Рішення № 82103935, 30.05.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
1.380.2019.000302
Номер документу
82103935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.000302

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Медвідь В.О., представника відповідачів Чабана О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Бізнес-Вектор” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Бізнес-Вектор» (далі – ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», позивач) звернулося 18.01.2019 до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України, відповідач-1) з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 801784/38759116 від 19.06.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за № 4 до податкової накладної від 30.09.2017 за № 13 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 16.11.2017 за № 4 до податкової накладної від 30.09.2017 за № 13, котра подана ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» на підставі договору поставки від 06.09.2017 поставило ТОВ «Трансмонолітавто» сою, загальна сума договору склала 650000 грн. ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» за наслідками поставки товару склало податкову накладну № 13 від 30.09.2017 на загальну суму 600030 грн., в т.ч. ПДВ 100005 грн., яка надалі зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 9213858130. ТОВ «Трансмонолітавто» відповідно до накладної № 1 від 16.11.2017 здійснило повернення ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» 56,5 т сої на суму ПДВ 600030 грн. У зв`язку з поверненням товару 16.11.2017 ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 4 до податкової накладної від 30.09.2017 № 13 та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Контролюючий орган зупинив реєстрацію цього розрахунку коригування. Позивач стверджує, що господарська операція, за результатом якої складено РК № 4 від 16.11.2017, носить реальних характер, а контролюючий орган в порушення норм пп.201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України в квитанції не вказав ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків, ані конкретного переліку документів, які необхідно подати для реєстрації РК, також не зазначив конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації РК у ЄРПН. Отримавши пояснення та копії наданих платником податків документів, контролюючий орган прийняв рішення паро відмову в реєстрації цього розрахунку коригування. Позивач вважає рішення контролюючого органу є таким, що не містять чіткого визначення підстав для відмови в реєстрації РК, адже в рішенні не вказано яких саме документів не вистачає для прийняття рішення для реєстрації РК в ЄРПН.

Представник позивача подав клопотання, просив суд залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС у Львівській області, огляду на те, що рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 801784/38759116 від 19.06.2018 прийнято Головним управління ДФС у Львівській області (а.с. 132). Ухвалою від 14.03.2019 суд замінив первісного відповідача належним відповідачем - Головним управлінням ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач-2) в цій частині позовних вимог (а.с.139-140).

Відповідачі позов не визнають. Представник ГУ ДФС у Львівській області подав відзив на позовну заяву (а.с. 143-144), просить суд відмовити в задоволенні позову ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» в повному обсязі. Зазначає, що у ГУ ДФС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування. Відзив не містить викладу фактичних обставин, що зумовили прийняття оскаржуваного рішення, до відзиву представник надав витяг з бази контролюючого органу про скеровані ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» документи на розгляд комісії.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Бізнес-Вектор» зареєстроване як юридична особа 09.10.2014 з присвоєнням ідентифікаційного коду 38759116. Основним видом діяльності є вирощування зернових культур (крім рису) бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11), допоміжна діяльність у рослинництві (код КВЕД 01.61) (а.с. 108-109). В рамках основного виду господарської діяльності позивач здійснює операції по реалізації власної сільськогосподарської продукції.

06.09.2017 ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» (Постачальник) та ТОВ «Трансмонолітавто» (Покупець) уклали договір поставки, відповідно до якого Постачальник, в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов`язується передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та оплатити товар – сою. Загальна сума Договору складає 650000 грн., в т.ч. ПДВ. Як обумовлено в розділі 4 цього Договору передача товару Постачальником Покупцю оформляється відповідними накладними. Товар вважається переданим Постачальником і прийнятим Покупцем за кількістю і якістю після підписання уповноваженими представниками Сторін накладних на отримання товару (а.с. 15-16).

На виконання умов цього Договору, Постачальник поставив Покупцю товар (сою) в кількості 56,5 т. згідно з видатковою накладною № 16 від 30.09.2017 на суму 600030 грн., в тому числі ПДВ 100005 грн. (а.с. 17). ТОВ «Трансмонолітавто» провело оплату за товар шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», що підтверджується карткою рахунку № 361 за 2017 рік ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» (а.с. 18). На суму поставленого товару ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало податкову накладну № 13 від 30.09.2017 та подало таку на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 94). Цю накладну зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 9213858130 від 13.10.2017 (а.с. 95).

ТОВ «Трансмонолітавто» відповідно до накладної № 1 від 16.11.2017 здійснило повернення постачальнику, ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», 56,5 т сої на суму 600030 грн. в т.ч. ПДВ 100 005 грн. (а.с. 96). Оскільки соя покупцем фактично не вивозилася та весь час зберігалась на елеваторі, 16.11.2017 сторони підписали акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 4 щодо зберігання сої (а.с. 97). У зв`язку з поверненням товару 16.11.2017 ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 4 до податкової накладної від 30.09.2017 № 13 (а.с. 98) та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

15.12.2017 платник податку отримав квитанцію, відповідно до якої документ прийнято, однак реєстрація згаданого розрахунку коригування зупинено. В квитанції зазначено, що розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. Зазначено, що розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пп.3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації РК в ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 9268761000 (а.с. 100).

ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» 15.06.2018 направило контролюючому органу ДФС України повідомлення № 4 про надання пояснення та копій документів щодо РК, реєстрацію якого зупинено, з письмовими поясненнями від 13.06.2018 разом з підтверджуючими документами в кількості 23 додатків щодо правомірності складення розрахунку коригування (а.с. 101-103). До пояснення ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» подало додатково копії документів, в підтвердження виду економічної діяльності позивача, наявної матеріально-технічної бази для вирощування та продажу такого роду товару (сої), а це: наявність на балансі сільськогосподарської техніки, закупівлю паливно-мастильних матеріалів та запасних частин до транспортних засобів, копії документів, що підтверджують закупівлю насіння сої, збирання, зберігання сої та її транспортування до елеватора, сушіння, очистки сої (довідка про балансову вартість основних засобів станом на 31.12.2017, договір поставки мінеральних добрив, договори на відповідальне зберігання зерна, на виконання робіт по збиранню урожаю, на транспортно-експедиційне обслуговування, договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток, укладений з ПП «ОККО-Бізнес Контракт», звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), а.с. 20-80, 88-93, 145-155).

19.06.2018 ГУ ДФС у Львівській області прийняло рішення № 801784/38759116 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 від 16.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 104). Рішення мотивовано тим, що позивач не надав первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання-передачі товарів, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (а.с. 104-105).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).

Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу. Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі – Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку №1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Критерії оцінки, Перелік документів).

Пунктом шостим Критеріїв оцінки визначено критерії, за якими здійснюється ДФС Моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку документів, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (пункт 2 Переліку документів).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 117);

Порядок № 117 містить такі положення:

« 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: - реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; - відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; - ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. 22. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі. 23. Комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня».

Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 висловив таку правову позицію: «… можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».

Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених письмових доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:

ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» зареєстроване як юридична особа в 2014 році, має зареєстрований основний вид діяльності вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур, а також допоміжна діяльність у рослинництві за КВЕД 01.11, 01.61. Для здійснення господарської діяльності підприємство має достатні технічні та матеріальні ресурси: володіє необхідною сільськогосподарською технікою, орендує значні площі сільськогосподарських угідь та приміщення для зберігання зерна. Долучені до справи письмові докази (договір поставки від 06.09.2017, видаткові накладні, картка рахунку № 362 за 2017 рік, накладна на повернення товару, акт здачі-приймання робіт (надання послуг)) свідчать про те, що ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» реалізувало ТОВ «Трансмонолітавто» товар (сою в кількості 56,5т). По факту поставки товару позивач виписав та скерував на реєстрацію податкову накладну № 13 від 30.09.2017. Ця накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 9213858130 від 13.10.2017. Товар зберігався на складі ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор».

16.11.2017 ТОВ «Трансмонолітавто» відповідно до накладної № 1 здійснило повернення ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», 56,5 т сої на суму загальну суму 600030 грн. в т.ч. ПДВ 100 005 грн. У зв`язку з поверненням товару ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017 та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Реєстрація цього РК зупинено контролюючим органом з мотивів його відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп. 3 пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567.

ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» з метою реєстрації РК № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017 скерувало контролюючому органу:

- повідомлення № 4 від 15.06.2018, до якого надало пояснення № 03 від 13.06.2018 про те, що є виробником сільськогосподарської продукції (сої) із посиланням на укладені договори оренди сільськогосподарських угідь з пайовиками в Радехівському та Дрогобицькому районах Львівської області;

- копії первинних документів: договір поставки від 06.09.2017, видаткові накладні, картка рахунку № 362 за 2017 рік, накладну на повернення товару, акт здачі-приймання робіт (надання послуг);

- документи, які підтверджують наявність в ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор» матеріально-технічної бази для виконання такого роду робіт, а це: сільськогосподарської техніки, договори на придбання насіння, мінеральних добрив та засобів захисту рослин, паливно-мастильних матеріалів та запчастин до техніки, договори на збирання урожаю, його транспортування, сушіння, зберігання.

Контролюючий орган отримав ці документи та прийняв рішення № 801784/38759116 від 19.06.2018 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 від 16.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з тих підстав, що платник податків не надав первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання-передачі товарів, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Оцінюючи такі аргументи контролюючого органу суд враховує, що в квитанції № 9268761000 від 15.12.2017 не вказано, в чому саме полягає відповідність розрахунку коригування № 4 від 16.11.2017 Критеріям оцінки ступеня ризиків та не вказано навіть примірного переліку документів, які слід подати платнику для реєстрації такого.

Суд констатує, що позивач документально підтвердив, що разом із повідомленням № 4 від 15.06.2018 надав пояснення від 13.06.2018 № 03 з доданням документів, що засвідчують факт здійснення господарських операцій за РК № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017. На переконання суду, надані позивачем документи в повній мірі підтверджують вид послуг, зазначений у цьому розрахунку коригування та відповідають основному виду діяльності позивача. Суд наголошує, що позивач із повідомленням № 4 від 15.06.2018 скерував повний пакет первинних документів, які підтверджують постачання, зберігання сої та картку рахунку № 361 за 2017 рік в підтвердження розрахунку за поставлену сою. Суд враховує надані позивачем пояснення, що соя весь час зберігалась на елеваторі, а факт зберігання підтверджується актом здачі-приймання робіт (надання послуг) від 16.11.2017 № 4, тому документи на транспортування цього товару сторонами не складались. Таким чином, безпідставним є зазначення в рішенні про неподання позивачем первинних документів. При цьому суд врахував і той факт, що контролюючий орган на підставі цих же первинних документів здійснив реєстрацію податкової накладної № 3 від 30.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 95). Наведене в сукупності дозволяє суду дійти висновку, що рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування є необґрунтованим та протиправним.

Підсумовуючи свої висновки суд дійшов переконання, що рішення № 801784/38759116 від 19.06.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних є таким, що не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день, зокрема, прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. Аналіз цих положень дозволяє зробити висновок, що ДФС України реєструє податкову накладну в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язати ДФС України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних днем набрання законної сили цим рішенням суду.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ «Агрофірма Бізнес-Вектор», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області, яке прийняло оскаржуване рішення.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 801784/38759116 від 19.06.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 4 від 16.11.2017 до податкової накладної № 13 від 30.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем набрання законної сили цим рішенням суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 39462700) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Бізнес-Вектор” (80222, Львівська область, Радехівський район, село Синьків, вул. Центральна, буд. 45; ідентифікаційний код 38759116) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 31.05.2019.

Суддя Москаль Р.М.