Ухвала суду № 82117236, 31.05.2019, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
31.05.2019
Номер справи
913/489/18
Номер документу
82117236
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ УХВАЛА

31 травня 2019 року Справа № 913/489/18

Провадження №12б/913/489/18

За заявою кредитора – Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, м.Черкаси

до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю “Завод “Строммаш”, м.Сєвєродонецьк Луганської області,

про банкрутство

Суддя Господарського суду Луганської області Вінніков С.В.

в с т а н о в и в:

Головне управління ДФС у Черкаській області звернулося до Господарського суду Луганської області з заявою про порушення справи про банкрутство боржника – Товариства з обмеженою відповідальністю “Завод “Строммаш”.

Ухвалою господарського суду від 03.12.2018 відкрито провадження у справі №913/489/18 про банкрутство боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю “Завод “Строммаш”; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; визнано безспірними грошові вимоги ініціюючого кредитора – Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 115 календарних днів до 28.03.2019 (включно) та призначено розпорядником майна боржника – арбітражного керуючого Кузнецову Валерію Володимирівну; розгляд справи призначено у попередньому засіданні на 21.01.2019.

Оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оголошення про порушення справи про банкрутство боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю “Завод Строммаш” здійснено 05.12.2018.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.03.2019 затверджено реєстр вимог кредиторів у складі:

- Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (вул.Хрещатик, б.235, м.Черкаси, ідентифікаційний код 39392109), в розмірі 1 621 366 грн 88 коп. – заборгованість зі сплати податків (3 черга); витрати по сплаті судового збору - 17620 грн 00 коп. (1 черга);

- Черкаської міської ради (вул.Б.Вишневецького, б.36, м.Черкаси, ідентифікаційний код 25212542, в розмірі 8 674 597 грн 40 коп. – заборгованість з орендної плати за землю (4 черга), в розмірі 416972 грн 03 коп. – пеня (6 черга), витрати по сплаті судового збору - 3524 грн 00 коп. (1 черга);

- Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області, вул.Шевченка, б.9, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 21792459, в розмірі 258839 грн 95 коп. – заборгованість на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах (2 черга), витрати по сплаті судового збору - 3524 грн 00 коп. (1 черга).

Постановою господарського суду від 15.04.2019, зокрема визнано боржника банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців; призначено ліквідатором арбітражного керуючого Місана Василя Миколайовича.

31.05.2019 Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області звернулося до господарського суду з заявою №12506/07-20 від 27.05.2019 про визнання грошових вимог за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедури банкрутства у справі №913/489/18.

Дослідивши подану заяву, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в редакції Закону від 22.12.2011 №4212-VI (далі – Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Частиною 1 ст.38 Закону про банкрутство передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред`являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом у тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі ст.23 Закону про банкрутство.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону про банкрутство до заяви в обов`язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.

Згідно з пп.10 п.2 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, ставка судового збору за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” установлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 гривні.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті заявником до Державного бюджету України при зверненні до господарського суду з грошовими вимогами до боржника після повідомлення про визнання боржника банкрутом становить 3842 грн 00 коп.

Водночас, Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області до матеріалів заяви не надано доказів сплати судового збору.

У заяві №12506/07-20 від 27.05.2019 кредитор просить звільнити його від сплати судового збору.

В обґрунтування заявленого клопотання посилається на відсутність коштів на сплату судового збору.

Відносно заявленого клопотання суд зазначає наступне.

Так, статтею 5 Закону України “Про судовий збір” встановлено вичерпний перелік пільг (випадків) щодо звільнення від сплати судового збору.

Згідно зі ст.8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, статтею 8 Закону України “Про судовий збір” передбачено можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, однак лише за вичерпних умов, а саме приписами цієї статті визначено суб`єктів звернення щодо яких можна здійснити відстрочення та розстрочення сплати судового збору.

Оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області є юридичною особою, то у відповідності до ч.2 ст.8 Закону України “Про судовий збір” суд не може звільнити його від сплати судового збору.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд в ухвалі від 03.07.2018 у справі № 906/437/16.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов`язаний їх усунути.

За приписами ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Судом враховуються норми ч.1 ст.174 ГПК України, якою визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Стаття 164 ГПК України передбачає, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1) відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів; 2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч.2 ст.174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про залишення заяви №12506/07-20 від 27.05.2019 Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області без руху.

Керуючись ст.ст.1, 2, 10, 23, 24, 38 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” №4212-VІ, ст.ст.164, 174, 234, 235 ГПК України, суд

у х в а л и в:

1. Заяву №12506/07-20 від 27.05.2019 Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області про визнання кредиторських вимог залишити без руху.

2. Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви, а саме: надати суду докази сплати судового збору на суму 3842 грн 00 коп. за належними реквізитами та у зазначений строк подати заяву про усунення недоліків (ст.176 ГПК України).

3. Роз`яснити Управлінню Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області, що в разі неусунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно з ч.4 ст.174 ГПК України.

Суд доводить до відома учасників судового процесу, що вони можуть отримувати інформацію по справі, що розглядається за офіційною веб – адресою сторінки на офіційному веб – порталі судової влади України - https://court.gov.ua/fair/

Суддя С.В. Вінніков