Рішення № 82077591, 29.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
826/11304/17
Номер документу
82077591
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 травня 2019 року № 826/11304/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до проЦентральної виборчої комісії України визнання протиправною та скасування постанови №164 від 18.08.2017 встановив:

ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва (далі також - суд) з позовом Центральної виборчої комісії України (далі також - відповідач, ЦВК, Комісія), в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії України від 18.08.2017 №164.

Згідно з доводами позивача оскаржувана постанова ЦВК суперечить приписам пункту 30 частини першої статті 85, частині третій та четвертій статті 140, частинам першій та другій статті 141 Конституції України та статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Так, в оскаржуваній постанові ЦВК встановила нових суб`єктів виборчого права - «сільські, селищні, міські ради об`єднаних територіальних громад», які не передбачені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та її адміністративно-територіальним устроєм, оскільки згідно з частинами третьою та четвертою статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст є районні та обласні ради. Зі статті 141 Конституції також вбачається, що суб`єктом виборів є територіальна громада, а не об`єднана територіальна громада. Отже, суб`єктом виборів є територіальна громада, а не об`єднана територіальна громада.

Крім того, оголошуючи вибори до сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад згідно з переліками, що містяться в додатках №1-24 до постанови, ЦВК фактично оголосила вибори до місцевих рад, які давно утворені та зареєстровані як юридичні особи. Аналогічним чином ЦВК проголошені вибори сільських, селищних, міських голів у відповідних населених пунктах, де відповідні вибори уже відбулися згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2015 №645. Тому такі дії відповідача суперечать пункту 30 частини першої статті 85 Конституції, відповідно до якої призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування належить до повноважень Верховної Ради України.

При цьому строк повноважень депутатів відповідних місцевих рад, обраних на місцевих виборах, які відбулися у 2015 році, ще не сплив. Підстави, визначені статтею 78 Закону України «Про місцеве самоврядування» для дострокового припинення повноважень місцевих рад, до яких ЦВК оголосила вибори, наразі відсутні.

За висновком позивача реалізація оскаржуваної постанови призведе до непоправних наслідків для гарантованих Конституцією України прав і законних інтересів громадян - скасування правосуб`єктності територіальних громад після проведення перших виборів депутатів та голів об`єднаних територіальних громад.

Водночас позивач вказує на те, що є народним депутатом та відповідно до частини п`ятої статті 17 Закону України «Про статус народного депутата» як представник державної влади у разі порушення прав, свобод і інтересів людини та громадянина, що охороняються законом, та інших порушень законності має право на місці вимагати негайного припинення порушення або звертатися з вимогою до відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ та організацій припинити такі порушення. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України «Про статус народного депутата» він як народний депутат зобов`язаний дбати про благо України і добробут українського народу, захищати інтереси виборців та держави. Тому звернення до суду з адміністративним позовом мотивує своїм обов`язком захищати права виборців.

Також позивач вказує на наявність у нього як у народного депутата індивідуального конституційного права на особисту участь в прийнятті на пленарних засіданнях Верховної Ради України усіх рішень про призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування, яке відповідач порушив шляхом прийняття оскаржуваної постанови.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у письмовому запереченні та його представник в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову, стверджуючи про його необґрунтованість з огляду на те, що оскаржувана постанова прийнята ЦВК в межах повноважень та відповідно до закону та жодним чином не стосується прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою від 18.08.2017 №164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року» Центральна виборча комісія України відповідно до частин восьмої, дев`ятої, пункту 1 частини тринадцятої статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громадян», частини сьомої статті 14, частин п`ятої - восьмої статті 15, пунктів 1, 11, 8 частини першої статті 24 Закону України «Про місцеві вибори», Порядку призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 12.02.2016 №32 (із змінами), керуючись статтями 11-13, пунктами 1, 2, 13 статті 17, пунктами 1, 2, 9 статті 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» вирішила:

- призначити на неділю 29.10.2017, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-24;

- оголосити з 09.09.2017 початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, призначених пунктом 1 цієї постанови;

- цю постанову надіслати обласним державним адміністраціям для використання в роботі та передачі відповідним територіальним виборчим комісіям, а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Не погоджуючись із такою постановою позивач звернувся до Голови ЦВК зі зверненням від 07.09.2017 №6/9-17, в якому, стверджуючи про протиправність постанови ЦВК від 18.08.2017 №164, просив скасувати цю постанову та інші рішення ЦВК, прийняті на її виконання.

Указане звернення ЦВК не задоволене, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із такого.

Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про Центральну виборчу комісію» відповідно до Конституції України визначено порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.

За змістом статті 1 вищевказаного Закону Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

Згідно зі статтею 2 цього Закону Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдум на всій території України.

Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об`єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

Основною організаційною формою діяльності Комісії є її засідання. На засіданні Комісії може бути розглянуто будь-яке питання, яке відповідно до цього та інших законів України належить до повноважень Комісії (частина перша статті 11 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»).

Приписами статті 12 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови.

Постанова Комісії повинна містити: найменування Комісії; найменування рішення Комісії; дату та місце ухвалення рішення Комісії, порядковий номер постанови; встановлені факти та підстави для ухвалення рішення Комісії, а також акти законодавства України, за наявності - рішення судових органів, якими керувалася Комісія при прийнятті рішення; висновок Комісії.

Рішення Комісії приймається на засіданні Комісії відкритим голосуванням більшістю голосів від складу Комісії.

Член Комісії, присутній на її засіданні, який не погоджується з прийнятим Комісією рішенням, має право викласти окрему думку, яка в письмовій формі додається до протоколу засідання Комісії.

Рішення Комісії підписуються Головою Комісії, а у випадках, передбачених частиною третьою статті 11 цього Закону, - головуючим на засіданні Комісії.

Рішення, прийняті Комісією, можуть бути змінені лише самою Комісією з власної ініціативи або на підставі рішення суду.

Рішення Комісії може бути оскаржене до суду в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Згідно з частиною першою статті 13 вищевказаного Закону рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов`язковим для виконання всіма суб`єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

У разі якщо рішення Комісії передбачає вжиття певними особами заходів для його виконання, про вжиті заходи на виконання рішення повинно бути повідомлено Комісію у встановлений нею строк.

Невиконання, неналежне, несвоєчасне виконання рішень Комісії тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави суду стверджувати, що Комісія має право з питань, що відносяться до її повноважень, приймати рішення, які є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів визначені статтею 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»

Ці повноваження не є вичерпними, оскільки відповідно до пункту 9 цієї статті, окрім повноважень, визначених пунктами 1-8, ЦВК здійснює й інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

Відповідно до частин першої та сьомої статті 14 Закону України «Про місцеві вибори» місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими. Перші вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.

Відтак, прийняття рішення про призначення перших виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів належить саме до повноважень ЦВК.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад, врегульовано Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».

Частинами першою та другою статті 3 цього Закону визначено, що суб`єктами добровільного об`єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об`єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.

Частиною восьмою статті 7 вказаного Закону передбачено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішень про добровільне об`єднання територіальних громад у разі їх відповідності висновку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.

Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

Тобто, зокрема, звернення обласної державної адміністрації, яке відповідає вищевказаним вимогам закону, є підставою для призначення ЦВК перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та сільських, селищних, міських голів, що обираються об`єднаною територіальною громадою.

Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою ЦВК від 12.02.2016 №32, яка була чинною станом на час прийняття ЦВК оскаржуваного рішення, визначено процедуру призначення Центральною виборчою комісією перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів (далі відповідно - звернення, перші місцеві вибори).

Однак, свої доводи щодо протиправності оскаржуваної постанови ЦВК позивач не обґрунтовує з огляду на недотримання відповідачем вищевказаного Порядку.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.

Частиною другою цієї ж статті встановлено, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

Отже, всупереч доводам позивача, об`єднана територіальна громада села, селища або міста згідно із Законом «Про добровільне об`єднання територіальних громад» є суб`єктом виборів. При цьому указаний Закон чи окремі його норми неконституційними в установленому порядку не визнавалися.

Статтею 15 Закону України «Про місцеві вибори», поміж іншого, встановлено, що:

- перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів (частина п`ята);

- місцеві вибори призначаються на неділю (частина шоста);

- орган, який відповідно до статті 14 цього Закону прийняв рішення про призначення повторних, проміжних чи перших місцевих виборів, не пізніш як на третій день з дня його прийняття публікує рішення у друкованих засобах масової інформації або, у разі неможливості, оприлюднює в інший визначений ним спосіб, а також доводить зазначене рішення до відома Центральної виборчої комісії в цей же строк (частина сьома);

- Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад, а територіальна виборча комісія - про початок виборчого процесу позачергових, повторних, проміжних місцевих виборів, перших виборів старости на своєму засіданні, про що зазначається у протоколі засідання комісії. Офіційним оголошенням є прийняття відповідною виборчою комісією рішення про початок виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів. Рішення відповідної виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів оприлюднюється не пізніше наступного дня після дня його прийняття відповідно в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший визначений нею спосіб (частина восьма);

- офіційне оголошення шляхом прийняття рішення про початок виборчого процесу здійснюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за п`ять днів до дня початку виборчого процесу місцевих виборів, територіальною виборчою комісією - протягом п`яти днів з дня прийняття рішення про призначення позачергових місцевих виборів, а в разі призначення територіальною виборчою комісією повторних чи проміжних місцевих виборів - одночасно з прийняттям нею такого рішення (частина дев`ята).

Ураховуючи зазначені правові норми, суд дійшов висновку, що шляхом прийняття оскаржуваної постанови ЦВК у встановленому законом порядку, строки та на установлений законом день тижня призначила перші вибори депутатів відповідних сільських, селищних та міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, оголосила початок виборчого процесу та вирішила надіслати цю постанову відповідним державним органам та оприлюднити її на офіційному веб-сайті ЦВК, що свідчить про правомірність цієї постанови та відсутність підстав для визнання її протиправною та скасування судом.

Стосовно доводів позивача про порушення оскаржуваною постановою ЦВК його прав та прав виборців, які він як народний депутат зобов`язаний захищати, суд вважає за необхідне заначити таке.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень або визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

При цьому нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (пункти 18 та 19 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, викладені вище правові норми передбачають можливість звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо особи, права та інтереси якої порушені діями чи рішеннями суб`єкта владних повноважень.

Частиною 3 статті 5 цього ж Кодексу також передбачено, що до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.

Однак, позивачем не надано до суду доказів стосовно наявності у нього права, визначеного законом щодо звернення до суду в інтересах його виборців.

Стаття 24 Закону України «Про статус народного депутата», на яку посилається позивач, не уповноважує його як народного депутата на звернення до суду в інтересах виборців та держави.

Крім того, судом не встановлено, що оскаржувана постанова ЦВК, яка за своїм характером та ознаками є актом індивідуальної дії, стосується прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, що також свідчить про його необґрунтоване звернення до суду.

За наведених обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 2, 19, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії України про визнання протиправною та скасування постанови №164 від 18.08.2017 відмовити.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Центральна виборча комісія України (01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 21661450).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко