
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2019 р. № 400/814/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення повного перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов`язати відповідач провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон 2262) без обмеження граничного розміру.
Ухвалою суду від 10.04.2019р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що був він звільнений зі служби податкової міліції з посади заступника начальника відділу - начальника оперативно-розшукового відділення відділу податкової міліції Вознесенської ОДПІ в Миколаївській області. На день звільнення перебував у спеціальному званні - підполковник податкової міліції, якому з 01.04.2011р. було призначено пенсію за вслугу років в розмірі 50% від грошового забезпечення у відповідності до ст.63 Закону 2262. Наприкінці грудня 2015 року були внесені зміни до Закону стосовно умов здійснення перерахунку пенсії, які розповсюджувались і на позивача, як пенсіонера податкової міліції. Звернувшись до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016р., відповідач відмовив, про що зазначив у листі від 19.02.2019р.
Відповідач в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до п.1 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018р. на підставі довідки Головного управліня ДФС у Миколаївській області від 03.04.2018р. Підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900) та п.3 Постанови 103 у відповідача не має. Позивач звільнений зі служби в органах податкової міліції, які є територіальними органами органів доходів і зборів в складі ДФС. підрозділи податквої міліції не відносяться до органів внутрішніх справ (міліції), а тому правових підстав для перерахунку пенсії відповідно до п.3 Постанови № 103 у відповідача не має.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.
14.02.2019р. позивач звенувся до відповідача з заявою про отримання інформації щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у відповідності з сучасними розмірами складових грошового забезпечення поліцейських на відповідних посадах.
Відповідач листом від 19.02.2018р. № 539/03 повідомив позивачу, що Законом 2262 та Постановою КМУ № 103 запроваджено механізм проведення перерахунку пенсії пенсіонерам всіх силових структур. Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії призначені згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704). Відповідно до пенсійної справи позивача, ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону 2262 як особа, звільнена зі служби в органах і підрозділах податкової міліції, розмір якої станом на 21.12.2017р. становить 1916,56грн. Станом на 01.01.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки Головного управління ДФС у Миколаївській області від 03.04.2018р. з урахуванням постанов № 103 та № 704. Інших підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.
Таким чином, виходячи з матеріалів справи, позивач був звільнений з податкової міліції у званні підполковника податкової міліції, якому була призначена пенсія у відповідності до Закону України № 2262 як пенсіонеру податкової міліції.
Перерахунок пнсії позивача станом на 01.01.2018р. відповідачем проведено на підставі довідки Головного управління ДФС у Миколаївській області від 03.04.2018р.
Аналізуючи норми чиного законодавства, суд заначає наступне.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат; підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно положень Закону № 900, статті 63 Закону № 2262 та Порядку № 45, існують підстави вважати, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, Законом № 900 внесено зміни щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей, а не колишніх працівників податкової міліції.
Верховний Суд раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах між пенсійним органом та колишнім працівником органів внутрішніх справ щодо перерахунку пенсії на підставі постанови № 988. Зокрема, у постанові від 20 лютого 2018 року (справа № 669/512/17) вказав, що аналіз положень Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, дає підстави вважати, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Разом з цим, у справі яка розглядається спір виник між пенсійним органом та колишнім працівником податкової міліції та можливості поширення розмірів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, установлених постановою № 988 для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на колишніх працівників податкової міліції.
Податкова міліція входить до складу органів доходів і зборів.
Незважаючи на те, що відповідно до пункту 357.2. статті 357 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, колегія суддів зазначає, підставою для перерахунку пенсії є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення саме для відповідних категорій військовослужбовці.
Суд зазначає, що нормами Порядку № 45 передбачено чіткий алгоритм та послідовність дій державних органів, які передують проведенню перерахунку.
Відповідно до пунктів 2 -3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, нормами Порядку №45 передбачено інший порядок дій для здійснення перерахунку пенсій.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. З аналізу вищенаведених норм слідує, що обов`язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, покладено на відповідний державний орган, зазначений у пункті 2 Порядку № 45, в залежності від того, в якому саме органі змінився розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Як установлено матеріалами справи, грошове забезпечення позивача здійснювалось відповідно до довідки Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988) не встановлено зміни до грошового забезпечення колишніх працівників податкової міліції, жодних доказів збільшення грошового забезпечення працівників податкової міліції матеріали справи не містять, відтак, згідно з Законом № 900, ст. 63 Закону № 2262, постановою № 988 не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача.
Вирішуючи зазначену справу, суд враховує висновки щодо застосування норми права, викладені у постанові Верховного Суду від 21.03.2019р. по адміністративній справі № 334/8944/16-а .
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів суду правомірність не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року у відповідності до до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов