
Справа № 420/2105/19
У Х В А Л А
31 травня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
суддів: Радчука А.А.
Тарасишиної О.М.
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1
ОСОБА_2 (за ордером)
ОСОБА_3 (за ордером)
відповідачі:
від фахівця з добору персоналу ОСОБА_4 (за ордером)
від Кабінету Міністрів України Коваленко А.А. (представник за довіреністю)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача:
від ДП «Адміністрація морських портів України» Мельніченко Т.С. (за ордером), ОСОБА_5 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі заяву відповідача про закриття провадження у справі,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Фахівця з добору персоналу в особі Долгіх Олексія Володимировича, Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача (Кабінету Міністрів України) Державне підприємство «Адміністрація морських портів України», Верховен Патрік, Вольфганг Хуртьєн, Клименко Юлія Леонідівна, Шоонховен Ян, в якій позивач просить:
визнати протиправними та скасувати висновки та пропозиції Фахівця з добору персоналу в особі ОСОБА_4 , складені за результатами попереднього відбору щодо кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» Захарова Олександра Валентиновича;
визнати протиправними та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання наглядової ради Державного підприємства «Адміністрація морських портів України»» №66-р від 06 лютого 2019 року в частині погодження кандидатур переможців відбору на посади членів наглядової ради Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» як незалежних членів;
стягнути з відповідачів на користь ОСОБА_1 судові витрати.
Ухвалою суду від 15.04.2019р. відкрито провадження по справі, встановлено, що розгляд справи відбуватиметься за правилами загального позовного провадження; встановлено відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачам п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено підготовче засідання по справі на 13.05.2019 р.
Підготовче засіданні 13.05.2019р. перенесено на 24.05.2019р. у зв`язку з перебуванням судді-члена колегії у відпустці.
13.05.2019р. у зв`язку з перебуванням судді-члена колегії у відпустці шляхом проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи, згідно розорядження в.о. керівника апарату суду від 13.05.2019 року №56 сформовано склад колегії суддів – головуючий суддя Г.П. Самойлюк, судді: А.А. Радчук,О.М. Тарасишина.
У підготовчому засіданні 24.05.2019р. оголошено перерву для отримання документів від відповідача до 31.05.2019р.
До судового засідання 31.05.2019р. з`явились представнииа позивача, відповідача та третіх осіб.
В підготовчому засіданні представник відповідача підтримав зазначену заяву та просив її задовольнити.
Позивач та представники позивача проти задоволення заяви заперечували.
Передставники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача (Кабінету Міністрів України) Верховен Патрік, Вольфганг Хуртьєн, ОСОБА_6 Леонідівна, Шоонховен Ян до судового засідання не зявивилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
11.05.2019р. до суду надійшла заява фахівця з добору персоналу в особі ОСОБА_4 про закриття провадження (вх. № 16780/19) на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, яку обґрунтовано тим, що спірні правовідносини не мають публічно-правового характеру, а покликані на захист саме приватних інтересів ОСОБА_1 Крім того, сам по собі факт наявності серед суб`єктів спору органу влади не є достатньою та необхідною правовою підставою для розгляду справи в порядку адміністративного судочинства.
Зокрема заявник зазначає, що публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Проте, ОСОБА_4 не здійснює жодних публічно- владних управлінських функцій, не виступає по відношенню до Позивача носієм суверенної влади, який встановлює для ОСОБА_1 правила поведінки. Крім того, Позивач та Відповідач-1 не перебувають між собою у відносинах влади-підпорядкування.
Розглянувши заяву про закриття провадження у справі, заслухавши думку учасників справи, суд дійшов висновку, що вона не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до положень ст.124 Конституції України повноваження судів розповсюджуються на всі правовідносини.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У Рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 стосовно тлумачення ч. 2 ст. 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 2 ст. 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, установлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно із ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - це акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який установлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті (рішенні) особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до п.п.7 ч.1ст.4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.17 Постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами у статутному капітали яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі» від 10 березня 2017 року № 142 відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства здійснюється комітетом з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств (далі - комітет з призначення) та комісією з відбору керівників особливо важливих для економіки підприємств (далі - комісія з відбору), утвореними відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 (надалі- Порядок).
Пунктом 18 Постанови зазначається, що відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства здійснюється відповідно до пунктів 22-24,26-44 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777, згідно якого, для визначення претендентів на посади керівників особливо важливих для економіки підприємств Кабінет Міністрів України утворює комітет з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств та комісію з відбору керівників особливо важливих для економіки підприємств (п.22 Порядку).
Листом №38620/1/1-18 Кабінету Міністрів України від 28.09.2018 року за підписом Міністра Кабінету Міністрів України затверджений персональний склад комісії з відбору персоналу, до складу якої увійшов, зокрема, керуючий партнер міжнародної компанії BoydenUkraine Олексій Долгіх, який одночасно проводив незалежне оцінювання та співбесіду з кандидатами.
У п. 27 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 03.09.2008р.№777 (далі -Порядок) зазначено, що до складу комісії з відбору включаються два представники Секретаріату Кабінету Міністрів України, по одному представнику Мін`юсту і відповідного суб`єкта управління та один незалежний недержавний експерт з добору персоналу (далі - фахівець з добору персоналу), який бере участь у роботі комісії (за згодою) з правом дорадчого голосу.
Відповідно до п.28 Порядку комісія приймає рішення про передачу фахівцеві з добору персоналу для проведення попереднього відбору кандидатів копій заяв та документів, надісланих претендентами; розглядає пропозиції фахівця з добору персоналу щодо проведеного ним попереднього відбору кандидатур претендентів.
Пунктом 35 Порядку передбачено, що фахівець з добору персоналу подає протягом двох тижнів з дати завершення прийому заяв на розгляд комісії з відбору відомості про результати проведеної роботи, у тому числі висновки та пропозиції щодо всіх претендентів, а також рекомендації стосовно п`яти кандидатів, визнаних фахівцем з добору найкращими.
Оскаржувані висновки та пропозиції Фахівця з добору персоналу в особі ОСОБА_4 , складені за результатами попереднього відбору щодо кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» видано на реалізацію делегованих державним органом повноважень з добору незалежних членів наглядової ради державного підприємства «Адміністрація морських портів України», відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.09.2018 року №436 «Про конкурсний відбір незалежних членів наглядової ради державного підприємства «Адміністрація морських портів України» яким оголошено конкурсний відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради державного підприємства «Адміністрація морських портів України» - 4 особи.
Таким чином, оскаржувані висновки та пропозиції фахівця з добору персоналу видано осбою, яка здійснювала реалізацію покладених державою на виконавчий орган функцій добору персоналу державного підприємства, що підпадає під визначення публічно-правового спору, наведеного у п.2 ч.1ст.4 КАС України.
За таких обставин, відповідно до положень п.1 ч.1ст.19 КАС України вказані позовні вимоги є підвідомчими саме судам адміністративної юрисдикції, а тому провадження по справі не може бути закрито відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 238, ст.ст. 243, 248, 295, 297 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заява представника фахівця з добору персоналу в особі ОСОБА_7 Олексія ОСОБА_8 про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому положеннями ст.256 КАС України
Ухвала може бути оскаржена у порядку та в строк відповідно положень ст.ст.294, 295 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 31.05.2019р..
Головуючий суддя Г.П. Самойлюк
Суддя А.А. Радчук
Суддя О.М. Тарасишина