. Члени сім`ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За змістом пункту 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Зважаючи на те, що станом на дату звернення до відповідача зі спірною заявою, позивач досягла передбаченого статтею 26 цього Закону пенсійного віку, то остання, в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", вважається непрацездатними членом сім`ї померлого годувальника.

Згідно з частиною третьою статті 36 Закону № 1058-IV до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Проаналізувавши викладене, суд погоджується з доводами позивача, що ОСОБА_1 у зв`язку з втратою годувальника має право на зазначений вид пенсії, оскільки є непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника, для якої його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, адже розмір пенсії померлого годувальника переважав розмір пенсії позивача, що не спростовано відповідачем.

Разом із тим, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.

По-перше, реалізація позивачем, якому з 2014 року в установленому законом порядку вже призначена пенсія за віком, свого права на отримання іншого виду пенсії, передбаченого Законом № 1058-IV - пенсії у зв`язку із втратою годувальника, можлива лише шляхом переведення з існуючого виду пенсії (в дослідженому випадку - за віком) на інший (у зв`язку із втратою годувальника). Форма заяви про переведення з одного виду пенсії на інший передбачена додатком 3 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Зі змісту поданої ОСОБА_1 до органа Пенсійного фонду заяви вбачається, що позивач вимагала саме перерахунку своєї пенсії, однак втрата годувальника не є у розумінні Закону № 1058-IV підставою для здійснення перерахунку призначеної за віком пенсії позивача.

По-друге, за правилами частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно вимог пункту 2.3. Постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, а також такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти";

5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).

До заяви про призначення пенсії членам сім`ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;

11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).

Як встановлено з розписки-повідомлення від 08 лютого 2019 року, під час звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (поданої з метою переведення з пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника) позивачем надано лише копію паспорта та трудової книжки /а.с. 30 зворот/. Вищевказані обставини виключають можливість однозначного розуміння суті ініційованого ОСОБА_1 питання, а відтак і його вирішення.

Надаючи правову оцінку рішенню відповідача від 04 березня 2019 року № 1 про відмову у призначенні позивачу у зв`язку із втратою годувальника, суд виходить з такого.

За приписами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається зі змісту спірного рішення, позивач не розглянув звернення позивача по суті порушеного питання, оскільки зазначене рішення не містить жодних зауважень органа Пенсійного фонду щодо неповноти поданих ініціатором звернення документів для перерахунку пенсії, а також роз`яснень вимог пенсійного законодавства в тій частині, що втрата годувальника не є правовою підставою для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком; необхідності звернення до Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з відповідною заявою встановленого зразка; подання низки необхідних документів.

Натомість, відповідач, розглядаючи вищевказану заяву про перерахунок пенсії, сформулював висновок про відсутність правових підстав для призначення ініціатору звернення пенсії у зв`язку із втратою годувальника.

Відтак, спірне рішення не відповідає критеріям обґрунтованості, добросовісності, розсудливості, пропорційності.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду належних, достатніх і достовірних доказів на підтвердження правомірності своїх дій та рішення.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач під час прийняття рішення від 04 березня 2019 року № 1 про відмову у призначенні позивачу пенсії у зв`язку із втратою годувальника діяв не на підставі, не у межах та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, що є підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн.

Керуючись статтями 6-9, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Центральна, 271, м. Глобине, Глобинський район, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 41247599) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 04 березня 2019 року № 1 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Глобинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Центральна, 271, м. Глобине, Глобинський район, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 41247599) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова