
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 травня 2019 року о/об 10 год. 06 хв.Справа № 280/1661/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14 Код ЄДРПОУ: 37573796)
про визнання бездіяльності протиправної та зобов`язання вчинити певні дії
за участі:
позивача - ОСОБА_1
(особа посвідчується паспортом № 001446126 від 19.01.2018 року)
представника позивача - ОСОБА_2 .
(діє на підставі доручення № 272 від 10.05.2019 року)
представника відповідача - ОСОБА_3 Л.
(діє на підставі довіреності № 01-35/905 від 06.02.2019 року)
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
-визнати бездіяльність управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14, код ЄДРПОУ: 37573796) в частині відмови у призначенні соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам II групи, протиправною;
-зобов`язати управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14, код ЄДРПОУ: 37573796) призначити ОСОБА_1 соціальну допомогу відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261, починаючи з 22 грудня 2017 року.
Ухвалою суду від 16 квітня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом осіб), а справу призначено до розгляду на 15 травня 2019 року.
В судовому засіданні 15 травня 2019 року оголошено перерву до 28 травня 2019 року.
Відповідно до статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 28 травня 2019 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач має ІІ групу інвалідності і з дати встановлення інвалідності відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261 отримав право на призначення соціальної допомоги. Вказує, що з цією метою 19 листопада 2018 року звернувся до відповідача, проте згідно листа від 05 лютого 2019 року №04-11/827 та повідомлення від 21 лютого 2019 року №04-11/1243 позивачу відмовлено в призначенні допомоги. Вказує, що підставою для відмови зазначено відсутність довідки про зареєстроване місце проживання. Вважає такі дії відповідача протиправними.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№18757 від 11 травня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що дії Управління є правомірними, оскільки здійснюються в межах наданих повноважень. В обґрунтування правомірності своїх дій посилається на норми Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261, та вказує, що позивачем в порушення пункту 10 Порядку не надано повний пакет документів, зокрема не надано копії довідки про реєстрацію місця проживання. Зазначає, що при подачі заяви ОСОБА_1 була повідомлена про необхідність надати довідку про реєстрацію місця проживання. Оскільки станом на 19 лютого 2019 року позивачем не надано копії такої довідки, відповідач був змушений прийняти рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
В судовому засіданні представник Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ №0838881 ОСОБА_1 з 22 грудня 2017 року встановлено ІІ групу інвалідності.
ОСОБА_1 19 листопада 2018 року звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з заявою про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю. У заяві також наявний запис, що позивачу для розгляду заяви необхідно додати до 19 грудня 2018 року довідку про реєстрацію, а також наявна відмітка, що на прийомі ОСОБА_1 повідомлена про необхідність надання довідки про реєстрацію.
03 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з заявою про надання роз`яснень щодо причини відсутності нарахувань державної соціальної допомоги.
08 січня 2019 року Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району позивачу листом №04-11/139 надано відповідь на звернення від 03 січня 2019 року, якою повторно повідомлено позивача про необхідність надати копію довідки про реєстрацію місця проживання до 19 лютого 2019 року.
05 лютого 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила надати повторно відповідь на звернення від 03 січня 2019 року.
Листом від 05 лютого 2019 року №04-11/827 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району надало позивачу відповідь, якою повторно повідомлено позивача про необхідність надати копію довідки про реєстрацію місця проживання до 19 лютого 2019 року.
Відповідно до повідомлення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району №04-11/1243 від 21 лютого 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд.
Позивач не погодившись із відмовою у призначенні соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, звернулась з цим позовом до суду.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Закон України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18 травня 2004 року №1727-IV визначає правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, а також надання державної соціальної допомоги на догляд (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Закон України №1727-IV).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України №1727-IV, державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю – це щомісячна державна допомога, що надається відповідно до норм цього Закону у грошовій формі особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Статтею 3 Закону України №1727-IV встановлено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної соціальної допомоги: державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю; державна соціальна допомога на догляд.
Умови призначення, надання і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю регламентує Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Порядок).
Відповідно до пункту 9 Порядку соціальна допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Пунктом 10 Порядку встановлено, що для призначення соціальної допомоги подаються такі документи:
заява за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики.
Під час подання заяви пред`являється паспорт громадянина України, трудова книжка та довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
декларація про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї) за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики (у разі потреби);
копія рішення суду про визнання особи недієздатною (для недієздатної особи);
копія рішення про призначення опікуна (для недієздатної особи, якій призначено опікуна);
копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу, який виконує функції опікуна над особою (для недієздатної особи, опікуна якій не призначено);
копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідчення біженця або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання (у разі потреби);
копія довідки про реєстрацію місця проживання.
Інформація про склад сім`ї зазначається в декларації про доходи та майно особи, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги.
Для призначення соціальної допомоги заява подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи соціального захисту населення в разі потреби додають до заяви витяг з акта огляду, одержаний ними від медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК).
Таким чином, суд звертає увагу, що пункт 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261 містить чіткий перелік документів, які необхідно подати заявнику при зверненні за призначенням соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, і цим пунктом імперативно встановлено подання такого документу, як копія довідки про реєстрацію місця проживання.
Позивачем не заперечується, що ним при зверненні до відповідача не було надано такої довідки.
Отже, суд дійшов висновку, що позивачем не було надано в повному обсязі документи, необхідні для призначення соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідачем ОСОБА_1 надавався тримісячний строк для подання довідки про реєстрацію місця проживання, про що відповідачем неодноразово письмово повідомлялось.
За приписами пункту 46 Порядку заява про призначення соціальної допомоги і допомоги на догляд подається особою відповідно до органів, зазначених у пунктах 9 і 20 цього Порядку, за місцем проживання.
Документом, що засвідчує місце проживання, є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, або довідка уповноваженого органу з місця проживання, в тому числі органу місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають копію довідки про реєстрацію місця проживання.
В судовому засіданні встановлено, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача, вона мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . На підтвердження надано, для огляду суду, договір № 20 на тимчасове поселення та відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги від 01 жовтня 2018 року (копія долучена до матеріалів справи).
Також, в судовому засідання представником позивача надано для огляду суду довідку Комунального підприємства «Основаніє» про дійсне проживання позивача за адресою АДРЕСА_2 , станом на 28 травня 2019 року.
Таким чином, місце проживання позивача знаходиться у Вознесенівському районі міста Запоріжжя. Тому, суд погоджується з висловленою позицією представника відповідача щодо звернення до Управління соціального захисту населення не за місцем проживання.
Пунктом 47 Порядку встановлено, що про відмову в призначенні соціальної допомоги або допомоги на догляд орган, що призначає допомогу, письмово повідомляє особу, яка звернулася за її призначенням, у п`ятиденний строк з дня прийняття рішення.
Таким чином, враховуючи все вищенаведене суд дійшов висновку, що відмова Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району у призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261, - є обґрунтованою, прийнятою в порядку, у спосіб та в межах наданих законом повноважень.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням вище викладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що відповідачем доведено законність та обґрунтованість відмови у призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261, тому з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є недоведеними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 77, 243-246, 255, 263, КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14 Код ЄДРПОУ: 37573796) про визнання бездіяльності протиправної та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення буде складено у повному обсязі відповідно до частини 3 статті 243 КАС України, протягом п`яти днів.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 31 травня 2019 року.
Суддя Д.В. Татаринов