Постанова № 82127850, 21.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2010
Номер справи
2а-10804/09/2670
Номер документу
82127850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 квітня 2010 року 15:40 № 2а-10804/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Горбан А.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фан Гейм»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва

про скасування рішення про застосування штрафних санкцій

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фан Гейм»(надалі ТОВ «Фан Гейм», позивач) звернулось до суду з позовом про скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва (надалі ДПІ у Шевченківському районі міста Києва, відповідач) про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.10.2008р. № 0010652305.

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю висновків зроблених під час перевірки та застосування до відповідача штрафних санкцій згідно п. 1, 2 ст. 17 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв`язку з чим позивач вважає наявними підстави для скасування прийнятого згідно складеного акту рішення про застосування штрафних санкцій.

Позивач відзначає, що не має змоги використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій гральні автомати, обладнані запам`ятовуючими пристроями (фіскальною пам`яттю) та обліковувати розрахункову операцію одночасно з її здійсненням, оскільки профільним міністерством не було розроблено таких пристроїв, а в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій не зареєстровано жодного грального автомата, який можна було б використовувати в якості РРО.

Посилаючись на те, що на даний час відсутні нормативні акти, які визначали б правила здійснення обліку розрахункових операцій суб`єктами підприємницької діяльності у випадку, коли послуги надаються у залах гральних автоматів обладнаних спеціалізованими реєстраторами розрахункових операцій для казино та залів гральних автоматів, а також гральними автоматами, що оснащені запам`ятовуючими пристроями (фіскальною пам`яттю), позивач стверджує про помилковість висновків відповідача, на підставі яких було нараховані штрафні (фінансові) санкції оспорюваним рішенням.

Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та наявні у матеріалах справи.

У складеному акті перевірки зафіксовано факт надання послуг у сфері грального бізнесу із застосуванням 2 гральних автоматів, які не приведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані не опломбовані. Також було встановлено непроведення через РРО, розрахункової операції на повну суму наданої послуги (20 грн.) через РРО, КОРО, РК, відповідний розрахунковий документ встановленої форми на повну суму наданої послуги не видано.

Позиція податкового органу полягає в тому, що проведення розрахункової операції з продажу кредитів для гри на гральному автоматі необхідно було провести із застосуванням РРО, такий гральний автомат має бути обладнаний спеціальним запам`ятовуючим пристроєм - фіскальною пам`яттю.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2008р. Державною податковою адміністрацією у Київській області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу залу гральних автоматів, який знаходиться за адресою м. Вишгород, пр-т. Шевченка 1 , який належить ТОВ «Фан Гейм». За результатами перевірки складено акт № 1108/26/59/23/24929930 від 05.09.2008р. (належним чином засвідчена копія міститься в матеріалах справи).

На підставі висновків вказаного акту відповідачем винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010652305 від 03.10.2008р., яким згідно п. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 780 грн..

Під час перевірки, виявлені порушення ст. 3 п. 1, 2, 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»-зокрема, як зазначено у акті, на момент перевірки в гральних автоматах надаються послуги у сфері грального бізнесу за готівковий рахунок. При здійсненні споживачем сеансу гри на гральному автоматі з грошовим виграшем, який приводиться в дію за допомогою купюроприймача розрахункова операція була проведена без застосування РРО, КОРО, РК та без видачі споживачу відповідного розрахункового документу на загальну суму 20 грн..

Окрім того, в акті зазначено, що в приміщенні розташовано чотири гральних автомати з яких два гральні автомати з грошовим виграшем знаходяться в робочому стані та підключені до електромережі. Такі гральні автомати не переведені у фіскальний режим роботи, не опломбовано та не зареєстровано у встановленому законодавством порядку. Розрахункові операції купівлі-продажу кредитів проводяться через нефіскалізовані гральні автомати.

Висновок про порушення п. 1, 3 ст. 3 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`зроблено саме у зв`язку з тим, що гральні автомати не обладнані спеціалізованими запам`ятовуючими пристроями (фіскальною пам`яттю) та відповідно не можуть використовуватись суб`єктом господарювання, а виявлення вказаного факту є підставою застосування штрафних санкцій на підставі п. 2 ст. 17 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Порушення вимог п. 1, 2 ст. 3 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`полягає саме у непроведенні розрахункової операції через реєстратори розрахункових операцій, та нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції при встановленому факті гри на гральному автоматі, який приводиться в дію за допомогою купюроприймача.

Висновки відповідача щодо порушення позивачем встановленого Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`порядку розрахунків обґрунтовуються необхідністю застосування РРО у момент прийняття відповідної суми готівкових коштів, у зв`язку з чим, відповідач стверджує про необхідність застосування гральних автоматів, які б забезпечували реалізацію фіскальних функцій. В разі якщо суб`єктом господарювання використовується гральний автомат у якому відсутня фіскальна пам`ять, відповідач вважає наявними підстави для притягнення до відповідальності згідно п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»

Відповідно до встановлених обставин справи суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно з п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п. 4.4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги) затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 164, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Згідно абзацу третього статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)...

Таким чином, аналіз наведених положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Порядку свідчить про необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій саме при здійсненні розрахункової операції, тобто приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, видачі готівкових коштів тощо.

Враховуючи, що факт не проведення через реєстратор розрахункових операцій при прийнятті під час гри на гральному автоматі-купюроприймачі коштів у розмірі 20 грн., невидача відповідного розрахункового документу, що підтверджує прийняття коштів у вказаній сумі зафіксований актом перевірки та не спростований позивачем, суд визнає правомірним висновок відповідача щодо порушення позивачем порядку розрахунків передбаченого Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Окрім того, з приводу пояснень позивача, суд відзначає про відсутність підстав вважати, що викладені в акті від 05.09.2008р. обставини не відповідають дійсності, оскільки в силу положень Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005 (п. 1.3) акт перевірки є носієм доказової інформації при виявленні порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб`єкта господарювання, а встановлені при перевірці обставини підтверджені зокрема поясненнями менеджера «Фан-Гейм`присутнього при перевірці, що є додатком до складеного акту перевірки (належним чином засвідчена копія залучена до справи).

Згідно ст. 2 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп`ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Одним із видів автоматів з продажу послуг є гральний автомат. Однак закон вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (п. 3 ст. 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Згідно зі ст. 11 вказаного закону терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Відповідно до змін внесених у додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. № 121 «Про терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»(постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 № 803) термін переведення суб`єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.

Таким чином, з 01.01.2007р. суб`єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. При цьому ні законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ні Постановою КМУ № 121 «Про терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності не встановлено вимог щодо обов`язку використовувати саме гральний автомат в якості реєстратора розрахункових операцій, який би дозволяв роздруковувати відповідний розрахунковий документ, не обмежено зазначеною Постановою право на використання гральних автоматів, які необладнані фіскальною пам`яттю.

В свою чергу, до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій (Положення про який затверджено Постановою КМУ від 29.08.2002р. № 1315) згідно наказу ДПА України від 01.07.2008р. за № 430 включена система комп`ютерно-касова електронна спеціалізована «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

У відповідності до вимог Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій система комп`ютерно-касова електронна спеціалізована «Фіскал`пройшла повний цикл випробувань і отримала від Держстандарту України сертифікат відповідності на вимоги до електронної контрольно-касової техніки та атестат виробництва.

Система «Фіскал`за своїх технічних можливостей та принципів функціонування забезпечує фіскальний режим роботи будь-якого грального автомату, а відтак твердження позивача, що він не має змоги використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій гральні автомати, обладнані запам`ятовуючими пристроями (фіскальною пам`яттю) та обліковувати розрахункову операцію одночасно з її здійсненням, не приймається судом.

В даному випадку використання позивачем грального автомату, який не забезпечує фіскальних функції за відсутності забезпечення такого грального автомату системою комп`ютерно-касовою електронною спеціалізованою «Фіскал», розцінюється судом як порушення вимог закону, в тому числі п. 3 ст. 3 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`та свідчить про застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій.

Згідно з п. 1, 2 статті 17 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг`за порушення вимог цього Закону до суб`єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

- у п`ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій;

Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по акту перевірки № 1108/26/59/23/24929930 від 05.09.2008р. застосовано суму штрафу в розмірі 780 грн. (20 грн. (не проведена сума через РРО) х5 + 340 грн. х 2 (РРО)), що відповідає чинному законодавству.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010652305 від 03.10.2008р. визнаються судом необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -26.05.2010.