
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/3369/18
У Х В А Л А
щодо судового контролю
30 травня 2019 року зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О.В.,
представника відповідача Чабана О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові заяву приватного підприємства “Агрофірма Дзвони” про встановлення судом звіту про виконання судового рішення у справі за позовом приватного підприємства “Агрофірма Дзвони” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
приватне підприємство “Агрофірма Дзвони” (далі – ПП “Агрофірма “Дзвони”, позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом приватного підприємства “Агрофірма Дзвони” до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач).
Заява мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі № 813/3369/18 відповідач досі не виконав, у зв`язку з чим позивач змушений звертатися до суду з відповідною заявою.
Позивач явку представника в судове засідання не забезпечив, повідомлявся про час, дату і місце розгляду справи, подав до суду клопотання про розгляд заяви без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що рішення суду не виконане, просив встановити строк для його виконання протягом 30 днів з дня прийняття відповідної ухвали.
Заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку про необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, виходячи з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №813/3369/18 адміністративний позов задоволено повністю, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Львівській області, що полягає у невнесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які підлягають поверненню приватному підприємству “Агрофірма “Дзвони” у розмірі 816666,00 грн., за січень 2017 року, що є узгодженими з 05.10.2017 згідно з постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 у справі №876/8973/17 за результатами судового оскарження податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 10.04.2017 №0002771202, винесеного на підставі акта від 21.03.2017 №3/13-01-12-02/30394156;
- зобов`язано Головне управління ДФС у Львівській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню приватному підприємству “Агрофірма “Дзвони” у розмірі 816666,00 грн., за січень 2017 року, що є узгодженими з 05.10.2017 згідно з постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 у справі №876/8973/17 за результатами судового оскарження податкового повідомлення – рішення ГУ ДФС у Львівській області від 10.04.2017 №0002771202, винесеного на підставі акта від 21.03.2017 №3/13-01-12-02/30394156.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2019 у справі №857/3448/18 вказане рішення залишене без змін.
Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №813/3369/18 набрало законної сили 04.02.2019.
При вирішенні питання щодо зобов`язання Головного управління ДФС у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі № 813/3369/18 суд виходив з такого.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В ході розгляду заяви відповідач не подав суду доказів, які давали б підстави вважати, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №813/3369/18 виконане належним чином.
Суд оголошував в розгляді заяви перерви для надання представнику відповідачу часу, щоб з`ясувати причини невиконання рішення суду. Проте, доказів, які б свідчили про те, що існують поважні причини його невиконання, відповідач не надав.
В судовому засіданні представник відповідача підтвердив факт невиконання рішення суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №813/3369/18 не виконане.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки у ст. 382 КАС України зазначається, що судовий контроль встановлюється після ухвалення судового рішення по справі (вживається словосполучення “суд, який ухвалив”), то можна дійти висновку, що для встановлення судового контролю повинен видаватись окремий процесуальний документ (ухвала) після ухвалення рішення по справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд враховує, що у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Юрій Миколайович Іванов проти України”, яке набуло статусу остаточного 15.01.2010, констатовано систематичне невиконання в Україні рішень національних судів. З огляду на суть порушення суд зобов`язав державу, зокрема, невідкладно запровадити ефективний засіб юридичного захисту (або комплекс таких засобів), який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішення національного суду, за виконання якого вона несе відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини.
У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах “Ромашов проти України” від 27.07.2004, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне зобов`язальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
З огляду на вказане, зважаючи на тривале невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі № 813/3369/18, яка набрала законної сили, суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ДФС у Львівській області подати звіт про виконання судового рішення протягом 30 календарних днів з моменту набрання ухвалою законної сили.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 282 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 45, 149, 243, 248, 382 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
заяву приватного підприємства “Агрофірма Дзвони” про встановлення судом звіту про виконання судового рішення у справі за позовом приватного підприємства “Агрофірма Дзвони” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 у справі №813/3369/18 протягом 30 календарних днів з моменту набрання ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повна ухвала суду складена і підписана 31.05.2019.
Суддя А.Г. Гулик