Рішення № 82076737, 30.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
520/4853/19
Номер документу
82076737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 травня 2019 р. № 520/4853/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд.15, м.Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, буд.26, м.Харків, 61002, код ЄДРПОУ 34859512) про скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач – Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- скасувати постанову від 23.04.2019 по ВП № 58467375 про накладення штрафу.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем винесено постанову у виконавчому провадженні №58467263 від 23.04.2019 року про накладення на Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова штрафу у розмірі 5100 грн. Позивач не погоджується із вказаною постановою про накладення штрафу, вважає її протиправною, оскільки останнім було вчинено всі необхідні дії для виконання судового рішення та частково виконано його.

Відповідач надав суду заперечення на позовну заяву, ОСОБА_1 зазначив, що 25.02.2018 року, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області було відкрито виконавче провадження №58467375 з виконання виконавчого листа від 04.02.2019 року по справі №520/9583/18 про зобов`язання Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова виплатити пенсію ОСОБА_2 29.03.2019 року пенсійним органом направлено відповідь щодо виконання рішення суду, в якій зазначено про неможливість здійснити виплату пенсії пенсіонеру у зв`язку з відсутністю окремого порядку. Керуючись ст.63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.

Ухвалою суду від 20.05.2019 року прийнято до розгляду адміністративну справу у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання, призначене на 30.05.2019 р. сторони не прибули. 30.05.2019 р. представники сторін направили на адресу суду клопотання про розгляд справи без їх участі.

За правилами, встановленими ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно ч.4 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.

Справа розглянута у строк, передбачений ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України. Повний текст складено за правилами ч.4 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України, якими передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.

Повно та всебічно з`ясувавши обставини в адміністративній справі, дослідивши надані докази, надавши оцінку всім аргументам учасників справи проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/9583/18 зобов`язано Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити пенсію ОСОБА_2 за період з 01.05.2018 р. по 30.06.2018 р.

25.02.2019 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №58467375 на підставі виконавчого листа від 04.02.2019 року по справі №520/9583/18. (а.с.31). Зазначена постанова направлена на адресу позивача супровідним листом від 25.02.2019 р. (а.с.30)

01.03.2019 р. Слобожанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Харкова направлено начальнику Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області лист №2991/48-02-02, в якому позивач просив надати дозвіл провести виплату та фінансування нарахованого боргу за рішенням суду Тараненко ОСОБА_3 з 01.05.2018 р. по 30.06.2018 р. на суму 3445,82 грн. (а.с.16).

Листом від 29.03.2019 р. №4228/48-06 Управління повідомило державного виконавця, що на виконання рішення суду Управління поновило ОСОБА_2 виплату та нарахування пенсії за період з 01.05.2018 р. по 30.06.2018 р. у сумі 1902,91 грн. Щодо заборгованості по виплаті пенсії, починаючи з 01.05.2018 р. у розмір 2355,04 грн., Управління повідомило, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365», орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії відновлює таку соціальну виплату. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, до прийняття окремого порядку не виплачуються. (а.с.32)

23.04.2019 року відповідачем прийнята постанова про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. №58467375. (а.с.36). Зазначена постанова була направлена на адресу Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова супровідним листом від 23.04.2019 р. (а.с.35)

Позивач вважає дії державного виконавця неправомірними, а прийняту постанову про накладення штрафу від 23.04.2019 по ВП № 58467375 такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивач вважає, що ним добровільно виконано рішення суду до відкриття виконавчого провадження.

Суд зазначає, статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України унормовані особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Відповідно ч.1 ст.271 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів, інших органів та посадових осіб, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, є Закон України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (надалі - Закон №1404-VIII).

За змістом частини першої статті 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 3 Закону №1404-VIII визначено перелік документів, що підлягають примусовому виконанню, до яких належать і виконавчі листи, що видаються судами.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно із ст.63 Закону №1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч.6 ст.26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого ч.2 цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

З аналізу вказаних норм права вбачається, що у боржника виникає обов`язок щодо невідкладного повідомлення державного виконавця про виконання рішення суду або про причини невиконання. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. (частина 2статті 63 Закону №1404-VIII)

Відповідно до ч.1 ст.75 Закону №1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

З аналізу норм чинного законодавства вбачається, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання рішення суду та постанови про відкриття провадження без поважних причин у визначений строк, за умови, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

З матеріалів справи слідує, що державним виконавцем 25.02.2019 р. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №58467375, яка направлена позивачу. Зазначеною постановою пенсійний орган повідомлено про необхідність виконання рішення суду протягом 10 робочих днів. Листом від 28.03.2019 р. №4228/48-06 позивач повідомив державного виконавця про поновлення ОСОБА_2 виплату та нарахування пенсії за період з 01.05.2018 р. по 30.06.2018 р. Сума пенсії складає 1902,91 грн. Щодо заборгованості виплати пенсії з 01.05.2018 р. у розмірі 5348,73 грн. позивач посилався на Постанову Кабінету Міністрів України №335 про відсутність окремого порядку соціальних виплат. (а.с.15).

Відповідно Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2, зареєстровано в МЮУ 15 січня 2015 р. за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також обєднаними управліннями (далі управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-VІ, основним завданням Фонду, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством.

Статтею 72 Закону №1058-VІ визначено, що джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1)надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб`єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

28.08.2018 набрав законної сили Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затверджений Постановою кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.

Відповідно вказаного Порядку №649, черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою. Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія). Комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку. Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

За результатами розгляду справи, суд встановив, що позивач частково виконав рішення суду по справі №520/9583/18, поновивши виплату та провівши відповідні нарахування ОСОБА_2 , що підтверджується розрахунком від 12.02.2019 р. та протоколом за період з 01.05.2018 р. по 31.03.2019 р. (а.с.18-19, 21). Разом з тим, виплату коштів в повному обсязі Управління не здійснило, у зв`язку із відсутністю фінансування з Державного бюджету України та положень, визначених відповідними постановами Кабінету Міністрів України. Крім того, суд зазначає, що з матеріалів справи слідує, що 01.03.2019 р. Слобожанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Харкова направлено начальнику Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області лист №2991/48-02-02, в якому позивач просив надати дозвіл провести виплату та фінансування нарахованого боргу за рішенням суду Тараненко ОСОБА_3 з 01.05.2018 р. по 30.06.2018 р. на суму 3445,82 грн. (а.с.16).

Суд зазначає, що відсутність порядку проведення пенсійних виплат не звільняє пенсійний орган від обов`язку виконання судового рішення та виплати пенсії, оскільки відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. (частина 2 статті 371 КАС України). Відсутність коштів для проведення виплат пенсій не є виною територіальних управлінь, оскільки їх фінансування здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Водночас, суд вважає, що невиконання Слобожанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова судового рішення від 21.11.2018 р. по справі №520/9583/18 в частині проведення виплати пенсії з 01.05.2018 р. за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а позивачем вчинялись дії на виконання рішення суду. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає права стягувача на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 24 березня 2015р. (справа № 21-66а15), від 13 жовтня 2015 (справа №21-2635а15), від 02.12.2015 року (справа №21-4538а15).

За правилами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу.

З урахуванням викладених обставин справи та аналізу положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі та наявність підстав для скасування постанови від 23.04.2019 по ВП №58467375 про накладення штрафу.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст.72-77, 242-246, 255, 268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15,м. Харків,61140, код ЄДРПОУ 41247824) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, буд.26, м.Харків, 61002, код ЄДРПОУ 34859512) про скасування постанови – задовольнити повністю.

Скасувати постанову від 23.04.2019 р. у виконавчому провадженні №58467375 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 30 травня 2019 року.

Суддя Мінаєва К.В.