Ухвала суду № 82107463, 30.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
640/8411/19
Номер документу
82107463
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

30 травня 2019 року м. Київ № 640/8411/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі судового засідання Грабовському В.А. розглянувши в судовому засіданні клопотання про скасування заходів забезпечення позову в адміністративній справі

за позовомОдеського національного медичного університету до про Міністерства охорони здоров`я України, Виконуючого обов`язки Міністра охорони здоров`я України Супрун Уляни Надії, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Державної казначейської служби України визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,за участі:

представника відповідача 1 - Депешко М.М.,

представників відповідача 4 - Волік В.В., Пальчик В.О., Ленко І.О., Боцман Н.О.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом про визнання протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України та виконувача обов`язків Міністра охорони здоров`я України Супрун Уляни Надії щодо незатвердження кошторисів Одеського національного медичного університету на 2019 рік, а саме:

- за КПКВК 2301020 «Дослідження, наукові і науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, підготовка та підвищення кваліфікації наукових кадрів у сфері охорони здоров`я, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури та об`єктів, що становлять національне надбання»;

- за КПКВК 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації»;

- за КПКВК 2301170 «Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров`я науково-дослідних установ та вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров`я України»;

- зобов`язання Міністерство охорони здоров`я України та виконувача обов`язків Міністра охорони здоров`я України Супрун Уляну Надію вчинити дії, а саме: затвердити кошториси Одеського національного медичного університету на 2019 рік, а саме:

- за КПКВК 2301020 «Дослідження, наукові і науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, підготовка та підвищення кваліфікації наукових кадрів у сфері охорони здоров`я, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури та об`єктів, що становлять національне надбання»;

- за КПКВК 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації»;

- за КПКВК 2301170 «Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров`я науково-дослідних установ та вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров`я України»;

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області та Державної казначейської служби України щодо ненадання попередження Міністерству охорони здоров`я України про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства, а саме: порушення Міністерством охорони здоров`я України порядку та термінів розгляду і затвердження кошторисів Одеського національного медичного університету на 2019 рік;

- зобов`язання Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області та Державну казначейську службу України вчинити дії, а саме: надати попередження Міністерству охорони здоров`я України про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства, а саме: порушення Міністерством охорони здоров`я України порядку та термінів розгляду і затвердження кошторисів Одеського національного медичного університету на 2019 рік.

Ухвалою суду від 17 травня 2019 року забезпечено позов шляхом встановлення обов`язку Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області (ідентифікаційний код: 37607526, місцезнаходження: 65023, м. Одеса, вул. Садова, 1-А) здійснювати (проводити) витрати, видатки (в тому числі, але не обмежуючись, платежі, розрахунково-касове обслуговування, розрахунки) Одеського національного медичного університету (місцезнаходження: 65082, м. Одеса, пров. Валіховський, буд. 2, ідентифікаційний код: 02010801) на підставі платіжних та інших розрахункових документів Одеського національного медичного університету за підписом ОСОБА_1 , який відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником та підписантом Одеського національного медичного університету, на бюджетні зобов`язання, встановлені кошторисами Одеського національного медичного університету на попередній бюджетний період: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року та одночасно передбачені у проектах кошторисів Одеського національного медичного університету на наступний "юджетний період: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, поданих Одеським національним медичним університетом до МОЗ України, а саме:

- за КПКВК 2301020 «Дослідження, наукові і науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, підготовка та підвищення кваліфікації наукових кадрів у сфері охорони здоров`я, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури та об`єктів, що становлять національне надбання»;

- за КПКВК 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації»;

- за КПКВК 2301170 «Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров`я науково-дослідних установ та вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров`я України».

23 травня 2019 року представниками Міністерства охорони здоров`я України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області та Державної казначейської служби України через канцелярію суду подані клопотання про скасування заходів забезпечення позову.

Клопотання мотивовані тим, що в обґрунтування заяви, в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019р. зазначено: «Позивач звертає увагу, на той факт, що МОЗ України не уповноважило ОСОБА_1 , виконувати обов`язки ректора ОНМедУ, що свідчить про відсутність у ОСОБА_1 відповідних повноважень (іщодо затвердження кошторису). Заявник наголошує, що саме ОСОБА_1 є єдиним законним тимчасово виконуючим обов`язки ректора ОНМедУ, що підтверджується рішенням Вченої ради ОНМедУ від 31.08.2018 року та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Так, відповідачі зазначають, що пунктом 44 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, зі змінами (далі - Порядок №228), визначена можливість здійснення видатків бюджету за проектами кошторисів до затвердження у встановленому порядку кошторисів протягом 30 календарних днів після затвердження розпису бюджету, що встановлено п. 31 Порядку №228.

Так як розпис Державного бюджету України на 2019 рік підписаний Міністром фінансів України 21 грудня 2018 року, то у період з 01.01.2019р. по 20.01.2019р. підставою для здійснення видатків бюджету були проекти кошторисів.

Проекти кошторисів на 2019 рік по КПКВК 2301020, 2301070, 2301170 надані ОНМедУ до ГУ ДКСУ в Одеській області 15 січня 2019 року, зареєстровані та взяті на облік, чинність яких закінчилась 20 січня 2019 року.

Станом на 20.05.2019р. ОНМедУ не надані до ГУ ДКСУ в Одеській області затверджені у встановленому законодавством порядку кошториси на 2019 рік по КПКВК 2301020, 2301070, 2301170. При цьому 20.05.2019р. ОНМедУ надано до ГУ ДКСУ в Одеській області реєстри зобов`язань, реєстри фінансових зобов`язань та платіжні доручення на оплату заробітної плати з нарахуваннями, виплати стипендії, оплату послуг з харчування, комунальних послуг, відряджень, послуг з охорони та зв`язку, капітальних видатків, тощо. ГУ ДКСУ в Одеській області на виконання ст.ст. 116-117 Бюджетного кодексу України надало 10 попереджень про порушення бюджетного законодавства ОНМедУ та склало 10 протоколів про порушення бюджетного законодавства ОНМедУ в частині взяття зобов`язань та здійснення платежів без бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами ст. 48 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України кошторис - це основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов`язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

Тобто, при відсутності затвердженого у встановленому порядку кошторису на поточний рік у бюджетної установи ОНМедУ не має бюджетних асигнувань - тобто згідно п. 6 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України не має повноважень розпорядника бюджетних коштів, яке повинно було б бути надане головним розпорядником бюджетних коштів - Міністерством охорони здоров`я України в межах встановлених цьому головному розпоряднику бюджетних призначень, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.

Крім того, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежів згідно ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, а згідно ч. 3 ст. 48 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань є недійсним та за такими операціями не виникають бюджетні зобов`язання та не утворюється бюджетна заборгованість.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України зобов`язання, взяті без відповідних бюджетних асигнувань не вважаються бюджетними зобов`язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів, взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства і витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються.

Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджету України відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства та відповідно до ст. 117 Бюджетного кодексу України за це передбачені такі заходи впливу, як попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення та зупинення операцій з бюджетними коштами та призупинення бюджетних асигнувань.

Згідно з ч. 12 ст. 23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, тому здійснювати видатки за бюджетними асигнуваннями, встановленими кошторисами на попередній бюджетний рік, також є порушенням БКУ.

Крім того, використання бюджетних коштів на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням (кошторису) є нецільовим використанням бюджетних коштів згідно ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу України, а органи Казначейства відповідають згідно ст. 123 Бюджетного кодексу України за здійснення платежів за бюджетними зобов`язаннями розпорядників бюджетних коштів відповідно до бюджетних асигнувань, тому виконання вищезазначеної ухвали суду може призвести до недотримання ГУ ДКСУ в Одеській області порядку казначейського обслуговування державного бюджету та до нецільового витрачання бюджетних коштів ОНМедУ.

Таким чином, на думку відповідачів резолютивна частина ухвали про забезпечення позову від 17.05.2019р. не зобов`язує ГУ ДКСУ в Одеській області реєструвати зобов`язання та здійснювати платежі за дорученням ОНМедУ без затвердженого у встановленому порядку кошторису ОНМедУ на 2019 рік та не дає повноважень ОНМедУ витрачати бюджетні кошти без затверджених у встановленому порядку кошторисів на 2019 рік.

Крім того, представник Міністерства охорони здоров`я України зазначив, що Міністерство, як орган управління Одеського національного медичного університету не уповноважувало ОСОБА_1 , чи будь-яких інших осіб виконувати обов`язки ректора університету, оскільки єдиним наказом Міністерства, яким покладалося виконання обов`язків ректора Одеського національного медичного університету до призначення ректора у встановленому законодавством порядку був наказ №34-о від 17.07.2018р., яким виконувачем обов`язків керівника університету призначено Аймедова К.В.

29 травня 2019 року представником позивача подані заперечення на клопотання про скасування заходів забезпечення позову, згідно яких останній зазначив, що починаючи з другої половини січня 2019 року розрахунково-касове обслуговування університету Казначейством не здійснюється у зв`язку із відсутністю затверджених Міністерством охорони здоров`я України кошторисів Одеського національного медичного університету на 2019 рік.

При цьому, чинним законодавством не передбачено порядку дій бюджетних установ та органів Казначейства щодо проведення витрат, платежів і т.д. у разі незатвердження головним розпорядником бюджетних коштів кошторису державної установи, однак передбачений порядок здійснення витрат бюджету у разі не набрання чинності Законом України про Державний бюджет України або ж не прийняття рішення про місцевий бюджет.

Також, представник позивача зазначив, що Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 20.05.2019р. відкрито виконавче провадження №59161919 з виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019р. у справі №640/8411/19.

Постановою Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 24.05.2019р. ВП №59161919 за невиконання рішення суду на Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області накладено штраф у розмірі 5100,00грн.

Представники відповідачів 1 та 4 в судовому засіданні підтримали подані клопотання про скасування заходів забезпечення позову.

Відповідно до частин 1 - 4 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду.

За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.

Ухвала про скасування заходів забезпечення позову або про відмову у скасуванні забезпечення позову може бути оскаржена.

Розглянувши матеріали справи, клопотання про скасування заходів забезпечення позову та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що клопотання є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Таким чином, в задоволенні клопотань Міністерству охорони здоров`я України, Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області та Державній казначейській службі України про скасування заходів забезпечення позову в адміністративній справі №640/8411/19 має бути відмовлено.

Керуючись ст. ст. 157, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Міністерству охорони здоров`я України, Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області та Державній казначейській службі України в задоволенні клопотань про скасування заходів забезпечення позову в адміністративній справі №640/8411/19.

Відповідно до частини четвертої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про скасування заходів забезпечення позову або про відмову у скасуванні забезпечення позову може бути оскаржена.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Амельохін