
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.05.2019 Справа № 920/117/19м. Суми
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» (03039, м.Київ, вул. Голосіївська, буд. 7, корп. 1; ід. код 36134497)
до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (40021, м. Суми, вул. Лебединська,13; ід. код 03352432)
про скасування оперативно-господарської санкції та зобов`язання вчинити дії
суддя Котельницька В.Л.
за участю представників:
від позивача: Кизенко Д.О. (довіреність № 0106 від 01.06.2017)
від відповідача: Сіденко Л.В. (довіреність № 007.1Др-61-0519 від 14.05.2019)
при секретарі судового засідання Пономаренко Т.М.
В судовому засіданні, розпочатому 22.05.2019, за згодою представників сторін оголошувалась перерва до 29.05.2019.
Суть спору: до господарського суду звернулось ТОВ «Фактор Нафтогаз» з позовом до ПАТ по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» про відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз», з метою чого просить суд: 1) визнати нечинним, протиправним та скасувати Акт-розрахунок від 28.12.2018 Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»; 2) зобов`язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» здійснити перерахунок Товариству з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» вартості наданих послуг з розподілу (транспортуванню) природного газу за період з 01.12.2018 по 31.12.2018 на автомобільній газонаповнювальній компресорній станції, розташованій за адресою: м. Суми, вулиця Білопільський шлях, 16/2, враховуючи дані ТОВ «Фактор Нафтогаз», відповідно до яких ТОВ «Фактор Нафтогаз» було розподілено (протранспортовано) природного газу у загальному обсязі 79008,00 м3.
Ухвалою суду від 04.02.2019 відкрито провадження у справі № 920/117/19, справу постановлено розглядати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору.
28.02.2019 відповідач подав відзив на позов, проти вимог позивача заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову.
20.02.2019 та 14.03.2019 позивач подав до суду клопотання про долучення доказів до справи на підтвердження позовних вимог.
Ухвалою суду від 14.03.2019 було відкладено підготовче засідання на 03.05.2019 та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
22.04.2019 до суду від відповідача надійшли: заява № 400007.1-СЛ-3477-0419 від 18.04.2019 про поновлення пропущеного строку для подання заперечення та заперечення № 400007.1-СЛ-3476-0419 від 18.04.2019 на відповідь на відзив.
У підготовчому засіданні 03.05.2019 судом постановлено протокольну ухвалу про задоволення заяви відповідача про поновлення пропущеного процесуального строку, яку занесено до протоколу судового засідання.
Від позивача до суду надійшли:
1) відповідь на відзив № 345/03 від 20.03.2019;
2) клопотання представника № 500/04 від 25.04.2019 про відкладення розгляду справи;
3) письмові пояснення № 507/04 від 26.04.2019;
4) клопотання представника про витребування доказів № 510/04 від 26.04.2019;
5) клопотання № 511/04 від 26.04.2019 про долучення до матеріалів справи додаткових доказів;
6) клопотання представника № 485/04 від 22.04.2019 про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції.
У підготовчому засіданні 03.05.2019 судом постановлено протокольну ухвалу про задоволення клопотання позивача про долучення додаткових доказів до матеріалів справ та долучено подані докази, протокольну ухвалу занесено до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 03.05.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 22.05.2019.
22.05.2019 представник позивача подав до суду заяву про зміну назви відповідача, до якої додав відповідні докази.
Протокольною ухвалою від 22.05.2019 змінено назву відповідача з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» на АТ «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз».
У судових засіданнях з розгляду справи по суті представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, представник відповідача підтримав заперечення проти позову, викладені у відзиві на позов.
Судом досліджені докази, подані сторонами на підтвердження їх позицій з предмета спору.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлені наступні обставини.
Відповідач є оператором газорозподільних систем (Оператор ГРМ) та здійснює свою діяльність з розподілу природного газу в межах території міста Суми, Сумської області та села Мойка Краснокутського району Харківської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації на підставі ліцензії на розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ, виданої за рішенням НКРЕКП № 814 від 19.06.2017.
Відповідно до Статуту відповідача предметом діяльності Товариства, зокрема, є: надання послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; створення, технічне обслуговування і експлуатація газових мереж, споруд, обладнання і приладів для газопостачання природного і скрапленого газу; виконання ремонтів газопроводів, газових приладів і пристроїв; локалізація і ліквідація аварійних ситуацій.
Відповідно до вимог глави 3 розділу V Кодексу, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ (відповідачем) з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
01.01.2016 між ПАТ «Сумигаз» (змінено назву на АТ «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз») і ТОВ «Фактор Нафтогаз» (споживачем) було укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання №0942103QDTAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498.
Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. У споживача (ТОВ «Фактор Нафтогаз») встановлено комерційний вузол обліку газу (лічильник Курс - 01- G 250А1, заводський № 00508).
Згідно зі ст.18 Закону «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу.
Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (ч.2 ст.18 Закону).
Відповідно до п. 7.2. Договору оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що суб`єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.
13.11.2018 ТОВ «Фактор-Нафтогаз» звернулось до ПАТ «Сумигаз» з листом №12/1 від 13.11.2018 про намір провести в сервісному центрі ПАТ «Сумигаз» 04-05 грудня 2018року планову повірку промислового газового лічильника «Курс-01» G 250. При цьому, відповідно до змісту листа, споживач зазначив про те, що про час та дату надання працівників ПАТ «Сумигаз» для розпломбування вузла обліку буде повідомлено додатково.
23.11.2018 Оператором ГРМ - ПАТ «Сумигаз» на виконання своїх повноважень було проведено контрольний огляд вузла обліку природного газу ТОВ «Фактор Нафтогаз», який відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (п.п. 1, 2 гл. 6, розд. X Кодексу ГРС) та зазначено про невідповідність у маркуванні фактично встановленого коректору ВЕГА-1.01-ВБ-0.7-60 та запроектованого ВЕГА-1.01-НБ- 0,7-60 та рекомендовано в термін до 07.12.2018 привести проекту документацію у відповідність до фактично змонтованого коректору. При цьому, враховуючи відсутність такого запису під час приймання в експлуатацію ВОГ в цілому, в акті від 23.11.2018 вказано, що під час приймання 14.07.2011 в експлуатацію ВОГ, повне маркування коректора не вказувалося.
Повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч.1, п. 1 ч. 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.
Станом на 04.12.2018 відповідач не отримував жодних додаткових повідомлень про дату та час демонтажу ЗВТ. Враховуючи термін повірки лічильника газу Курс - 01-G 250А1, заводський № 00508 (остання повірка 09.12.2016), який спливав 09.12.2018, ПАТ «Сумигаз» 04.12.2018 ініціював позачергову повірку даного лічильника газу, про що зазначено в акті № 06041220 контрольного огляду вузла обліку природного газу від 04.12.2018.
Судом встановлено, що між ПАТ «Сумигаз» та ТОВ «Фактор Нафтогаз» був укладений договір № 38Asm19678-18 від 23.11.2018 відповідно до п.1.1 якого Замовник (ТОВ «Фактор Нафтогаз») доручає, Виконавець (ПАТ «Сумигаз»), в порядку та на умовах, визначених цим Договором, бере на себе зобов`язання виконати роботи (надати послуги) з організації повірки промислових лічильників газу, інших засобів вимірювальної техніки Замовника, включаючи проведення повірки спеціалістами Державного підприємства «Сумський регіональний науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» на базовому обладнанні Виконавця, а Замовник зобов`язується прийняти вказані послуги та оплатити їх.
Також між ПАТ «Сумигаз» та ДП «Сумистандартметрологія» укладений договір № 26/32Asm244-17 від 11.01.2017 на виконання метрологічних робіт та послуг з додатковою угодою до нього. Відповідно до п.1.1 Договору «Замовник» - ПАТ «Сумигаз» доручає, а «Виконавець» приймає на себе виконання робіт та послуг з повірки:
Лічильників газу роторних РГ (код 03026);
Лічильників газу турбінних СГ, ЛГ (код 03081);
Лічильників газу роторних GMS та аналогічних (код 03081);
Лічильників газу ультразвукових «Курс - 01» та аналогічних на базі сервісного центру ПАТ «Сумигаз» (код 03305).
Відповідно до п. 4.2.1 Національного стандарту України ДСТУ 2708: 2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення» для засобів вимірювальної техніки, які підлягають повірці встановлені такі види повірки: первинна, періодична, позачергова, інспекційна та експертна.
Відповідно до п.5.5 Національного стандарту України ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення» позачергову повірку проводять в таких випадках:
- за потреби заявника пересвідчитись у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування;
- у разі пошкодження відбитка повірочного тавра або втрати свідоцтва про повірку;
- у разі застосування засобів вимірювальної техніки як комплектувальних, якщо час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу;
- у випадку продажу (відправлення) споживачеві засобів вимірювальної техніки в тому разі, коли час, що минув після останньої повірки, перевищує половину міжповірочного інтервалу;
- під час уведення в експлуатацію засобів вимірювальної техніки, які пройшли первинну перевірку (у разі потреби)
Главою 11 розділу X Кодексу ГРМ передбачений порядок проведення позачергової або експертної повірки вузлів обліку та ЗВТ:
1. Якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових, сторони мають виходити з вимог цієї глави.
2. Позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку.
3. Якщо ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися на місці їх монтажу, власник комерційного ВОГ має забезпечити уповноваженим представникам Оператора ГРМ або метрологічної організації та їх устаткуванню (включаючи транспортний засіб) доступ на власну територію, де знаходиться комерційний ВОГ, та безпосередньо до комерційного ВОГ.
Така повірка здійснюється в присутності Оператора ГРМ та споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). За необхідності Оператор ГРМ забезпечує зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття окремих елементів та складових комерційного ВОГ. Якщо власником комерційного ВОГ є побутовий споживач, зазначені заходи виконує Оператор ГРМ.
Сторони мають право на ознайомлення з документами на пересувну повірочну лабораторію, якими підтверджується повноваження на проведення вимірювань.
За підсумками проведення позачергової чи експертної повірки на місці її проведення уповноважений представник метрологічної організації оформлює відповідний висновок.
4. Якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці монтажу комерційного ВОГ, Оператор ГРМ має забезпечити зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття відповідного ЗВТ. Якщо власником комерційного ВОГ є побутовий споживач, зазначені заходи виконує Оператор ГРМ.
Після зняття ЗВТ в присутності сторін ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:
найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка ЗВТ;
сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ до спеціально уповноваженого органу.
5. Позачергова або експертна повірка має бути проведена протягом не більше десяти робочих днів з дати складання протоколу про направлення на позачергову чи експертну повірку, або з дати отримання споживачем (суміжним суб`єктом ринку газу) листа Оператора ГРМ про проведення повірки (якщо ініціатором був Оператор ГРМ), або з дати отримання Оператором ГРМ заяви споживача (суміжного суб`єкта ринку газу), якщо ініціатором був споживач.
07.12.2018 за результатами позачергової повірки представником ДП «Сумистандартметрологія» оформлено довідку № 724 про непридатність лічильника газу Курс - 01-Є 250А1, заводський № 00508, втручання під час проведення позачергової повірки не було виявлено. За проханням споживача у той же день лічильник було відкалібровано, замінено елемент живлення та проведена його повірка.
07.12.2018 лічильник газу Курс - 01-Є 250А1, заводський № 00508 було встановлено, газопостачання відновлено.
За результатами повірки лічильник газу Курс - 01-С250АІ зав.№ 00508 визнаний непридатний до застосування згідно з «Методикою повірки» МПУ 288/03-2009, оскільки значення похибки перевищувало максимально допустиме.
Відповідно до п. 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. №618 (далі - Правила № 618) відповідачем проведено перерахункок об`єму протранспортованого газу у зв`язку з непридатністю до застосування ЗВТ.
Позивач вважає, що позачергову повірку лічильника Курс - 01-Є 250А1, заводський № 00508 було проведено з порушенням вимог Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193.
При цьому, як зазначив сам позивач, результати проведеної повірки ним не оскаржувались.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин, зокрема факту укладання договорів між сторонами на виконання відповідачем робіт з організації повірки промислових лічильників газу, інших засобів вимірювальної техніки позивача, укладення договору між відповідачем та ДП «Сумистандартметрологія», відповідності ДП «Сумистандартметрологія» критеріям, встановленим для підприємств, що провадять метрологічну діяльність, а також неоскарження результатів повірки позивачем, суд доходить висновку про правомірність висновків, встановлених за результатом проведення повірки ЗВТ.
Щодо здійснення відповідачем перерахунку об`єму протранспортованого газу у зв`язку з непридатністю до застосування ЗВТ відповідачеві, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 1 п. 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №М 1379/27824, порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
Відповідно до глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРС визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), розрахунок об`єму втрат та витрат природного газу, які виникають від місця встановлення комерційного вузла обліку до межі балансової належності, додаються/віднімаються до/від об`єму, визначеного комерційним вузлом обліку (пункт 1). Для визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку споживача (пункт 2). Періодом, за який по об`єкту споживача визначається загальний фактичний об`єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС Оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів/споживання природного газу по споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу (абз. 1 п. 3). Споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об`єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень (абз. 1 п. 4).
Розділом Х Кодексу ГРС передбачені особливості приладового обліку природного газу.
Як вже зазначалось вище, відповідно до п. 2 глави 6 цього розділу протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Пунктом 5 даної глави визначено, що засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
Відповідно до пунктів 1-3, 5, 6 глави 7 розділу Х Кодексу ГТС власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:
1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;
3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
Якщо ЗВТ споживача встановлений на території (у приміщенні) Оператора ГРМ, споживач у своєму письмовому повідомленні повинен зазначити про необхідність забезпечення доступу представникам споживача до ЗВТ для проведення відповідних дій (демонтажу, вивезення з території, монтажу тощо). У такому разі Оператор ГРМ зобов`язаний забезпечити представникам споживача (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ.
За відсутності дублюючого ЗВТ та невстановлення споживачем на місце демонтованого ЗВТ аналогічного ЗВТ (погодженого з Оператором ГРМ для комерційних розрахунків) або якщо одразу після знятого на повірку ЗВТ сторонами не здійснені заходи з припинення газопостачання, яке обліковувалося через демонтований ЗВТ (що має підтверджуватися відповідним актом між Оператором ГРМ і споживачем), обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є демонтований ЗВТ, розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу з урахуванням періоду відсутності ЗВТ.
Для належної організації періодичної повірки власного ЗВТ, що входить до складу комерційного ВОГ, Оператор ГРМ повинен:
1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити споживачу письмове повідомлення про дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність присутності споживача при розпломбуванні ЗВТ. Звернення має бути подане не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ споживачу до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;
3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ Оператор ГРМ завчасно має письмово повідомити споживача та забезпечити присутність представника споживача під час монтажу повіреного ЗВТ.
Якщо ЗВТ Оператора ГРМ встановлений на території (у приміщенні) споживача, Оператор ГРМ у своєму письмовому повідомленні повинен зазначити про необхідність забезпечення доступу представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для проведення відповідних дій (демонтажу, вивезення з території, монтажу тощо). У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ.
За відсутності дублюючого ЗВТ та невстановлення Оператором ГРМ на місце демонтованого ЗВТ аналогічного ЗВТ (погодженого зі споживачем для комерційних розрахунків) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є демонтований ЗВТ, розраховується за середньодобовим обсягом споживання за попередні три аналогічних періоди. При цьому Оператору ГРМ забороняється без погодження споживача здійснювати заходи з припинення газопостачання на комерційний ВОГ, до складу якого входив демонтований ЗВТ.
До демонтажу ЗВТ на повірку або його повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки ЗВТ в порядку, визначеному главами 10-11 цього розділу. У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ.
У разі якщо за результатами повірки ЗВТ останній буде потребувати ремонту або буде визнаний непридатним, власник ЗВТ за власний рахунок повинен забезпечити його ремонт або придбати новий ЗВТ.
Права Оператора ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку визначені п. 4 глави 9 розділу Х Кодексу ГТС, а саме: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності); перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку ЗВТ (відміток про повірку в паспортах ЗВТ), що входять до складу комерційного ВОГ.
Пунктом 6 зазначеної глави передбачено, що за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу). Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін – Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових (абз. 1, 2). Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) не буде підтверджено факт його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов`язані з проведенням позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані їх ініціатором. Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ (абз. 5, 6).
При цьому суд звертає увагу, що вказаними положеннями не конкретизовано, якими є підстави невідповідності нормативним документам у сфері метрології, що впливають на порядок визначення об`єму розподіленого газу за період відсутності комерційного ВОГ.
Розділ ХІ Кодексу ГТС, в свою чергу, визначає порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу. Норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 глави 4 даного розділу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Підпунктом 1) пункту 4 вказаної глави визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання – перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Порядок оформлення акту про порушення передбачений у главі 5 розділу ХІ Кодексу ГТС. Так, абз. 1 п. 8 даної глави визначено, що Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Відповідно до абз. 1, 2 пункту 11 за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Пунктами 12, 13 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГТС передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису.
Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов`язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення.
Судовий порядок вирішення спірних питань у разі якщо між Оператором ГРМ та споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг передбачений у п. 3 глави 6 розділу ХІ Кодексу ГТС.
При цьому у ході судового розгляду даної справи відповідачем не наведено підстав, з яких він проводив нарахування позивачу об`ємів розподіленого газу не за вказаними правилами, а згідно з Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими Наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 N 618, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26.01.2006 за N 67/11941, які регламентують взаємовідносини між суб`єктами господарювання під час передачі з газорозподільних мереж споживачу природного газу, у тому числі видобутого з газових і газоконденсатних родовищ, та нафтового газу, отриманого з нафтових
родовищ (далі - газ), а також встановлюють вимоги, у тому числі, до організації обліку кількості протранспортованого газорозподільними мережами, поставленого та реалізованого споживачу газу.
Дія Правил поширюється на суб`єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність з постачання та транспортування природного газу розподільними мережами, споживачів газу, крім населення, суб`єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність з проектування, налагоджування вузлів обліку газу, а також з розроблення та виготовлення засобів вимірювальної техніки, які призначені для використання на вузлах обліку газу. Правила не застосовуються щодо умов визначення об`єму газу та порядку перевірок технічного стану комерційних вузлів обліку газу у разі підключення об`єктів системи газопостачання споживача до магістральних трубопроводів газотранспортних підприємств та до трубопроводів газовидобувних підприємств.
Відповідно до розділу 3 Правил визначено поняття газорозподільного підприємства як суб`єкта господарювання, що здійснює діяльність з розподілу природного і нафтового газу розподільними трубопроводами, які перебувають у його власності чи користуванні.
Відповідно до п. п. 5.4, 5.5 Правил обстеження вузла обліку газу на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками облікової організації та споживача. Власник вузла обліку газу має надати іншій стороні договору проектну та виконавчу документацію, свідоцтва про повірку або
метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на вузлі обліку газу. Під час обстеження перевіряється відповідність вузла обліку газу технічним умовам, проектній документації та вимогам цих Правил. За позитивними результатами перевірки складається акт обстеження вузла обліку газу, форма якого наведена у додатку 2. Для комерційного обліку газу повинні застосовуватись ЗВТ, типи яких занесено до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки та відповідають вимогам цих Правил.
Відповідно до пп.пп. 5.13.1, 5.13.2 п. 5.13 Правил перерахунки об`єму протранспортованого газу проводяться у випадках:
- тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт);
- непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу;
- наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ).
Перерахунки об`єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з обліковою організацією.
У разі аварійних ситуацій, перелік яких надано у пункті 8.2 цих Правил і які зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів, перерахунки здійснюються згідно з підпунктом 5.13.2 цих Правил, за період з моменту виникнення аварійної ситуації до моменту її усунення.
Якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об`єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Якщо власником комерційного вузла обліку газу є облікова організація, перерахунки об`єму протранспортованого газу за період несправності (відсутності) ЗВТ здійснюються споживачем на підставі даних технологічних приладів обліку газу. У разі відсутності таких приладів - розрахунковим методом відповідно до умов договору. У розрахунках можуть використовуватися дані показів ЗВТ попередніх
періодів, режимні карти газовикористовувального обладнання, питомі витрати газу на одиницю виробленої продукції та інше.
Провівши системний аналіз вищенаведених правових норм, суд доходить висновку, що відповідачем у порушення положень Кодексу ГТС не було складено акту про порушення, як того вимагають приписи розділу ХІ Кодексу, а також не було проведено засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду акту про порушення, на якому мало б бути встановлено правомірність такого акту та прийнято відповідне рішення, що позбавило позивача права на захист та відстоювання своєї позиції із спірних питань, надання необхідних доказів та пояснень.
Також судом враховано, що відповідно до листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2471/16.2/7-19 від 05.03.2019 зазначено, що порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, визначено главою 4 розділу ХІ Кодексу. Тому, у разі визначення лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової повірки Оператор ГРМ має право здійснити розрахунок прийнятого (переданого) газу відповідно до положень пп. 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу, за умови дотримання вимог абз. 6 п. 6 гл. 9 розділу Х Кодексу, а саме із складанням акту про порушення.
Таким чином, суд зазначає, що акт-розрахунок, складений відповідачем 28.12.2018 із застосуванням Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, є таким, що складений з порушенням законодавства, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
З урахуванням вищевикладеного суд задовольняє позов в частині визнання нечинним, протиправним та скасування Акту-розрахунку від 28.12.2018 Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз», оскільки складання такого акта-розрахунку без складання акту про порушення та його розгляду на засіданні комісії з розгляду актів про порушення свідчить про порушення відповідачем вимог розділів ІХ , Х, ХІ Кодексу газотранспортних систем.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок Товариству з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» вартості наданих послуг з розподілу (транспортуванню) природного газу за період з 01.12.2018 по 31.12.2018 на автомобільній газонаповнювальній компресорній станції, розташованій за адресою: м. Суми, вулиця Білопільський шлях, 16/2, враховуючи дані ТОВ «Фактор Нафтогаз», відповідно до яких ТОВ «Фактор Нафтогаз» було розподілено (протранспортовано) природного газу у загальному обсязі 79008,00 м3, суд зазначає наступне.
Дану позовну вимогу позивач обґрунтовує тим, що відповідачем невірно було визначено обсяги протранспортованого природного газу позивачем за період з 01.12.2018 по 31.12.2018, оскільки вірним, на його думку, є обсяг 79008,00 м3.
Відповідно до частини першої статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частин першої, третьої статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підтвердження другої позовної вимоги позивачем подані суду добові звіти щодо об`ємів споживання природного газу, з яких вбачається, що позивачем протранспортовано у загальному обсязі 78636,40 м3 природного газу, що не відповідає обсягу, зазначеному у другій позовні вимозі.
Протягом розгляду справи позивач даної позовної вимоги не уточнював, позовних вимог не змінював, просив суд задовольнити позов відповідно до його прохальної частини.
Таким чином, суд зазначає, що поданими позивачем доказами не підтверджений обсяг протранспортованого газу, який слід брати до уваги при визначенні вартості наданих відповідачем послуг з розподілу (транспортуванню) природного газу за період з 01.12.2018 по 31.12.2018 на автомобільній газонаповнювальній компресорній станції, розташованій за адресою: м. Суми, вулиця Білопільський шлях, 16/2, у зв`язку з чим позов в цій частині задоволенню не підлягає через недоведеність позовних вимог.
Виходячи з фактичних обставин даної справи, враховуючи, що позовні вимоги задоволені судом частково, відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в сумі 1921,00 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати нечинним, протиправним та скасувати Акт-розрахунок від 28.12.2018 Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз».
3.В іншому відмовити.
4.Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (40021, м. Суми, вул. Лебединська, 13; код ЄДРПОУ 03352432) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фактор Нафтогаз» (03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 7, корпус 1; код ЄДРПОУ 36134497) витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви в сумі 1921,00 грн.
5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно статті 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 30.05.2019.
Суддя В.Л. Котельницька