
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001414
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,
за участю:
представника позивача Свистун О.В.,
представника відповідача Іванейко Я.Я.,
представник третьої особи не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Оздоровчо-лікувального комплексу «Ровесник» (далі позивач) до Головного управління ДФС у Львівській області (далі відповідач) до участю у третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області (далі третя особа) про визнання протиправним дій, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Оздоровчо-лікувально комплексу «Ровесник» (80080, Львівська область, Сокальський район, с. Комарів, ЄДРПОУ 26453503 до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700), в якому просить суд:
-визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо зарахування внесків на погашення податкового боргу за минулий період, які згідно платіжних доручень на сплату недоїмки ЄСВ, а також в частині самостійної зміни призначення платежу, яке платник податку зазначив в призначенні платежу;
-зобов`язати Головне управління ДФС у Львівській області провести зарахування грошових коштів позивача з оплати єдиного соціального внеску відповідно до призначення платежу, зазначеного позивачем в платіжних документах.
Ухвалою суду від 01.04.2019 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 09.04.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівської області та призначено підготовче засідання.
Позивач при обгрунтуванні своїх позовних вимог посилається на наступне.
Станом на 01.03.2019, згідно інтегрованої картки ВП ОЛК «Ровесник», яка ведеться Червоноградським управлінням ГУ ДФС у Львівській області здійснено зарахування грошових коштів по ВП ОЛК «Ровесник» ДП «Львіввугілля» з оплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) на загальну суму 3149405, 25 грн. в рахунок сплати фінансових санкцій: штрафів на суму 479426, 81 грн. та пені на суму 973215, 42 грн., яка виникла внаслідок несплати у встановлені строки сум єдиного внеску, визначених у звітах про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.
На думку позивача дана заборгованість не відповідає дійсності, оскільки станом на 01.02.2019 (на момент виплати заробітної плати по підприємству) основний платіж по сплаті єдиного внеску сплачений в повному обсязі. Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
08.05.2019 судом отримано пояснення третьої особи. У поясненнях зазначено наступне.
Згідно абз.1. ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абз.1 ч.2 цієї ж статті страховий стаж обчислюється територіальним органом Пенсійного фонду України відповідно до вимог цього закону та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Відомості що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами пенсійного фонду для визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим законом.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильність нарахування, обчислення, повнота та своєчасність сплати, віднесено до функцій органів Державної фіскальної служби України.
Дані до реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітності, що подається страхувальниками до органів доходів і зборів та передається до Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відзив обґрунтований тим, що відповідно до ч.6, ст..125 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, у разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені кошти зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно інтегрованої картки платника податків податковий борг позивача по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, станом на 01.01.2019, становив 3161001, 93 грн.
Позивач надав відповідь на відзив у якій посилаючись на грубе порушення відповідачем норм чинного законодавства, на підтвердження якого ним долучені до матеріалів справи усі необхідні докази, просить задоволити позов у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримуючи позовні вимоги з підстав, викладених у позові, та відповіді на відзив, вважає, що даний позов підлягає задоволенню.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа участь представника у судовому не забезпечила. Судом отримано клопотання про розгляд справи без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
30.05.2019 протокольною ухвалою суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті.
Заслухавши вступне слово представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, виходив з наступного.
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України (далі – ЗУ) «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Страхувальники – роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
З наявних у матеріалах справи письмових доказів, судом встановлено, позивач є страхувальником в розумінні ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та платником єдиного внеску.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування – це не консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно до п. 7 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.15 за №508/26953) (далі -Інструкція №449), сплата єдиного внеску здійснюється за місцем: обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується, в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Згідно з ч.10 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Як на доказ сплати єдиного внеску позивач покликається долучені до матеріалів справи копії платіжних доручень по сплаті єдиного внеску, виписки з електронного кабінету платника та акт звірки, згідно з якими станом на 01.02.2019 у Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Оздоровчо-лікувального комплексу «Ровесник» немає заборгованості по сплаті єдиного внеску. Суд звертає увагу на дані докази, проте вважає, що вказані аргументи не впливають на порядок зарахування поточних платежів до бюджету.
Дослідивши докази наявні у матеріалах справи суд з`ясував, що відповідно до наявної у матеріалах справи копії інтегрованої картки платника податків, на яку покликається відповідач у своїх запереченнях станом на 01.01.2019 у позивача була заборгованість по сплаті єдиного внеску у сумі 3161001, 93 грн.
Відповідно до ч.6 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів і пені, у порядку календарної черговості.
Зазначена вище норма регламентує порядок зарахування коштів, які надходять із сплати єдиного внеску в календарній черговості їх виникнення.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС – України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з вищевикладеного суд дійшов висновку, що дії відповідача не порушили норм чинного законодавства. А отже, суми єдиного внеску сплачені позивачем, правомірно зараховано в рахунок сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.
Враховуючи дані обставини, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст.139 КАС України не підлягають відшкодуванню судові витрати позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Оздоровчо-лікувально комплексу «Ровесник» (80080, Львівська область, Сокальський район, с. Комарів, ЄДРПОУ 26453503) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) за часті у третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області (79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним дій, зобов`язання вчинити дії.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 03.06.2019.
Суддя В.М. Сакалош