Рішення № 82082247, 30.05.2019, Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
396/575/19
Номер документу
82082247
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 396/575/19

Провадження № 2/396/282/19

РІШЕННЯ

Іменем України

30.05.2019 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді: Гарбуз Ольга Анатоліївна

за участю секретаря судового засідання: Пономаренко Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу № 396/575/19 за позовом Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації звернулось до суду до Гросул ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених коштів, посилаючись на те, що з лютого 2016 року по 28 лютого 2017 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. При оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, наданих до заяв про призначення державної соціальної допомоги, вказала, що "інших земельних ділянок та паїв не маємо". На підставі вказаних відомостей ОСОБА_1 в декларації, проводився розрахунок розміру державної соціальної допомоги.

В вересні 2018 року управлінню стало відомо, що гр. ОСОБА_1 має земельну частку (пай), яка знаходиться в оренді ТОВ "Зерновик" при цьому відповідач дохід від оренди паю не зазначала.

У зв`язку з наданням заявницею ОСОБА_1 . недостовірної інформації про свій фінансовий стан та отримані доходи, було надмірно виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на загальну суму 9339,60 грн. ОСОБА_1 було запропоновано добровільно повернути переплачені кошти але вона категорично відмовилась повертати надлишково отриманні кошти допомоги. Враховуючи викладене просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти наданої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 9339,60 грн.

Ухвалою суду від 05 квітня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін, у якій роз"яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення копію позовної заяви з додатками та ухвалу суду від 05.04.2019 року ОСОБА_1 отримала 12.04.2019 року.

Згідно відмітки на повідоленні копію ухвали суду від 05.04.2019 року Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації отримало 09.04.2019 року.

08.05.2019 року через канцелярію суду надійшов письмовий відзив від ОСОБА_1 на цивільний позов Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації про повернення надміру виплачених коштів, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 заявлені до неї позовні вимоги позивача не визнає, а також зазначила, що в деклараціях про доходи та майновий стан написала власноручно, що "інших земельних ділянок та паїв не маємо", але ці слова були написані з участю та під супроводом позивача. Крім того зазначила, що позивачем перерахунок здійснено не правильно, а також просила суд вразі доведення її вини всю суму розділити на частини в зв"язку з тим, що відповідач отримує мінімальну заробітну плату та на її утриманні перебуває троє неповнолітніх дітей.

08.05.2019 року через канцелярію суду надійшла заява від ОСОБА_1 про застосування строку позовної давності.

14.05.2019 року через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив позовної заяви від начальника Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації - Т.Олефіренко зі змісту якого вбачається, що гр. ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 23.02.3016 року та від 07.09.2016 року власноруч зазначила, що паїв ні в її власності, ні в членів її родини не має. Однак відповідач вступив в право на спадщину за законом 08.09.2014 року та з 2015 року отримувала дохід від здачі в оренду земельної частки (паю), відповідно довідки від 27.09.2018 року № 571 від ТОВ «Зерновик». Про отримання даного доходу в розділі II декларацій від 23.02.3016 року та від 07.09.2016 року відповідач не зазначала.

Щодо повноважень спеціаліста з прийому громадян управління зазначає, що під час приймання заяви та документів спеціаліст з прийому звіряє відомості, наведені в заяві, з пред`явленими паспортами (документами, які засвідчують особу) зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) громадян та членів їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, свідоцтвами про народження неповнолітніх дітей та іншими документами, які передбачені відповідними нормативними актами для призначення допомоги. Інші дії спеціаліста законодавством не передбачені.

Щодо строку позовної давності позивач зазначає, що відповідно до п. 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091 соціальний інспектор проводить вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника.

В результаті встановлення переплати 10.10.2018 року відповідачу було направлено лист з проханням про повернення переплачених коштів. Гр. ОСОБА_1 з`явилася до управління, але категорично відмовилась повертати переплачені кошти допомоги.

18.12.2018 управління подало позовну заяву до Новоукраїнського районного суду про повернення надміру виплаченим коштів. 20.12.2018 судом було винесено ухвалу про усунення недоліків, а саме сплату судового збору у встановленому законом порядку. Дані вимоги нами не були виконані, оскільки в 2018 році були відсутні кошторисні призначення для сплати судового збору по КВЕК 2800 по програмі 7811010 «Здійснення виконавчої влади в Кіровоградській області». 28.12.2018 року ухвалою Новоукраїнського районного суду було постановлено - позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачу.

28.03.2019 року управління повторно звернулося до вищезазначеного суду з позовом до відповідача про повернення надміру виплачених коштів.

Вважають, що при розгляді даного позову перебіг позовної давності обчислюється від дня, коли управління довідалося про те що відповідач порушила норми діючого законодавства та надала недостовірну інформацію, внаслідок чого незаконно набула державні кошти, тобто з 02.10.2018 року. Застосування строку давності в даному випадку є безпідставним, оскільки кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за зверненням від 23.02.2016 року управління почало виплачувати в березні 2016 року, тобто в межах трирічного строку. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

У відповідності до частини п`ятої даної статті, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.

Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та подані докази, з"ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1 ст.12 ЦПК України).

Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.13 ЦПК України (диспозитивність цивільного судочинства), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Судом встановлено, що 23.02.2016 року ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг прошу призначити (перерахувати), а саме державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям (а.с. 6-7).

Згідно довідки від 15.02.2016 року про склад сім"ї або/зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб виданої виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради, ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_1 про те, що складу сім"ї (зареєстровані) входять: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - чоловік, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 - заявниця, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 - син, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 - син, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 - син (а.с. 8).

Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 в розділі V. Відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні) членів сім"ї або зареєстрованих у житловому будинку осіб, членів сім"ї, що проживають окремо ( дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) зазначила, що ОСОБА_3 має земельну ділянку площею 0,0060, для будівництва, інших земельних ділянок не маємо (а.с. 9-10).

Згідно довідки про доходи від 16.02.2016 року ОСОБА_1 загальна сума доходу за період з 01.08.2015 року по 31.01.2016 року без урахування аліментів становить 13078,40 грн. (а.с. 11).

Згідно довідки про доходи від 16.02.2016 року ОСОБА_3 загальна сума доходу за період з 01.08.2015 року по 31.01.2016 року без урахування аліментів становить 13546,12 грн. (а.с. 12).

Відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї від 29 лютого 2016 року Новоукраїнське УПСЗН призначило ОСОБА_1 соціальну допомогу з 01.02.2016 року по 31.07.2016 року - 1148,79 грн (а.с. 13).

29.02.2016 року Новоукраїнським УПСЗН був здійснений розрахунок державної соціальної допомоги Гросул Н.В. (а.с. 14).

07.09.2016 року ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг прошу призначити (перерахувати), а саме державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям (а.с. 15-16).

Згідно довідки від 01.09.2016 року про склад сім"ї або/зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб виданої виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради, ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_1 про те, що складу сім"ї (зареєстровані) входять: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - чоловік, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 - заявниця, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 - син, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 - син, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 - син. Діти проживають разом з батьками (а.с. 17).

Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 в розділі V. Відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні) членів сім"ї або зареєстрованих у житловому будинку осіб, членів сім"ї, що проживають окремо ( дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) зазначила, що ОСОБА_3 має земельну ділянку площею 0,0061, для будівництва гаража, інших земельних ділянок та паїв не маємо (а.с. 18-19).

Згідно довідки про доходи від 22.09.2016 року ОСОБА_1 загальна сума доходу за період з 01.03.2016 року по 30.08.2016 року без урахування аліментів становить 12351,01 грн. (а.с. 20).

Згідно довідки про доходи від 22.09.2016 року ОСОБА_3 загальна сума доходу за період з 01.03.2016 року по 30.08.2016 року без урахування аліментів становить 13314,86 грн. (а.с. 21).

Відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї від 28 вересня 2016 року Новоукраїнське УПСЗН призначило ОСОБА_1 соціальну допомогу з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року - 1537,84 грн (а.с. 22).

28.09.2016 року Новоукраїнським УПСЗН був здійснений розрахунок державної соціальної допомоги Гросул Н.В. (а.с. 23).

Відповідно до протоколу індивідуального перерахунку ОСОБА_1 надлишок виплачених коштів складає 9339,60 грн (а.с. 25).

Згідно довідки ТОВ "Зерновик" ОСОБА_1 має земельну частку (пай) - 1,4348 га, вартісна оцінка землі становить - 23559,64 грн. Нараховано орендну плату за 2015 рік: грудень 2015 - 3433,14 грн (а.с. 26).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.

Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

На адресу відповідача 10.10.2018 року Новоукраїнське УПСЗН направило вимогу про повернення коштів в сумі 9339,60 грн (а.с. 24), однак жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку ОСОБА_1 , не вчинила.

Стосовно застосування строку позовної давності, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Цивільне законодавство передбачає два види позовної давності: загальну і спеціальну.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).

За змістом цієї норми початок перебігу позовної давності співпадає з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку через суд.

Як, зазначила представник позивача в відповіді на відзив, що відомості щодо отримання відповідачем доходу від здачі в оренду земельного паю, стали відомі УСЗН Новоукраїнської РДА в вересні 2018 року, при отриманні відповіді з ТОВ "Зерновик". Саме з того часу УСЗН Новоукраїнської РДА проведена перевірка та виявлено порушення та зайве сплачену допомогу. Крім того 18.12.2018 року управління зверталося до Новоукраїнського районного суду з позовною заявою до Гросул Н ОСОБА_6 про повернення надміру виплачених коштів. 28.12.2018 року ухвалою Новоукраїнського районного суду позовну заяву Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації повернуто позивачу, вказані відомості були перевірені судом в програмі Д-3, тому суд вважає, що позивач не пропустив строк позовної давності, так як строк перевався, шляхом пред`явлення позову до суду 18.12.2018 року, а тому клопотання відповідача не пілягає задоволенню, так як суд не находить підстав для застосування строку позовної давності.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 9339,60 грн.

Крім того, суд вважає, що оскільки позовні вимоги задоволено повністю, то з урахуванням положень ст.ст.133, 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Також, розглядаючи заяву відповідача щодо розстрочки за рішенням суду відшкодування завданих збитків, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що відповідач працює, але отримує мінімальну заробітну плату, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей.

Відповідно до ч.1 ст. 267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Згідно ч. 4, 5 ст. 435 ЦПК України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Враховуючи особу відповідача, перебування на утриманні трьох неповнолітніх дітей її матеріальне становище, суд враховуючи зазначені обставини, що фактично ускладнюють виконання рішення та заяву відповідача, вважає за можливе задовольнити її заяву та розстрочити виконання даного рішення на один рік рівними щомісячними платежами.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 258, 259, 263-265, 267 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - на користь Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, (р/р НОМЕР_2 в ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код за ЄДРПОУ 03197799) надміру виплачені бюдженті кошти у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 9339 (дев"ять тисяч триста тридцять дев"ять) грн. 60 коп.

Розстрочити виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , суму боргу у розмірі 9339,60 грн. строком на дванадцять місяців, щомісячними платежами по 778,30 грн. з дня набрання рішенням законної сили.

Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача - 31211256026001, код класифікації доходів бюджету - 22030200, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду або через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий: О. А. Гарбуз