Ухвала суду № 82075519, 30.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
1540/3408/18
Номер документу
82075519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3408/18

УХВАЛА

30 травня 2019 року м. Одеса

У залі судових засідань № 18

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Донець В.Р.

за участю сторін:

представника заявника - Королік В.В. (по довіреності)

представника відповідача - Тарановського Р.В. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» про встановлення порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 року у справі №1540/3408/18, - ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» з позовною заявою до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0042261203 від 13.03.2018 року, зобов`язання Головного управління ДФС в Одеській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленої ТОВ «УКР ЛІС» у розмірі 533382 грн. у відповідності до абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0042261203 від 13.03.2018 року, в задоволенні іншої частини позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» - відмовлено.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року у справі №1540/3408/18 апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року без змін.

25 березня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» звернулося до Головного управління ДФС в Одеській області та ДФС України із заявою №2503/19 щодо виконання вимог п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України та внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника у розмірі 533382 грн.

Листом №20290/6/99-99-12-03-02-15 від 26.04.2019 року ДФС України повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» що на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року у справі №1540/3408/18 подано касаційну скаргу.

При цьому, відповідь на заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» від 25 березня 2019 року №2503/19 Головним управлінням ДФС в Одеській області не надано.

У зв`язку з чим, заявник звернувся до суду із заявою про встановлення подальшого порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №1540/3408/18 від 03.10.2018 року в Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а саме: після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішення суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

Вислухавши думку учасників сторін суд вважає зазначену заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Аналізуючи вищенаведені норми права, суд зазначає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12.04.2018 року (справа №759/1928/13-а).

З матеріалів справи вбачається, що для відновлення прав позивача суд визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення №0042261203 від 13.03.2018 року.

При цьому, ДФС України листом №20290/6/99-99-12-03-02-15 від 26.04.2019 року фактично відмовило товариству у виконанні рішення суду, яке набрало законної сили, що стало підставою звернення заявника до суду з вказаною заявою для встановлення способу і порядку виконання вказаного судового рішення від 03.10.2018 року.

Суд звертає увагу на те, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст.200 ПК України та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п.200.11 ст.200 ПК України - за результатами перевірки, зазначеної у п.76.3 ст.76 ПК України, що проводяться відповідно до ПК України.

Відповідно до пп. «ґ» п.200.12 ст.200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» п.200.12 ст.200 ПК України, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

Крім того, відповідно до «Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість», затвердженого постановою КМУ від 25 січня 2017 року №26, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Відповідно до п. 7 «Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість», затвердженого постановою КМУ від 25 січня 2017 року №26, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

З огляду на вказані норми чинного законодавства обов`язок внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника кореспондується та прямо пов`язаний з моментом узгодження суми, а саме: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення (що було предметом розгляду справи №1540/3408/18).

Таким чином, суд вважає, що заява про зміну способу та порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 року є продовженням провадження у справі №1540/3408/18 щодо відновлення порушеного права товариства на повернення суми бюджетного відшкодування згідно скасованого податкового повідомлення-рішення №0042261203 від 13.03.2018 року, оскільки виникли обставини, що істотно ускладнюють виконання вказаного рішення.

Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ТОВ «УКР ЛІС» про встановлення способу і порядку виконання постанови та наявність підстав для її задоволення.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 378, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» про встановлення порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 року у справі №1540/3408/18- задовольнити.

Встановити подальший порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі від 03.10.2018 року у справі №1540/3408/18 в Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а саме: після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішення суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платнику податків.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида