Рішення № 82076815, 30.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
560/1043/19
Номер документу
82076815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1043/19

РІШЕННЯ

іменем України

30 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно з законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) із врахуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 2,56720, починаючи з 01.10.2017, з урахуванням вже сплачених сум.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що пенсійний орган безпідставно зменшив коефіцієнт заробітної плати при здійсненні перерахунку з 2,56720 на 1,98633. У своїй заяві не просила пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV. Відповідач при здійсненні перерахунку пенсії зобов`язаний був змінити лише коефіцієнт стажу, а коефіцієнт заробітної плати залишити 2,56720. Вважає, що розмір її пенсії зменшився, в порівнянні із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 2,56720, що є звуженням її соціальних прав. Коефіцієнт заробітної плати 2,56720 не може бути зменшений пенсійним органом в односторонньому порядку. Також вважає, що коефіцієнт заробітної плати 1,98633 розрахований відповідачем у 2008 році для розмежування джерел фінансування наукової пенсії, а не для розрахунку її розміру.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що пенсіонеру призначається одна пенсія за його вибором. Позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV за документами, що є у пенсійній справі. За матеріалами пенсійної справи обрахунок заробітку здійснений із врахуванням максимальної дати оптимізації по 31.12.2003. У 2017 році заробітна плата позивача для обчислення пенсії становила 7477,34 грн, середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2016 рік - 3764,40 грн. Тому пенсійний орган правомірно застосував коефіцієнт заробітної плати 1,98633. Розмір пенсії, обчислений з 01.10.2017 із врахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,98633 становив 3312,52 грн, тобто збільшився. Тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 11.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 03.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивачу - ОСОБА_1 з 03.01.2003 призначена пенсія за віком відповідно до закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 №1977-ХІІ.

16.03.2004 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача з врахуванням додаткового стажу наукового працівника (з 01.04.1986 по 18.014989). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії наукового працівника становив 2,54837.

03.01.2008 на підставі заяви позивача відповідач здійснив перерахунок її пенсії з дорахуванням стажу та заробітної плати наукового працівника з 01.04.2004 по 17.10.2007. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії наукового працівника становив 2,40275, коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії згідно з Законом №1058-IV - 1,98633.

З 01.10.2017 позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. Розмір пенсії, обчислений з 01.10.2017 із врахуванням коефіцієнта заробітної плати 1,98633, становив 3312,52 грн.

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо правильності розрахунку коефіцієнта заробітної плати.

Листом від 30.10.2018 №2319/Г-8 відповідач повідомив позивача, що розрахунок пенсії з 01.10.2017 наступний: 3764,40 грн (середня заробітна плата за 2014-2016 роки) х 1,99266 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 7501,17 грн (заробіток для обчислення пенсії) х 0,40417 (коефіцієнт стажу) = 3031,75 грн (розмір пенсії за віком) + 290,40 грн (доплата за 20 років понаднормативного стажу, 1452,00 грн х 20%) = 3322,15 грн.

Непогодившись з вказаним листом, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон №1058-IV (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За змістом частини 2 статті 40 Закону №1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини 5 статті 10 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, розраховується кожного разу при перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами розміру заробітних плат.

З 01.10.2017 позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, до набрання чинності закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 (далі Закон - №2148-VIII), у зв`язку з чим підлягала перерахунку з 01.10.2017.

Пункт 4-3 ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV передбачає, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Законом №2148-VIII внесені зміни в Закон №1058-ІV щодо перерахунку призначених пенсій, внаслідок чого при здійсненні перерахунку пенсії позивача використовувався показник середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Вказані норми не визнані неконституційними в установленому законодавством порядку, тому у відповідача були відсутні підстави для їх незастосування.

Перерахунок пенсії позивача у зв`язку з переведенням на інший вид пенсії здійснений з 01.10.2017 із застосуванням таких показників: 3764,40 грн середньої заробітної плати (доходу) в Україні, 7477,34 грн середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача. Тому пенсійний орган правомірно застосував коефіцієнт заробітної плати 1,98633 (7477,34 : 3764,40).

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на норми статей Закону №1058-IV, які регулюють порядок перерахунку пенсії, а в цьому випадку має місце переведення з одного виду пенсії на інший, що не є тотожним.

Разом з тим, частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Вказаною нормою передбачено, що перехід з одного виду пенсії на інший здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі подання особою відповідної заяви та необхідних для її призначення документів.

Цією нормою не передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший лише за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV.

Відповідач, здійснюючи обрахунок пенсії позивача у зв`язку з переходом на інший вид пенсії, відповідно до вимог Закону №1058-IV був зобов`язаний взяти до уваги усі документи, наявні в пенсійній справі. Тому доводи позивача щодо незазначення нею про необхідність проведення перерахунку пенсії із заробітку набутого після призначення пенсії, а лише добавки до стажу, є безпідставними.

Необґрунтованими є також доводи позивача щодо порушення її конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних їй пенсійних виплат, оскільки після перерахунку, розмір її пенсії склав 3312,52 грн, тобто підвищився.

Посилання позивача на висновки Вищого адміністративного суду України у справі К/800/39931/14 є безпідставними, оскільки обставини у згаданій справі не тотожні з цим судовим спором. Зокрема позивач у справі К/800/39931/14 не переходив, та не змінював вид пенсійного забезпечення, тому висновки касаційного суду не можуть бути застосовані до спору, що розглядається.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду пенсійний орган довів правомірність своїх дій, у зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії відмовити.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань