
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/6274/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Терлак М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправною відмову виконати судові рішення та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 28.12.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (ГУ Держгеокадастру у Львівській області, відповідач), з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 20.12.2018, позивач просить суд: - визнати протиправною відмову розглянути заяву від 06.06.2018 та здійснити державну реєстрацію земельної ділянки; - зобов`язати відповідача розглянути заяву та здійснити державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр». Позивач також просить суд встановити контроль за виконанням судового рішення в цій справі.
ОСОБА_1 не погоджується з відмовою відповідача зареєструвати земельну ділянку. Вказує, що незважаючи на низку судових рішень у справах №813/558/14, №876/898/15, № 813/4524/15, № 813/6307/15, № 813/122/17, № 813/2532/17 відповідач відмовляється зареєструвати земельну ділянку, що є перешкодою в отриманні, гарантованого Конституцією України права на отримання в приватну власність землі. З метою належного захисту своїх прав просить суд зобов`язати відповідача розглянути його заяву та здійснити державну реєстрацію земельної ділянки. На стадії підготовчого провадження суд з`ясував, що ОСОБА_1 згадує про перелічені вище судові рішення з метою показати, що відповідач систематично протиправно відмовляє у задоволенні його звернень. Суд з`ясував, що заява від 06.06.2018 була новим зверненням до відповідача та не стосується виконання рішень суду у згаданих вище справах. Оскільки в предмет спору в цій справі входить оцінка обґрунтованості та правомірності дій/рішень відповідача, прийнятих за наслідками за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 06.06.2018, то перелічені в позовній заяві судові рішення не стосуються предмету доказування у цій справі.
Відповідач позов не визнає, подав відзив на позовну заяву (а.с. 56-58), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначає, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється виключно та у відповідності до Закону України «Про Державний земельний кадастр». Державний кадастровий реєстратор самостійно приймає рішення про внесення відомостей до кадастру та про відмову у здійсненні таких дій, тому вважає заявлену до відповідача позовну вимогу безпідставною та необґрунтованою.
Позивач подав відповідь на відзив (а.с 64), наголошує на тому, що ним було подано повний пакет документів, підготовлений ПП «РІК» та виконано всі необхідні вимоги чинного законодавства для державної реєстрації земельної ділянки, стверджує, що у відповідача були відсутні будь-які передбачені статтею 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» підстави для відмови у реєстрації земельної ділянки. Позивач представив суду документацію із землеустрою оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність для ведення особистого селянського господарства на території Винничківської сільської ради Пустомитівського району Львівської області разом з електронним документом. В засіданні пояснив, що оскільки у відповідь на його заяву надійшов лист за підписом голови районного відділу Держгеокадастру, а не рішення державного кадастрового реєстратора, то його заява розглянута неналежно.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи заяви по суті спору та письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
06.06.2018 ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг звернувся до відділу у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області із заявою (реєст. № 17005-000801899-007-13), просив здійснити державну реєстрацію земельної ділянки 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Винничківської сільської ради з видачею витягу з державного земельного кадастру. До заяви додав: заяву про державну реєстрацію земельної ділянки за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженою Постановою КМ України від 17.10.20102 № 1051; оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою; електронний документ, що містить відомості про результати робіт із землеустрою, які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру, відповідно до вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр»; копію документа, що посвідчує особу (а.с. 46).
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області за підписам заступника начальника відділу ОСОБА_2 надав заявнику відповідь листом № 31-13-0.29-760-/113-18 від 20.06.2018, в якому повідомив заявника про те, що поданий проект землеустрою не відповідає Закону України «Про Державний земельний кадастр». В листі, зокрема, зазначив, що в проекті відсутні: - матеріали про погодження меж із сусідніми власниками (користувачами) наведеними в описі меж кадастрового плану земельної ділянки; - акт приймання-передачі межових знаків на зберігання; - довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями; - висновок про погодження проекту відповідно до частини п`ятої статті 186-1 ЗК України. В листі також з посиланням на положення Порядку ведення Державного земельного кадастру інформовано заявника, що документи, що є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру не повинні містити підчищення чи дописки, закреслені слова чи виправлення, орфографічні та арифметичні помилки (а.с. 47).
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III (надалі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до ст.ст. 79, 791 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до статті 193, 196, 204 ЗК України державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Склад відомостей Державного земельного кадастру визначається законом. Ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлює Закон України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі – Закон № 3613-VI).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 3613-VI:
- державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;
- державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до статті 9 Закону № № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем. Державний кадастровий реєстратор:
- здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;
- перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства;
- формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг;
- здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;
- присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
- надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;
- здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;
- передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.
Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру врегульовано статтею 21 Закону № 3613-VI. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання відповідних документів, якщо цим Законом не встановлено інший строк для здійснення цих дій (частина чотирнадцята статті 21 Закону № 3613-VI).
Відповідно до статті 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється, зокрема, за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Частиною четвертою статті 24 Закону № 3613-VI визначено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Згідно з частиною п`ятою статті 24 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: - перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; - за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, як визначено у частині шостій статті 24 Закону № 3613-VI, є: - розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; - подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; - невідповідність поданих документів вимогам законодавства; - знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Згідно із статтею 5 Закону № 3613-VI Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
На підставі частини третьої статті 5 Закону № 3613-VI Кабінет Міністрів України постановою від 17.10.2012 N 1051 затвердив Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі – Порядок № 1051).
Як зазначено у пунктах 4, 5 Порядку №1051 ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей. Державний кадастровий реєстратор має посвідчення Державного кадастрового реєстратора і власну печатку, форми та опис яких визначаються Мінагрополітики. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Пунктом 6 Порядку № 1051 визначено повноваження державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів, до яких серед іншого належать: здійснення реєстрації заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення їх зберігання; присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам; проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства.
Порядок № 1051 містить такі норми права, що мають значення для вирішення цього спору:
69. Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт (далі - заявник).
Заява разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91 - 137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
70. Державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє:
1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
3) розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;
4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У разі звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особи, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви безпосередньо у момент її подання або у день надходження рекомендованим листом зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови, зокрема найменування та місцезнаходження органу, до повноважень якого належить внесення відомостей (змін до них) про об`єкт Державного земельного кадастру.
У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.
71. Заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру обліковуються шляхом їх реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати їх реєстрації та створенням їх електронних копій за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Заяви реєструються в день їх надходження в порядку черговості.
Дата реєстрації заяви у Державному земельному кадастрі є датою їх прийняття.
72. Під час прийняття заяв відповідно до пункту 70 цього Порядку до Державного земельного кадастру вносяться такі дані:
1) реєстраційний номер заяви;
2) дата реєстрації заяви;
3) відомості про особу, яка звернулася із заявою: для фізичної особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства) - прізвище, ім`я та по батькові (за наявності); податковий номер (крім фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті) або номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті); реквізити документа, що посвідчує особу (номер та серія документа, дата його видачі, відомості про суб`єкта, що його видав, тощо); . . .
4) кадастровий номер (за наявності) та місце розташування земельної ділянки або дані про інший об`єкт Державного земельного кадастру, щодо якого вносяться відомості згідно з відповідною заявою;
5) стислий зміст заяви;
7) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який прийняв заяву.
73. Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: - відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; - електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.
74. Державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:
1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);
2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;
3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.
77. У разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:
1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;
2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.
При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:
З метою державної реєстрації земельної ділянки 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Винничківської сільської ради ОСОБА_1 звернувся через Центр надання адміністративних послуг до відділу Держгеокадастру району за місцем розташування зазначеної земельної ділянки з відповідною заявою. До цієї заяви додав оригінал документації із землеустрою та електронний документ з відомостями про результати проведених робіт із землеустрою. Отже, подана заява ОСОБА_1 оформлена відповідно до вимог статті 24 Закону № 3613-VI та пункту 71 Порядку № 1051. Заява ОСОБА_1 06.06.2018 прийнята адміністратором та такій присвоєно реєст. № 17005-000801899-007-13. За результатом розгляду заяви позивача відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області надав відповідь листом № 31-13-0.29-760-/113-18 від 20.06.2018. В листі заявника повідомлено про невідповідність електронного документа вимогам Порядку № 1051 та відсутності у документації із землеустрою низки документів.
Підставою звернення ОСОБА_1 до суду є твердження про протиправність відмови відповідача розглянути його заяву від 06.06.2018 та спонукати (зобов`язати) відповідача розглянути цю заяву та здійснити державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до поданої землевпорядної документації на земельну ділянку. Тому суд повинен дати оцінку діям щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018, а також оцінити доводи відповідача на підтвердження обґрунтованості та правомірність своїх дій за результатами звернення позивача.
Однією з визначених пунктом 70 Порядку № 1051 підстав для прийняття державним кадастровим реєстратором рішення про відмову в прийнятті заяви про внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру є подання заявником не повного пакета документів. При цьому державний кадастровий реєстратор повинен прийняти таке рішення в момент прийняття документів.
Пункт 77 Порядку № 1051 визначає які дії повинен вчинити державний реєстратор у випадку невідповідності електронного документа вимогам цього Порядку: - скласти протокол проведення перевірки електронного документа; - повернути заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки. При цьому пункт 73 Порядку № 1051 визначає два альтернативні варіанти правомірної поведінки державного реєстратора у разі надходження до нього заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом з документами: 1) внести відомості до Державного земельного кадастру; 2) прийняти рішення про відмову у внесенні таких відомостей.
Проаналізувавши наведені вище положення Закону № 3613-VI та Порядку № 1051 суд констатує, що жодного рішення державним реєстратором прийнято не було, за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області надав відповідь листом. За цих обставин суд вважає безпідставним покликання відповідача на необґрунтованість заявлених позовних вимог. Оцінюючи зміст листа № 31-13-0.29-760-/113-18 від 20.06.2018, суд дійшов висновку, що фактично повноважна посадова особа відповідача (державний кадастровий реєстратор) не прийняла жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 в порядку, визначеному Закону № 3613-VI та Порядку №1051. На переконання суду, такі дії не є законним способом поведінки державного органу, оскільки не містять чіткого та однозначного рішення по суті звернення, а отже - не можуть вважатися «відмовою у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру». Оцінюючи такі дії посадових осіб відповідача через призму норм Закону № 3613-VI та Порядку № 1051, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 про державну реєстрацію земельної ділянки.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки протиправна бездіяльність посадових осіб відповідача полягає у неприйнятті жодного рішення за заявою позивача від 06.06.2018, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.06.2018 про державну реєстрацію земельної ділянки та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону № 3613-VI та Порядку №1051.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково. Оскільки відповідач проявив бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про реєстрацію земельної ділянки, його слід зобов`язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про реєстрацію земельної ділянки від 06.06.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України постановою від 17.10.2012 N 1051. За встановлених судом обставин справи суд вважає передчасним прийняття рішення про спонукання (зобов`язання) відповідача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки, адже відповідач ще не прийняв жодного рішення з цього питання у встановленому законом порядку. Тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, при цьому вийшовши за межі позовних вимог.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності в резолютивній частині рішення також вказується про порядок і строк його виконання. Для забезпечення ефективного відновлення прав позивача та можливості контролю за виконанням рішення суду суд вважає за необхідне встановити такий порядок виконання цього рішення суду: після набрання цим рішенням суду законної сили Рисовському І.Г. для повторного розгляду його заяви від 06.06.2018 про реєстрацію земельної ділянки слід надати відповідачу додатки до неї, оскільки такі були повернуті йому разом із листом від 20.06.2018. Відповідач повинен забезпечити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 про державну реєстрацію земельної ділянки відповідною посадовою особою ГУ Держгеокадастру у Львівській області (державним кадастровим реєстратором) у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання від ОСОБА_1 згаданих додатків.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. У цьому рішенні суд встановив, що судові рішення у справах № 813/558/14, № 876/898/15, № 813/4524/15, № 813/6307/15, № 813/122/17, № 813/2532/17 не стосуються предмету спору у цій справі. Водночас ці судові рішення, котрі набрали законної сили, свідчать про систематичні протиправні дії посадових осіб відповідача щодо розгляду заяв ОСОБА_1 . Суд, враховуючи приписи статті 21 Закону № 3613-VI та пункту 73 Порядку, наголошує, що заява позивача повинна бути розглянута державним реєстратором у строк, що не перевищує 14 робочих днів, з врахуванням висновків суду у цій справі. Для забезпеченням реального виконання судового рішення, на підставі частини другої статті 14 та частини першої статті 382 КАС України, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням цього рішення суду та зобов`язати відповідача подати звіт про його виконання.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що дійшов до висновку про часткове задоволення позову, тому понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, 382, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію земельної ділянки від 06.06.2018.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію земельної ділянки від 06.06.2018 реєстраційний № 17005-000801899-007-13 та за результатами розгляду цієї заяви прийняти одне із рішень, передбачених Законом України “Про державний земельний кадастр” та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України постановою від 17.10.2012 N 1051.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Встановити такий порядок та спосіб виконання цього рішення суду:
- Рисовський Іван Григорович в десятиденний строк з дати набрання цим рішенням суду законної сили повинен надати Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області додатки до заяви від 06.06.2018 реєстраційний № 17005-000801899-007-13 (оригінал документації із землеустрою, електронний документ, копія документа, що посвідчує особу);
- Головне управління Держгеокадастру у Львівській області в п`ятиденний строк після отримання від ОСОБА_1 перелічених вище документів (додатків до заяви від 06.06.2018 реєстраційний № 17005-000801899-007-13) повинно організувати розгляд заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 реєстраційний № 17005-000801899-007-13 шляхом передачі цих документів відповідному державному кадастровому реєстратору для розгляду та прийняття рішення.
Встановити судовий контроль за виконанням цього рішення суду, а саме - зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області подати звіт про виконання цього рішення суду. Встановити строк для подання звіту - тридцять календарних днів, що обчислюється з дати набрання цим рішенням суду законної сили.
Попередити відповідача, що у разі неподання звіту суд розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, Львівська область, м. Львів, пр. В.Чорновола, буд. 4, ідентифікаційний код 39769942) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 352 (триста п`ятдесят дві) гривні 40 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 31.05.2019.
Суддя Москаль Р.М.