Рішення № 82087363, 27.05.2019, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
754/1020/19
Номер документу
82087363
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/134/19

Справа №754/1020/19

РІШЕННЯ

Іменем України

27 травня 2019 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про скасування постанови Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №0199/50800/18 від 15.08.2018 року, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 477 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що 25.07.2018 року Головним державним інспектором відділу митного оформлення №3 м/п Херсон центральний Митниці ДФС у Херсонській області АРК та м. Севастополі Шапочкіним В.М. був складений протокол № 0199/50800/18 про порушення митних Топором М.Д, згідно якого встановлено, що транспортний засіб особистого користування марки ВАЗ 111940 д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 13.07.2018 року виїхав з митної території України у напрямку РФ в зоні діяльності пропускного пункту «Зайцеве» МП Бахмут Донецької митниці ДФС та 25.07.2018 року в`їхав з території ВЕЗ АРК в зону митного контролю ВМО м/п Херсон Центральний Митниці ДФС у Херсонській області, АРК, м. Севастополі і таким чином ніби то вчинив правопорушення, що передбачене ст.477 МК України, а саме: порушив встановлений законодавством порядок ввезення товарів на територію ВЕЗ АРК, зокрема т/з особистого користування марки ВАЗ, 111940 д.н.з НОМЕР_1 . Рішення за зазначеним протоколом ОСОБА_1 не отримував, а про ухвалену постанову № 0199/50800/18 Митниці ДФС у Херсонській області АРК та м. Севастополі від 15.08.2018 року дізнався лише в момент отримання заробітної плати та пенсії, з яких у грудні 2018 року були здійсненні стягнення на підставі ВП №57319043 відкритого 17.10.18 року Довжанської ДВС ГУЮ у Луганській області. Із зазначеними вище протоколом і постановою позивач не згоден та вважає їх незаконними, необґрунтованими, та такими що підлягають скасуванню. Згідно з п.п. 4, 60, 61 ч.1.ст. 4 МК України переміщення товарів транспортних засобів через митну територію України утворюють не одне, а два поняття, згідно з якими товари і транспортні засоби є не одне і теж, а різні матеріальні предмети. При цьому зареєстровані транспортні засоби особистого призначення без наміру купівлі продажу в кількості 1 одиниці ввозяться і вивозяться на митну територію України без перешкод і розмитнення. Таким чином дії ОСОБА_1 не підпадають під дію адміністративного правопорушення, що регламентоване ст.477 МК України, оскільки особистий транспортний засіб не є товаром, окрім того, його відчуження заборонене кредитною угодою, про що мається відмітка у свідоцтві про реєстрацію ТЗ. Законів України ОСОБА_1 не порушував, оскільки особливості порядку в`їзду і виїзду з ВЕЗ АРК регулюється не законами а підзаконними актами - постановами КМ України «Про затвердження порядку в`їзду на ТОТУ та виїзду з неї «від 04.06.2015 року №367, №424-р від 30.04.2014 року «Про тимчасове закриття пунктів пропуску».

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 30.01.2019 року відкрито провадження у вищевказаній справі та визначено здійснити розгляд в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача надіслав до суду відзив, в якому зазначив, що 25.07.2018 року близько 04:20 год. у зону митного контролю ВМО №3 митного поста «Херсон-центральний» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, з території ВЕЗ «Крим» у напрямку материкової території України заїхав транспортний засіб особистого користування марки «ВАЗ», модель «111940», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN код НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 від 30.03.2016 року. Під час здійснення митного контролю з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДФС було встановлено, що інформація стосовно виїзду з митної території України на вказаному автомобілі громадянином ОСОБА_1 відсутня. В своїх поясненнях від 25.07.2018 року ОСОБА_1 зазначив, що 13.07.2018 року на транспортному засобі марки «ВАЗ», модель «111940», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN код НОМЕР_2 він виїхав до тимчасово окупованої території України, а саме, у м. Свердловськ, Луганської області та потім поїхав у Краснодарський край Російської Федерації. Після чого, з території Російської Федерації 25.07.2018 року на зазначеному автомобілі повернувся на територію ВЕЗ «Крим» через Керченський міст. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України, а саме: порушення встановленого законодавством порядку ввезення товарів на територію вільної митної зони, зокрема товару - транспортного засобу особистого користування марки «ВАЗ», модель «111940», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN код НОМЕР_2 . За даним фактом 25.07.2018 року посадовою особою Митниці ДФС стосовно ОСОБА_1 був складений протокол про порушення митних правил №0199/50800/18 за ознаками ст.477 МК України, примірник протоколу надано ОСОБА_1 , при цьому, повідомлено дату розгляду справи. Факт переміщення автомобіля з території РФ на тимчасово окуповану територію України (АР Крим) через Кримський міст підтверджувався витягом з бази даних Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску. 15.018.2018 року за результатами розгляду справи про ПМП №0199/50800/18 винесено постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000,00 грн. Примірник постанови 16.08.2018 року направлено правопорушнику листом за №6029/21-70-20, на адресу, яка була зазначена громадянином ОСОБА_1 під час складання протоколу про ПМП. Вказане поштове відправлення громадянину ОСОБА_1 підтверджується фіскальним чеком ХД ПАТ «Укрпошта» від 16.08.2018 року. Адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000,00 грн. накладено обґрунтовано, в межах санкції ст.477 МК України. У подальшому, після винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, 21.12.2018 року (вих.№ 10041/21-70-20) та 30.01.2019 року (вих.№821/21-70- 20) ОСОБА_1 та його представнику - адвокату Дмитраш О.М. за повідомленими ними адресами були направлені відповіді про результати розгляду скарг щодо скасування постанови митного органу від 15.08.2018 року у справі про ПМП №0199/50800/18, які останніми були направлені до Головного Управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за вх. №Д-1611 від 13.12.2018 року та вх. №Т-121 від 09.01.2019 року. У вказаних листах були надані відповіді - роз`яснення, у яких було зазначено, що відповідно до ч.1 ст.529 МК України, з метою скасування постанови Митниці ДФС від 15.08.2018 року у справі про ПМП №0199/50800/18, останнім необхідно звернутися до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України. Таким чином, при здійсненні провадження у справі про ПМП №0199/50800/18 конституційні права ОСОБА_1 не порушені, протокол про ПМП складений на законних підставах у відповідності до вимог ст.494 МК України, постанову про накладення адміністративного стягнення винесено обґрунтовано, відповідно до вимог ст.477, ст.ст. 522-527 МК України, правові підстави для її скасування відсутні, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Згідно з ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як вбачається із матеріалів справи, 25.07.2018 року близько 04:20 год. у зону митного контролю ВМО №3 митного поста «Херсон-центральний» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, з території ВЕЗ «Крим» у напрямку материкової території України заїхав транспортний засіб особистого користування марки «ВАЗ», модель «111940», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN код НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 від 30.03.2016 року.

Під час здійснення митного контролю з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДФС було встановлено, що інформація стосовно виїзду з митної території України на вказаному автомобілі громадянином ОСОБА_1 відсутня.

В своїх поясненнях від 25.07.2018 року ОСОБА_1 зазначив, що 13.07.2018 року на транспортному засобі марки «ВАЗ», модель «111940», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN код НОМЕР_2 він виїхав до тимчасово окупованої території України, а саме, у м. Свердловськ, Луганської області та потім поїхав у Краснодарський край Російської Федерації. Після чого, з території Російської Федерації 25.07.2018 року на зазначеному автомобілі повернувся на територію ВЕЗ «Крим» через Керченський міст.

За даним фактом 25.07.2018 року посадовою особою Митниці ДФС стосовно ОСОБА_1 був складений протокол про порушення митних правил №0199/50800/18 за ознаками ст.477 МК України.

15.08.2018 року виконувачем обов`язків начальника Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Закалінським М .В., за результатами розгляду справи про ПМП №0199/50800/18 винесено постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000,00 грн.

У вказаній постанові вказано, що ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 477 МТ України, а саме: порушення встановленого законодавством порядку ввезення товарів на територію вільної митної зони, зокрема товару - транспортного засобу марки «ВАЗ», модель «111940», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN код НОМЕР_2 .

Відповідно до ст.4 МК України «митні формальності» - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Відповідно до пунктів 1-3 ст.318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які перемішуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до Митного кодексу України та інших законів України.

Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних Формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Пунктом 7 Наказу від 17.11.2005 року Державної митної служби України №1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України» передбачено, що власник транспортного засобу або уповноважена особа, який переміщує транспортний засіб через митний кордон України, пред`являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії документів, що підтверджують право власності на транспортний засіб або користування ним, у тому числі з правом розпорядження, реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб, незалежно від його реєстрації в органах іноземної держави чи України.

У зв`язку з військовою агресією з боку РФ та окупацією АР Крим, державою Україна прийнято ряд законів та нормативно - правових актів, які обов`язкові для виконання усіма громадянами України без виключення.

Згідно пункту 6.3 статті 6 Закону України від 12.08.2014 року №1636-УП «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» митні формальності, пов`язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», здійснюється у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених у статті 329 Митного кодексу України, як при переміщенні через митну територію України.

При цьому, п.7.1 ст.7 зазначеного Закону встановлено, що на фізичних осіб, які перетинають адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», поширюється дія розділу XII Митного кодексу України.

Відповідно до ст.9 МК України, територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України. Для цілей застосування положень розділів V «Митні режими» і IX «Митні платежі» МК України, території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться поза межами митної території України.

Згідно переліку, зазначеному у Додатку до Розпорядження КМУ «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» від 30.04.2015 року №424-р, у зв`язку з військовою агресією з боку Російської федерації, пункти пропуску через державний кордон України та пункти контролю, що розташовані на території Автономній Республіки Крим, тимчасово закриті.

У п.4 постанови КМУ «Про затвердження порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію країни та виїзду з неї» від 04.06.2015 року №367 наведено перелік контрольних пунктів в`їзду на тимчасово окуповану територію України, виїзду з неї для автомобільного сполучення, а саме, контрольні пукти «Каланчак», «Чаплинка», «Чонгар», які розташовані і діють на території Херсонської області з адміністративним кордоном Автономної Республіки Крим, в яких здійснюється прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск осіб, що в`їжджають на тимчасову окуповану територію України або виїжджають з неї, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, не призначених для перетинання державного кордону.

Розпорядженням КМУ від 04.06.2014 року №535 «Про реорганізацію деяких територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Кримську та Севастопольську митниці реорганізовано шляхом їх приєднання до Херсонської митниці Міністерства доходів і зборів.

Пунктом 57 ст.4 МК України передбачено, що всі будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні та культурні цінності, електроенергія, крім транспортних засобів комерційного призначення, відносяться до категорії «товару».

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 МК України ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов`язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку.

Транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно (п. 60 ч. 1 ст. 4 МК України).

Українські товари - товари: а) які повністю отримані (вироблені) на митній території України та які не містять товарів, ввезених із-за меж митної території України. Товари, повністю отримані (вироблені) на митній території України, не мають митного статусу українських товарів, якщо вони отримані (вироблені) з товарів, які не перебувають у вільному обігу на митній території України; б) ввезені на митну територію України та випущені для вільного обігу на цій території; в) отримані (вироблені) на митній території України виключно з товарів, зазначених у підпункті "б", або з товарів, зазначених у підпунктах "а" і "б" цього пункту (п. 61 ч.1.ст. 4 МК України).

Згідно з п.п. 4, 60, 61 ч.1.ст. 4 МК України переміщення товарів транспортних засобів через митну територію України утворюють не одне, а два поняття, згідно з якими товари і транспортні засоби є не одне і теж, а різні матеріальні предмети. При цьому зареєстровані транспортні засоби особистого призначення без наміру купівлі продажу в кількості 1 одиниці ввозяться і вивозяться на митну територію України без перешкод і розмитнення.

Таким чином дії ОСОБА_1 не підпадають під дію адміністративного правопорушення, що регламентоване ст.477 МК України, оскільки особистий транспортний засіб не підлягає розмитненню на території України, окрім того, його відчуження заборонене кредитною угодою, про що мається відмітка у свідоцтві про реєстрацію ТЗ.

Аналізуючи вищевказане та зазначені норми Митного кодексу України, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача, у зв`язку з чим позовні вимоги про скасування постанови від 15.08.2018 року в справі про порушення митних правил № №0199/50800/18 підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 241, 243, 246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про скасування постанови Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №0199/50800/18 від 15.08.2018 року, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 477 МК України, - задовольнити.

Скасувати постанову від 15.08.2018 року в справі про порушення митних правил №0199/50800/18, винесену виконувачем обов`язків начальника Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Закалінським Михайлом Володимировичем , відносно ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Н.Г. Таран