
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 травня 2019 р. № 520/3690/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Мінаєвої К.В.,
за участю секретаря судового засідання – Самігулліної К.В.,
за участю:
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача – Святець О.М.,
представник відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 2230307638) до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, в якому просив суд:
- визнати рішення відділу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 04.07.2013 року щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у призначенні пенсії за віком із зменшення пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” протиправними;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова призначити та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком із зменшення пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” з моменту звернення до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова, а саме з 01.07.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у липні 2013 р. він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, до заяви позивачем надані документи на підтвердження вказаних обставин. Однак, відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, з якою позивач не погоджується.
У судове засідання прибув позивач та його представник, наполягали на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. 02.05.2019 року через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління.
Від відповідача 02.05.2019 р. надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача від 01.07.2013 р. про призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” Управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні такої пенсії, у зв`язку з тим, що документи, подані позивачем не містили даних про роботу у зоні відчуження, а згідно архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України №57648 від 23.02.2012 р. в графі дні виїзду в зони зазначено – «выезды не отражены», в графі отримав дозу опромінення зазначено – «доза не отражена». З урахуванням викладених обставин відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 15.04.2019 року прийнято до розгляду адміністративну справу та призначено проведення підготовчого засідання на 02.05.2019 р.
Ухвалою суду від 02.05.2019 р. розгляд справи було відкладено, та призначено проведення підготовчого засідання на 20.05.2019 р.
Ухвалою від 20.05.2019 р. розгляд справи було відкладено, та призначено проведення підготовчого засідання на 28.05.2019 р.
Протокольною ухвалою суду 28.05.2019 закрито підготовче провадження та справа призначена до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 28.05.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії в частині вимог про зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова призначити та виплатити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.07.2013 р. по 11.10.2018 р.; визнання рішення відділу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 04.07.2013 року щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у призначенні пенсії за віком із зменшення пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” протиправними, на підставі п.8 ч.1 ст.240 КАС України - залишено без розгляду.
Продовжено розгляд справи в межах позовних вимог щодо зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” з 12.10.2018 року.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву проти нього, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у трудових відносинах з Харківським обласним виробничим об`єднанням «Харківоблбудтранс» автобаза №5 м.Харкова, у період часу з 25.06.1986 року по 20.08.1986 року був відкомандирований з автобази в якості водія до зони відчуження, де приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, працював водієм на Чорнобильській АЕС. Дані факти підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями довідок з місця роботи та Військової частини 68555, а також копією трудової книжки. (а.с.12, 13)
ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.07.2013 р. (а.с.11)
01.07.2013 року ОСОБА_1 , письмово звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, до заяви були додані документи, що підтверджують вказані обставини. Даний факт відповідачем не заперечується.
За результатами розгляду заяви відповідачем прийнято рішення від 04.07.2013 р. про відмову в призначенні пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку як ліквідатору аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», у зв`язку з тим, що первинними документами не була підтверджена його робота в зоні відчуження. До суду з даним позовом позивач звернувся 12.04.2019 р.
Суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV, у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії – 01.07.2013 р.) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я врегульовано Законом України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №796-XII).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" : учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років;
- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;
- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Згідно зі статтею 26 Закону України №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з п.2.1 та п.2.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення);
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
При призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи:
6) документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно доЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
7) експертний висновок щодо встановлення причинного зв`язку смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (для призначення компенсаційної виплати відповідно до статті 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 разом з заявою від 01.07.2013 р. надав до Управління наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, ІІ категорії серії НОМЕР_2 229653; архівну довідку з галузевого державного архіву Міністерства оборони України, від 05.01.2018 р.; довідку з місця роботи від 10.06.1992 р.; довідку з місця роботи від 24.11.1992 р.; військовий квиток серії НОМЕР_3 ; довідку, видану командиром військової частини від 20.08.1986 р. З зазначених документів слідує, що позивач перебував у період з 25.06.1986 р. по 20.08.1986 р. (57 днів) в с.Оране, та був водієм на автобазі №5.
Отже, позивачем надано достатньо доказів, які достовірно підтверджують факт виконання ОСОБА_1 робіт в зоні відчуження.
Відповідно до статті 10 Закону №796-XII, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із частиною першою статті 65 Закону №796-XII, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 ст.65 Закону №796-XII передбачено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (чинного на час отримання позивачем посвідчення ліквідатора 2 категорії) посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №796-XII, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Верховний Суд у постановах від 23.05.2018 у справі №398/3509/16-а та від 27.02.2018 у справі №344/9789/17 висловив правовий висновок щодо застосування положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Верховний Суд вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
З матеріалів справи слідує, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986 р., отримав відповідне посвідчення 10.07.2013 року. Однак, при зверненні до пенсійного органу про призначення пенсії, ОСОБА_1 було відмовлено у зв`язку з тим, що ним не було подано документів, які б свідчили про роботу у зоні відчуження. Суд, враховуючи позицію Верховного Суду з питання застосування положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", доходить висновку про наявність права у позивача на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на підставі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
Отже, судом встановлено, що позивач мав право на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”.
Щодо дати призначення пенсії, суд зазначає, що відповідно до п.1 ч. 1 ст.45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
У пункті 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Також суд зазначає, що призначення пенсії або поновлення права на виплату пенсії здійснюється не автоматично, а передбачає виконання ряду процедурних дій, серед яких: подання заяви про призначення виплати з дотриманням строків звернення, наявність документів, які підтверджують наявність підстав для призначення такої пенсії. З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звертався до пенсійного органу про призначення пенсії лише 01.07.2013 р. Повторно позивач не звертався до відповідача з відповідною заявою.
Отже, оскільки судом розглядається адміністративна справа в межах позовних вимог щодо зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” з 12.10.2018 року, а позивач у період з 12.10.2018 р. до моменту подання даного позову (17.04.2019 р.) не звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії в частині вимог про зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” з 12.10.2018 року – відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 31 травня 2019 року.
Суддя Мінаєва К.В.