
Справа № 420/771/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Захарчук О.В.
сторін:
представника позивача Подчаха О.В.
представника відповідача Тарановського Р.В.
представника третьої особи Тарановського Р.В.
розглянувши у загальному позовному провадженні (у відкритому судовому засіданні по суті) справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління ДФС України в Одеській області в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України, яке викладене у листі-відповіді №36796/6/99-99-12-03-02-15 від 12.11.2018 року про відмову збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень;
зобов`язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
За поданим ТОВ «Судноплавна «Укрферрі» уточнюючим розрахунком податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, коригування від`ємних значень у системі електронного адміністрування ПДВ на суму в розмірі 1469034,00 грн. не відбулось, внаслідок незабезпечення Державною фіскальною службою України автоматичного збільшення від`ємного значення у відповідній системі.
Слід зазначити, що за результатами позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Судноплавна «Укрферрі» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року складено Акт №3505/15-53-14-02/20957025, яким не встановлено заниження або завищення податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню.
29.07.2015 року набрав чинності Закон України від 16.07.2015 року №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», відповідно до якого зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від`ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових 8 НаклОтр, 8 НаклВид та 8 Митн. що були сформовані, починаючи з 01.07.2015 року.
Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених ст. 200 цього Кодексу, на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до ст. 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (пп. 4 п. 34 підрозділу 2 розділу XX Прикінцеві положення Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року № 966, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість за звітний період червень 2015 року, поданий ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» 19.08.2015 року до контролюючого органу, є однією з форм податкової звітності з ПДВ, а отже сформовані у ньому позивачем показники (зокрема, рядок 24) мали бути враховані ДФС України при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач мас право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, па величину від`ємного значення за червень 2015 року у сумі 1469034,00 гривень.
Відтак, рішення ДФС України, яке викладене у листі - відповіді №36796/6/99-99-12-03-02-15 під 12.11.2018 року, про відмову збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ суму, на яку ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» має; право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень прийнято всупереч вимогам пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України в зв`язку з чим с протиправним та підлягає скасуванню.
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 15.03.2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання по справі призначено на 01.04.2019 року.
Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача Державної фіскальної служби України 22.03.2019 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за трек-номером Одеса ЦОКК 6530005057010 (а/с. 232).
19.03.2019 року представник третьої особи Головного управління ДФС в Одеській області отримав ухвалу про відкриття провадження у справі від 15.03.2019 року та копію позову з додатками відповідно до розписки про отримання нарочно копії судового рішення ухвали суду (а/с. 232).
В судовому засіданні 12.04.2019 року представником відповідача Державної фіскальної служби України та третьої особи Головного управління ДФС в Одеській області Тарановським Р.В. надані додаткові пояснення, які він просив прийняти та вважати відзивом на адміністративний позов.
Представник позивача не заперечував щодо прийняття додаткових пояснень в якості відзиву на адміністративний позов.
З`ясувавши думку сторін, судом прийнято рішення вважати надані представником Державної фіскальної служби України додаткові пояснення відзивом на адміністративний позов.
Ухвалою суду від 12.04.2019 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду.
Ухвалою суду від 24.04.2019 року закрито підготовче провадження по справі і призначено розгляд справи по суті на 20.05.2019 року.
В обґрунтування правової позиції відповідача та третьої особи зазначено наступне.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16 липня 2015 року № 643-VІІ, яким внесено зміни щодо порядку реєстрації суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові наклади, та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання приписів п. 200-1.1, п. 200-1.2 ст. 200-1 Податкового кодексу України Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість було затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ, яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісний і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Відповідно до пп. 4 п. 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, зареєстрованим платникам податку суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених ст. 200 ПКУ, на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до ст. 209 ПКУ, за червень 2015 року.
30 липня 2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України № 643-VIІІ, зокрема, з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних («СУМА» Накл), сформовану відповідно до пункту 200.1.3 ст. 200.1 та п.34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників «СУМА» НаклОтр. «СУМА» Митн та «СУМА» НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;
Таким чином, реєстраційна сума в системі електронного адміністрування може бути збільшена на суму від`ємного значення, що задекларована платником податку виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, та не підлягає перерахунку у зв`язку з подальшим уточненням показників такої звітності шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків.
Така правова позиція також викладена у листі ДФС України від 14.01.2016 року №550/6/99-99-19-03-02-15.
Оскільки, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок був поданий ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» лише 19.08.2015 року, вказане унеможливлює збільшення реєстраційної суми, на яку платник податків має право реєструвати податкові накладні, оскільки така сума за вимогами Перехідних положень Податкового кодексу України могла бути збільшена до 03.08.2015 року.
Згідно ст.163 КАС України, представником позивача 18.04.2019 року за вх.№14177/19 через канцелярію суду надано відповідь на відзив, в обґрунтування якої заначено наступне.
Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно з пунктом 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 до податкової звітності з ПДВ належать: податкова декларація з ПДВ з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов`язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Таким чином, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку па додану вартість, поданий платником податків до контролюючого органу у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період червень 2015 року є однією з форм податкової звітності з податку на додану вартість, а тому сформовані у ньому показники (зокрема, рядку 24) повинні бути враховані податковим органом при автоматичному збільшенні суми, на яку ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» мас право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від`ємного значення, зокрема, за червень 2015 року.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» (ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» - далі), ЄДРПОУ 20957025, види економічної діяльності (за КВЕД): 78.10 Діяльність агентств працевлаштування; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 50.10 Пасажирський морський транспорт; 50.20 Вантажний морський транспорт (основний); 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; Код КВЕД 62.01 Комп`ютерне програмування згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб - підприємців.
20.02.2015 року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронну податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року (реєстраційний номер документу 9019890723), у якій в рядку 19 задекларовано від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 3191920,00 гривень. Вказане від`ємне значення було віднесено до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду) (рядок 20.2 декларації) (а/с. 19-22).
Довідкою №2830/15-53-15-414/20957025 від 27.04.2015 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» підтверджені відомості, вказані у декларації за січень 2015 року (а/с. 75-86).
20.03.2015 року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронну податкову декларацію з ПДВ за лютий 2015 року (реєстраційний номер документу 9045476687) у якій в рядку 26 задекларована сума залишку від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на початок звітного (податкового) періоду в розмірі 3191920,00 гривень. З вказаної суми 740505,00 гривень було віднесено до суми залишку від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 30), а сума в розмірі 2451415,00 гривень була віднесена до рядка 31 «сума непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 26 наступного звітного (податкового) періоду)» (а/с. 24-27).
Довідкою №3217/15-53-15-414/20957025 від 15.05.2015 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» підтверджені відомості, вказані у декларації за лютий 2015 року (а/с. 87-104).
20.04.2015 року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронну податкову декларацію з ПДВ за березень 2015 року (реєстраційний номер документу 9073529579) у якій в рядку 26 задекларована сума залишку від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на початок звітного (податкового) періоду в розмірі 2451415.00 гривень. З вказаної суми 1469034,00 гривень було віднесено до суми залишку від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 30), а сума в розмірі 982381,00 гривень була віднесена до рядка 31 «сума непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 26 наступного звітного (податкового) періоду)» (а/с. 32-35)
Довідкою №4306/15-53-15-414/20957025 від 19.06.2015 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» підтверджені відомості, вказані у декларації за березень 2015 року (а/с. 105-118).
09.07.2015року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронний уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період березень 2015 року (реєстраційний номер документу 9141930088). Відповідно до вказаного розрахунку була зменшена на 1469034,00 гривень сума залишку від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періоді, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 30) та на 1469034,00 гривень збільшена сума залишку від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу (рядок 27) (а/с.43-48).
20.07.2015 року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» подано електронну податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року, у якій в рядку 24 (сума від`ємного значення, що зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1+ рядок 23.3) (переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду) та в -графі 31 (сума непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів па кінець поточного звітного (податкового) періоду) відображено показник « 0» гривень (а/с. 63-66).
19.08.2015 року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» був подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронний уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період березень 2015 року (реєстраційний номер документу 9174811811). Відповідно до вказаного розрахунку були збільшені на 1469034,00 гривень показники наступних рядків декларації за березень 2015 року: рядку 20 «від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку « 20.2. сума залишку від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу, па яку платник має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних»; рядку 21 «від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду»; рядку 22 «сума від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 23 «сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V кодексу на момент подання податкової декларації; рядку 23.3. «сума від`ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду»; рядку 24 «сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» (а/с.56-61).
19.08.2015 року ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронний уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період червень 2015 року (реєстраційний номер документу 9174785193). Відповідно до вказаного розрахунку були збільшені на 1469034,00 гривень показники наступних рядків декларації за червень 2015 року: рядку 20 «від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 21 «від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду»; рядку 22 «сума від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 23 «сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V кодексу на момент подання податкової декларації; рядку 23.3. «сума від`ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду»; рядку 24 «сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» (а/с.68-73).
10.06.2016 року за результатами позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Судноплавна «Укрферрі» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року складено Акт №3505/15-53-14-02/20957025 (за підписом старшого державного ревізора-інспектора відділу координації, звітності та аналізу управління аудиту ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області Гук Р.С., головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ДПІ у Приморському районі м. Одеси Норель О.А., головного державного ревізора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Попенкова Л.А.), яким встановлені наступні порушення:
п.44.1, п. 44.2, ст. 44, пп.134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року , п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 року, п.5, п.6, п7, п.11, п.12,п .13, п.14, п.20 Наказу Міністерства фінансів України «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» від 31.12.1999 року ф318 (зі змінами та доповненнями); п.5, п.7, п.8 Наказу Міністерства фінансів України «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів» від 10 серпня 2000 року №193 (зі змінами та доповненнями), в результаті чого за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року встановлено завищення задекларованого від`ємного значення об`єкту оподаткування податку на прибуток (збиток) на суму 269952 грн., в тому числі по податковому періоду:
2015 рік на суму 269952 грн.;
п.2.3, п.2.8, п.3.5, п. 5.1 Постанови Правління Національного Банку України «Положення про ведення касових операцій в національні валюті в Україні» від 15.12.2004 року №637 (із змінами та доповненнями), ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 94753 грн. (а/с. 119-169).
03.08.2018 року за вих. №12983 за підписом в.о. Президента ТОВ «Укрферрі» ОСОБА_1 та головного бухгалтера ОСОБА_3 на адресу Начальника Головного управління ДФС в Одеській області Мілютіна Г.В. направлено лист-звернення, яким підприємство просило збільшити реєстраційну суму в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 2451415,00 грн. (1469034, 00 грн. згідно із Декларацією за березень 2015 року та 982381,00 грн. згідно із Декларацією за липень 2015 року) для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а/с. 170-171).
04.09.2018 року Головним управлінням ДФС в Одеській області, за підписом першого заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області Н. Гулакова на адресу В.о. Президента ТОВ «Укрферрі» ОСОБА_2 направлено лист-відповідь (вих. №12687/10/15-32-12-03-06) щодо результатів розгляду листа ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» від 03.08.2018 року, в якому зазначено наступне: «Після «обнуління» показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від`ємного значення, що задекларована платником податків виключно в рядках 24 та 31 податкової декларації за червень 2015 року та не перераховується надалі у зв`язку із уточненням показників такої звітності.
Результати уточнення показників звітності за червень 2015 року у частині збільшення рядка 24 декларації з ПДВ підлягають відображенню в податковій декларації того звітного періоду, в якому було подано уточнюючий розрахунок.
Також слід зазначити, що фахівці ГУ ДФС в Одеській області не мають можливості впливати на збільшення або зменшення суми податку в системі електронного адміністрування ПДВ, так як дана операція виконується в автоматичному режимі на рівні ДФС України» (а/с. 172-173).
21.09.2018 року за вих. №13000 за підписом фінансового директора ТОВ «Укрферрі» ОСОБА_1 та головного бухгалтера ОСОБА_3 на адресу Державної фіскальної служби України направлено лист-звернення стосовно збільшення реєстраційної суми в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 2451415,00 грн. (1469034, 00 грн. згідно із Декларацією за березень 2015 року та 982381,00 грн. згідно із Декларацією за липень 2015 року) для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначивши, що даному зверненню передувало звернення до Головного управління ДФС в Одеській області (а/с.174 -176).
12.11.2018 року Державною фіскальною службою України, за підписом директора Департаменту податків і зборів з юридичних осіб О. Антіпової на адресу ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» направлено лист-відповідь (вих. №36796/6/99-99-12-03-02-15) щодо результатів розгляду звернення ТОВ від 21.09.2018 року, яким повідомило наступне: «Сума від`ємного значення, задекларована ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» в уточнюючому розрахунку до декларації за березень 2015 року не підлягаю під норми пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу і не може бути врахована у СЕА, оскільки збільшення показників реєстраційної суми відбулось разово, та не перераховується надалі у зв`язку з уточненням показників такої звітності.
Крім того, збільшення реєстраційної суми за результатами проведеної перевірки податкової декларації з ПДВ за квітень 2015 року (від 21.05.2015 року №9101662028) та винесеного податкового повідомлення-рішення форми «В-3» у сумі 982381 грн. (від 31.07.2015 року №0000241504), що відобразилося в податковій звітності за липень 2015 року (рядок 20,2) чинним законодавством також не передбачено» (а/с. 177-178).
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі».
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 зазначив, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Згідно з пунктом 4.1 частини четвертої цього Рішення, відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів державної влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини та громадянина, а також суспільства від злочинних посягань.
В даній справі підставою виникнення юридичного спору стала відмова податкового органу збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ суму, на яку ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі», на думку позивача, має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних викладена у листі - відповіді Державної фіскальної служби України №36796/6/99-99-12-03-02-15 від 12.11.2018 року.
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються, зокрема, юридичні особи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Одним з податків є податок на додану вартість.
Відповідно до п.14.1.178, п.14.1.181 ст.14 Податкового кодексу України, податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу; податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пункт 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачає, що система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (Порядок № 569 далі).
Відповідно до п. 35 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу.
Сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, за рішенням платника податку може бути збільшена на суму непогашених залишків сум податку, заявлених ним до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларованих до бюджетного відшкодування за такі періоди в рахунок зменшення податкових зобов`язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, від`ємного значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, та залишку від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларованих платником податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року. Таке рішення платник податку відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації за звітний (податковий) період після 1 лютого 2015 року, в якому воно прийняте. ДФС після проведення камеральної перевірки зазначеної податкової декларації автоматично збільшує суму податку, на яка платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на відповідну суму та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення відображається платником податку у складі податкового кредиту податкової декларації за звітний (податковий) період, в якому воно здійснене.
Після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку: 1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців /чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджета та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, станом на дату перерахунку. На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення; 2) сума податку, на яка платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункта 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань з податку. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджета в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від`ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов`язання з податку вважаються погашеними (пункти 9-1, 9-2 Порядку №569).
Відповідно до п. 33 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від`ємне значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 цього Кодексу, та залишок від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року: а) або без проведення перевірок, передбачених ст. 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200.1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення. Суми такого від`ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку; б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.
Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що 1 липня 2015 року зареєстрованим платникам податку автоматично збільшується розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали. Така сума збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали, станом на дату такого перерахунку. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком. Суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість станом на 1 липня 2015 року автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету звітного періоду або збільшується сума від`ємного значення, задекларована в звітному періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов`язання з податку на додану вартість вважаються погашеними.
Виходячи з наведених норм, саме заява платника податків є подією, з якою пов`язане збільшення розміру суми податку, на яку платник податків має право зареєструвати податкові накладні, та одночасне збільшення податкового кредиту. Заповнення такої заяви у складі декларації (починаючи з лютого 2015 року) є достатньою підставою для включення заявлених у ній залишків податку на додану вартість до податкового кредиту в цій же декларації.
Так, позивачем, разом із декларацією за березень 2015 року направлена заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (Д4), у якій зазначено, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку складає 561519,00 грн., та 1469034,00 грн. сума залишку від`ємного значення попередніх звітних періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
В зв`язку з набранням 29 липня 2015 року чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» всім зареєстрованим в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платникам податків було "обнулено" значення суми податку (позитивне або від`ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Для обрахунку суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних можуть використовуватись документи, перелік яких є чітко визначеним (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Платник податків самостійно вирішує, коли (в складі якої декларації) подати заяву та відобразити непогашені залишки податку, а також напрям їх використання. При цьому, всі непогашені залишки податку на додану вартість без проведення перевірок, тобто автоматично, в силу заповнення заяви (додатку 2 до декларації), підлягають врахуванню як у збільшення реєстраційної суми, так і податкового кредиту.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 16.04.2019 року по справі №804/1226/16 (провадження №К/9901/19204/18).
Згідно уточнюючого розрахунку від 19.08.2015 року були збільшені на 1469034,00 гривень показники наступних рядків декларації за червень 2015 року: рядку 20 «від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 21 «від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду»; рядку 22 «сума від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 23 «сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V кодексу на момент подання податкової декларації; рядку 23.3. «сума від`ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду»; рядку 24 «сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду»
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
У пунктах 53,54,57 Рішення ЄСПЛ у справі «Булвес» АД проти Болгарії, в яких зазначено, що «Власність» може включати як існуючу власність, так і активи, включаючи вимоги стосовно яких заявник може стверджувати, що у нього чи у неї є принаймні «правомірні очікування» отримати ефективне здійснення свого майнового права. Для того, щоб скористатися своїм правом на податковий кредит, компанія-заявник в повному обсязі виконала свої зобов`язання відповідно до Закону «Про ПДВ»: сплатила ПДВ при поставці товару; відобразила цю поставку у своєму бухгалтерському обліку; врахувала ПДВ у податковій декларації з ПДВ за відповідний період. Таким чином, відповідно до застосовного законодавства компанія-заявник зробила все можливе для того, щоб отримати право на податковий кредит. Суд вважає, що право компанії-заявника на нарахування податкового кредиту прирівнюється щонайменше до «правомірного очікування» того, що їй буде надана можливість реалізувати своє право власності, що прирівнюється до «власності» в розумінні статті 1 Протоколу №1.
Суд критично ставиться до позиції відповідача стосовно того, що реєстраційна сума в системі електронного адміністрування може бути збільшена на суму від`ємного значення, що задекларована підприємством в податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, та не підлягає перерахунку у зв`язку з подальшим уточненням показників такої звітності шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків.
За змістом пп. 4 п. 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з податку на додану вартість платника податку.
Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу, які дорівнюють 1095 днів) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Позивач надіслав уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року в строки, визначені статтями 50, 102 Податкового кодексу України, даний уточнюючий розрахунок прийнято контролюючим органом без зауважень, про що свідчить квитанція № 2 (реєстраційний номер документа 9174785193).
До податкової звітності з податку на додану вартість згідно положень п. 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23 вересня 2014 року № 966 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов`язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Зазначеного правового висновку доходить Верховний Суд у Постанові від 13.11.2018 року у справі №806/1772/16 (провадження №К/9901/36518/18), зазначаючи, зокрема:
«Отже, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість за звітний період, поданий Товариством до контролюючого органу, є однією з форм податкової звітності з податку на додану вартість, а отже сформовані у ньому показники мали бути враховані ДФС при визначенні суми, на яку Товариство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у сумі 48756,00 грн.».
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (дивитися рішення у справах «Беєлер проти Італії», «Онер`їлдіз проти Туреччини», «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» і «Москаль проти Польщі»). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» і «Тошкуце та інші проти Румунії»).
В пункті 42 рішення «Бендерський проти України» від 15.11.2007 р. Європейський суд з прав людини зазначив, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності; суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (П.3, п.4 ст. 90 КАС України).
Не забезпечивши автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у сумі 1469034,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відповідач допустив протиправну бездіяльність, чим порушив вимоги чинного податкового законодавства, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Закон України «Про судоустрій та статус суддів» визначає основні завдання діяльності Верховного Суду як найвищого органу у системі судоустрою України, а саме: забезпечення сталості та єдності судової практики.
Аналіз судової практики за 2018-2019 роки свідчить про єдність судової практики у тотожних правовідносинах. Правові позиції неодноразово були висловлені Верховним Судом в наступних постановах: від 13.11.2018 року по справі №806/1772/16, від 06.11.2018 року по справі №826/5414/16, від 16.10.2018 року по справі №826/14808/16, від 11.10.2018 року по справі 808/1915/17, від 14.08.2018 року по справі №808/2469/16, від 12.06.2018 року по справі №813/1467/17, від 17.04.2018 року по справі №826/7659/16, від 03.04.2018 року по справі №813/4006/16, від 16.04.2019 року по справі №804/1226/16 (провадження №К/9901/19204/18).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст. 242 КАСУ).
При розгляді даної справи судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАСУ, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та ст. 6 КАСУ, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. справі «East/West Alliance Limited» проти України» Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії»).
З урахуванням як національного законодавства, так і практики ЄСПЛ суд вважає правомірним стягнення з Державної фіскальної служби України за рахунок державних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» суму судового збору за подання адміністративного позову, оскільки вона була фактично сплачена, зарахована на відповідний рахунок і була «неминучою», так як сплати судового збору є умовою для відкриття провадження по справі.
Керуючись ст. ст. 5, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «Укрферрі» до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України, яке викладене у листі - відповіді №36796/6/99-99-12-03-02-15 від 12.11.2018 року, про відмову збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «УКРФЕРРІ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «УКРФЕРРІ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від`ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Стягнути з Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «УКРФЕРРІ» суму судового збору за подання адміністративного позову за:
платіжним дорученням № 103 від 25.01.2019 року у сумі 1 921, 00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок);
платіжним дорученням № 249 від 22.02.2019 року у сумі 17 290, 00 грн. (сімнадцять тисяч двісті дев`яносто гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" - адреса: 65014, м. Одеса, провулок Сабанський, буд. 4-а, код ЄДРПОУ 20957025, телефон: (0482) 34 40 59, електронна пошта: ukf@ukrferry.com
Державна фіскальна служба України - адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 39292197, телефони служби діловодства: тел. +38 (044) 2725159, електронна пошта: Kabmin_doc@sfs.gov.ua, www.minrd.gov.uа; e-mail: kabmin_dec@minrd.gov.uа, gromada@minrd.gov.uа
Головне управління ДФС України в Одеській області - адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646, телефон: (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.