Рішення № 82114729, 21.05.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
904/1623/19
Номер документу
82114729
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.05.2019 Справа № 904/1623/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Малиці К.В.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ", м.Дніпро

до Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради, м.Дніпро

про стягнення 279738,05 грн.

Представники:

Від Позивача: Леонов В.О. довіренність №03/01-Ю від 03.01.2019р., свідоцтво №4049 від 19.12.2018р., адвокат

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Товариство з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" (далі-Позивач) 19.04.2019 року звернулося з позовом до Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь вартість спожитої теплової енергії у розмірі 279738,05 грн. та 4196,07 грн. судового збору.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов`язань за Договором №АПС-0351-Д про постачання теплової енергії від 11.02.2019 року.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

Відповідач в судове засідання призначене на 21.05.19р. не з`явився, заперечення щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не подав, про дату та час слухання справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням (арк.с. 52). Відзив до справи не подав.

Враховуючи викладене, а також те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника Відповідача, відносно якої судом вжито достатніх заходів про сповіщення щодо судового засідання.

В судовому засіданні 21.05.19р. проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

11.02.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" (далі-Енергопостачальне підприємство) та Амур-Нижньодніпровською районною у місті Дніпрі радою (далі-Замовник) укладено Договір про постачання теплової енергії (далі-Договір), відповідно до умов якого Енергопостачальне підприємство бере на себе зобов`язання надавати послуги з постачання пари та гарячої води Замовникові в потрібних йому обсягах, а Замовник зобов`язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором (п. 1.1 Договору).

Найменування предмету закупівлі: пара та гаряча вода, постачання пари та гарячої води ДК 021:2015 - код 09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція. Обидві сторони зобов`язуються керуватися цим договором та діючим законодавством України (п. 1.2 Договору).

Відповідно до п. 3.1 Договору сума визначена в договорі та становить 671972,40 грн., з ПДВ, у тому числі ПДВ - 111995,40 грн. А саме згідно кошторисних призначень на 2019 рік: Амур-Нижньодніпровська районна у місті Дніпрі рада - 549865,00 грн., у тому числі ПДВ 91644,17 грн. та орендарі 122107,40 грн., у тому числі ПДВ 20351,24 грн.

Сума визначена в договорі може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Ціна договору коригується щомісячно на суму відшкодованих орендарями видатків (п. 3.2 Договору).

Тариф за теплову енергію встановлюється відповідно діючого законодавства, а саме: ст. 20 Закону України "Про теплопостачання". Тариф на теплову енергію для розрахунків за цим договором затверджено рішенням Виконавчого комітету Дніпровської міської ради та на момент підписання договору складає: теплова енергія - 1 Гкал, 1866,59 грн. з ПДВ (п. 3.3 Договору).

Згідно з п. 3.4 Договору загальний обсяг послуги, що має бути надана у 2019 році за цим договором - 360 Гкал.

Розрахунки за теплову енергію, що споживається, здійснюються в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, або, за згодою сторін, будь-яким іншим шляхом, який не заборонено чинним законодавством України (п. 4.1 Договору).

Розрахунковим періодом є календарний місяць за результатами якого підписується акт прийому-передачі виконаних послуг (в 2-х примірниках) по формі додатку 7 (п. 4.2 Договору).

Відповідно до п. 4.3 Договору Замовник зобов`язується щомісячно сплачувати Енергопостачальному підприємству вартість отриманої теплової енергії згідно з її кількістю власним платіжним дорученням, в якому вказується період, за який здійснюється оплата, на підставі рахунку та акту прийому-передачі виконаних послуг Енергопостачального підприємства.

Згідно з п. 4.4 Договору оплата за спожиту теплову енергію проводиться Замовником в продовж 10 діб після одержання рахунку та акту прийому-передачі виконаних послуг Енергопостачального підприємства.

Теплова енергія в гарячій воді постачається Замовнику в обсягах згідно з додатком 1 до цього договору на потреби опалення, яке здійснюється в період опалювального сезону за погодженням з Замовником (п. 5.1 Договору).

Відповідно з Правилами користування тепловою енергією Облік споживання теплової енергії здійснюється за показниками приладів обліку, які встановлені на межі балансової належності теплових мереж Енергопостачального підприємства та Замовника за адресою проспект Мануйлівський, 31 (п. 7.1 Договору).

Цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2019 року (п. 11.1 Договору).

Держенергоефективність 26.12.2018 року на своєму сайті опублікували нові середньозважені тарифи http://saee.gov.ua/uk/coutent/serednozvaheni-taryfy.

ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" своїм листом від 27.12.2018 р. (заява зареєстрована Дніпровською міською радою 27.12.2018) на виконання вимог Закону України "Про теплопостачання" звернулось до Дніпровської міської ради щодо встановлення тарифу на теплову енергію згідно останніх оприлюднених середньозважених тарифів з розрахунком тарифу (арк.с. 26-27).

Дніпровська міська рада на протязі 30 календарних днів з дати отримання заяви від ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ", не затвердила тарифи на теплову енергію позивачу та не надала вмотивовану відмову у їх затвердженні.

Заява ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" була зареєстрована 27.12.2018 року органом місцевого самоврядування, а виконавчий комітет зібрався для розгляду питання встановлення тарифу лише 19.02.2019 року.

Позивачем листом від 08.01.2019 року №01/08-7 направлено до Відповідача лист, щодо встановлення тарифу (арк.с. 29).

Позивачем було направлено Відповідачу акт прийому-передачі виконаних послуг №113 від 28.02.2019р., що підтверджується відміткою про отримання листа на рахунку (05.03.2019р.), підписаний екземпляр не було повернуто на адресу ТОВ «АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ» (арк.с. 33, 34).

Керуючись частиною 12 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" Позивач 20.03.2019р. вих.№ 03/20-1 направив лист про зміну тарифу та додаткову угоду про внесення змін до Договору №АПС-0351-Д від 11.02.2019 р. Відповідачу, що підтверджується відміткою про отримання листа. Обсяги споживання та показники лічильників зафіксовані у підписаних обома сторонами Актах споживання теплової енергії, а саме акт споживання теплової енергії по об`єкту «Основна будівля» (з 27.01.19р. по 24.02.19р); акт споживання теплової енергії по об`єкту «Гаражі» (з 27.01.19р. по 24.02.19р) (арк.с. 30, 35).

Відповідачем від 25.03.2019р. №5/5-70 надав лист відповідно до якого відмовляється підписувати додаткову угоду та проводити розрахунки за спожиту теплову енергію, оскільки вважає, що новий тариф вступає в силу з 08.03.2019р. (арк.с. 42).

Листом від 08.04.2019 року Позивач направив Відповідачу акт приймання-здачі виконаних послуг №166 від 31.03.2019р., що підтверджується відміткою про отримання листа, підписаний екземпляр не було повернуто на адресу ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" (арк.с. 37, 38).

Так, на виконання умов Договору Позивач поставив Відповідачу теплову енергію на загальну суму 279738,05 грн. з ПДВ, в тому числі:

за період з 27.01.2019 року по 24.02.2019р. на суму 139838,15 грн., що підтверджується Актом споживання теплової енергії - 59689 ОСОБА_1 , який підписаний між Позивачем та Відповідачем (арк.с. 35);

за період з 25.02.2019 року по 31.03.2019р. на суму 139899,90 грн., що підтверджується Актом споживання теплової енергії - 8,292 Гкал, який підписаний між Позивачем та Відповідачем (арк.с. 41).

Відповідач свої зобов`язання по повній та своєчасній оплаті отриманої теплової енергії не здійснив, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість в сумі 279738,05 грн., доказів погашення якої Відповідач на час розгляду справи суду не надав.

4. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Законом України "Про теплопостачання" визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об`єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" у разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.

Сторони дійшли згоди, що у випадку встановлення (в результаті затвердження та перегляду) тарифу на теплову енергію або його складових Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України, тариф для розрахунків за цим договором буде застосовуватися відповідно з дати вступу в дію тарифу відповідно до ч.13. ст. 20 Закону України "Про теплопостачання".

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 26.11.2014 №676 затверджено "Положення про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження", відповідно до якого Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива.

Відповідно до частини 9 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" - Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, щокварталу, до 25 числа останнього місяця кожного кварталу, розраховує та оприлюднює середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії.

Частиною 11 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" для встановлення тарифу на теплову енергію, тарифу на виробництво теплової енергії суб`єкт господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, подає органу, уповноваженому встановлювати такі тарифи, заяву із зазначенням розміру тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті.

Згідно з частиною 12 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" якщо уповноважений орган протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви не встановлює розмір тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті, або не надає вмотивовану відмову у його встановленні, вважається, що суб`єкту господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, встановлено розмір тарифу, розрахований таким суб`єктом господарювання відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті та поданий у заяві. Копія заяви (опису документів) з відміткою про дату їх надходження є підтвердженням подання уповноваженому органу заяви та розрахунків розміру тарифу.

Таким чином, Закон України "Про теплопостачання" має пряму імперативну норму органу місцевого самоврядування щодо встановлення протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви розміру тарифу та в протилежному випадку тариф вважається встановленим.

Заява ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" про нові тарифи була зареєстрована 27.12.2018 року органом місцевого самоврядування, а виконавчий комітет зібрався для розгляду питання встановлення тарифу лише 19.02.2019 року, що перевищує встановлені Законом строки вдвічі.

У зв`язку із невстановлення тарифу протягом 30 календарних днів, він вважається таким, що вступив в дію з 27.01.2019 року.

В порядку передбаченому частиною 12 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" тариф на теплову енергію, в даному випадку, є встановленим для позивача, а прийняття Дніпровською міською радою в подальшому рішення з іншою датою введення нових тарифі не відповідає вимогам Закону.

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з п.2 частини 3 статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Статтею 13 Закону України "Про теплопостачання" чітко визначений та окреслений перелік основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, а саме: перегляд за власною ініціативою та/або за зверненням суб`єкта господарювання тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії (крім теплоелектроцентралей, теплоелектростанцій, атомних електростанцій та когенераційних установок), але не більше одного разу на квартал.

В силу ч.ч.1, 7 ст.11 ГПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. У разі невідповідності правового акта правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує норми правового акта вищої юридичної сили.

Враховуючи викладене, суд не застосовує рішення Дніпровської міської ради від 19.02.2019 №133 "Про встановленні тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення ТОВ "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" в пункті 2 цього рішення щодо введення тарифів через 16 днів після прийняття цього рішення, оскільки в цій частині рішення не відповідає вимогам ст.20 Закону України "Про теплопостачання" як акту вищої юридичної сили.

5. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Оскільки матеріалами справи доводиться несвоєчасне виконання Відповідачем грошових зобов`язань за договором, позовні вимоги Позивача про стягнення вартості спожитої теплової енергії у розмірі 279738,05 грн. підлягають задоволенню.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" до Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради (49023, м.Дніпро, пр.Мануйлівський, 31, код ЄДРПОУ 34734570) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АПС ПАУЕР ТЕХНОЛОДЖИ" (49040, м.Дніпро, вул.Космічна, 49Б, код ЄДРПОУ 40371795) вартість спожитої теплової енергії у розмірі 279 738,05 (двісті сімдесят дев`ять тисяч сімсот тридцять вісім грн. 05 коп.) грн. та 4196,07 (чотири тисячі сто дев`яносто шість грн. 07 коп.) грн. судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки та порядку, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в двадцятиденний строк з дня складення повного тексту рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 30.05.2019

Суддя Н.Б. Кеся