
Справа № 569/13973/15-ц
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2019 року місто Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді - Галінської В.В.
секретар судового засідання - Калетинець Т.В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
відповідач - Публічне акціонерне товариство "Рівнеобленерго"
треті особи без самостійних вимог, Рівненська міська рада, Антимонопольний комітет України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства "Рівнеобленерго", треті особи без самостійних вимог, Рівненська міська рада, Антимонопольний комітет України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про захист прав споживачів, зобов"язання надати інформацію для укладення договору, не вчиняти дій припинення подачі електроенергії,
представник відповідача - ОСОБА_4 ,
представник третьої особи Антимонопольного комітету України - Федоров Олег Васильович, -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Рівненського міського суду Рівненської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства "Рівнеобленерго", треті особи без самостійних вимог, Рівненська міська рада, Антимонопольний комітет України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про захист прав споживачів, зобов"язання надати інформацію для укладення договору, не вчиняти дій припинення подачі електроенергії.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Рівненського міського суду Рівненської області від 08 травня 2019 року вищевказана справа розподілена судді Галінській В.В.
Ухвалою суду від 10 травня 2019 року прийнято до розгляду справу, призначено судове засідання на 14.30 год. 30 травня 2019 року з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання позивачі не з"явилися, через канцелярію суду 30 травня 2019 року подали клопотання за вх.№28426/19, в якому зазначено, що 30 травня 2019 року позивачами подано зміни 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року разом із копіями сторонам по справі (4 примірника). Враховуючи необхідність сторонам по справі ознайомитись з ними, просили судове засіання призначене на 30 травня 2019 року на 14 год. 30 хв. провести без участі позивачів.
В судове засідання представники третіх осіб Рівненської міської ради та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послу в судове засідання не з"явились, проте були повідомлені своєчасно та належним чином.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи №569/13973/15 та клопотання позивачів, суд ухвалив, задоволити клопотання позивачів, продовжити розгляд справи у відсутність позивачів та у відсутність третіх осіб, які не з"явилися до суду з невідомих причин.
Судом вирішується питання прийняття до розгляду змін 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року про захист прав споживачів.
Так, згідно змін до позовної заяви, позивачами визначено відповідачами у справі - Публічне акціонерне товариство "Рівнеобленерго", Рівненську міську раду, Антимонопольний комітет України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Згідно змінених позовних вимог, позивачі просять:
1. Визнати інформацію (щодо "договір укладався з ОСОБА_5 і один його примірник повинен бути у Вас"; щодо "надання нової редакції договору"; щодо "звірки взаєморозрахунків 17 травня 2015р. між сторонами") надану відповідачем 1 (ПАТ "Рівнеобленерго") - недостовірною.
2. Визнати дії відповідача 1 ( ПАТ "Рівнеобленерго") протиправними щодо ненадання та надання недостовірної інформації на заяви та запити від 02.02.2015р. , від 20.04.2015р., від 17.06.2015р., від 27.07.2015р. та від 28.08.2015р., а також щодо відмови надавати послуги шляхом погроз відключити від електропостачання.
3. Визнати незаконною діяльність відповідача 1 ( ПАТ "Рівнеобленерго") без Ліцензії на здійснення господарської діяльності у сфері електропостачання.
4. Визнати дії відповідача 4 ( Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) — протиправними, в зв`язку з : не реагуванням на зловживання ПАТ "Рівнеобленерго ( проведення господарської діяльності у сфері електропостачання без державної Ліцензії) ; не забезпеченням державної функції по захисту прав та законних інтересів позивачів у сфері енергетики та комунальних послуг ( відсутність оформлених договорів зі Позивачами, як споживачами послуг).
5. Визнати дії відповідача 3 (Антимонопольного комітету України) — протиправними, в зв`язку з неналежним контролем діяльності ПАТ "Рівнеобленерго" , яке зловживало монопольним становищем, протиправно відмовляло у наданні послуг з наміром завдати шкоду Позивачам.
6. Визнати дії відповідача 2 (Рівненська міська рада) - протиправними, в зв`язку з не забезпеченням права власності позивачів на природні ресурси, що створюють електроенергетику в місті Рівне, а також за передачу без згоди територіальної громади (в т.ч. без згоди позивачів) права власності на природні ресурси, що створють електроенергетику в місті Рівне приватним зарубіжним особам з Латвії та Німеччини.
7. Зобов"язати відповідачів надати повну, об"єктивну та достовірну інформацію щодо виконавців та виробників послуг у сфері електропостачання в місті Рівне для вирішення спірних переддоговірних питань по суті та для можливості укладення договору на користування електричною енергією.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Акти, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність) можуть бути оскаржені до суду відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України. Для реалізації кожним конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб`єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
В пункті 7 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається із змін 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року про захист прав споживачів, саме вимог 4,5,6, позивачами оскаржуються протиправні дії відповідачів: Рівненської міської ради, Антимонопольного комітету України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що спричиняє публічно-правовий спір, пов"язаний зі здійсненням владних управлінських функцій, що підпадає під юрисдикцію адміністративних судів..
А тому, заявлені позивачами вимоги, згідно змін 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року про захист прав споживачів, а саме 4,5,6 підлягають розгляду судом в порядку КАС України .
Окрім того, п.2 ч.4 ст. 185 ЦПК України покладає заборону щодо об"єднання вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства.
Відповідно до п.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз"яснити позивачам, що відповідно до ч.1 ст. 256 ЦПК України, вони мають право звернутися з тим ж позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно частини 1 статті 240 ЦПК України, суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 233 цого Кодексу.
Керуючись ст.ст.185,255,260 ЦПК України , суд -
У Х В А Л И В :
Замінити у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства "Рівнеобленерго", треті особи без самостійних вимог, Рівненська міська рада, Антимонопольний комітет України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про захист прав споживачів, зобов"язання надати інформацію для укладення договору, не вчиняти дій припинення подачі електроенергії, процесуальний статус третіх осіб без самостійних вимог, Рівненська міська рада, Антимонопольний комітет України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на відповідачів у даній справі.
Закрити провадження в частині змін 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року про визнання дій відповідача 4 ( Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) — протиправними, в зв`язку з : не реагуванням на зловживання ПАТ "Рівнеобленерго ( проведення господарської діяльності у сфері електропостачання без державної Ліцензії) ; не забезпеченням державної функції по захисту прав та законних інтересів позивачів у сфері енергетики та комунальних послуг ( відсутність оформлених договорів зі Позивачами, як споживачами послуг); визнання дій відповідача 3 (Антимонопольного комітету України) — протиправними, в зв`язку з неналежним контролем діяльності ПАТ "Рівнеобленерго" , яке зловживало монопольним становищем, протиправно відмовляло у наданні послуг з наміром завдати шкоду Позивачам; визнання дій відповідача 2 (Рівненська міська рада) - протиправними, в зв`язку з не забезпеченням права власності позивачів на природні ресурси, що створюють електроенергетику в місті Рівне, а також за передачу без згоди територіальної громади (в т.ч. без згоди позивачів) права власності на природні ресурси, що створють електроенергетику в місті Рівне приватним зарубіжним особам з Латвії та Німеччини.
Роз"яснити позивачам, що відповідно до ч.1 ст. 256 ЦПК України, вони мають право звернутися з тим ж позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства
В іншій частині зміни 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року про захист прав споживачів прийняти до розгляду.
Відкласти судове засідання на 10.00 год. год. 03 липня 2019 року в приміщенні Рівненського міського суду (м.Рівне. вул.Шкільна, 1) з повідомленням (викликом) сторін.
Копію ухвали направити позивачам, відповідачам разом із копією ухвали направити заяву про зміни 30 травня 2019 року до позовної заяви 05 жовтня 2015 року про захист прав споживачів.
Ухвала може бути оскаржена протягом п"ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя -