
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року справа № 2340/4876/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання – Зачепи Х.В.,
представника позивача ОСОБА_1 - за ордером,
представника відповідача Савенко ОСОБА_2 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області щодо винесення податкових повідомлень- рішень, а саме:
податкового повідомлення-рішення від 28 листопада 2018 року №00001954057 в частині застосування до ФОП ОСОБА_3 фінансових санкцій у сумі 17 000 грн 00коп.;
податкового повідомлення-рішення від 21 листопад 2018 року №00001944057 в частині застосування до ФОП ОСОБА_3 фінансових санкцій у сумі 17 000 грн 00 коп.;
податкового повідомлення-рішення від 21 листопада 2018 року №00001964057 в частині застосування до ФОП ОСОБА_3 фінансових санкцій у сумі 17 000 грн 00 коп.;
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, а саме:
податкове повідомлення-рішення від 28 листопада 2018 року №00001954057 в частині застосування до ФОП ОСОБА_3 фінансових санкцій у сумі 17 000 грн 00 коп.;
податкове повідомлення-рішення від 21 листопада 2018 року №00001944057 в частині застосування до ФОП ОСОБА_3 фінансових санкцій у сумі 17 000 грн 00 коп.;
податкове повідомлення-рішення від 21 листопада 2018 року №00001964057 в частині застосування до ФОП ОСОБА_3 фінансових санкцій у сумі 17 000 грн 00 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач у позові вказав, що спірні рішення є протиправними оскільки висновки перевірки за результатами якої їх винесено є безпідставними та помилковими, зроблені посадовими особами контролюючого органу на підставі власного невірного тлумачення законодавства України, без врахування та дослідження усіх обставин, які мають значення для формування об`єктивних висновків.
Ухвалою від 02.01.2019 відкрито провадження у справі за даним позовом, за правилами загального позовного провадження.
Заперечуючи проти позову, 28.01.2019 відповідачем надано до суду відзив на позов, відповідно до якого спірні рішення прийнято, у зв`язку із встановленням факту зберігання та реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв, алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, з використанням тари, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Відповідальність суб`єктів підприємницької діяльності за вказані порушення передбачена абз. 2 ст. 17 вказаного Закону.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрований 19.04.2007 як фізична особа підприємець, має ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями, строком дії з 25.07.2018 по 24.07.2019, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_1 , назва місця торгівлі: кафе-магазин.
17 жовтня 2018 року о 16 год. 11 хв. посадовими особами Головного управління ДФС у Черкаській області у присутності продавця ОСОБА_4 проведено фактичну перевірку господарської одиниці - магазину-кафе, що знаходиться за АДРЕСА_2 АДРЕСА_1 , де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_3 , про що складено акт № 76/23-00-40-0224/2967922229 від 26.10.2018 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Згідно з вказаним актом перевіркою встановлено факт зберігання прозорої рідини з характерним запахом спирту в пластиковій тарі об`ємом по 5 л в кожній в кількості 3 штуки немаркованої марками акцизного податку встановленого зразка та без супровідних документів, чим порушено вимоги статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до наявного в матеріалах справи акта зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на торговельних об`єктах та/або в складських приміщеннях посадовими особами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Черкаській області у магазині-кафе за вказаною адресою перевіркою встановлено: прозора рідина з характерним запахом спиртуу кількості 3 шт/5л.
У поясненнях від 17.10.2018 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продавець у ФОП ОСОБА_3 вказала: “Я не знаю де взялась ця горілка, і до неї не маю ніякого відношення”.
Також посадовими особами контролюючого органу складено акт відмови ФОП ОСОБА_3 від підписання акта перевірки від 26.10.2018 № 37.
Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу випробувань Вимірювальної виробничої лабароторії ТОВ ЗЛГЗ “Златогор” № 1550 від 27.11.2018 об`єкт випробування — рідина прозорого кольору з характерним запахом спирту, що надійшла 30.01.218 від ГУ ДФС у Черкаській області в кількості 5 л., наданим представником ФОП ОСОБА_3 РНОКПП НОМЕР_1 - даний зразок не відповідає ДСТУ 4256:5003 “Горілки та горілки особливі” і не рекомендується до вживання.
При цьому РНОКПП особи, у якої ГУ ДФС у Черкаській області вилучено для випробуваннь рідину прозорого кольору з характерним запахом спирту та який зазначений у протоколу випробувань Вимірювальної виробничої лабороторії ТОВ ЗЛГЗ “Златогор” № 1550 від 27.11.2018 співпадає з ідентифікаційним номером позивача.
28 листопада 2018 року Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001954057 про застосування до позивача за порушення ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» фінансових санкцій передбачених абз. 16 ч. 2 ст. 17 цього Закону у сумі 17 000 грн 00 коп.
Також 28.11.2018 Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001944057 про застосування до позивача за порушення ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» фінансових санкцій передбачених абз. 16 ч. 2 ст. 17 цього Закону у сумі 17 000 грн 00 коп.
Крім того 28.11.2018 Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001964057 про застосування до позивача за порушення абз. 13 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» фінансових санкцій передбачених абз. 16 ч. 2 ст. 17 цього Закону у сумі 17 000 грн 00 коп.
Постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 17.01.2019 у справі № 708/1481/18, номер провадження №3/708/9/19 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП закрито провадження у адміністративній справі у зв`язку із відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.
Постанова Чигиринського районного суду Черкаської області від 17.01.2019 у справі № 708/1481/18 набрала законної сили 28.01.2019.
Як вбачається зі змісту вказаної постанови згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 42/18 від 21.12.2018, ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 164-5 КУпАП за зберігання з метою реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв в пластиковій ємності.
Постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 17.01.2019 у справі № 708/1481/18 підтверджено факт того, що у приміщенні кафе-магазину фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 Руслана ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 в присутності продавця ОСОБА_4 виявлено та вилучено три пластикові ємності об`ємом по 5 літрів кожна, повністю заповнених прозорою рідиною з характерним запахом спирту.
Закриваючи провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_3 про притягнення його до адміністративної відповідальності по ч.1 ст. 164-5 КУпАП, Чигиринський районний суд Черкаської області виходив з того, що незважаючи на встановлений факт зберігання з метою реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв у пластиковій ємності у приміщенні кафе-магазину, де здійснює свою підприємницьку діяльність ОСОБА_3 , останній не має відношення до вилученого алкоголю оскільки до грудня 2018 року протягом тривалого часу перебував за кордоном.
Перевіряючи правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, суд виходить з того, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Статтею 9 цього Закону передбачені вимоги щодо додержання стандартів. Зокрема частиною 1 вказаної статті Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, дистилят виноградний спиртовий, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні.
За визначенням, наведеним в абзаці 17 статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" маркування алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином:
- на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, які реалізуються через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказуються:
- загальна та власна назви виробу;
- найменування виробника (у разі зміни найменування виробника у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство виробник має право зазначати на етикетці своє попереднє найменування протягом 18 місяців з дня зміни його найменування у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство);
- знак для товарів і послуг;
- географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб`єкта господарювання;
- вміст спирту (% об.);
- місткість посуду;
- вміст цукру (якщо це регламентується нормативними документами);
- позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України).
Штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду).
На видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) виробу повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код суб`єкта господарювання та номер ліцензії на виробництво.
Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, здійснюється виключно у передбачену діючими стандартами скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки. Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, з вмістом спирту етилового понад 8,5% об`ємних одиниць здійснюється виключно у тару (посуд) місткістю 0,05 л, 0,1 л, 0,18 л, 0,2 л, 0,25 л, 0,275 л, 0,33 л, 0,35 л, 0,37 л, 0,375 л, 0,4 л, 0,45 л, 0,5 л, 0,61 л, 0,7 л, 0,75 л, 1,0 л і більше.
Продукція, призначена для експорту, маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Згідно з пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Як передбачено п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до п. 226.1, 226.5- 226.7 ст. 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об`ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об`ємних одиниць не здійснюється.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.
Відповідно до п. 226.11 ст. 226 ПК України зберігання не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.
Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" виробник може наносити на етикетки додаткову інформацію щодо характеристики продукту. При цьому виробникам тютюнових виробів забороняється наносити на етикетки інформацію, яка може вводити в оману або створювати неправильне враження щодо характеристик тютюнових виробів, їх впливу на здоров`я, включаючи будь-який термін, напис, торговельну марку, зображення, символічний або будь-який інший знак, що прямо чи опосередковано створює помилкове враження про те, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інші тютюнові вироби, у тому числі включати такі терміни, як "із низьким вмістом смол", "легкі", "супер легкі", "ультра легкі" та їх аналоги іншими мовами.
Етикеточна продукція розробляється товаровиробником алкогольних та тютюнових виробів і повинна відповідати вимогам чинного законодавства про мови (крім додаткової інформації щодо характеристик продукту), не потребує додаткових узгоджень, є промисловою власністю виробника та захищається згідно з чинним законодавством про промислову (інтелектуальну) власність. Власні назви алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначаються їх виробниками і можуть відтворювати зареєстрований чи поданий на реєстрацію знак для товарів і послуг або бути його частиною.
Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
Встановлені цією статтею вимоги до місткості тари (посуду) не застосовуються до алкогольних напоїв імпортного виробництва.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв (далі — Положення № 1251), згідно з п.20 якого маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Для алкогольних напоїв імпортного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.
Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження:
- пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення;
- наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція);
- пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів;
- відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.
Відповідно до п. 21 Положення № 1251 для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження, у тому числі під час відкупорювання (розкривання) товару, і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.
Пунктом 22 Положення № 1251 визначено, що марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину.
У разі реалізації напоїв в упаковках (типу "Tetra Pak") марки наклеюються по осі упаковки на верхній площині.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
У частині 2 цієї статті установлені фінансові санкції у вигляді штрафів, які застосовуються до суб`єктів господарювання.
Відповідно до абзацу 16 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Механізм застосування цих фінансових санкцій визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790.
Згідно з пунктами 3, 5 вказаного Порядку до суб`єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Судом установлено, що факт зберігання для подальшої реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка в пластикових ємностях в приміщенні кафе-магазину, де здійснює свою підприємницьку діяльність позивач підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, та постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 17.01.2019 у справі № 708/1481/18.
При цьому суд критично оцінює посилання сторони позивача на відсутність правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за виявлені порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", оскільки зазначеною вище постановою Чигиринського районного суду Черкаської області закрито провадження в адміністративній справі про притягнення позивача до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 164-5 КУпАП за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів з огляду на таке.
Адміністративна відповідальність встановлюється Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
З аналізу вищенаведених норм суд, приходить до висновку, що відповідальність фізичної особи, яка передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення та відповідальність суб`єкта господарювання передбачена Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є різними за своєю правовою природою, порядок та підстави притягнення до яких реалізується за окремими процедурами, урегульованими різними нормативно-правовими актами.
Згідно з постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 17.01.2019 у справі № 708/1481/18 вказане судове рішення не спростовує обставини встановлені під час судового розгляду Черкаським окружним адміністративним судом даної адміністративної справи. Чигиринський районний суд Черкаської області у постанові від 17.01.2019 у справі № 708/1481/18 надав оцінку діям ОСОБА_3 .
Відтак звільнення позивача від відповідальності передбаченої КУпАП не може слугувати підставою звільнення суб`єкта господарювання від фінансової відповідальності передбаченої Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Суд не погоджується з твердженням представника позивача щодо необґрунтованості і протиправності рішення відповідача про застосування фінансових санкцій з посиланням на ту обставину, що ним особисто не вчинялось жодного правопорушення під час здійснення підприємницької діяльності, враховуючи наступне.
Приписи статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначають осіб, які безпосередньо несуть відповідальність за порушення даного Закону суб`єкти господарювання.
На переконання суду у спірних правовідносинах такою особою є суб`єкт господарювання, в місці здійснення підприємницької діяльності якого встановлено факт порушення ч. 1 ст. 9, абз. 13 ч. 1 ст. 11, ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Аналогічний правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі № 804/968/17.
З матеріалів справи судом встановлено та визнається сторонами, що фізична особа-підприємець здійснює свою господарську діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами вітчизняного та імпортного виробництва у кафе-магазині, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та в приміщенні якого виявлено зазначені вище порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Наведені позивачем доводи в обґрунтування вимог щодо скасування спірних рішень про застосування фінансових санкцій є безпідставними, оскільки не спростовують встановлений в ході перевірки факт зберігання позивачем алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку та без марок акцизного податку, та з використанням тари, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Відтак суд приходить висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції згідно з оскажуваними податковими повідомленнями-рішеннями, у зв`язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у позові сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень — відмовити повністю.
Витрати зі сплати судового збору покласти на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 .
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 31.05.2019.
Суддя С.О. Кульчицький