Рішення № 82117321, 08.05.2019, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
915/1349/18
Номер документу
82117321
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2019 року Справа № 915/1349/18

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Алексєєва А.П.,

при секретарі судового засідання Степановій І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: державного підприємства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом”, 01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3 (код ЄДРПОУ 24584661),

в особі відокремленого підрозділу “Южноукраїнська атомна електрична станція”, 55001, Миколаївська область, м. Южноукраїнськ, промзона (код ЄДРПОУ 20915546),

до відповідача: виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, 55002, Миколаївська область, м. Южноукраїнськ, вул. Дружби Народів, 48 (код ЄДРПОУ 20910974),

про: стягнення 2005043,15 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: Чебан Я.С., довіреність №18 від 06.03.2019 року

СУТЬ СПОРУ.

30.11.2018 року державне підприємство “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” в особі відокремленого підрозділу “Южноукраїнська атомна електрична станція” (далі - ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом”) звернулось до господарського суду Миколаївської області із позовом № 32/19669 від 23.11.2018 року до Южноукраїнської міської ради Миколаївської області про стягнення грошових коштів у сумі 2005043,15 грн. в якості компенсаційних витрат від реалізації теплової енергії за тарифами нижче економічно обґрунтованого рівня.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПИТАННЯ.

Ухвалою суду від 05.12.2018 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з наявністю недоліків та зазначено, що строк для усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалу суду від 05.12.2018 року позивачем отримано 10.12.2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

17.12.2018 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Відповідно до ч. 3 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Ухвалою суду від 22.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 30.01.2019 року.

Ухвалою суду від 30.01.2019 року підготовче засідання відкладено на 15.02.2019 року.

15.02.2019 року до суду від позивача надійшло клопотання про заміну первісного відповідача - Южноукраїнської міської ради, на належного відповідача - виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради (55000, Миколаївська обл., місто Южноукраїнськ, вул. Дружби Народів, 48, код ЄДРПОУ 20910974). Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить в тому числі встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Ухвалою суду від 15.02.2019 року клопотання позивача про заміну неналежного відповідача задоволено. Замінено первісного відповідача - Южноукраїнську міську раду Миколаївської області належним відповідачем - виконавчим комітетом Южноукраїнської міської ради (55000, Миколаївська обл., місто Южноукраїнськ, вул. Дружби Народів, 48, код ЄДРПОУ 20910974). Розгляд справи розпочато спочатку. Призначено підготовче засідання у справі на 13.03.2019 року.

13.03.2019 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 29.03.2019 року.

29.03.2019 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.04.2019 року.

25.04.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 08.05.2019 року.

Позивач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

08.05.2019 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

28.01.2019 року до суду від Южноукраїнської міської ради надійшов відзив (том 2 а.с. 213-219).

13.03.2019 року до суду від виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради надійшло клопотання про поновлення строку на подання відзиву (том 3 а.с. 8-9) та відзив (том 3 а.с. 29-31).

Оскільки строк на подання відзиву відповідачем не порушено, розгляд клопотання про поновлення строку на його подання не здійснювався. Відзив прийнято судом.

26.03.2019 року до суду від позивача надійшли заперечення на відзив (том 3 а.с. 62-64).

Встановлений судом строк на подання відповіді на відзив позивачем пропущено, тому заперечення на відзив судом не прийняті.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” здійснює господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання на підставі ліцензій АЕ №575874 “Виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії”, АЕ №575876 “Транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами”, АЕ №575877 “Постачання теплової енергії”, виданих національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).

Діючі для ДП “НАЕК “Енергоатом” консолідовані (єдині для всіх атомних станцій) тарифи на теплову енергію, які застосовує ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом”, встановлено наступними постановами НКРЕКП:

- постановою від 08.09.2016 року №1540 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення ДП “НАЕК “Енергоатом”, на рівні 69,17 грн/Гкал (без ПДВ), в тому числі: на виробництво теплової енергії - 54,73 грн/Гкал, транспортування теплової енергії - 14,19 грн/Екал, постачання теплової енергії - 0,25 грн/Гкал;

- постановою від 31.03.2015 року №1109 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ДП “НАЕК “Енергоатом” (у редакції постанови НКРЕКП від 02.12.2016 року №2126), на рівні 71,92 грн/Гкал (без ПДВ), в тому числі: на виробництво теплової енергії - 57,41 грн/Гкал, транспортування теплової енергії - 14,26 грн/Гкал, постачання теплової енергії - 0,25 грн/Гкал.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №308 “Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання”, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, які не підпадають під регулювання НКРЕКП, встановлюються органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить в тому числі встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” листом від 06.04.2018 року №51/5522 “Про подання на розгляд розрахунків тарифів” надіслав міському голові м.Южноукраїнська Пароконному В.К. заяву про встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання з підтверджуючими матеріалами і документами (на 396 арк.), що використовувались під час проведення розрахунків (том 2 а.с. 168).

Позивач просив затвердити тарифи на рівні 114,03 грн/Гкал (без ПДВ), в тому числі: на виробництво теплової енергії - 92,70 грн/Гкал, транспортування теплової енергії - 20,91 грн/Гкал, постачання теплової енергії - 0,42 грн/Гкал.

Звернення із відповідним листом про перерахунок тарифів позивач обґрунтував тим, що протягом дії встановлених НКРЕКП тарифів відбулось зменшення обсягів реалізації послуг внаслідок зниження обсягів придбання послуг КП “ТВКГ”, зростання витрат на оплату праці персоналу внаслідок збільшення розміру мінімальної заробітної плати в Україні, зростання тарифу на виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях, збільшенням цін на матеріальні ресурси тощо. Внаслідок чого виникла значна різниця між вартістю складових діючих тарифів та економічно обґрунтованими витратами на ліцензовану діяльність у 2017 році.

Листом виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради від 08.05.2018 №15/02-34/1369 “Про розгляд розрахунків тарифів” розрахунки тарифу на теплопостачання повернуто на доопрацювання, надано зауваження та пропозиції щодо включення до розрахунків тарифів на послуги з транспортування та постачання теплової енергії витрат на заробітну плату та надання інвестиційної програми на 2018 рік для обгрунтування статті витрат “Амортизаційні відрахування” (том 2 а.с. 169).

ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” листом від 25.05.2018 року №51/8576 “Про розгляд зауважень до розрахунків тарифів” підтверджено достовірність розрахунків витрат на оплату праці для включення до тарифу на теплову енергію та надання інвестиційної програми на 2018 рік на розгляд та затвердження до Южноукраїнської міської ради (том 2 а.с. 170-171).

На лист ВП ЮУАЕС від 25.05.2018 №51/8576, виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради листом від 05.07.2018 року №15/02-34/2006 “Про розгляд розрахунків тарифів” повідомив, що фахівцями виконавчого комітету розроблено проект рішення “Про встановлення тарифу на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання), яку надає ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом”, який буде оприлюднений на офіційному сайті міста Южноукраїнська після погодження Южноукраїнською міською радою інвестиційної програми у сфері теплопостачання ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” на 2018 рік. Вказаний проект рішення після проходження процедури оприлюднення, відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відповідно до норм діючого законодавства буде винесений на розгляд засідання виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради (том 2 а.с. 172).

Інвестиційна програма у сфері теплопостачання ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” на 2018 рік погоджена рішенням Южноукраїнської міської ради від 23.08.2018 року №1236.

Згідно проекту рішення виконавчого комітету, який оприлюднено 28.08.2018 року, запропоновано встановити тарифи на теплову енергію на рівні 110,28 грн/Гкал (без ПДВ), а саме: на виробництво теплової енергії - 92,70 грн/Гкал, транспортування теплової енергії - 17,34 грн/Гкал, постачання теплової енергії - 0,24 грн/Гкал (том 2 а.с. 173-174).

Оскільки на засіданні виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради рішення щодо встановлення або відмову у встановленні тарифів на теплову енергію, яку надає ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” в місті Южноукраїнську, відповідачем згідно ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не прийнято, позивач звернувся з даним позовом до суду.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Як на підставу свого позову позивач посилається в тому числі на приписи ст.ст. 47, 147 Господарського кодексу України та постанову Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011 року, якою затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.

Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради заперечує проти задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи виконавчої, законодавчої, судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Розрахунки тарифів на послуги з транспортування та постачання теплової енергії, які надає ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом”, були направлені до виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради листом від 06.04.2018 року №51/5522, який фактично надійшов 10.04.2018 року вх. №121-а.

Виконавчим комітетом Южноукраїнської міської ради листом від 08.05.2018 року №15/02-34/1369 було направлено зауваження до розрахунків тарифів на послуги з транспортування та постачання теплової енергії, які надає ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом”, зокрема, щодо обґрунтування статті витрат “Амортизаційні відрахування” інвестиційною програмою ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” на 2018 рік у сфері теплопостачання (транспортування та постачання теплової енергії), затвердженою Южноукраїнською міською радою відповідно до вимог чинного законодавства, яку ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” при поданні розрахунків тарифів не було надано.

Рішенням Южноукраїнської міської ради від 23.08.2018 року №1236 було погоджено інвестиційну програму у сфері теплопостачання ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” на 2018 рік. Тобто, з 23.08.2018 року включення у розрахунки тарифів амортизаційних відрахувань є обґрунтованим.

Тому, нарахування збитків з дати подання (з 06.04.2018 року) розрахунків тарифів на послуги з транспортування та постачання теплової енергії, які надає ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” є неправильним, так як розрахунки тарифів не були обґрунтованими.

Із посиланням на пункти 108-110 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 відповідач зазначає, що ВП ЮУ АЕС ДП “НАЕК “Енергоатом” у встановленому чинним законодавством порядку не звертався до виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради щодо відшкодування втрат та не надавав розрахунок втрат підприємства, які виникли протягом періоду розгляду розрахунків тарифів.

ВИСНОВКИ СУДУ.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначено Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

За положеннями п. 2 ч. 1 ст. 7 цього Закону до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством (стаття 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Згідно ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.

За змістом статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Такий порядок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Відповідно статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов`язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Центральні органи виконавчої влади, національні комісії, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.

Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.

У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов`язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету.

Спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.

У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов`язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Порядок відшкодування втрат підприємств, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення органом, уповноваженим встановлювати тарифи, визначається порядком формування тарифів.

Постановою КМ України від 01.06.2011р. №869, затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.

Постановою КМ України від 15.11.2017р. №870 даний порядок доповнено розділом "Відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств), які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом".

Так, відповідно до п. 106 даного Порядку розгляд розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, поданих ліцензіатом (підприємством), здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця, а у разі коригування тарифів - протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.

Розрахунок втрат ліцензіатів (підприємств), які виникли протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом (далі - втрати ліцензіатів (підприємств), здійснюється ліцензіатом (підприємством) (п. 108 Порядку).

Розмір втрат ліцензіатів (підприємств) визначається виходячи з витрат, понесених ліцензіатом (підприємством) на виробництво/надання відповідного обсягу теплової енергії, послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води протягом періоду, який починається з дня подання ліцензіатом (підприємством) до уповноваженого органу заяви про встановлення тарифів до дня введення в дію тарифів, включаючи період розгляду розрахунків тарифів (але не більше періоду, визначеного у пункті 106 цього Порядку), встановлення та їх оприлюднення.

Витрати, на основі яких визначаються втрати ліцензіатів (підприємств), розраховуються згідно з вимогами цього Порядку за окремими складовими тарифів, вартість яких змінюється на загальнодержавному рівні.

Згідно п. 109 Порядку розрахунок розміру втрат ліцензіатів (підприємств) подається на погодження уповноваженому органу протягом десяти календарних днів з дня введення в дію тарифів.

Уповноважений орган погоджує зазначений розрахунок протягом одного календарного місяця.

Уповноважений орган може відмовити у погодженні розміру втрат ліцензіату (підприємству) у випадку, коли вони є необґрунтованими, розрахунок здійснено на основі недостовірних даних або такий розрахунок поданий на погодження з порушенням строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.

Відповідно до п. 110 Порядку втрати ліцензіатів (підприємств) включаються до складу тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води під час наступного (чергового) перегляду уповноваженим органом цих тарифів, крім випадку, коли відшкодування таких втрат здійснюється за рахунок відповідного місцевого бюджету.

Згідно п. 111 Порядку у разі включення втрат ліцензіатів (підприємств) до складу тарифів уповноважений орган встановлює тарифи з урахуванням втрат ліцензіатів (підприємств), визначаючи при цьому період їх дії, а також тарифи, які повинні застосовуватися після закінчення періоду відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств).

Під час перегляду (у тому числі коригування) тарифів у період, протягом якого проводиться відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств), уповноважений орган здійснює їх перерахування на основі наданих ліцензіатом (підприємством) розрахунків, враховуючи частину втрат, яка відшкодована, та частину втрат, яка підлягає відшкодуванню в подальшому (п. 113 Порядку).

З аналізу положень вищевказаного Порядку вбачається, що підприємство, яке надає комунальні послуги має право на відшкодування втрат, які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом. При цьому, розмір даних втрат визначається протягом періоду, який починається з дня подання підприємством до уповноваженого органу заяви про встановлення тарифів до дня введення в дію тарифів.

Дані втрати включаються до складу тарифів під час наступного (чергового) перегляду уповноваженим органом цих тарифів, крім випадку, коли відшкодування таких втрат здійснюється за рахунок відповідного місцевого бюджету. У разі включення втрат підприємств до складу тарифів уповноважений орган встановлює тарифи з урахуванням втрат підприємств, визначаючи при цьому період їх дії, а також тарифи, які повинні застосовуватися після закінчення періоду відшкодування втрат підприємств.

Розрахунок компенсаційних витрат від реалізації теплової енергії у період з травня по жовтень 2018 року включно за тарифами нижче економічно обґрунтованого рівня становить 2005043,15 грн. (том 2 а.с. 197).

Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Оскільки відповідачем у визначений Порядком місячний строк не прийнято рішення щодо розгляду заяви позивача про затвердження економічно обґрунтованого тарифу, вимога позивача про компенсацію витрат від реалізації у період з травня по жовтень 2018 року включно теплової енергії за тарифами нижче економічно обґрунтованого рівня є обґрунтованою.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судовий збір у сумі 30075,64 грн. відповідно до ст. 129 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 232, 233, 237, 238, 241 ГПК України

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (55002, Миколаївська область, м. Южноукраїнськ, вул. Дружби Народів, 48, код ЄДРПОУ 20910974) на користь державного підприємства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) в особі відокремленого підрозділу “Южноукраїнська атомна електрична станція” (55001, Миколаївська область, м. Южноукраїнськ, промзона, код ЄДРПОУ 20915546) грошові кошти в сумі 2005043,15 грн. в якості компенсаційних витрат від реалізації теплової енергії за тарифами нижче економічно обґрунтованого рівня та судовий збір у сумі 30075,64 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Південно-Західного апеляційного господарського суду в порядку визначеному главою 1 розділу 4 ГПК України із врахуванням його перехідних положень.

Рішення набирає законної сили згідно положень ст. 241 ГПК України.

Повний текст рішення складено і підписано 31.05.2019 року.

Суддя А.П. Алексєєв