
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
03 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/7625/19
категорія 112030300
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом та просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до не нарахування та невиплати йому з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області провести йому з 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи2" в розмірі, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ухвали судді від 21.05.2019 позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено строк для усунення її недоліків, шляхом надання до суду відомостей передбачених п.7 ч.5 ст.160 КАС України, копій документів доданих до матеріалів справи, засвідчених у відповідності до ст.94 КАС України та підтвердження зарахування судового збору згідно наданої квитанції про сплату судового збору.
На виконання ухвали, ОСОБА_1 , подав до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору. Просить звільнити від сплати судового збору у зв`язку із скрутним матеріальним становищем.
Вирішуючи вказане клопотання, слід вказати наступне.
Частиною 1 статті 133 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон України №3674-VI).
Приписами ч.1 та ч.2 ст.8 Закону України №3674-VI встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням звільнити від сплати судового збору за таких умов:
- розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;
- або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;-
- або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Позивачем на підтвердження скрутного матеріального становища надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, відповідно до яких у ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2018 року по 4 квартал 2018 року інформація про доходи відсутня.
Однак, слід акцентувати увагу позивача на тому, що пп."г" п.2 ч.1 ст.8 Закону України №3674-VI передбачає виключно можливість відстрочення або розстрочення сплати судового збору на певний строк. Водночас, згідно ч.2 ст.8 Закону України №3674-VI, звільнення від сплати судового збору на підставах, визначених ч.1 ст.8 Закону України №3674-VI є правом, а не обов`язком суду.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08 липня 2011 року передбачено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921 грн.
Ставка судового збору за подання до суду цього позову становить 768,40 грн (1921грн * 0,4 %).
Отже, судовий збір в сумі 768,40 грн має бути сплачений за наступними реквізитами: призначення платежу: 101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом _____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Житомирський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа). Реквізити для справляння судового збору: отримувач коштів - УК у м.Житомирі/Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035726; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 34310206084009; наявність відомчої ознаки "84" Окружні адміністративні суди; найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050); код класифікації доходів бюджету - 22030101.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням наданих до суду документів, підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 768,40 грн за подання даного адміністративного позову відсутні.
Поряд із цим, суд відмічає, що позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір, у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №1056/2 від 10.05.2019, проте, як встановлено згідно даних КП "Діловодство спеціалізованого суду" Житомирського окружного адміністративного суду, станом на 03.06.2019 не зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України. Таким чином, додана до позовної заяви квитанція про сплату судового збору не є належним доказом сплати судового збору у зв`язку з відсутністю інформації про його зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Крім того, до суду не надано відомостей передбачені п.7 ч.5 ст.160 КАС України, та копії документів доданих до матеріалів справи, засвідчених у відповідності до ст.94 КАС України. При цьому, суд повторно акцентує увагу позивача на тому, що засвідчення копій доданих до матеріалів справи ним може бути здійснено власноруч, але з урахуванням ст.94 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Отже, з метою забезпечення реалізації права позивача на доступ до правосуддя, вважаю за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, встановлений ухвалою судді від 21.05.2019.
З огляду на викладене, позовна заява підлягає подальшому залишенню без руху, із встановленням позивачу нового строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- доказу сплати судового збору у розмірі 768,40 грн або підтвердження зарахування судового збору згідно наданої квитанції №1056/2 від 10.05.2019;
- засвідчених належним чином в порядку, визначеному ст. 94 КАС України копій доданих до позовної заяви (у 2-х екземплярах). Засвідчення вказаних копій може бути здійснено власноруч позивачем, але з урахуванням ст.94 КАС України ;
- відомостей передбачених п.7 ч.5 ст.160 КАС України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя С.В. Черноліхов