Рішення № 82102792, 27.05.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
303/433/19
Номер документу
82102792
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 травня 2019 року м. Ужгород№ 303/433/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Костелей І.Ф.

за участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 .

відповідача: Мукачівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області , представник - Жупан А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 151 Ж,м. Мукачево,Мукачівський район, Закарпатська область,89600) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області з позовом до Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, яким просить:

1.Визнати протиправними дії Мукачівського об`єднаного управління ПФУ Закарпатської області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , особі, який отримав ядерну шкоду здоров`ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13,49, 50, 51,56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

2.Зобов`язати Мукачівське об`єднане управління ПФУ Закарпатської області довести пенсійне забезпечення Ференчика Василя ОСОБА_3 відповідно до вимог другої частини ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дорахувавши 28 процентів зарплати за понаднормовий стаж та провести виплату із врахуванням отриманих сум із 01 червня 2018 року.

3.Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

4.При ухвалюванні рішення врахувати висновок Верховного Суду від 24 квітня 2018 року , що суми пенсії, на виплату якої пенсіонер мав право, виплачуються за минулий час без обмеження шестимісячним строком (в межах загального строку позовної давності) з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

5.Звільнити ОСОБА_1 від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір».

6.Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статей 257 та 258 КАС України.

1. Позиції сторін

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Мукачівському об`єднаному управлінні ПФУ Закарпатської області та отримує пенсію. Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи другої категорії. Позивач звернувся з відповідною заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку відповідно до ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом від 28.12.2018 року, відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку пенсії. З такою відмовою у перерахунку пенсії позивач не погоджується, що і стало підставою для звернення до суду.

08 квітня 2019 року на адресу суду від представника відповідача до суду надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому з вимогами позивача управління Фонду не погоджується з наступних підстав. Так зазначає, що позивачу ОСОБА_1 пенсія призначена згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку. Обчислення розміру пенсії позивачу проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням загального страхового стажу роботи 48 років 3 місяці 24 дні.

Оскільки позивач не має групи інвалідності пов`язаної внаслідок Чорнобильської катастрофи , то він не відноситься до категорії пенсіонерів , яким проводиться обчислення розміру пенсії відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Щодо перерахунку розміру пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначає , що зазначена норма закону застосовується при обчисленні розміру пенсії особам з інвалідністю, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання пов`язаних з виконанням обов`язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому підстав для перерахунку розміру пенсії у позивача ОСОБА_1 немає. Пенсія призначена вірно відповідно до норм діючого законодавства. Враховуючи вищенаведене, управління Фонду вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими. Просить відмовити у задоволенні позову.

09 квітня 2019 року на адресу суду відійшла від позивача відповідь на відзив, де зазначає, що відзив не містить жодних ново виявлених обставин та будь-яких підстав щодо сумніву статусу позивача, його трудового стажу, і наявні лише припущення та довільне трактування норм чинного законодавства, відтак просить суд відзив не брати до уваги , а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали та просили суд даний адміністративний позов задовольнити повністю з підстав викладених вище.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечив щодо позову та просив суд відмовити у його задоволенні з підстав наведених вище.

Заслухавши представників сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по віку, згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку. Його загальний страховий стаж становить 48 років 3 місяці 24 дні.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 25.05.2017 року Закарпатською обласною державною адміністрацією, позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2.(а.с.27).

Як свідчить розпорядження №171867 від 16.11.2018 року ., яке він отримав на свій запит від 16.11.2018 року позивачу здійснюється також виплата додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». за шкоду заподіяну здоров`ю, визначену у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, і з 1 жовтня 2017 року розмір додаткової пенсії виплачується в сумі 170,82 грн. щомісячно. (а.с.5).

21 грудня 2018 року, позивач звернувся із заявою до Мукачівського об`єднаного управлінні ПФУ Закарпатської області про перерахунок пенсії, призначеної позивачу, з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.21).

Листом № 170/09-31 від 28 грудня 2018 року відповідач в проведенні такого перерахунку відмовив з посиланням на відсутність підстав для застосування пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".(а.с.20).

2.Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-ІV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. Відповідно до статті 28 Закону №1058-ІV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років - жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон №796-XII визначає спеціальні норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною 2 ст. 27 Закону №1058-ІV надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. В той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Суд вважає безпідставними заперечення відповідача у тій частині, що позивач обрав умови та порядок пенсії, встановленої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому і збільшення до пенсії за понаднормовий стаж йому слід обчислювати на підставі норм цього Закону, оскільки згідно з ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону. Відповідно до ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи має пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи права на тотожні пенсійні виплати, встановлені загальним та спеціальним законом, застосуванню підлягають положення спеціального закону, в даному випадку - Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про застосування якого зазначив позивач у своїй заяві від 21.12.2018 р. та які є більш сприятливими для нього.

З розпорядження № 171867 від 16.11.18 р. слідує, що позивачу здійснюється також виплата додаткової пенсії, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З цього вбачається, що позивачу призначено пенсію, в тому числі, на умовах, встановлених спеціальним законом, а отже, і збільшення пенсії позивача за понад встановлений страховий стаж теж можливе на підставі спеціальної норми - ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначена правова позиція викладена і у судових рішеннях Верховного Суду України, які відповідно до ст.244-2 КАС України є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Так, постановою Верховного Суду України від 07.07.15 р. у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України і у постанові від 20.09.16 р. (справа № 21-1255а16).

Таким чином, пенсія позивачу повинна нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг, у тому числі і щодо підвищення до пенсії за понаднормовий стаж роботи, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, суд зазначає, що перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 17 квітня 2018 року (справа № 565/1270/17), від 03 липня 2018 року (справа № 565/798/17) та від 05 вересня 2018 року (справа № 708/818/17).

Щодо вимоги дорахувати 28 процентів зарплати за понаднормовий стаж та провести виплату із врахуванням отриманих сум із 01 червня 2018 року з посиланням на позицію ВС від 24.04.2018 року у справі № 646/6250/17, то суд зауважує, що предметом спору, який розглядав Верховний Суд у вищевказаній справі була вже нарахована, але не виплачена пенсія і її щомісячний розмір не був предметом спору, на противагу від предмету позову ОСОБА_1 , у звязку з чим дана вимога задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати, то дана вимога задоволенню не пілдягає. оскільки згідно визначення поняття пенсії, ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим у зв`язку з чим, визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Отже, пенсія, підвищення, доплата до неї призначаються і виплачуються у розмірах, встановлених чинним законодавством України до моменту внесення до нього відповідних змін, наслідком яких є їх перерахунок.

Дана позиція суду узгоджується з висновками ВС, викладеними у Постанові від 25 жовтня 2018 року у справі № 565/1055/17 (провадження № К/9901/16901/18).

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України суд враховує при виборі та застосування норм права у спірних правовідносинах у даній справі.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Мукачівського об`єднаного управління ПФУ Закарпатської здійснити перерахунок ОСОБА_1 , пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 21 грудня 2018 року, тобто з дня коли позивач звернувся з відповідною заявою .

Керуючись статтями 242-250 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Миру, буд. 151 Ж,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2.Зобов`язати Мукачівське об`єднане управління ПФУ Закарпатської області код ЄДРПОУ (вул.Миру, буд.151 Ж, м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600 ) здійснити перерахунок ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 буд АДРЕСА_3 , Закарпатська область,89640) пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 21 грудня 2018 року.

В іншій частині позовних вимог- відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адміністративного суду .

СуддяЗ.Б. Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 31 травня 2019 року